Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!

Πήγαινε κάτω 
+9
ΚΩΣΤΗΣ
lpapggia
Pater_Familias
psath
Vasilis.
lingistis
Sakis G
mpampis13
mano
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 10:30 am

Φίλε ipapggia,
Καλή χρονιάκαι ευτυχισμένη.
Τέτοιες μετρήσεις δεν έχουν γίνει, απʼ όσο γνωρίζω!
Όμως δεν θα είχαν και σημασία να γίνουν, αφού τα αποτελέσματα είναι γνωστά εκ των προτέρων.
Συγκεκριμένα, μια άδεια χωρίς μέλισσες κυψέλη, κατά τις νυχτερινές ώρες (αργά το βράδυ και νωρίς το πρωί) θα έχει στην πράξη ίδια θερμοκρασία με αυτή του περιβάλλοντος, από ότι υλικό και να είναι κατασκευασμένη – αυτό πάντως εξαρτάται και από την θερμοκρασία περιβάλλοντος.! Αυτό θα συμβεί γιατί δεν θα υπάρχει κάποια εσωτερική πηγή παραγωγής θερμότητας μέσα στη κυψέλη.
Κατά τη διάρκεια της ημέρας όμως, σε μια ηλιόλουστη μέρα, η ενεργειακή κυψέλη θα αποκτήσει κάποια υψηλότερη θερμοκρασία, θα ακολουθήσει η απλή ξύλινη, μετά θα έρθει η πλαστική και τέλος αυτής της πολυστερίνης. Αυτές όμως οι διαφορές θα είναι μικρές και άνευ ουσίας, αφού οι κυψέλες θα είναι άδειες.
Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 10:45 am

κ.Δερματη, οσον αφορα στο θεμα του επιπεδου,αν εκεινο που ενοχλησε ειναι το "αποφασιστε " το αποσυρω αμεσως και το αλλαζω με το διασαφηνιστε ,εξηγηστε η οποια αλλη διατυπωση θεωρειτε πιο ευγενικη.
Παντως για τις απαντησεις που δεν πηρα θα περιμενω!
Να ειστε καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 10:55 am

Φίλε SakisG,

Δεν είμαι τόσο ευαίσθητος να με ενοχλήσει αυτή η φράση... ΄
Αλλά το τελευταίο σου σχόλιο ήταν κάτι σαν λογοπαίγνιο.. σαν σόφισμα...
Η διατύπωση και αιτιολόγηση είναι τόσο ξεκάθαρη που δεν επιδέχεται – δεν αντέχει παρανοήσεις.
Αυτό εννοούσα όταν έγραψα για «επίπεδο».
Αν παρ όλα αυτά έχεις ακόμα απορίες, έλα να τα πούμε από κοντά. Θα χαρώ να σε γνωρίσω!
Φιλικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 11:13 am

Πάντως έχουν μεγάλη σημασία οι μετρήσεις και τα γραφήματα και η μελέτη τους, και πρέπει να γίνουν, προκειμένου να αποδειχθεί επιστημονικά και στην πράξη η λειτουργία της κυψέλης, με και χωρίς γόνο κ.λ.π. Το έγραψα και πιο πάνω και αναμένω τη σχετική δημοσίευση.
Καλή σας ημέρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 12:26 pm

Κύριε Δερμάτη καλή χρονιά.
     Πριν αναφέρω κάτι θέλω να ρωτήσω ποια είναι η σωστή ορθογραφία του ονόματός σας. Ήξερα ότι το Μανόλης γράφεται με Ωμέγα. Κι αυτό γιατί όπως θυμάμαι και έχω διαβάσει οφείλεται στην παρατεταμένη προφορά του ο που προφέρεται σαν ΟΟ και έτσι γρἀφεται ω. (Αυτό για μας του πολυτονικού που το προλάβαμε.) Μόνο σε κάτι πολύ παλιἀ βιβλία το είδα με ο. Τώρα αν ο ληξίαρχος το έγραψε με ο και έτσι έμεινε τοτε οκ. Ξέρω από τη γενεαλογία που ασχολούμαι ότι συμβαίνουν κι αυτά και σε ακολουθούν μια ζωή.
       Από την άλλη δεν ήθελα να επέμβω ενεργά στη συζήτηση γιατί αν την προχωρούσαμε σε βάθος θα μπλέκαμε με επιστημονικούς όρους, όπως κι έγινε και, πολλοί δε θα μπορούσαν να παρακολουθήσουν τη συζήτηση. Σαν χημικός που είμαι και που καταλαβαίνω καλά τα βιολογικά συστήματα, γνωρίζω ότι η απάντηση σε όλες τις θεωρίες και τα συστήματα είναι το πείραμα, που τα αποτελέσματά του θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε αν οι υπολογισμοί μας και οι εντυπώσεις μας είναι σωστές ή δέχονται βελτιώσεις και διορθώσεις.
Η παραπάνω παράγραφος ήταν μια εισαγωγή για να θέσω τις παραμέτρους της ερώτησης που σας κάνω: ΈΧΕΤΕ κάνει πειράματα κι αν είναι δυνατόν σε βάθος διετίας σε σύγκριση με μάρτυρα για να δούμε πρώτον, αν κερδίζει σημαντικά το σύστημα κυψέλης promelis σε πληθυσμό την Άνοιξη όπως αναφέρετε και δεύτερον, αν αυτό το σύστημα δίνει περισσότερη παραγωγή μελιού στο τέλος της σεζόν σε σχέση πάντα με τη συμβατική κυψέλη (μάρτυρα) ;  Σαν σεζόν θέλω να θέλω δύο περιόδους: την πρώτη ανθοφορία αρχές καλοκαιριού και τη δεύτερη, αν έχει γίνει, τη Φθινοπωρινή.
Υ.Γ1 Αν υπάρχουν δεδομένα που απλά είναι στη φάση της επεξεργασίας ή στην φάση της δημοσίευσης ας μας το δηλώσετε να λάβουμε γνώση και ας περιμένουμε τη δημοσίευσή τους. Μέχρι τότε, απλά για μένα πάντα, αντιπαραθέτουμε στείρα επιχειρήματα χωρίς να μπορούμε να ελέγξουμε την αλήθεια αυτών.
Υ.Γ2 Η παραπάνω ερώτηση έχει και την έννοια του αν όντως υπάρχει κέρδος σε παραγωγή μελιού, ώστε να γνωρίζουμε αν αξίζει την επένδυση που θα κάνουμε σε κυψέλες promelis και σε πόσο χρόνο θα γίνει απόσβεση του επενδυμένου κεφαλαίου σε σχέση πάντα με τις κλασικές κυψέλες.
ΥΓ3 Έχω υπόψιν τη δημοσίευση σας του τρόπου χειρισμού των κυψελών promelis που προτείνετε, αλλά επειδή αφορούν πολλούς χειρισμούς και σε βάθος έτους, σας ζήτησα αν έχετε στοιχεία διετίας, όπου σε αυτό το χρονικό διάστημα να εξισορροπηθούν τυχόν διαφοροποιήσεις που θα αφορούν το γεννετικό υλικό των μελισσοσμηνών που θα χρησιμοποιηθούν τόσο στις κυψέλες μάρτυρα όσο και στις κυψέλες promelis.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΗΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 48

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 2:49 pm

Βασικά καλη χρονια…..
Φιλε  mano…. Πολύ καλες οι εφαρμογές που διδασκεις και αναλύεις, αλλά βλεπω ότι δεν πείθεις, πες μας καλυτερα τις εμπειριες στα δικά σου μελίσσια, αλήθεια πόσα μελισσια εχεις; Τα έχεις πολλά χρόνια τα μελισσια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 3:08 pm

Pater_Familias έγραψε:
γνωρίζω ότι η απάντηση σε όλες τις θεωρίες και τα συστήματα είναι το πείραμα, που τα αποτελέσματά του θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε αν οι υπολογισμοί μας και οι εντυπώσεις μας είναι σωστές ή δέχονται βελτιώσεις και διορθώσεις.

ΈΧΕΤΕ κάνει πειράματα κι αν είναι δυνατόν σε βάθος διετίας σε σύγκριση με μάρτυρα για να δούμε πρώτον, αν κερδίζει σημαντικά το σύστημα κυψέλης promelis σε πληθυσμό την Άνοιξη όπως αναφέρετε και δεύτερον, αν αυτό το σύστημα δίνει περισσότερη παραγωγή μελιού στο τέλος της σεζόν σε σχέση πάντα με τη συμβατική κυψέλη (μάρτυρα) ;  Σαν σεζόν θέλω να θέλω δύο περιόδους: την πρώτη ανθοφορία αρχές καλοκαιριού και τη δεύτερη, αν έχει γίνει, τη Φθινοπωρινή.
Υ.Γ1 Αν υπάρχουν δεδομένα που απλά είναι στη φάση της επεξεργασίας ή στην φάση της δημοσίευσης ας μας το δηλώσετε να λάβουμε γνώση και ας περιμένουμε τη δημοσίευσή τους. Μέχρι τότε, απλά για μένα πάντα, αντιπαραθέτουμε στείρα επιχειρήματα χωρίς να μπορούμε να ελέγξουμε την αλήθεια αυτών.
Υ.Γ2 Η παραπάνω ερώτηση έχει και την έννοια του αν όντως υπάρχει κέρδος σε παραγωγή μελιού, ώστε να γνωρίζουμε αν αξίζει την επένδυση που θα κάνουμε σε κυψέλες promelis και σε πόσο χρόνο θα γίνει απόσβεση του επενδυμένου κεφαλαίου σε σχέση πάντα με τις κλασικές κυψέλες.
ΥΓ3 Έχω υπόψιν τη δημοσίευση σας του τρόπου χειρισμού των κυψελών promelis που προτείνετε, αλλά επειδή αφορούν πολλούς χειρισμούς και σε βάθος έτους, σας ζήτησα αν έχετε στοιχεία διετίας, όπου σε αυτό το χρονικό διάστημα να εξισορροπηθούν τυχόν διαφοροποιήσεις που θα αφορούν το γεννετικό υλικό των μελισσοσμηνών που θα χρησιμοποιηθούν τόσο στις κυψέλες μάρτυρα όσο και στις κυψέλες promelis.

Αυτό ακριβώς εννοώ γράφοντας για "γραφήματα" πιο πάνω.
Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 3:35 pm

Αγαπητέ Pater Familias,

Πρώτα από όλα σου εύχομαι καλή και ευτυχισμένη χρονιά.
Σχετικά με το πρώτο σου ερώτημα για την ορθογραφία του ονόματός μου.
Νομίζω, χωρίς να παίρνω και όρκο, πως το Ω προκύπτει από το μακρύ ΟΥ του ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ και όχι λόγω της παρατεταμένης προφοράς του ΟΟ – πάντως αυτό δεν έχει σημασία..
Τώρα το Μανόλης με Ο είναι Κρητικής προέλευσης. Εκεί πολλοί το ΜΑΝΟΛΗΣ το γράφουν με Ο, γιατί η προέλευσή του δεν είναι από το ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, αλλά από κάπου άλλου...
Πολλές σημαντικές προσωπικότητες έγραφαν έτσι το άνομά τους όπως ο μεγάλος μας ποιητής Μανόλης Αναγνωστάκης και ο γνωστότατος αρχαιολόγος μας - μη Κρητικός- Μανόλης Ανδρόνικος.
Σχετικά τώρα με τη δεύτερη ερώτηση, όπως έχω γράψει πολλές φορές, την Ενεργειακή κυψέλη την χρησιμοποιώ τρία καλοκαίρια και τέσσερις χειμώνες. Όλες αυτά τα χρόνια τα αποτελέσματα ήταν περίπου ίδια. Υπήρχε αυξημένος γόνος όλους τους μήνες της άνοιξης σε σχέση με τις κυψέλες μάρτυρες που άγγιξε ακόμα και το 50%. Όλα αυτά τα χρόνια, η παραγωγή μελιού ήταν πολύ μεγαλύτερη από τα μελίσσια μάρτυρες που απλά πήραν πάτωμα. Αντίθετα στα μελίσσια των ενεργειακών κυψελών εφαρμόστηκε η Ολιστική μέθοδος, με αποτέλεσμα άλλα να γίνουν τριώροφα και άλλα τετραώροφα.... Αυτό πρέπει να ληφθεί υπ όψη στη σύγκριση!!!

Τώρα σχετικά με γραφήματα και πίνακες που ρωτάει και ο φίλος μας ο psath, έχω αναφερθεί και πάλι! Τα μόνα επεξεργασμένα στοιχεία ήταν αυτά που έχουν δημοσιευθεί στο τεύχος του περασμένου Ιουλίου Αυγούστου της Μελισσοκομικής Επιθεώρησης. Δεν επεξεργάστηκα άλλα στοιχεία γιατί δεν είχα λόγο να το κάνω- βλέπεις την απόφαση για την εμπορική εκμετάλλευση της κυψέλης την έλαβα μόλις πριν από μερικούς μήνες.
Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 3:45 pm

Φίλε ΚΩΣΤΗ,
Χρόνια πολλά και σε εσένα!
Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα....???
Τέλος πάντων τις εμπειρίες μου μόλις τις έγραψα σε προηγούμενο σχόλιό μου.
Τώρα για το πόσα έχω και πόσα χρόνια έχω μελίσσια...που κολλάει??
Σε παρακαλώ αν θέλεις μείνε στο θέμα μας και άσε τις «περίεργες» ερωτήσεις.
Φιλικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 4:44 pm

Συμφωνω απολυτα με psath και PaterFamilias για την αναγκη ουσιαστικης θερμοδυναμικης μελετης στον τροπο λειτουργιας της κυψελης .Το θεμα του βιοκλιματισμου ειναι ενα πολυ δυσκολο θεμα και ειναι πολλες οι παραμετροι που υπεισερχονται στην εξεταση του.Για παραδειγμα δεν ειπαμε τιποτα για το εξαιρετικα βασικο ζητημα των ανοιγματων (εισοδοι και παραθυρα) και του καλυτερου προσανατολισμου τους στο χωρο, μιας και απο εκει εχουμε τις μεγαλυτερες απωλειες.Δεν αναφερθηκε το ζητημα της υγρασιας και πως υπιδρα στην θερμοπερατοτητα των πλευρων κλπ
Τελος παντων το θεμα χρειαζεται προσοχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 6:28 pm

Φίλε SakisG,

Έχεις απόλυτο δίκιο! Καλό θα ήταν να γίνει αυτό που λες και κάποια στιγμή στο μέλλον θα γίνει. Μα όχι από εμένα φυσικά, γιατί τότε θα είχε μικρή αξία, για λόγους που όλοι φανταζόμαστε. Θα γίνει από κάποιο ανεξάρτητο εργαστήριο και μάλιστα σε βάθος χρόνου, όπως λέει ο φίλος μας PaterFamilias!
Σχετικά τώρα με το άλλο θέμα που θίγεις έχεις επίσης απόλυτο δίκιο, τουλάχιστον στον τύπο των παραθύρων του καπακιού - δηλαδή αυτού του ίδιου του καπακιού.
Πάνω σε αυτό μάλιστα θα είχε ενδιαφέρον να ανοίξουμε μια νέα συζήτηση, με θέμα το καπάκι μεικτού τύπου που έχω εφεύρει και που συνδυάζει τα πλεονεκτήματα του παλιού ευρωπαικού καπακιού και του καπακιού τύπου Αυστραλίας και που λύνει πολλά από τα προβλήματα του τελευταίου.
Σχετικά με αυτό θα βρεις στην πρώτη σελίδα του site μας για την ενεργειακή κυψέλη (κάτω - κάτω) ΝΕΟ ΠΡΟΪΟΝ: ΚΑΠΑΚΙ ΜΕΙΚΤΟΥ ΤΥΠΟΥ
Αν έχεις χρόνο ρίξε μια ματιά και αν έχεις παρατηρήσεις – ερωτήματα μπορείς να σχολιάσεις!!!!

Αναμένω νέα σου.
Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 7:16 pm

Καλησπέρα και από εμένα και Καλή Χρονιά να έχουμε όλοι μας . Για να πω την αλήθεια άρχισα να διαβάζω την δημοσίευση την οποία πέρα από κάποιους τεχνικούς όρους δεν είχα πρόβλημα να ακολουθήσω το ζήτημα όμως είναι ότι από ένα σημείο και έπειτα βαρέθηκα γιατί η αλήθεια είναι ότι τα μακροσκελή και επεξηγηματικά κείμενα δεν είναι και ότι καλύτερο σε ένα forum .  Ζητάω συγνώμη για αυτήν την πιθανή μου επικριτικότητα αλλά  στην ουσία δεν είναι τέτοια .Αυτό όμως που θα με ενδιέφερε θα ήταν το τρίπτυχο ,  Δοκιμή , Κόστος και Λειτουργικότητα .
Όσον αφορά την δοκιμή και από τα λίγα που έχω διαβάσει μάλλον έχει δοκιμαστεί από εσάς κύριε Δερμάτη με καλά αποτελέσματα.
Κόστος : Είναι δυνατόν να φτάσει στο μελισσοκόμο , ούτως ώστε να ωφεληθεί από τα κατά τα λεγόμενα σας καλά αποτελέσματα που έχει , σε λογική τιμή ????
Λειτουργικότητα : Εδώ υπονοώ την ευκολία  στις μεταφορές , το βάρος αλλά και την κάποια στιγμή προσθαφαίρεση τοιχωμάτων στην κυψέλη ( αν θυμάμαι καλά μετά από μια πρόχειρη και γρήγορη ματιά στη σελίδα σας αναφέρεται κάπου ότι προσθέτεται ή αφαιρείται κάποιες επιπρόσθετες πλευρές για την καλύτερη θερμομόνωση της κυψέλης )
Νομίζω ότι πέρα από το καθαρά τεχνικό και εποικοδομητικών   αντιπαραθέσεων κομμάτι της συζήτησης που είχατε με τον φίλο SakisG  αυτά  πιστεύω ότι ενδιαφέρουν άμεσα τους περισσότερους από εμάς και καλώς ή κακώς κύριε Δερμάτη μερικοί δεν έχουμε την τύχη να παίρνουμε κάποια σύνταξη και να έχουμε  την μελισσοκομία σαν  hobby  αλλά σαν κύριο επάγγελμα , οπότε το θέμα κόστους και λειτουργικότητας τουλάχιστον εμένα με καίει .

ΥΣ : Ξέρω ότι αρθρογραφείτε σε Ιστολόγιο μελισσοκομικού ενδιαφέροντος αλλά ελπίζω να μην σας χάσουμε από το forum όταν κλείσει το νήμα αυτής της συζήτησης . Καλή Χρονιά .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 7:42 pm

Φίλε Αγγελή 60,

Χρόνια πολλά και ευτυχισμένο και αποδοτικό 2015.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Σας τρελάναμε!!! Αλλά τελικά μάλλον δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς γιατί οι όροι και οι έννοιες του θέματος είναι περίπλοκες και έπρεπε να δοθούν εξηγήσεις.
Σχετικά τώρα με αυτά που ρωτάς, αν και υπάρχουν κάπου σε αυτή τη συζήτηση, σε πληροφορώ πως λεπτομέρειες για τιμές και τεχνικά θέματα μπορείς να βρεις στις ηλεκτρονικές μας σελίδες [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Εκεί θα βρεις ακόμα και τις άλλες μας δραστηριότητες – αναφέρομε στα καλλυντικά μας Melis, που ήδη έχουν γίνει γνωστά σε πολλές χώρες του κόσμου. Αυτό το αναφέρω για να καταλάβεις πως συνταξιούχος μπορεί να είμαι – ερασιτέχνης μελισσοκόμος όμως δεν είμαι, αφού το μέλι και τα άλλα μας μελισσοκομικά προϊόντα αποτελούν τις πρώτες ύλες για αυτό το σοβαρό κομμάτι της δουλειάς μας που το μέγεθός του αντιστοιχεί σε χιλιάδες ενεργειακές κυψέλες....

Λίγο ερωτευμένος και κολλημένος με τις μέλισσες ίσως να είμαι! Οικονομική άνεση μπορεί να έχω.... μα σε διαβεβαιών πως ασκώ την μελισσοκομία με τον πιο επαγγελματικό τρόπο!
Φιλικά.
Υ.Γ.
1-Αν μείνεις με κάποια απορία μπορείς να με ρωτήσεις ότι θες.
2-Αν με θέλετε.... θα παραμείνω και στην παρέα σας...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Παρ Ιαν 02, 2015 10:01 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Κανονισμοί Melissologia H.B.F.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 10:16 pm

Το θέμα είναι αρκετά ευαίσθητο και στα όριο να χαρακτηριστεί διαφήμιση για συγκεκριμένη κυψέλη. Η ενημέρωση όμως σχετικά με τις απόψεις και τις τοποθετήσεις πάνω στο θέμα «ενεργειακές κυψέλες» είναι θεμιτή και χρήσιμη, οπότε παρακαλώ να μείνουμε μέσα στα πλαίσια αυτά.

Το θέμα αυτό, όπως όλα τα θέματα θα «χτενιστεί» μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και αναφορές που θα παραπέμπουν σε εμπορικό προϊόν θα «διαγραφούν». Για την ώρα παραμένουν εμφανείς αφού θεωρούμε ότι προσφέρουν στην συζήτηση μια και αυτή από όσο γνωρίζουμε είναι η πρώτη ουσιαστική συζήτηση πανελλαδικά πάνω στο θέμα «ενεργειακές κυψέλες» που συμμετέχουν άτομα με πολύπλευρες απόψεις.

Παρακαλώ όλους να αποφεύγουν να χρησιμοποιούν εμπορικά ονόματα και παραπομπές σε ιστοσελίδες εμπορικών οίκων. Συνεχίστε να αναλύετε όσο ποιο πολύ μπορείτε το πολύ ενδιαφέρον θέμα «ενεργειακές κυψέλες» και όλοι θα βγουν κερδισμένοι από αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 10:26 pm

Φίλε Διαχειριστή,

Το θέμα είναι όπως ακριβώς το θέτεις. Καμιά πρόθεση για διαφήμιση δεν υπήρξε από μέρους μου και η αναφορά έγινε μέσα στα πλαίσια της απάντησης που έπρεπε να δώσω.
Πάντως επειδή οι κανονισμοί πρέπει, σε κάθε περίπτωση, να τηρούνται, ενήργησες πολύ καλά!

Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 03, 2015 7:06 am

Φιλε Αγγελη κατανοω τις δυσκολιες .Περαν αυτων ομως ,απο την ολη συζητηση προεκυψαν καποια στοιχεια στα οποια ολοι συμφωνουμε.Και αυτα ειναι
1)Αν αγνοησουμε-αποκλεισουμε τις εξωτερικες επιδρασεις(ανεμος,ηλιοφανεια)που προσβαλλουν με διαφορετικο τροπο την καθε πλευρα,οι απωλειες του συστηματος δια μεσου των πλευρων ειναι η ιδια, ειτε προκειται για κυψελη με πλευρες ισου παχους,ειτε για κυψελη με πλευρες διαφορετικου παχους .Αρκει το υλικο κατασκευης,το συνολικο παχος και η επιφανεια των πλευρων να ειναι τα ιδια.
2)Επειδη στην πραγματικοτητα υπαρχει διαφορα στον τροπο που επιδρα το εξωτερικο περιβαλλον στην καθε πλευρα ,υπαρχουν κερδη και απωλειες σε ενεργεια αναλογα.

α)Η βορεια πλευρα (του οποιου τυπου κυψελης ) λογω ψυχρων βορειων ανεμων χανει περισσοτερη ενεργεια και τον χειμωνα ιδιαιτερα χρειαζεται προστασια.
β)η νοτια πλευρα (του οποιου τυπου κυψελης ) συλλεγει ενεργεια απο τον ηλιο και μερος απο αυτην μεταφερεται στο εσωτερικο της κυψελης υπο μορφην θερμοτητας,ασκωντας, κατα τις ωρες ηλιοφανειας, θετικη επιδραση στο ισοζυγιο της .
Εκεινο που απομενει τελικα να εξεταστει ειναι αν μια λεπτοτερη νοτια πλευρα πλεονεκτει η οχι στην συγκεντρωση ,την μεταφορα ,και τον τροπο αποδοσης αυτης της ενεργειας στο εσωτερικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 03, 2015 11:53 am

Φίλε SakisG,
Τα λες πολύ σωστά, μόνο που θα μου επιτρέψεις να κάνω μια μικρή προσθήκη (με μαύρα στοιχεία) στο κείμενό σου.
<<Περαν αυτων ομως ,απο την ολη συζητηση προεκυψαν καποια στοιχεια στα οποια ολοι συμφωνουμε.Και αυτα ειναι
1)Αν αγνοησουμε-αποκλεισουμε τις εξωτερικες επιδρασεις(ανεμος,ηλιοφανεια)που προσβαλλουν με διαφορετικο τροπο την καθε πλευρα,οι απωλειες του συστηματος δια μεσου των πλευρων ειναι η ιδια, ειτε προκειται για κυψελη με πλευρες ισου παχους,ειτε για κυψελη με πλευρες διαφορετικου παχους .Αρκει το υλικο κατασκευης,το συνολικο παχος και η επιφανεια των πλευρων να ειναι τα ιδια.
2)Επειδη στην πραγματικοτητα υπαρχει διαφορα στον τροπο που επιδρα το εξωτερικο περιβαλλον στην καθε πλευρα ,υπαρχουν κερδη και απωλειες σε ενεργεια αναλογα.

α)Η βορεια πλευρα (του οποιου τυπου κυψελης ) λογω ψυχρων βορειων ανεμων χανει περισσοτερη ενεργεια και την άνοιξη μα και τον χειμώνα ιδιαιτερα χρειαζεται προστασια
β)η νοτια πλευρα (του οποιου τυπου κυψελης ) συλλεγει ενεργεια απο τον ηλιο και μερος απο αυτην μεταφερεται στο εσωτερικο της κυψελης υπο μορφην θερμοτητας,ασκωντας, κατα τις ωρες ηλιοφανειας, θετικη επιδραση στο ισοζυγιο της .
Η Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμεη Κυψέλη ʽΠρομελιςʼ εκμεταλλεύεται αυτά τα δυο γεγονότα υπερποστατεύοντας την άνοιξη την βορινή πλευρά της και αφήνοντας ανοιχτή στην ηλιακή θερμότητα τη νότια πλευρά της.

Εκεινο που απομενει τελικα να εξεταστει ειναι πόσο την άνοιξη, μια λεπτοτερη νοτια πλευρα (βαμένη με σκούρο ματ χρώμα) πλεονεκτει στην συγκεντρωση ,την μεταφορα ,και τον τροπο αποδοσης αυτης της ενεργειας στο εσωτερικο, σε σχέση με μια κοινή κυψέλη).>>
Υ.Γ.
Ο Φίλος μας πάντως ο Αγγελής δεν ρωτάει αυτό το πράγμα. Ελπίζω να πήρε απαντήσεις στις ερωτήσεις του μέσα από το site μας, όπως τονσυμβουλεύω. Αν όχι... εδώ είμαστε!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 03, 2015 2:00 pm

Προς τους συνφορουμιτες.....πραγματικα απορώ...
Δεν ΒΑΡΕΘΗΚΑΤΕ;;;;;;
Μια ξύλινη κυψέλη την κάνατε ολόκληρο επιστημονικο θέμα.
Εγώ από περιέργεια και μονο, μια και αυτο το προιον εχει διαγραφει απο τα ενδιαφέροντα μου,διάβασα το όλο θέμα....αναλυσεις άσκοπες,μακροσκελεις με έννοιες περιεργειες στα όρια της φαντασίας πολλές φορές και απο ουσία τίποτα.
Ο άνθρωπος διαφημίζει την ξύλινη κυψέλη του και εως εκεί.απο ότι καταλάβαμε όλοι πειράματα δεν έχουν γίνει,αποτελεσματα κατεγραμενα δεν υπάρχουν...τα στοιχεια που απο την αρχή ζήτησε η διαχείριση του φόρουμ δεν τα είδαμε,και δεν θα τα δούμε,ποτέ..οποτε.....
Απλά ο άνθρωπος,και καλα κάνει,γράφτηκε εδω για να κάνει μια αναλυτική ΤΣΑΜΠΑ διαφημιση στην ξύλινη κυψέλη του....απαντηση πρακτική δεν πήραμε.
Καλή χρόνια σε όλους με υγεία και εύχομαι εκτός της καλής χρόνιας και καλές πωλήσεις στον κ. Δερματη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 03, 2015 5:09 pm

Φίλε mpampis13,

Καλή σου χρονιά και ευτυχισμένη!!
Το γεγονός πως «καταλήξαμε σε κάποια σημεία που όλοι συμφωνούμε», όπως χαρακτηριστικά γράφει ο φίλος μας ο SakisG, σε ενοχλεί, αποδεικνύει την, εξ αρχής, κακή σου πρόθεση να δυσφημίσεις ένα προϊόν που ούτε γνωρίζεις, μα και που από όσα γράφεις, ποτέ δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις.
Όμως φίλε μου τα συμπεράσματα αυτά βγήκαν μετά από έναν, μακροσκελή είναι η αλήθεια, δημόσιο διάλογο, και δεν έχεις κανένα δικαίωμα να τα απαξιώνεις, προσβάλλοντας όλους όσοι έλαβαν μέρος σε αυτόν.
Τώρα σχετικά με τη δήλωσή σου πως «αυτό το προϊόν έχει διαγραφεί από τα ενδιαφέροντά σου»... τι να σου πω... η δήλωσή σου αυτή με γέμισε.... θλίψη!!!
Και επειδή φοβάμαι πως μαζί με μένα θα γεμίσουν θλίψει και οι άλλοι αναγνώστες και συνομιλητές της συζήτησης αυτής, λέω να αφηγηθώ, μέρες που είναι, ένα ωραίο ανέκδοτο που άκουσα χτες και που με έκανε να γελάσω πολύ!!!

Ένας άθλιος τύπος, κακάσχημος, αμόρφωτος, άξεστος και φυσικά απένταρος, χτυπά το κουδούνι μιας μεγάλης έπαυλης των βορίων προαστίων.
Του ανοίγει ένας ευγενέστατος και καλοντυμένος Κύριος και τον ρωτάει τι θέλει.
«Εσείς είστε που έχετε μια πανέμορφη κόρη?», ρωτά ο κακάσχημος τύπος.
«Ναι!», του απαντά, ο Κύριος.
«Η κόρη σας είναι που έχει σπουδάσει σε δυο πανεπιστήμια και μιλάει πέντε ξένες γλώσσες?», ξαναρωτά ο αμόρφωτος τύπος.
«Ναι!», του απαντά και πάλι ο Κύριος.
«Η κόρη σας είναι που έχει καλούς τρόπους και είναι ευγενικός χαρακτήρας?», ξαναρωτά ο άξεστος.
«Ναι!», του ξανα-απαντά ο Κύριος.
«Η κόρη σας είναι που έχει τεράστια περιουσία και μεγάλη προίκα?», επιμένει ο απένταρος.
«Ναι!», του λέει πάλι ο Κύριος, που έχει αρχίσει να τα παίρνει με τον... περίεργο αυτό τύπο.
«Και εσείς είστε που ζητάτε γαμπρό για την κόρη σας, με ανάλογα προσόντα?», επιμένει ο χάλιας.
«Ναι ρε άνθρωπε μου εγώ! Αλλά εσύ τι θες???», του απαντά εκνευρισμένος πια ο Κύριος.
« Μπα ...τίποτα... απλά πέρασα να σου πω πως... εγώ δεν είμαι διαθέσιμος!!!», του απάντησε με αφασία ο χάλιας... και κάνοντας μεταβολή χάθηκε στο σκοτάδι, από όπου είχε έρθει!!!!

Με πολύ συμπάθεια!
Μανόλης Δερμάτης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 03, 2015 7:14 pm

καλησπερα κ. Μανολη Δερματη.
Καλη χρονια με υγεια ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.
Πρωτα απο ολα απο οτι διαβασα δεν καταληξατε(οι πολλοι) σε συμπερασματα αλλα καταταληξατε μονος σας στα δικας σας συμπερασματα...
Επειτα το προιον εχει διαγραφει απο τα ενδιαφεροντα μου για 2 λογους.
Ο πρωτος και ο πιο βασικος εισαστε εσεις ο ιδιος κ .Δερματη...η εντελως αναγωγη συμπεριφορα σας προς τα μελη του φορουμ αλλα και προς εμενα προσωπικα εχει τεραστιο αντικτυπο και στο προιον σας.
Ο δευτερος ειναι απλα η γνωμη μου ...απλα η γνωμη μου οσο και περιεργο μπορει να σας φαινετε αυτο.
Τεχνικος ειμαι...δουλευω και το ξυλο και το σιδερο ...και τα ηλεκτρικα και τα ηλεκτρονικα οποτε και δεν με εντυπωσιασε μια κυψελη με 2 λεπτοτερα τοιχωματα και 2 κινητα εσωτερικα μερη που εχουν απλα επενδυθει με μονωτικο υλικο(που δεν ξερουμε απο τη θλικο ειναι φτιαγμενο).
οκ μια καλη ιδεα...που την σκεφτηκατε εσεις πρωτο και την πατενταρατε....ΣΗΜΕΙΩΣΗ το οτι την πατενταρατε δεν λεει και κατι....οτι θελει πατενταρη ο καθενας...
Βεβαια απο την στιγμη που το εμπορευεστε αυτο το προιον και ``πουλατε`` την πατεντα θα επρεπε καποιος επισημος κρατικος φορεας να ερθει και να σας ζητησει τις επισημες μελετες που εχετε κανει....τα αποτελεσματα αυτων σε βαθος χρονου...με αριθμους συγκεκριμενους ομως και οχι με γενικες εννοιες και κουβεντες μακροσκελης.Ομως το γραψατε και μονος σας ....στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι....αλλωστε ο ιδιος ο καταναλωτης θα επρεπε σεβετε τον εαυτο του(και τα χρηματα που δινει) και να καθετε να ψαχνει τι αγοραζει αλλα και ποιος του το πουλαει....
Την γνωμη μου κ. Δερματη την ελεγα παντα....στο καθηγητη μου,στο διοικητη μου,στο ``αφεντικο`` μου...δεν θα κολησω να την πω και σε εσας...και δεν μπορειτε να μου απαγορευσετε να την λεω...οπως και επισης δεν ειμαι υποχρεωμενος να σας εξηγω για πιο λογο εχω αρνητικη γνωμη(αλλωστε δεν ρωτησατε ποτε καποιον για πιο λογο εχει θετικη γνωμη για το προιον σας....).η γνωμη αυτη ειναι προσωπικη ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
Ο μονος που εχει δικαιωμα να με σταματησει ειναι ο διαχειριστης του φορουμ και αυτος μπορει να το κανει μονο και μονο γιατι μου κανει την τιμη να με φιλοξενει στο χωρο του.
Οσο για το ανεκδοτο...το χιουμορ του καθε ανθρωπου ειναι αναλογο του επιπεδο του...παντα.
Να εισαστε παντα καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 03, 2015 7:25 pm

Αυτα στα οποια συμφωνουμε ,ειναι αυτα που συμβαινουν σε καθε τυπο κυψελης,ακομη και στα κουβελια.Ολα τα υπολοιπα στα οποια αναφερεστε ,αποτελουν στοιχεια της δικης σας διαφημισης.Οπως π.χ. καλυτερη ποιοτητα υλικου,χρωμα βαφης,και πλευρες μεταβλητου παχους.Και οσον αφορα στην ποιοτητα των υλικων θερμομονωσης και στο χρωμα βαφης , ειναι στοιχεια που ηδη υπολογιζονται και τα οποια ο καθενας μπορει να ενσωματωσει κατα την κριση του σε οποιον τυπο κυψελης χρησιμοποιει .Εκεινο ομως το στοιχειο που διαφοροποιει δομικα την δικη σας κυψελη απο την οποοια αλλη και κανει την μεγαλυτερη εντυπωση, ειναι οι πλευρες ανισου παχους. Σε αυτο ειδικα το στοιχειο ομως δεν υπαρχει καμια συμφωνια οσον αφορα στην χρησιμοτητα αυτης της παρεμβασης.
Η δικη μου γνωμη σε αυτο το σημειο ειναι η εξης και εδω κλεινω το θεμα σε οτι με αφορα.
Η συνολικη ποσοτητα ηλιακης ακτινοβολιας που δεχεται μια πλευρα στην μοναδα του χρονου, εξαρταται απο την ενταση της ακτινοβολιας και την ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ εκθεσης της σε αυτην.Ενα μερος απο αυτην αντανακλαται πισω στο περιβαλλον και ενα αλλο μερος απορροφαται και αποθηκευεται στην μαζα του υλικου .Το ποση θερμοτητα αποθηκευεται , εξαρταται απο την ειδικη θερμοχωρητικοτητα του υλικου και απο την συνολικη μαζα του υλικου.Το τελευταιο σημαινει με την σειρα του, οτι οσο μεγαλυτερο το παχος της πλευρας,τοση περισσοτερη η μαζα και τοση μεγαλυτερη η θερμοχωρητικοτητα της πλευρας.Η ποσοτητα αυτη στη συνεχεια, μεσω κυριως συναγωγης και λιγοτερο μεσω αντανακλασης διοχετευεται κατα ενα μερος στο εξωτερικο περιβαλλον και κατα ενα αλλο στο εσωτερικο, θερμαινοντας τον χωρο. Η συναρτηση που περιγραφει τον ρυθμο μεταφορας της θερμοτητος δια συναγωγης ειναι dQ/dt=h.S.ΔΤ.οπου h =συντελεστης μεταφορας θερμοτητος,S=εσωτ.επιφανεια πλευρας και ΔΤ=διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ εσωτ,επιφανειας και περιβαλλοντος της.Το συμπερασμα ,για να μη μπερδευουμε αλλο,ειναι οτι,τοσο οσον αφορα στην ροη μεταφορας θερμοτητας στο χωρο,οσο και στην ποσοτητα της συλλογομενης ενεργειας απο τον ηλιο, εκεινο που εχει σημασια ειναι η επιφανεια .
Αυτα και τελος απο μενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 03, 2015 8:21 pm


Φίλε Sakis G,
Περίμενα να υπερασπίσεις πιο γενναία τη θέση σου ....
Όμως φίλε μου «scripta manent», έλεγαν, πολύ σοφά, οι Ρωμαίοι! Αυτό σημαίνει: «τα γραπτά μένουν».
Ότι γράφτηκαν είναι εδώ και οι αναγνώστες αυτής της συζήτησης - τωρινοί και μελλοντικοί -μπορούν να κρίνουν...
Η επιλογή σου να βάλεις τέλος στη συζήτηση, όσο σε αφορά, είναι πολύ τίμια και μπορώ να την καταλάβω....
Εγώ θα παραμείνω εδώ, γιατί οι ερωτήσεις-απορίες των αναγνωστών μπορεί να συνεχιστούν και πρέπει να απαντηθούν.
Να έχεις καλή τύχη σε ότι κάνεις.
Φιλικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 03, 2015 9:04 pm

κ.Δερματη ,ασφαλως και τα "γραπτα μενουν".Και τετοιου ειδους σχολεια που υπονοουν καποια δηθεν αλλαγη θεσης δεν τα επιτρεπω.
Ολες μου οι αναρτησεις παραπεμπουν στην αντιθετη θεση μου σε αυτα που υποστηριζετε περι δηθεν πλεονασματικου ισοζυγιου λογω της ιδιομορφιας στην κατασκευη της κυψελης σας.Αφηστε λοιπον τα φτηνα προπαγανδιστικα και υποτιμητικα σχολια.
Το "απομενει να αποδειχθει αν πλεονεκτει μια λεπτοτερη πλευρα" δεν σημαινει αλλαγη θεσης ,αλλα αποδοχη της οποιας ειδικοτερης επιστημονικης κρισης μετα φυσικα την εξεταση απο ανεξαρτητους ειδικους,πραγμα που αποδεχθηκατε ως αναγκαιο και χρησιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 03, 2015 9:44 pm

Sakis G έγραψε:
Η συναρτηση που περιγραφει τον ρυθμο μεταφορας της θερμοτητος δια συναγωγης  ειναι  dQ/dt=h.S.ΔΤ.οπου h =συντελεστης μεταφορας θερμοτητος,S=εσωτ.επιφανεια πλευρας και ΔΤ=διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ εσωτ,επιφανειας και περιβαλλοντος της.Το συμπερασμα ,για να μη μπερδευουμε αλλο,ειναι οτι,τοσο οσον αφορα  στην ροη  μεταφορας θερμοτητας στο χωρο,οσο και στην ποσοτητα της συλλογομενης   ενεργειας απο τον ηλιο, εκεινο που εχει σημασια  ειναι η επιφανεια .

Θά κᾶνω μία παρατήρηση ὁ συντελεστής h εἶναι ἐξαρτώμενος ἀπό τό εἶδος τοῦ ὑλικοῦ ποῦ χρησιμοποιεῖται. Ἂλλο συντελεστή ἔχει τό στάνταρ ξύλο, ἄλλο τοῦ λεπτοῦ πάχους ξύλο τῆς κυψέλης Promelis καί ἂλλο συντελεστή τό διπλό σύστημα ξύλο μέ μόνωση σύν τό ξύλο λεπτῆς ἐπιφάνειας τῆς promelis . Συνεπῶς μιά καί μιλᾶμε γιά σταθερῶν διαστάσεων ἐπιφάνεια ὁ ρυθμός μεταφορᾶς θερμότητας ἐξαρτᾶται μόνο ἀπό τό ὑλικό ποῦ χρησιμοποιοῦμε. Ὁπότε θά ἀναμένουμε διαφορετικές ἐσωτερικές θερμοκρασίες σέ ἄδεια κυψέλη γιά κάθε περίπτωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 04, 2015 12:26 am

Aγαπητε μου φιλε PaterFamilias εισαι και συ επιστημονας και θα με καταλαβεις..
Ξαναλεω οτι δεν ειμαι ειδικος σε θεματα θερμοδυναμικης και ισως και να μη εξηγω πολυ σωστα τις θερμ.διεργασιες.
Εχω ομως υποψιν καποια βασικα θεωρηματα της επιστημης που ισχυουν σε καθε περιπτωση.
1)καμια ενεργεια δεν χανεται ,ουτε δημιουργειται απο το μηδεν
2)η ακτινοβολια που δεχεται ενα σωμα εξαρταται μονο απο την επιφανεια που ακτινοβολειται , απο την ενταση της πηγης ,και απο την γωνια προσπτωσης των ακτινων.
3)μια επιφανεια αποροφα μερος μονο της ηλιακης ακτινοβολιας και το μετατρεπει σε θερμοτητα.Το ποσοστο %που απορροφά ,εξαρταται μονο απο εναν συντελεστη απορροφητικοτητας ειδικο για την καθε επιφανεια
4)καθε σωμα εχει ορισμενη θερμοχωρητικοτητα εξαρτωμενη απο την φυση του υλικου και απο την ολικη του μαζα.Η θερμοχωρητικοτητα μετρα την ποσοτητα θερμοτητας που απαιτειται για να ανεβει η θερμοκρασια του σωματος κατα 1 βαθμο.
Με βασει αυτα τα 4 θεωρηματα και αξιωματα καταληγω.
1)το ποσο της ηλιακης ακτινοβολιας που μετατρεπεται σε θερμοτητα απο την πλευρα της κυψελης δεν εξαρταται απο το παχος της πλευρας αλλα απο την επιφανεια της.
2)μια πλευρα μεγαλης μαζας ,(αρα μεγαλυτερου παχους),αποθηκευει περισσοτερη θερμοτητα,και με σταθερη ροη θερμοτητας χρειαζεται περισσοτερο χρονο για να ανεβει η θερμοκρασια της σε ορισμενο επιπεδο και αναλογο χρονο για να κατεβει
3) .μια λεπτοτερη πλευρα ισης επιφανειας, ανεβαζει πιο γρηγορα και υψηλοτερη θερμοκρασια,αλλα εξισου γρηγορα ψυχεται.
4 και τελικο)το ποσο θερμοτητας που αποδιδεται στις δυο περιπτωσεις ειναι το ιδιο αλλα διαφορετικα μοιρασμενο στο χρονο.
Στην πρωτη περιπτωση εχουμε σταδιακη αποδοση και μικρες θερμοκρασιακες μεταβολες.Στην δευτερη γρηγορη αποδοση με μεγαλες θερμοκρασιακες μεταβολες.
Το ολο θεμα ομως νομιζω οτι εξαντληθηκε και κουρασε. Και θεωρω οτι πρεπει να σταματησω .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη......???????
» τι είναι αυτό?
» Κυψέλη ΑΡΓΩ
» 8αρα κυψέλη
» Νέα Κυψέλη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: