Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ

Πήγαινε κάτω 
+7
takis72
arva
pantelos76
ayla
Maikpigasos
MILIBEE
melissaris
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤετ Απρ 07, 2010 3:39 pm

Καλοκαίρι στη Ζάκυνθο εκτός από τα τετριμμένα (παραλίες, clubbing, …) σημαίνει και πανηγύρια στα χωριά. Και πανηγύρι δε γίνεται χωρίς παστέλι και ψητό!
Με απλά υλικά, μέσα σε λίγη ώρα μπορείτε να φτιάξετε μια από τις πιο πλούσιες και υγιεινές τροφές.

Υλικά
500 γρ σουσάμι
600 γρ μέλι
50 γρ ζάχαρη
1 φλυτζάνι αμύγδαλα χοντροκομμένα

Σε ένα μεγάλο τηγάνι καβουρδίζετε το σουσάμι, μέχρι να ροδίσει και να πάρει ένα όμορφο πορτοκαλί χρώμα. Το βγάζετε από τη φωτιά και προσθέτετε τα αμύγδαλα.
Βάζετε το μέλι και τη ζάχαρη να βράσουν σε ένα βαθύ κατσαρολάκι. Γρήγορα το μίγμα αρχίζει και βράζει ενώ γεμίζει αφρούς. Χαμηλώστε τη φωτιά και το αφήστε το να βράσει για λίγα λεπτά, χωρίς να το ανακατεύετε γιατί οι αφροί φουσκώνουν περισσότερο. Για να δείτε αν το μίγμα είναι έτοιμο, σε ένα ποτήρι νερό ρίξτε με ένα κουταλάκι μερικές σταγόνες Οι σταγόνες πρέπει να σχηματίζουν μικρά μπαλάκια που δεν διαλύονται στο νερό. Τότε το μίγμα είναι έτοιμο, αν διαλύονται στο νερό, το μίγμα πρέπει να βράσει ακόμα.
Όταν δείτε ότι το μίγμα είναι έτοιμο, βγάλτε το από τη φωτιά και το ρίχτε το στο τηγάνι με το σουσάμι. Ανακατέψτε γρήγορα και καλά και ρίξτε το υλικό σε ένα ταψί στο οποίο έχετε απλώσει λαδόκολλα, την οποία έχετε λαδώσει ελαφρά.
Βρέξτε τα χέρια σας και απλώστε καλά στο ταψί το υλικό. Πασπαλίστε με λίγο σουσάμι από πάνω. Αφήστε το για 10 λεπτά να κρυώσει λίγο, και κόψτε το με μαχαίρι στα σχήματα που θέλετε (συνήθως λωρίδες 2-3cm πάχους ή ρόμβους) . Μετά από 2 ώρες που θα έχει κρυώσει τελείως τοποθετήστε τα κομμάτια σε λαδόκολα.

ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤετ Απρ 07, 2010 10:42 pm

cheers cheers cheers
Ευχαριστουμεεεεεεεεεεεεεε. Η πρωτη συνταγη μολις παρω μελι Exclamation Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤετ Απρ 07, 2010 11:40 pm

Kalό και εύκολο :pirat: :pirat: :pirat:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 08, 2010 11:19 am

Πααααααααααρα πολύ καλό! Και την ήθελα αυτήν την συνταγή! Η πιο ταπεινή με τα πιο λίγα υλικά αλλά η πιο αγαπημένη και λαχταριστή! Κανονική βασίλισσα!!! queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantelos76
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantelos76


Αριθμός μηνυμάτων : 10

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΚυρ Απρ 11, 2010 10:17 pm

πρόσφατα κάναμε παστέλι.
Η συνταγή που είχαμε έλεγε 50% ζάχαρη, 50%μέλι. (Είχαμε βρει και μια άλλη με γλυκόζη, αλλά λέω αμά είναι αγοράζω και έτοιμο Smile )
Πήρα το θάρρος? και έβαλα 70% μέλι και 30 % ζάχαρη, και βγήκε μια χαρά.
Βλέπω πως μπορούμε να ρίξουμε και άλλο το ποσοστό της ζάχαρης, και χαίρομαι!
Αλήθεια, χωρίς καθόλου ζάχαρη, δε γίνεται; Δεν "καραμελώνει" μόνο του το μέλι, όπως θα έπρεπε ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arva
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤετ Αυγ 17, 2011 9:59 am

Μα ο φίλος melissaris λέει 600 γρ μέλι και 50 γρ ζάχαρη άρα μπορούμε με λιγότερη ζάχαρη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤετ Αυγ 24, 2011 4:46 pm

pantelos76 έγραψε:
πρόσφατα κάναμε παστέλι.
Η συνταγή που είχαμε έλεγε 50% ζάχαρη, 50%μέλι. (Είχαμε βρει και μια άλλη με γλυκόζη, αλλά λέω αμά είναι αγοράζω και έτοιμο Smile )
Πήρα το θάρρος? και έβαλα 70% μέλι και 30 % ζάχαρη, και βγήκε μια χαρά.
Βλέπω πως μπορούμε να ρίξουμε και άλλο το ποσοστό της ζάχαρης, και χαίρομαι!
Αλήθεια, χωρίς καθόλου ζάχαρη, δε γίνεται; Δεν "καραμελώνει" μόνο του το μέλι, όπως θα έπρεπε ;


Παιδιά σε φορουμ μελισσοκομικό να μην ακούω για ζάχαρη!!! Χρειάζεται ελάχιστη για να "δένει" πιο εύκολα, αλλά όχι και 50-50!!!
Μάλιστα φέτος τροποποίησα τη συνταγή με τις οδηγίες ενός παλιού παστελά: αντί για ζάχαρη, μία κουταλιά της σούπας αλέυρι έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα στο δέσιμο.
Καλή επιτυχία και Χρόνια Πολλά από την πανυγηρίζουσα τον Πολυούχο της Ζάκυνθο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΠεμ Αυγ 25, 2011 10:29 am

απ οτι εχω διαβασει μετα τους 55 βαθμους το μελι χανει καθε θρεπτικη αξια που εχει,ποσο μαλιστα στους 100 και τοσι ωρα μαλιστα για το καραμελωμα.
επομενως τι νοημα εχει αν βαλεις 50-50 η 70-30? scratch
γλυκο του κουταλιου θα φας σε καθε περιπτωση μαλλον (και μου αρεσει το παστελι) klama
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arva
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΠεμ Αυγ 25, 2011 10:52 am

Σωστό κι αυτό! Κι εγώ την ίδια απορία έχω! Όχι μόνο με τη συγκεκριμένη συνταγή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 2:44 am

Ωρέ Μελλισάρη.... από τΟ Ζαντε είσαι του λόγου σου?

Όχι ότι εκεί δε φτιάνουνε καλά παστέλια... μα ψυχή μου, ούλοι τους τα νοθεύουνε πλέον, με τσι ζάχαρες εκειοπέρα, ακόμη και για να το δώσουνε το παστέλι τσου ρεγκάλο στον Άγιο τους τον ίδιο. affraid

Εμείς οι θεόκουρλοι απ' την άλλη,
τα ίδια μαθές κάνουμε
αλλά στα πανηγύρια μας εμείς και τσι χαρές μας δεν μοιράζουμε καν παστέλια!
Σπερνά* μοιράζουμε. affraid για να διώχνουμε το κακό.

Συνταγή Παστελιού με ΜΕΛΙ και ΜαρμαρΟ!

εγώ το λέω: "πΑΣΤΈΛΙ ΤΩΝ ρΙΖΟΣΠΑΣΤών" επειδή είναι παλιά η συνταγή τούτη.

Όχι ωρέ, δε μιλώ για μαρμαρόσκονη αντί για τη Ζάχαρη.
Αλλά για το πάγωμα του ζεστού παστελιού Πάνω στο Μάρμαρο και όχι απά σε λαδόκολλες λες και είναι κοντοσούβλι το ψημένο...


Ρετσέτα τσι νόνας μου:


Υλικά:
1 ποτήρι ΜΕΛΙ
2 ποτήρια σουσάμι
1 μεγάλη φούχτα καβουρντισμένα και ψιλικομμένα αμύγδαλα
1 κουταλάκι ξύσμα από Πορτοκάλι
1 κουταλάκι κανέλα

Εκτέλεση:
Καθαρίζουμε το σουσάμι (όπως φακές) και το καβουρδίζουμε σε σιγανή φωτιά, μέχρι να γίνει ροδαλό το χρώμα του. Βάζουμε το Μέλι σε μια άλλη κατσαρόλα να βράσει και το ξαφρίζουμε όσο χρειαστεί. Το αφήνουμε να βράσει ώσπου να "δέσει" (να γίνει πηχτό) καλά. Ρίχνουμε μέσα το σουσάμι, τα αμύγδαλα τα καβουρντισμένα, το ξύσμα από Πορτοκάλι και την Κανέλα. Μόλις πάρουν βράση όλα μαζί τα βγάζουμε από τη φωτιά.
Απλώνουμε το μείγμα σε Μάρμαρο που έχουμε λαδώσει πρώτα. Ανοίγουμε το μείγμα με τον πλάστη. Το κόβουμε όπως είναι ζεστό και το αφήνουμε να κρυώσει.

Καλή Όρεξη σε όλους έδεπα!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το παραπάνω τραγούδι:
"Γράφτηκε στα χρόνια της Αγγλικής κυριαρχίας. Ήταν η εποχή των λεγόμενων «ριζοσπαστών», οι οποίοι αντιδρούσαν στο αγγλικό καθεστώς. Αυτούς τους μαζεύανε και τους πηγαίνανε στην Κέρκυρα όπου ήταν η πρωτεύουσα της Αρμοστείας και τους κρεμάγανε..."

Σύμφωνα με μία άλλη εκδοχή flower τα Νοθευμένα με Ζάχαρη Παστέλια, κάποιων Ιόνιων Μελισσοκόμων που είχαν τσακωθεί με τσι Νόνες τους και δεν κληροδοτήθηκαν τη σωστή συνταγή Μόνο με ΜΕΛΙ, Εξαγρίωσαν τους Εγγλέζους που ήθελαν να δημιουργήσουν αλυσίδες προϊόντων απ' αυτά (που στο μέλλον θα ονομάζονταν snacks! affraid ) βασισμένες στη "μυστική των γυναικών του Ιονίου Συνταγή", και έτσι τους έστειλαν στην Καρμανιόλα.

Η παραπάνω νοθεία στην μεταβίβαση (σε πολυεθνικές) Μυστικών επιτυχίας από τα Τοπικά μας (Ελληνικά) Προϊόντα θεωρείται ακόμη και σήμερα θεμιτή και Απαραίτητη από μια μικρή ανυπόταχτη ΑρβανιτοΚεφαλονίτισα. Οπότε παρακαλώ η συνταγή να μην μεταφραστεί σωστά εις την Αγγλικήν μέσα από τούτο το φόρουμ! (ό,ΠΟΥ μάρμαρο>>> μαρμαρόσκονη!)


υ.γ. Χαιρετώ το Ιόνιο!!!! cheers
lol!

Σπερνά* (1 κιλό Σιτάρι, 1 κιλό Ζάχαρη Άχνη, 1 φακελλάκι μαύρες σταφίδες, 2-3 ρόδια, φλούδα πορτοκαλιού και μανταρινιού ψιλοκομμένες, 1 ματσάκι μαΙντανό ψιλοκομμένο, αμύγδαλα ασπρισμένα, καρύδια χοντροκομμένα, σουσάμι καβουρντισμένο, κανέλα
για το γαρνίρισμα: Μάντορλες και Κουφέτα)

Ελπίζω από τα "υλικά" των "Σπερνών" να καταλάβατε με τί μοιάζουν...
(κόλλυβα με γαρνιτούρα Κουφέτα και Μάντορλες!!!!! Είναι Τρελοί αυτοί οι... ιθαγενείς! affraid )

Η κεφαλλονίτικη παράδοση τα θέλει να μοιράζονται σε Γιορτινές Περιστάσεις!!!! (στον Εσπερινό> Σπερνά)
Ξεκινώντας από τη γιορτή της Αγίας Βαρβάρας (προεόρτια για τα Χριστούγεννα), όπου βέβαια η "Αγία Βαρβάρα"> είναι προστάτιδα κατά των Κατακτητών. (όσων θέλουν την καταστροφή).


Έχει επεξεργασθεί από τον/την maroussw στις Τρι Σεπ 06, 2011 5:24 pm, 4 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 11:17 am

kala poli gelio
Εξυπνοι οι κουρλοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 1:07 pm

Περατάτα Κεφαλονιάς (απάντηση στο από πού milibee). melissologia H.B.F.
Κάτω από το Κάστρο του Αγ. Γεωργίου. (καταγωγή πατέρα)- 7 χλμ. από το Αργοστόλι.
Μα, ευτυχώς, έχω και ρίζες Αρβανίτικες (καταγωγή 'αθηναίας' μάνας), ευτυχώς για να ισορροπώ!
Να βλέπω δηλαδή ότι "Ούλοι στο ίδιο παπόρο μέσα είμαστε" goustaro kala poli gelio

flower

υ.γ. Α! η άλλη νόνα* πάλι, της οποίας το όνομα πήρα (Μαρουσώ)> Παριανή (Κυκλάδες)
Εξ' αιτίας του παραπάνω, πιθανώς, όλους τους καλούς ανθρώπους τους βλέπω σε έναν Κύκλο να Χορεύουνε φιλιωμένοι. Ωστόσο, μέχρι να γίνει αυτό, αν γίνει ποτές, εγώ Χορεύω ΚΑΙ Τραγουδάω, παράλληλα, μέσα στο παπόρο ΜΑΣ... kala poli gelio

Σημ1.: νόνα*= Γιαγιά
Σημ.2: Μια θεόκουρλη συγκυρία έκανε τον Μαρουσιώτη παππού (που είχε και άλλους προγόνους Μαρουσιώτες) να ερωτευτεί τη Μαρουσώ Παριανή γιαγιά queen !!! Όπότε αυτή η νόνα μου αν και με όνομα τέτοιο δεν ήταν απ' το Μαρούσι έζησε ΌΜΩΣ όλη τσι τη ζωή εκεί και μαγείρευε ΥΠΕΡΟΧΑ.
Οι παραπάνω προσμίξεις, αναμίξεις και χαρμάνια τοπικών φυλών (των ελλήνων αβορίγινων - "aboriginals" affraid ) ουδεμία σχέση έχουν(?) με το θέμα μας ως Συνταγή μαγειρικής με συστατικό το Μέλι, αλλά πιθανώς να παίζουν κάποιον ρόλο που βγήκα έται! affraid Ανυπόταχτη.
kala poli gelio

ουδεμία σχέση έχουν(?)> ή έχουν?
Υπάρχει 100% Μέλι "θυμαρίσιο"?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 6:53 pm

Ενα καταλαβα για αλλη μια φορα, οτι οι εχοντες τουλαχιστο ενα χωριο συνηθως βρισκουν και δευτερο και οπου υπαρχει δευτερο, ξεφυτρωνει ενα τριτο .
Μονο εγω η γκανετμοσαυρινα δεν............... "την πρωτευουσα μου μεσα" φτου.


100% θυμαρι δεν ...............ισως σε κανενα απομακρυσμενο βουνο της Κρητης που με την ανθοφορια του θυμαριου δεν υπηρχε τιποτε αλλο . Ισως.
Παντως η νομοθεσια επιτρεπει να χαρακτηριστει θυμαρισιο οποιο μελι εχει περιεκτικοτητα σε θυμαρι απο 18% και πανω.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 7:02 pm

MILIBEE έγραψε:
kala poli gelio
Εξυπνοι οι κουρλοι.

Άσε...! Κατεργάρηδες.

Λοιπόν, ξεκαθαρίζω. Το παραπάνω παστέλι δεν το' χω φτιάξει ακόμη η ίδια, επειδή με τη μαγειρική δεν τα πολυπάω καλά. Εκτός, κι αν με εμπνέουν τα υλικά... οπότε εκεί Αυτοσχεδιάζω η μουρλέγκο.
Όμως, το' χω δοκιμάσει από τα χεράκια άλλων που το φτιάξανε και ήταν υπέροχο.
Αλίμονο στην Κουζίνα μου, την κακοφούρτουνη... (bad-fortune> μετάφραση: κακότυχη)... πρέπει να την στολίσω σε ντεκόρ επαναστατικό για να φκιάξω το "Παστέλι των Ριζοσπαστών"! Σύντομα θα το φτιάξω, και θα σας πω.
flower

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 7:08 pm

[quote="MILIBEE"]Ενα καταλαβα για αλλη μια φορα, οτι οι εχοντες τουλαχιστο ενα χωριο συνηθως βρισκουν και δευτερο και οπου υπαρχει δευτερο, ξεφυτρωνει ενα τριτο .
Μονο εγω η γκανετμοσαυρινα δεν............... "την πρωτευουσα μου μεσα" φτου.

Καλά ντε, δεν έγινε και τίποτα. Το Παπόρο όλους τους καλούς τους χωρεί. goustaro
Αίντε, βίρα τις άγκυρες!!!! Πάμε όλοι για την εκτέλεσηηηηηη!!!!!! kala poli gelio
...της συνταγής!

kala poli gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 10:04 pm

maroussw έγραψε:
Περατάτα Κεφαλονιάς (απάντηση στο από πού milibee).
Κάτω από το Κάστρο του Αγ. Γεωργίου. (καταγωγή πατέρα)- 7 χλμ. από το Αργοστόλι.
Μα, ευτυχώς, έχω και ρίζες Αρβανίτικες (καταγωγή 'αθηναίας' μάνας), ευτυχώς για να ισορροπώ!
Γεια σου πατριωτακι. Επειδη κι εγω μισος κεφαλλονιτης ειμαι( μαμα απο Μυτιληνη) να σε πληροφορησω οτι το αιμα το κεφαλλονιτικο ειναι τοσο κουρλο που οσο και να το μπερδεψεις παντα θα βγει στον αφρο.Εγω παρ' ολο γεννημα θρεμμα Κορυδαλλο το ατιμο το αιμα με εσυρε απ'τη μυτη και ηρθα να μεινω εδω(Ανωμερια το χωριο στον κολπο του Μυρτου) και οπου κι αν βρεθηκα στη ζωη μου με τουτο το κουρλονησι δε συγκρινεται.
Ευχαριστουμε για τη συνταγη γιατι εκτος της συνταγης μας εκαμες μαζι και μαθημα ιστοριας sostos sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 10:11 pm

Ετσι το βαφτιζουμε "Ιστορικο παστελι με μελι και Μαρουσιωτικο μαρμαρο"

jocolor
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 11:33 pm

myrtos έγραψε:


Γεια σου πατριωτακι. Επειδη κι εγω μισος κεφαλλονιτης ειμαι( μαμα απο Μυτιληνη) να σε πληροφορησω οτι το αιμα το κεφαλλονιτικο ειναι τοσο κουρλο που οσο και να το μπερδεψεις παντα θα βγει στον αφρο.Εγω παρ' ολο γεννημα θρεμμα Κορυδαλλο το ατιμο το αιμα με εσυρε απ'τη μυτη και ηρθα να μεινω εδω(Ανωμερια το χωριο στον κολπο του Μυρτου) και οπου κι αν βρεθηκα στη ζωη μου με τουτο το κουρλονησι δε συγκρινεται.
Ευχαριστουμε για τη συνταγη γιατι εκτος της συνταγης μας εκαμες μαζι και μαθημα ιστοριας sostos sostos sostos

Γειά σου κι' εσένα αφέντη μου!
Πόσο δίκιο έχεις. Μια στάλα αίμα να' χεις από κει... Άστα να πάνε affraid
Εγώ είχα την τύχη για 6 μόνο μήνες να αραιώνει το γάλα μου με ΝΕΡΟ Κεφαλονίτικο η μάνα μου.
Όπως καταλαβαίνεις... "Ήπια Νερό". sokaristiko
Ά ρε Μύρτο με τα Χαλίκια σου που Πέφτουν ΣΦΑΙΡΑ από τον γκρεμνό καταπάνω στους τουρίστες που λιάζονται αμέριμνοι. Σβιννννν!!!!! Μπλουμ οι Τουρίστες, να Σωθούν μέσα στη θάλασσα!!!!

Η ιστορίες για Κοινωνικές Επαναστάσεις πρέπει να συζητιούνται τρώγοντας Παστελάκι για να παίρνουμε Δύναμη. Είναι πάντα επίκαιρες.

Να 'σαι καλά να φτιάχνεις Μελάκι!!!
filakia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 11:47 pm

MILIBEE έγραψε:
Ετσι το βαφτιζουμε "Ιστορικο παστελι με μελι και Μαρουσιωτικο μαρμαρο"

jocolor


kala poli gelio

η "Μαρμαρόσκονη" πάντως για την μεταβίβαση της πληροφορίας τσου Εγγλέζους (Πολυεθνικές) που θένε να μας κλέψουνε και τις συνταγές εκτός από τις Δημιουργίες για να βγάλουνε εκείνοι λεφτά και να φτωχύνουμε εμείς...
καλό είναι να είναι από Πεντελικό Μάρμαρο. (τύπου Έλγιν)> τσου πιάνει κόψιμο...
kala poli gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΤετ Σεπ 07, 2011 11:15 pm

maroussw έγραψε:
Ά ρε Μύρτο με τα Χαλίκια σου που Πέφτουν ΣΦΑΙΡΑ από τον γκρεμνό καταπάνω στους τουρίστες που λιάζονται αμέριμνοι. Σβιννννν!!!!! Μπλουμ οι Τουρίστες, να Σωθούν μέσα στη θάλασσα!!!!
Και μετα τσου περιλαβαινει η θαλασσα και τσου πνιγει που δε ξερουν Μυρτος τι παει να πει.Αλλα αυτη ειναι η ομορφια τουτουνου του τοπου που αλλη τετοια δεν υπαρχει γι' αυτο ερχονται και ξαναρχονται(που διαλεμπα μεσα τους) γιατι οποιος ερθει μια φορα δυσκολα το βρισκει αλλου ετουτο το τοπιο. Αυτο με μαγεψε κι εμε απο παιδι και μ' εφερε δεπα να μεινω για παντα και μονο αυτο με κανει και νιωθω βασιλιας κι ας μην εχω φραγκο στην τσεπη.Να 'ναι καλα τα ζωακια μου, το κηπακι μου και ετουτη εδω η θεα και ειναι σα να 'χω ολα τα καλα του κοσμου.
Υ.Γ. τελικα αυτο το νερο πρεπει να φταιει για ολα. δε γλυτωνεις αμα πιεις ειναι σαν το φιλτρο του πανοραμιξ oraia oraia oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 12:59 am

myrtos έγραψε:

Και μετα τσου περιλαβαινει η θαλασσα και τσου πνιγει που δε ξερουν Μυρτος τι παει να πει.Αλλα αυτη ειναι η ομορφια τουτουνου του τοπου που αλλη τετοια δεν υπαρχει γι' αυτο ερχονται και ξαναρχονται

Είναι Ακραίο το νησί. Ο Μυρτός σε αγριεύει στην ιδέα του Χειμώνα και σε μαγεύει στην ιδέα του Βαθειού ρήγματος. Απ' την άλλη Εκείνο το ΒΟΥΝΟ το λατρεύω όπως και τα Ιδιαίτερα Έλατά του!

Εγώ myrto δεν είμαι της θάλασσας είμαι εντελώς της Γης και του Εδάφους. Μαγεύτηκα από τις Σπηλιές εκεί μικρή, και με έκλεψαν να τις εξερευνώ όπου πηγαίνω εδώ και 15 χρόνια. Δεν μπορώ να δω Όρια ή Σύνορα απ' αυτά που βάζουν μόνο οι άνθρωποι ίσως επειδή έχω "ακουμπισει" το χώμα και τα πετρώματα και υπογείως. (πολύ σούρσιμοοοοοο affraid )
Θέλω να ακουμπάω και να αγγίζω χώμα, λάσπη και άργιλο. Λες και είναι προέκταση των χεριών μου.


Υ.Γ. τελικα αυτο το νερο πρεπει να φταιει για ολα. δε γλυτωνεις αμα πιεις ειναι σαν το φιλτρο του πανοραμιξ oraia oraia oraia

Και μελάκι σαν παιδί έτρωγα Κεφαλονίτικο όλο το χειμώνα που ήμουν Αθήνα... goustaro
Διπλό το κακό! kala poli gelio

η Κεφαλονιά μας he he he μαγνητίζει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
8ymarisios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ολοι οι κουρλοι εδω μαζευτηκαμε!!!   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 2:36 pm

Λοιπον εγω εχω να μαρτυρησω οτι με τον φιλο βαγγελη ριξαμε ενα καλοκαιρινο μελισσολογικο συμβουλιο πινωντας καφεδακι στην αγια ευφημια... Α εχω 15 μερες που εφυγα κ κανω αμαν να ξαναγυρισω... Οποιος αλλος ειναι κεφαλλονιτης νομιζω οτι αυτο το ποστ ειναι η καταλληλη ευκαιρια να εκδηλωθει... lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 4:47 pm

ωωωωΩΩΩΩ... του χαλάσαμε του αθρώπου που το άνοιξε το post.
τι κρίμα goustaro

Κανά Παστέλι με ΜΕΛΙ βρε θα φκιάξει κανείς???
ή όλο Παρόλες είσαστε? kala poli gelio

Γειά Χαρά Θυμαρίσιε! oraia Χαίρομαι που σ' άρεσε το Νησί και θες να ξαναπάς.
Είναι Πανέμορφο και οι άνθρωποί του Υπέροχοι ή το Αντίθετο με τους γύρω τους. (και τους ξένους ή Τουρίστες). όπΩΣ συμβαίνει παντού δηλαδή. Σίγουρα έχουν την ιδιαιτερότητα να μιλάνε τραγουδιστά όπως και κάποιοι άλλοι Ιόνιοι. Να' σαι καλά να ξαναπάς!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 6:50 pm

πριν μερικα χρονια εμεινα και εγω Κεφαλλονια για 21 μερες? μετραει? πηρα κουρλαμαρα?

Αχ ρε παιδια και οι μαντολες , τι ωραιες.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ   ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 7:53 pm

myrtos έγραψε:

Και μετα τσου περιλαβαινει η θαλασσα και τσου πνιγει που δε ξερουν Μυρτος τι παει να πει.Αλλα αυτη ειναι η ομορφια τουτουνου του τοπου που αλλη τετοια δεν υπαρχει γι' αυτο ερχονται και ξαναρχονται

η Κεφαλονιά μας he he he μαγνητίζει!

Άραγε το ίδιο γίνεται και με τα Τοπικά μας Προϊόντα εκεί? τα παραδοσιακά?
χρειάζομαι έναν εθελοντή!
melissologia H.B.F.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΠΑΣΤΕΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Παστέλι με μέλι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Ειδικά θέματα :: Περί ορέξεως...-
Μετάβαση σε: