Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Δοσολογία θυμόλης

Πήγαινε κάτω 
+8
mpampis13
spithoyras
apissh
Throubee
pointerst
melissakri
monarchis
beezna
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 9:15 pm

soulis έγραψε:
Γειά σε όλους,
Αυτές τις εφαρμογές κάνω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Η μέθοδος που μας λες φίλε μου δεν συνάδει με τις μεθόδους που συζητάμε. Είναι διαφορετική με τις μεθόδους που ειπώθηκαν με τη θυμόλη. Η χρήση της θυμόλης που ειπώθηκε είναι η τροφοδοσία και η επίπαση (σκόνισμα). Η μέθοδος που περιγράψεις είναι η εξάτμιση με εμποτισμένα vitex.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
soulis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
soulis


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 10:09 am

Δε γνωρίζω τη μέθοδο που αναφέρεις γι αυτό και δεν εκφέρω άποψη,αυτή που γνωρίζω την έγραψα με σκοπό να βοηθήσω,όπως έχω βοηθηθεί κι εγώ απο εφαρμοσμένες πρακτικές αναγνωστών του φόρουμ.

Εχει γίνει μελέτη στο ΑΠΘ για τη ζάχαρη άχνη του εμπορίου (για το άμυλο) και δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις στις μέλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 4:55 pm

Το ψαξα λιγο και βρηκα πραγματι οπως λεει ο φιλος soulis την απαντηση αυτη απο το ΑΠΘ.

Αγοράσαμε από τα σούπερ μάρκετ ζάχαρη άχνη εμπορίου, η οποία πράγματι αναγράφει στην συσκευασία ότι περιέχει 2% άμυλο. Χρησιμοποιήσαμε τη ζάχαρη αυτή σε δύο μελίσσια και σε άλλα δύο χρησιμοποιήσαμε άχνη από κρυσταλλική ζάχαρη. Δεν βρήκαμε καμιά αρνητική επίδραση στον πληθυσμό και στο γόνο των μελισσών από τη δοκιμή αυτή.


Οποτε λογικα αν η αχνη του εμποριου αναγραφει το αμυλο και ειναι μεχρι 2% δεν υπαρχει προβλημα. Αν καποιος γνωριζει τιποτα νεοτερο παρακαλω ας ενημερωσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 8:42 pm

Αν θυμάμαι καλά ,όχι μόνο δεν προκαλεί πρόβλημα ,αλλά προσφέρει και άμεσα εκμεταλλευόμενη ενέργεια στις συλλεκτριες οι οποίες διασπούν το άμυλο και το χρησιμοποιούν σαν έξτρα ενέργεια για τις πτήσεις τους.
Πιο συγκεκριμένα οι συγκεντρώσεις αμύλου που χρησιμοποιήθηκαν ήταν πολύ μεγαλύτερες από το 2% που περιέχει ή άχνη του εμπορίου(χρησιμοποιήθηκαν 8% &16%). Οι μεγαλύτερες ηλικίας μέλισσες το διασπούν με ένζυμα από τους υποφαρυγγικους αδένες και παρατηρήθηκε αύξηση διάρκειας πτήσης ως και 30% ,κάτι που δεν παρατηρήθηκε στους κηφήνες που μην εχοντας υποφαρυγγικους αδένες δεν μπορούσαν να το διασπασουν. Επιπροσθετως οι συγκεκριμένες μέλισσες το διασπούν και το διαθέτουν και στις υπόλοιπες μελισσες.
Επίσης σε άλλη μελέτη που εξέταζαν τον θάνατο μελισσών από σκόνισμα με άχνη ,αυτός δεν οφειλόταν στο αμυλο αλλά στο ότι εξαιτιας της πολύ μικρής κοκκωσης έφραζαν οι αναπνευστικές οδοί των μελισσών.
Τελικα πολλά πράγματα που θεωρούνταν δεδομενα ανατρέπονται και αυτό αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι ή μελισσοκομία είναι ένας χώρος με τον οποίο οποίος ασχολείται δεν μπορεί να κάθεται πλέον "στα αυγά του".
Επίσης παρατήρησα οτι ή συζήτηση ξεκίνησε σαν δοσολογία θυμολης για τάισμα ,πέρασε μετά από παρέμβαση του φίλου spithouras στην επιπαση με άχνη και θυμολη (ο οποίος ανέφερε και τον εμποτισμο σε βετεξ) ,αλλά όταν ο φίλος soulis το εθιξε " κατσαδιαστηκε " ότι ήταν εκτός θεματος, ενώ ή συζήτηση ήταν ήδη off topic. Εγώ θεώρησα ότι ή συζητηση εξελίχθηκε γενικά αφορώντας την θυμολη κατά της βαροα και ότι ο φίλος δεν έπρεπε να αποκλειστεί από την συζητηση. Τα παραπάνω γράφονται με απεριόριστη εκτίμηση στους συμμετέχοντες στην συζήτηση και χωρίς κανένα ίχνος κακίας και επικριτηκοτητας καθώς οποίος συμμετεχει προσφέρει έστω και την ελάχιστη γνώση σε εμάς που δεν την έχουμε .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 9:24 pm

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 9:43 pm

Νίκο έτσι είναι με τη ζάχαρη άχνη πολύ σωστά τα έγραψες, έγιναν ανακοινώσεις στο 4ο Επιστημονικό επί του θέματος. Καταρχήν δεν κατσαδιάστηκε και δεν αποκλείστηκε κανείς από τη συζήτηση. Ο αποκλεισμος σημαίνει πως διαγράφεται το μήνυμα. Το μήνυμα είναι ακόμα κρεμασμένο και δεν πρόκειται να διαγραφεί.
Δυστυχώς ή ευτύχως ο γραπτός λόγος είναι πολύ εύκολα παρεξηγήσιμος γιατί δεν έχεις τον συνομιλητή σου απέναντι και αυτό συμβαίνει για όλα τα πρόσωπα μιας συζήτησης, για να ακούσεις τον τρόπο που το λέει, τη χροιά της φωνής του συνομιλητή να δεις τις εκφράσεις ακόμα και τις χειρονομίες. Δυστυχώς ο γραπτός λόγος είναι "γυμνός".
Αν είχα διάθεση να κατσαδιάσω κάποιον ή να κάνω σύσταση θα το έκανα με π.μ. και όχι σε δημόσια συζήτηση όπως και το έχω κάνει. Άλλωστε όσα μέλη με γνωρίζουν προσωπικά και από την Κρήτη αλλά και από την υπόλοιπη Ελλάδα το δημόσιο κατσάδιασμα δεν συμβαδίζει με το χαρακτήρα μού.
Πάντως αν βγαίνει κατα αυτόν τον τρόπο ο γραπτός μου λόγος στο συγκεκριμένο θέμα ζητώ δημόσια συγγνώμη από το μέλος soulis αλλά και από όσα μέλη έχουν θιγεί από αυτή την συμπεριφορά μου.
Έχω μια σταθερή αρχή ως μελισσοκόμος αλλά και ως άνθρωπος: θεωρώ πάντα την κριτική καλοδεχούμενη από όπου κι αν προέρχεται γιατί είναι η μόνη κινητήριος δύναμη για βελτίωση δηλαδή για αλλαγή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 18, 2015 12:32 am

Γιώργο ,όπως το ειπες είναι, ο γραπτος λόγος αν δεν είναι επίσημος εύκολα παρεξηγηται,και οι λέξεις κατσαδιασμα και αποκλεισμός χρησιμοποιήθηκαν γιατί δεν βρήκα ηπιοτερες. Δεν αμφιβάλλω για το ήθος σου όπως αυτό φαίνεται από τα συχνά γραφόμενα σου. Όλα καλά ,καλό βραδυ. sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
soulis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
soulis


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 18, 2015 10:19 am

Γειά σε όλους,
Σίγουρα σαν νέος στο φόρουμ δε χειρίζομαι καλά το γραπτό λόγο και πιθανόν άθελά μου να μπερδέψω τους αναγνώστες.Δεν το εξέλαβα ως κατσάδιασμα και δεν υπάρχει ούτε λόγος για συγνώμες.(και αν εσύ φίλε Monarchis μου ζητήσεις συγνώμη,τότε εγώ πρέπει να βγώ στα κανάλια να σ'ευχαριστήσω για τις γνώσεις και τη βοήθεια στο φόρουμ![λέω αστείο])
Συμφωνώ με όλα αυτά που αναφέρεις για την κριτική γιατί έτσι γίνεται πρόοδος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
soulis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
soulis


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 18, 2015 10:27 am

Nikos37 ευχαριστώ για την υπεράσπιση![λέω αστείο]
Πολύ ενδιαφέρον αυτό για τη μετατροπή του αμύλου σε ενέργεια.
Έχει μελετηθεί τρόπος να συμπεριληφθεί στη διατροφή της μέλισσας?
Αυτή η ερώτηση ίσως είναι εκτός θέματος αλλά πού να τοποθετηθεί?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 23, 2015 10:09 pm

soulis έγραψε:
(και αν εσύ φίλε Monarchis μου ζητήσεις συγνώμη,τότε εγώ πρέπει να βγώ στα κανάλια να σ'ευχαριστήσω για τις γνώσεις και τη βοήθεια στο φόρουμ![λέω αστείο])

Φίλε soulis δεν είμαι παντογνώστης, ακόμα και οι moderators κάνουν λάθη κι εγώ έχω κάνει αρκετά... Το forum δημιουργήθηκε για να ανταλλάζουμε γνώσεις, να είμαστε μια παρέα, να περνάμε καλά...!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Beolwi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 01, 2016 2:59 pm

monarchis έγραψε:
Παναγιώτη υπάρχει η εναλλακτική λύση του σκονίσματος (επίπαση) με ζάχαρη άχνη και θυμόλη. Έχει γίνει αναφορά στο forum παλαιότερα. Η συγκεκριμένη εργασία πρωτομπαρουσιάστηκε πέρυσι στο 4ο Επιστημονικό στην Αθήνα και στο τεύχος Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2015 στη Μελισσοκομική επιθεώρηση. Δεν έχω κάνει ακόμα την εφαρμογή για να μπορέσει να γράψω αποτελέσματα.
Όμως αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε μια μικρή παρουσίαση.

Καλησπέρα,

Υπάρχει παρουσίαση ή μπορείτε να μας περιγράψετε πώς γίνεται η εφαρμογή του σκονίσματος με άχνη και θυμόλη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 02, 2016 11:32 am

Beolwi αν και είμαστε off-topic η συγκεκριμένη θεραπεία έχει συζητηθεί εδώ και έχει ένα πολύ καλό άρθρο με λεπτομέρειες Εδώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δοσολογία θυμόλης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Εφαρμογή Θυμολης και δοσολογία
» δοσολογια για νεροτσιπουρομελο
» Χρήση Θυμόλης Και τρύγος
» gel κρυσταλλικης θυμολης
» Ταινίες θυμόλης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: