Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!

Πήγαινε κάτω 
+9
ΚΩΣΤΗΣ
lpapggia
Pater_Familias
psath
Vasilis.
lingistis
Sakis G
mpampis13
mano
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤρι Δεκ 23, 2014 9:38 pm

Κύριοι καλησπέρα,
Μετά την ηθική και ουσιαστική δικαίωση που μου έδωσε το διευκρινιστικό σχόλιο του μέλους του Φόρουμ σας και συντονιστή αυτής της συζήτησης ΣΠΥΡΕΤΟ, αλλά και την πρόσκληση που μου απηύθυνε ο Διαχειριστής αυτού, αισθάνομαι πως ήρθε η ώρα να ανοίξω διάλογο μαζί σας και θα ξεκινήσω με τον mpampis13, αφού αυτός άνοιξε τη συζήτηση, αλλά αυτός κάνει επί της ουσίας και το τελευταίο σχόλιο πάνω σε αυτή.
Πριν όμως προχωρήσω, κάνω σε όλους σας μια μεγάλη παράκληση. Θέλω, να κρατήσετε τη συζήτηση στο ύψος της και μέχρι να ξεκαθαρίσουμε όλα τα θέματα να συνομιλώ με έναν - έναν.
Όταν θα έχουμε ολοκληρώσει, τότε η συζήτηση ας γίνει με όποιο τρόπο επιθυμείται εσείς.
Αυτό σημαίνει πως πριν τελειώσω και ολοκληρώσω με τον πρώτο συνομιλητή μου – αυτός θα αποφασίζει πότε θα έχει γίνει αυτό - θα αγνοώ και δεν θα απαντώ σε παρεμβολές, σχόλια και ερωτήσεις άλλων μελών και θα τις αντιμετωπίζω σαν να μην έχουν γίνει.
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν.

Φίλε mpampis13,
Ονομάζομαι Δερμάτης Μανόλης και είμαι ερευνητής μελισσοκόμος, συγγραφέας του βιβλίου «Η ιστορία μιας Βασίλισσας», εφευρέτης της "Ενεργειακής Κυψέλης Μελισσών" (Α.Α. Δίπλ. ευρεσιτεχνίας 20140100228.) και θεμελιωτής της «Ολιστικής Αφάρμακης Μελισσοκομίας»™. Ακόμα είμαι συνδιαχειριστής και μόνιμος συνεργάτης του μελισσοκομικού Blog «Ορεινή Μέλισσα», στο οποίο αρθρογραφώ σχεδόν καθημερινά – έχω αναρτήσει πάνω από 80 άρθρα τους τελευταίους τρεις μήνες, οπότε και ξεκίνησε η συνεργασία μου με αυτό το Blog, τα οποία με βάση τις μετρήσεις έχουν διαβάσει χιλιάδες μελισσοκόμοι – έχουμε πάνω από 3,000 επισκέπτες κάθε μέρα.
Οι δραστηριότητες μου πάνω στη μελισσοκομία, καλύπτουν πολλά ακόμα πεδία, που όμως δεν θεωρώ σκόπιμο να αραδιάσω σε αυτό το σχόλιο. Αν παρ όλα αυτά σε ενδιαφέρει μπορείς να βρεις όλα τα σχετικά στοιχεί στις ηλεκτρονικές μας σελίδες : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Εξ άλλου φίλε μου σε αυτές ακριβώς τις σελίδες θα μπορούσες να ανατρέξεις – ήταν ευκολότατο να τις βρεις – για να πάρεις περισσότερες πληροφορίες και για την Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη, αλλά και την Ολιστική Αφάρμακη Μελισσοκομία.
Και ας μπούμε τώρα στην ουσία του θέματος για να ξεκινήσει και ο ουσιαστικός διάλογος.
Στο αρχικό σου σχόλιο, μεταξύ άλλων γράφεις «...εμενα μου φανηκε αρκετα ενδιαφερουσα τουλαχιστον μεχρι το 75% των ενεργειων που κανουν σε αυτη την τεχνικη.
Τωρα οσο για την κυψελη απλα βαλτε στο google ``βιοκλιματιζομενη κυψελη`` και θα βρειτε σχετικη παρουσιαση....εμενα αυτη η κυψελη δεν με ενθουσιασε και νομιζω οτι ολα αυτα που ``ταζει`` δεν μπορει και να τα υποστηριξει.»

Και ερωτώ φίλε μου!
Αφού σου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα – προφανώς εννοείς την Ολιστική μέθοδο – γιατί δεν μπήκες στον κόπο να την διαβάσεις. Και αν το έκανες, γιατί δεν απευθύνθηκες στον εμπνευστή της να τον ρωτήσεις για το 25% που δεν κατάλαβες και αντί αυτού προτίμησες να το θέσεις σε μια δημόσια διαβούλευση, προκαταβάλλοντας μάλιστα τους συνομιλητές σου με  συμπεράσματα σαν αυτά που περιέχουν οι πιο πάνω φράσεις σου? Με άλλα λόγια, αναρωτήθηκες ποιος ήταν ο πλέον αρμόδιος να σε διαφωτίσει πάνω στις απορίες σου, πριν να βγάλεις τα τελικά σου συμπεράσματα τα οποία μάλιστα και κοινοποιείς σε τρίτους?
Οι ερωτήσεις αυτές είναι ρητορικές και νομίζω πως δύσκολα θα απαντηθούν. Τις κάνω απλά για έναν πρώτο προβληματισμό!

Και έρχομαι στο ουσιαστικό ερώτημα που θα προάγει και τη συζήτηση:
Γιατί λες πως η μέθοδος είναι σωστή κατά 75%? Πες μας ακριβώς ποιο είναι το 25% που κατά τη γνώμη σου δεν λειτουργεί??
Που βασίζεις την άποψή σου πως η κυψέλη δεν μπορεί να «υποστηρίξει» αυτά που υπόσχεται???
Όταν μου απαντήσεις σε αυτά τα δυο ερωτήματα, θα λάβεις και τις δικές μου απαντήσεις-αιτιολογήσεις.
Φιλικά,
Μανόλης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 1:12 am

πρωτα απο ολα να σας πω ενα μπραβο που μπηκατε εδω για κουβεντα...σας εχω στειλει ενα μειλ το οποιο και αναρτησα και εδω.
Δεν ειχα δει οτι ειχατε ανοιξει αλλο θεμα για αυτο και σας το εστειλα σε προσωπικο μειλ.
Οταν και εαν κανετε αυτα που σας ζηταω(που μαλον εχω 100% δικιο σε ολα) τοτε θα προχωρησω σε κουβεντα μαζι σας.
εως τοτε το μονο που θα σας γραψω ειναι οτι εχω διαβασει και στην ορεινη μελισσα τι γραφετε και στο σαιτ σας ...αρα ξεκινατε εντελως λαθος μια και απο οτι καταλαβατε εχω πληροφορηθει πληρως...επισης ενα σχολιο και μονο(το αρχικο) εχω κανει για το προιον σας...αυτα για αρχη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 1:15 am

και για να μην ανοιγουμε νεα θεματα συνεχως αντιγραφωεδω οτι ειχα γραψει στο νεο θεμα που ειχα ανοιξει.....

καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.
Πρωτα απο ολα θεωρω λαθος το οτι κλειδωθηκε το θεμα με την βιοκλιματιζομενη κυψελη του κ. Δερματη.οποτε και μια και αναφερθηκε προσωπικα σε εμενα αλλα ΚΑΙ σε εμενα του εστειλα μειλ το οποιο και του εγραψα οτι θα αναρτησω εδω.οπως και οτι θα αναρτησω και την απαντηση του.
Νομιζω οτι καλο ειναι οσοι θιχτηκαν απο τους χαρακτηρισμους του κ. Δερματη να πραξουν αναλογα...το μειλ λοιπον...

``Προς manolisdermatis@hotmail.gr Σήμερα στις 12:49 π.μ.


Κ. Μανωλη Δερματη καλησπερα και χρονια πολλα.
Ειμαι ο mpampis13 απο το φορουμ melissologia.Το ονομα μου ειναι Μανταγαρης Χαραλαμπος ειμαι 39 ετων και μενω στην Αθηνα.
Ειδα οτι αναφερθηκατε σε εμενα και με χαρακτηρησατε `` ανευθηνω και ανεπιδεκτω μαθησης`` με αποκαλεσατε κυριο σε εισαγωγικα και ανευθυνο σχολιαστη.
Γραψατε οτι ειμαι εμπλεκομενος σε καταπτυστο κουτσομπολιο(αρα ειμαι και κουτσομπολης),οτι εχω συνιθησει να εχω νοοτροπια καφενειου.
επισης θεωρησατε οτι ΔΕΝ εκανα τον κοπο να ψαξω την ιστοσελιδα σας και να πληροφορηθω για το προιον σας μεσα απο αυτη(αυτο μου δειχνει οτι διαβασατε το σχολιο μου στα πεταχτα.....αντιγραφω απο το σχολιο μου...``Τωρα οσο για την κυψελη απλα βαλτε στο google ``βιοκλιματιζομενη κυψελη`` και θα βρειτε σχετικη παρουσιαση...``

και ``Αν βαλετε στο google ``ολιστικη μελισσοκομια`` θα βρειτε και το σχετικο αρθρο(ενα ειναι).``)
Ολα τα παραπανω τα γραψατε για εμενα μονο και μονο γιατι ΤΟΛΜΗΣΑ να εχω αποψη για το προιον σας.
Εγω προσωπικα ΔΕΝ εγραψα κατι παραπανω απο την γνωμη μου.
Θελω να σας πληροφορησω οτι,ευτυχως,ακομα εχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ στην χωρα μας(Ελλαδα) οπως και οτι ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενο το δικαιωμα του να λεμε-γραφουμε την αποψη μας.
Επισης θα ηθελα να σας πω οτι στο 6ο φεστιβαλ μελιου,επισκεφτηκα το περιπτερο σας και μου κανανε μια...ας πουμε παρουσιαση.εκει πολλες απαντησεις δεν πηρα(οπως σε ερωτηση μου απο τι υλικο ειναι φτιαγμενο το μονωτικο η απαντηση ηταν ``απο ακινδυνο μονωτικο υλικο για τις μελισσες......!!!!! το υλικο δεν μου το ειπανε ποτε....
Ειδα οτι στειλατε μειλ γεματο απειλες για δικαστικες διαμαχες κλπ κλπ στην διαχειριση του φορουμ...ομως δεν ειδα να εχετε αντιστοιχη αντιδραση εδω``http://orinimelissa.blogspot.gr/2014/11/energeiaki-bioklimatizomeni-kypseli.html`` που εχει πολυ σκληρα σχολια για το προιον σας....
Μαλιστα ειχατε το θαρος και την ωρα να ασχοληθητε και να απαντησετε σε αυτα τα σχολια ενα προς ενα(κατι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειχα εκτιμησει),,,βλεπω λοιπον 2 μετρα και σταθμα...γιατι αραγε??
Μηπως θελετε να δυσφημιστε το φορουμ στο οποιο ειμαι ενεργο μελος 2 χρονια πλεον?
Ποσο δυσκολο ηταν να γραφτητε ως μελος και να μας απαντησετε προσωπικα στον καθενα...ο καθε ανωνυμος που εγραψε στο παραπανω σαιτ ειναι τοσο πολυ καλυτερος απο εμενα (και το καθε μελος του φορουμ?).
Παμε παρακατω λοιπον....
Πρωτα απο ολα περιμενω και εγω ολα τα στοιχεια που ζητησε η διαχειριση του φορουμ,πολυ θα ηθελα να γραφτητε στο φορουμ και να μας τα δημοσιευσετε.
Επειτα θα ηθελα να παρετε πισω ΟΛΟΥΣ του υβριστικους και απαξιωτικους χαρακτηρισμους που γραψατε για εμενα(σας θυμιζω οτι γραφω και εγω σε αυτα τα σχολια αλλα και οτι συμμετεχω και εγω σε αυτο το ``τσουρμο``) και να μου ζητησετε ειλικρινα συγνωμη.Δεν αναφερθηκα πουθενα για εσας με προσωπικους χαρακτηρισμους.
Θα ηθελα να στειλετε επιστολη(mail) στην διαχειριση του φορουμ και να ζητησετε την αναρτηση της στο φορουμ.
Θα ηθελα να ξερετε οτι δεν εχω καμια ορεξη αλλα ουτε και χρονο για τα περαιτερω αλλα σε περιπτωση που δεν παρετε πισω ολα αυτα τα κοσμητικα επιθετα,και ορεξη και χρονο θα βρω για να προχωρησω αμεσα σε καθε νομιμο μεσο που θα προστατευση την υποληψη μου.
Νομιζω οτι η ολη σας συμπεριφορα σας αδικει...βλεπετε και εγω και πολλα αλλα μελη μας ειμαστε και σε αλλες μελισσοκομικες ομαδες ενεργα μελη.Αυτες οι μελισσοκομικες ομαδες ειναι πολυαριθμες και σε ολη την Ελλαδα.Μιλαμε καθημερινα και μεσω facebook αλλα και μεσω αλλων φορουμ,ποσο μαλον και προσωπικα.Ξερετε εμπορικα αυτο που (ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι)κανετε δεν ειναι σωστο.
Ας πουμε εγω ισως και να δοκιμαζα να αγορασω μια κυψελη(αλλωστε η τιμη δεν ειναι και σε τεραστια διαφορα απο τις ``συμβατικες``)σας...πλεον δεν θα την αγορασω ποτε.....
Εσεις μπορειτε να μας στειλετε εξωδικα για οτι γραφουμε σε ενα σαιτ η φορουμ αλλα δεν μπορειτε να μας στειλετε εξωδικα για οτι λεμε στην καθημερινοτητα μας.
Θα ηθελα τελος να ξερετε οτι αυτο το mail θα αναρτηθει σε νεο θεμα που θα ανοιξω στο φορουμ....εκει θα αναρτηθει και η απαντηση σας(αν στειλετε).
Ευχομαι να εισαστε παντα καλα γεματος υγεια και να εχετε ομορφες γιορτες γεματες χαμογελα.``
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 1:22 am

και κατι ακομα...μια και σιχαίνομαι τις απαγορευσης...πολυ θα ηθελα να γραφουν ολοι την αποψη τους εδω στο θεμα και ας μην τους απανταει ο κ. Δερματης ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 1:39 am

Φίλε mpampis 13
Σου θέτω κάποια ερωτήματα, για τα οποία προφανώς δεν μπορείς να δόσεις κάποια πειστική απάντηση.
Στα υπενθυμίζω:

«Αφού σου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα – προφανώς εννοείς την Ολιστική μέθοδο – γιατί δεν μπήκες στον κόπο να την διαβάσεις. Και αν το έκανες, γιατί δεν απευθύνθηκες στον εμπνευστή της να τον ρωτήσεις για το 25% που δεν κατάλαβες και αντί αυτού προτίμησες να το θέσεις σε μια δημόσια διαβούλευση, προκαταβάλλοντας μάλιστα (αρνητικά) τους συνομιλητές σου με συμπεράσματα σαν αυτά που περιέχουν οι πιο πάνω φράσεις σου? Με άλλα λόγια, αναρωτήθηκες ποιος ήταν ο πλέον αρμόδιος να σε διαφωτίσει πάνω στις απορίες σου, πριν να βγάλεις τα τελικά σου συμπεράσματα τα οποία μάλιστα και κοινοποιείς σε τρίτους?»

Αφού λοιπόν δεν μπορείς εσύ, θα απαντήσω εγώ για λογαριασμό σου:

Γιατί έτσι θα είχε πιο πολύ χαβαλε!
Γιατί έτσι θα υποβαθμίζαμε το θέμα σε επίπεδο καφενείου.
Γιατί έτσι θα λέγαμε ότι μας κατέβει χωρίς να δώσουμε λογαριασμό σε κανέναν, αφού δεν θα είχαμε κανέναν αντίλογο.
Γιατί μέσα από αυτό το θέμα θα μπορούσαμε να υψώσουμε και άλλες κραυγές αγανάκτησης, για τους "κερδοσκόπους" τους εμπόρους, τους "ανίκανους" πολιτικούς και την "άδικη" τη κοινωνία....
Γιατί –και το κυριότερο – θα φτιάχναμε ομάδα «αντίδρασης» στην οποία θα πρωτοστατούσαμε!!!

Αν φίλε mpampis 13 εσύ έχεις να μας δόσεις πιο πειστικές απαντήσεις στα ερωτήματα που σου κάνω...τότε κάντο και άσε τις απειλές για νομικά μέσα κλπ που αναφέρεις γιατί φίλε μου τούτο έχω να σου πω « στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί» ή για να στο πω αλλιώς, αν έχεις τις άκρες δείξε σε κάποιο δικηγόρο όλη αυτή την ιστορία και θα σου εξηγήσει ποιος και πως πρέπει να ζητήσει συγνώμη!!!
Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 1:47 am

οποτε και δεν ζητατε συγνωμη...μαλιστα...οποτε βριζετε οποιον γουσταρετε,οπως γουσταρετε και ερχοσαστε μετα να κανετε κουβεντα????
μαλιστα...
μια και ρωτησα δικηγορο και μια και τα οσα εγραψα δεν αποτελουν δυσφιμιση για την δουλεια σας(ισα ισα που εγραψα οτι η τεχνικη της ολιστικης ειναι αξιολογη)και μια και δεν προετρεψα ποτε και με κανενα τροπο κανεναν στο φορουμ να μην ασχοληθει με την κυψελη η να μην την αγορασει...και μια και με βριζετε γραπτως και το κανετε και δευτερη φορα....
ξανα γραφω...ζητηστε συγνωμη για την συμπεριφορα σας και για τα γραφομενα σας και κουβεντα θα κανουμε μονο τοτε...
και το ξερετε οτι εχετε αδικο.....

τελος δεν νομιζω οτι εσεις ενας ανθρωπος με σπουδες και με επιπεδο,ενας ανθρωπος που εχει ασχοληθει και κοπιασει για να φτιαξει καποια πραγματα χρειαζετε λαικιστικες απαντησεις σαν την προηγουμενη...απαντησεις και σκεψεις-οπως και αποριες εχω και μαλιστα πολλες,αλλα κυριε Δερματη δεν μου βγαινει να κανω κουβεντα με καποιον που αδικα με εβρισε και με προσβαλε...ζητησατε να κρατησουμε επιπεδο στην κουβεντα...δυστυχως πρωτος εσεις προσπαθητε να το κατεβασετε αλλα και να δυναμιτισετε το θεμα.
να ειστε καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 2:36 am

Φίλε mpampis 13
Βλέπεις πόσο στρεβλά αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα!
Μου λες πως δεν δυσφήμησες το προϊόν μου, αλλά στο αρχικό σου σχόλιο γράφεις «εμενα αυτη η κυψελη δεν με ενθουσιασε και νομιζω οτι ολα αυτα που ``ταζει`` "δεν μπορει και να τα υποστηριξει.»
Αυτό γράφεις, χωρίς να εξηγείς όμως που το στηρίζεις αυτό!! Την μελέτησες? Την δοκίμασες? Διάβασες κάτι σχετικό? Άκουσες κάτι?
Τίποτα από όλα αυτά. Τότε τι? Η απάντηση είναι πως δεν κατάλαβες καν τι είναι, τι κάνει, που βασίζεται και μπροστά στο άγνωστο... πέταξες, έτσι για να γίνεται λόγος, μια αμφισβήτηση αντί να ρωτήσεις, να διαβάσεις και να πληροφορηθείς σχετικά!!!

Σε ερωτώ και θέλω μια ξεκάθαρη απάντηση!
Που στήριξες αυτή σου την αρνητική κριτική την οποία μάλιστα πλασάρεις στο πρώτο σου σχόλιο προκαταλαμβάνοντας αρνητικά και τους υπόλοιπους συνομιλητές σου.

Σχετικά τώρα για με τον ισχυρισμό σου πως «τα οσα εγραψα δεν αποτελουν δυσφιμιση για την δουλεια σας» θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα.
Αφού λες πως ήρθες στο περίπτερό μας στην έκθεση και πως μπήκες στις σελίδες μας και διάβασες για την κυψέλη, τότε ασφαλώς γνώριζες και την τιμή της!!! Επομένως γιατί άφησες να πλανάτε η τιμή των 90 ευρώ και να πετάει από σχόλιο σε σχόλιο και δεν έκανες κάποια διορθωτική παρέμβαση στην ομάδα σου για να αποκαταστήσεις την αλήθεια?
Αυτό και μόνο το γεγονός είναι αρκετό για να στοιχειοθετήσει το αδίκημα της δυσφήμησης προϊόντος και μάλιστα με το ερώτημα του ενδεχόμενου δόλου.
Όμως εγώ λέω να μη το τραβήξουμε άλλο το σχοινί και χρονιάρες μέρες να θεωρήσουμε το γεγονός λήξαν προς το παρόν, από νομικής πλευράς, και να επικεντρωθούμε στα βασικό μας θέμα. Όταν θα έχουν δοθεί όλες οι άλλες εξηγήσεις, τότε και συγγνώμες μπορούμε να ζητήσουμε και συγγνώμες μπορούμε να λάβουμε...

Σε ερωτώ λοιπόν και πάλι και θέλω μια ξεκάθαρη απάντηση!
Που στήριξες αυτή σου την αρνητική κριτική την οποία μάλιστα πλασάρεις στο πρώτο σου σχόλιο προκαταλαμβάνοντας αρνητικά και τους υπόλοιπους συνομιλητές σου.
Σε άγνοια, σε φόβο ή στο προαίσθημά σου???
Περιμένω απάντησή σου και έχω πρόθεση να ξημερωθούμε, αν χρειαστεί, προκειμένου να ξεκαθαρίσουμε όλα τα θέματα.
Υ.Γ. Σου ανταποδίδω τις ευχές, αλλά τις πολλές θα στις δώσω μόλις τελειώσει η σημερινή μας συζήτηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 3:14 am

Φίλε mpampis 13,
Εχει περάσει πάνω από 1,5 ώρα και δεν έλαβα κάποια απάντησή σου.
Υποθέτω πως είναι αργά και πήγεςγια ύπνο.
Θα κάνω το ίδιο και αύριο συνεχίζουμε την κουβέντα μας.
Καλό σου βράδυ,
Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 10:15 am

Καλημέρα κ. Δερματη καλημέρα κ στην παρέα.
Πρώτα από όλα να σας ξεκαθαρίσω ότι αν δεν πάρετε πίσω τους χαρακτηρισμούς που μου αποδωσατε στην ουσία της κουβέντας δεν θα μπω ποτε.
Βαρέθηκα να βλέπω συμπεριφορες που μένουν ως έχουν ενώ είναι άδικες.εγω προσωπικά ΠΟΤΕ δεν σας χαρακτήρισα με απαξιωτικους χαρακτηρισμούς,ίσα ίσα το αντίθετο μάλιστα,ενώ εσείς το κάνατε συνεχόμενα.οπως εσείς απαιτείται να μην μιλάνε ασχημα για το προιον σας έτσι και εγώ δεν θέλω να γράφουν για εμένα χαρακτηρισμούς που δεν μου πρέπουν.
Με ξέρετε κ. Δερματη;
Έχετε μιλήσει μαζί μου;πως με χαρακτηρίζετε έτσι αόριστα;
Θα σας απαντησω μόνο στο εξής....
Αυτό που αντιγραψατε στην τελευταία σας απαντηση είναι απλά η γνώμη μου και αυτή λέω.Δεν έχω δικαίωμα να πω την γνώμη μου κ. Δερματη;
Αυτό το δικαίωμα το έχασε ο Ελληνικος λαός πριν από 40 χρόνια και ΕΥΤΥΧΩΣ το ξαναπήρε σχετικά γρήγορα.
Δηλαδή τι την επόμενη φορα που θα πω την γνώμη μου για μια μοτοσυκλέτα σε αντιστοιχο φόρουμ θα μου κάνει αγωγή επειδή είπα την γνώμη η κατασκευάστρια εταιρεία;
Ο καταναλωτης-πελάτης σας κ. Δερματη εκτός από υποχρεώσεις,να σας πληρώσει,έχει και δικαιωματα,να πάρει καλό προιον με τα αντιστοιχα υλικά που του είπατε,να μπορεί να πει ελευθερα την γνώμη του κ.ο.κ.
Όσο για την τιμή...ξερετε δεν είναι η ζωή μου όλη το φόρουμ.οι εργασίες που ασκώ μου περνούν 12 ώρες κάθε μέρα,καταλαβενετε ότι δεν είμαι πάνω από όλα τα θέματα του φόρουμ.επισης ποτέ δεν συμφώνησα η διαφώνησα για το ύψος της τιμής...αρα και δεν μπορειτε να κατηγορητε εμένα για γραφομενα άλλων.
Ξέρετε κ. Δερματη όλοι εμείς,και εσείς πλέον,συμμετέχουμε σε ένα φόρουμ.τα φόρουμ είναι χώροι συζητήσεων και ανταλαγη απόψεων.
Ανθρωποι ειμαστε και κάνουμε λάθη,προφανος ο συνφορουμιτης έκανε λάθος στην τιμή...διορθωθηκε και όλα καλα....
Θα μπορουσα κ. Δερματη να μεινω πίσω από το mpampis13 και να μην σας απαντησω ποτέ.ομως η ανατροφη μου η οποία παιδεία έχω και ο εγωισμός μου δεν μου επιτρέπουν να αφήσω καποιον να με βρίζει και να μην απαντησω επώνυμα και άμεσα.
Αν δεν πάρετε πίσω τους χαρακτηρισμούς,σωστά και όπως πρέπει και αρμόζει,εγώ σε κουβέντα μαζί σας δεν μπαίνω και ξέρετε κάτι κ. Δερματη.....εγώ ένας απλός άνθρωπος που γράφει σε ένα φόρουμ ειμαι,εσείς έχετε ένα προιον που θελετε να πουλήσετε.
Τα γραπτά μενούν,ο κόσμος διαβάζει και βλέπει συμπεριφορες,ο καταναλωτής αγαπητέ μου κ. Δερματη πλέον ζυγίζει τα πάντα.....
Χρόνια πολλά γεμάτα υγεία σε εσας και την οικογένεια σας,οι ευχές πρέπει να δίνονται εγκάρδια κ. Δερματη και όχι ανάλογα το πέρας των συζητήσεων...
Καλημέρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 11:50 am

Κυριε Δερματη χρονια πολλα κατ αρχην....
Δυστυχως δεν προλαβα να διαβασω το αρχικο σας σχολιο πριν κλειδωθει το θεμα απο τους διαχειριστες.
Εκεινο ομως που καταλαβαινω απο την παρουσα αναρτηση σας , ειναι η απο μερους σας "κατηγορια", οτι η ολη συζητηση εγινε σε επιπεδο καφενειου.Προφανως κανεις δεν υποστηριξε, οτι οι θεσεις που διατυπωνονται εδω σχετικα με το θεμα ,αποτελουν επιστημονικα πορισματα. Γνωμες ,παρατηρησεις και αποριες εκφραζουμε μεσα απο την μικροτερη η μεγαλυρερη μελισσοκομικη εμπειρια του καθενος μας.Αυτη αλλωστε ειναι και η εννοια του forum συζητησεων.Δεν καταλαβαινω επομενως την απαξιωτικη σας αναφορα σχετικα με αυτο το ειδος συζητησης.Οπως βλεπω ,τις εισηγησεις σας στο μεν συνεδριο τις υπογραφετε ως απλος μελισσοκομος,
στο δε blog "ορεινη μελισσα" , ως μελισσοκομος,ερευνητης ,και συγγραφεας ενος βιβλιου με τιτλο"ιστορια μιας βασιλισσας".
Απο οτι γνωριζω, αυτες οι ιδιοτητες δεν προσδιδουν απο μονες τους καποιο ειδικο επιστημονικο κυρος στις δικες σας "πρωτοποριακες" αναφορες πανω στα θεματα μελισσοκομιας.Και επομενως οι αποψεις σας δεν εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα απο την γνωμη αλλων εμπειρων συναδελφων.Θα περιμενω ομως πραγματι και με χαρα να μου υποδειξετε ποιες επιστημονικες μελετες εγιναν(αν εγιναν) και σε ποια συμπερασματα κατεληξαν σχετικα με την εφαρμογη της δικη σας θεωριας, οπως και για τα πλεονεκτηματα της "βιοενεργειακης κυψελης".Γιατι αν δεν υπαρχουν συγκεκριμενες και ειδικες επιστημονικες μελετες και αναφορες πανω σε αυτα που υποστηριζετε , δεν αντιλαμβανομαι πως διαφοροποιειται το επιπεδο των δικων σας αναφορων , απο το επιπεδο των συζητησεων καφενειου ,οπως απαξιωτικα υπαινιχθηκατε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 12:02 pm

Φίλε mpampis13
Καλή σου μέρα.
Κατ αρχάς να κάνουμε μια διευκρίνηση!
Εκείνο που έκανα ήταν να χαρακτηρίσω συγκεκριμένες συμπεριφορές και όχι να βρίσω όπως λες. Όταν ο καθένας γράφει κάτι αρνητικό, για πρόσωπα, γεγονότα ή πράγματα , χωρίς τεκμηρίωση, αυτό δεν αποτελεί δημοκρατικό του δικαίωμα αλλά ανεύθυνο κουτσομπολιό.
Γιατί φίλε μου πρέπει να ξέρεις πω η δημοκρατία που επικαλείσαι δεν σημαίνει ασυδοσία και πως τα δημοκρατικά μας δικαιώματα μας δημιουργούν και υποχρεώσεις...
Με άλλα λόγια ο καθένας μας είναι ελεύθερος να λέει ότι θέλει μα συγχρόνως είναι και υπεύθυνος για αυτά που λέει. Αυτή είναι η βασική και κορυφαία αρχή της Δημοκρατίας!
Επειδή όμως θέλω να προχωρήσει η συζήτησή μας έχω να σου κάνω μια πολύ τίμια πρόταση.
Έλα να ξεκινήσουμε την ουσιαστική μας συζήτηση και όταν θα την έχουμε ολοκληρώσει θα κάνουμε μια ψηφοφορία όπου θα μπορούν να λάβουν μέρος όλα τα μέλη του Φόρουμ σας, που είναι άνθρωποι που εσείς γνωρίζεται καλύτερα από εμένα, αφού είσαι δυο χρόνια μέλος του.
Η ψηφοφορία θα αφορά αυτό ακριβώς το θέμα: Αν δηλαδή έχεις δίκιο εσύ και πρέπει να σου ζητήσω εγώ συγγνώμη ή αν έχω δίκιο εγώ, οπότε θα γίνει το ανάποδο – θα μου ζητήσεις εσύ συγνώμη!!
Με το τρόπο αυτό θα έχουμε μια «δημοκρατική» άποψη πάνω στο θέμα αυτό και θα κάνουμε και διαφήμιση στο Φόρουμ, το οποίο όχι μόνο δεν θέλω να δυσφημίσω όπως κάπου αναφέρεις, μα αντίθετα θέλω να το βοηθήσω να ανέβει ακόμα περισσότερο, αναγνωρίζοντας τη χρησιμότητά του στην μελισσοκομική κοινότητα - φτάνει όλα να γίνονται με μέτρο και κανόνες - όπως εξ άλλου ορίζουν και οι όροι του ίδιου του Φόρουμ.
Αν δεν κάνεις δεκτή την πολύ τίμια και δίκαιη αυτή πρότασή μου και συνεχίσεις να αρνείσαι να προχωρήσουμε σε ουσιαστικό διάλογο, βάζοντας μπροστά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 12:04 pm

....Αν δεν κάνεις δεκτή την πολύ τίμια και δίκαιη αυτή πρότασή μου και συνεχίσεις να αρνείσαι να προχωρήσουμε σε ουσιαστικό διάλογο, βάζοντας μπροστά εγωισμούς και πείσματα, τότε τι να κάνουμε...δεν πειράζει...θα συνεχίσω με το επόμενο μέλος της αρχικής συζήτησης και σε σένα θα ευχηθώ εγκάρδια Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 12:15 pm

Φίλε Sakis G
Σε παρακαλώ να σεβαστείς την αρχική μου παράκληση και να περιμένεις να τελειώσω πρώτα με τον mpampis13 και μετά να επέμβεις. Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να συνεννοηθούμε και θα μπορέσουν οι αναγνώστες να καταλάβουν τι λέμε. Στην αντίθετη περίπτωση θα γίνει μπάχαλο και θα δεν θα βγει νόημα- και ξέρεις πως τα θέματα που θα συζητηθούν είναι πολλά και σύνθετα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 12:27 pm

Όχι κ. Δερματη δεν γράψατε για συγκεκριμένες συμπεριφορες αλλά χαρακτηρισατε γενικά και αόριστα τους πάντες...ολο το τσούρμο όπως μας αναφέρατε.συγκεκριμενα θα ήταν αν λέγατε ότι ο τάδε και ο τάδε είναι ότι γραψατε....οποτε και σε αυτό έχετε άδικο.
Βέβαιος είμαι υπευθηνος για ότι εγραψα για αυτό και βγηκα εδω με ονοματεπώνυμο,κάτι που όσο καιρο είμαι μέλος εδω δεν έχω κάνει.με μια διαφορα εγώ απλά είπα την γνώμη μου το ότι είναι αρνητική δεν φταίω εγώ,αυτή σχηματισα αυτή λέω.μπορει να έχω και άδικο,μπορεί και όχι αυτό θα φανεί.δεν εβαλα σκοπό της ζωής μου κ. Δερματη να κακολογο τα προιοντα σας.
Τώρα όσο για αυτό που προτείνετε......κυριε Δερματη την υπόληψη μου δεν την βάζω σε ψηφοφορία...δεν με πρόσβαλε το φόρουμ και τα μελη του αλλά εσείς.
θελει καθαρό μυαλό και δυναμη για να πεις συγνώμη και να παραδεχτείς το λάθος σου και το ξέρω.για αυτό και σας δίνω όσο χρόνο θελετε,εως τότε καμία κουβέντα,τουλάχιστον από εμένα,δεν θα γίνει για το θέμα .....κατι που εμενα δεν με ζημιώνει κάπου.
και πάλι χρόνια καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 12:50 pm

Αγαπητέ μου Mpampis13,
Σέβομαι την απόφασή σου να αποχωρήσεις και θα συνεχίσω με τον Sakis G.
Σου εύχομαι και πάλι υγεία και ευτυχία!

Υ.Γ. Η άρνηση μου να σου ζητήσω συγγνώμη δεν γίνεται από έλλειψη θάρρους όπως λες! Ο λόγος είναι πολύ πιο σημαντικός! Δεν θέλω να «νομιμοποιήσω» συμπεριφορές «ακανόνιστες»!!! Αν το έκανα αυτό φίλε μου Χαράλαμπε, πίστεψε με θα σου έκανα μεγάλη ζημιά, γιατί θα έμενες με λάθος εντυπώσεις!
Και για να στο αποδείξω αυτό σου ζητώ συγνώμη που έγινα αιτία να στεναχωρηθείς- χρονιάρες μέρες – αλλά όχι για τους χαρακτηρισμούς μου που, όπως σου προαναφέρω, εκφράζουν συγκεκριμένες συμπεριφορές!
Να είσαι πάντα καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 1:26 pm

Όπως θελετε κ. Δερματη.
Καταλαβενω ότι δεν θελετε να πείτε συγνώμη για όσα πολλά και βαριά είπατε εναντίον μου χωρίς να με ξέρετε.εγω δεν αποχωρώ είμαι εδω και οταν θα έχετε την δυναμη να πάρετε πίσω όλες τις εκφράσεις που μου επιδωσατε τοσο άνετα θα σας παρουσιάσω όλες τις αποψεις-απορίες μου.
Εως τότε κρατάω την γνώμη που έχω για το προιον σας αλλά και για εσας προσωπικά.οπως σας ξαναεγραψα έχω κάθε δικαίωμα να έχω γνωμη αλλά και να την συζητάω με τους γυρω μου.
Εύχομαι τα υπόλοιπα μελη να μην έχουν πρόβλημα με την συμπεριφορά σας και να κάνουν διάλογο μαζί σας.
Υ.γ. Τελικά βλέποντας απαντησεις σας σε πολλά μπλοκ κ σαιτ κάνετε καλύτερες κουβέντες με "ανώνυμους" φίλους,μάλον εκανα λάθος που σας απαντησα επωνυμα.σε αυτούς φέρεστε με περισσότερη ευγένεια.
Ειμαι πολυ χαρουμενος που ολα αυτα που γραφετε τα γραφετε στο μεγαλυτερο και καλυτερο μελισσοκομικο φορουμ της χωρας,οποτε και μπορουν να σας διαβασουν πολλοι,παρα πολλοι μελισσοκομοι.
Εύχομαι καλα Χριστούγεννα με υγεία και χαμόγελα και το νέο έτος να εκπληρώσει όλες σας τις επιθυμιες


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mpampis13 στις Τετ Δεκ 24, 2014 1:36 pm, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 1:27 pm

Κυριε Δερματη, η παρακλιση σας ,αν γινει αποδεκτη απο μερους μας, οδηγει στον αυτοαποκλεισμο μας απο την συζητηση ,αφου σας δινει την δυνατοτητα να αντιπαρατιθεστε σε απεριοριστο χρονο και κατα την κριση σας με το ιδιο προσωπο.Επομενως δεν γινεται ,τουλαχιστον απο μερους μου, αποδεκτη.Εξ αλλου,ελαβα υποψιν οτι ο φιλος Μπαμπης ,προς τιμην του κατα την γνωμη μου,σας δηλωσε ρητα πως δεν επιθυμει να συνεχιστει η μεταξυ σας συζητηση πριν ανακαλεσετε τους απαξιωτικους σας χαρακτηρισμους .Παρατηρησα επισης ,οτι τετοιαν αξιωση ,για μεμονωμενη καθε φορα συνδιαλεξη-αντιπαραθεση, δεν εχετε θεσει ουτε στο μπλοκ στο οποιο αρθρογραφειτε.Πως αξιωνεται κατι τετοιο εδω? Προφανως , για την ομαλη ροη της συζητησης, αξιολογειτε τις ερωτησεις και διατυπωνετε τις θεσεις σας με την σειρα και τον τροπο που εσεις προκρινετε .Αφηστε παρακαλω , και σε μας το δικαιωμα να διατυπωνουμε τις ερωτησεις και τις αποριες μας στον χρονο που επιθυμουμε.Αλλωστε οι περισσοτεροι ειμαστε εργαζομενοι ,με περιορισμενη χρονικα δυνατοτητα συνεχους παρουσιας και αμεσης απαντησης ,πραγμα που θα οδηγουσε σε ατερμονες χρονικα συζητησεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 1:58 pm

Φίλε Sakis G
Χρόνια πολλά και σε εσένα!
Σχετικά με τις διατυπώσεις θέσεων, κρίσεων και απόψεων, ισχύει ότι γράφω και στα προηγούμενα σχόλια μου, που στο ρεζουμέ λένε: Πες ότι θες, μα αν είναι αρνητικό... τότε αιτιολόγησέ το! Έχεις ηθική, νομική και κοινωνική υποχρέωση να το κάνεις!!!!
Φράσεις του στιλ: «Δεν μου γεμίζει το μάτι», ή  «νομίζω πως δεν υποστηρίζει ότι υπόσχεται»,  η «θεωρώ πως πάει να τα αρπάξει» κλπ, δεν μπορούν να ξεστομίζονται ή να γράφονται από υπεύθυνους ανθρώπους!

Σχετικά τώρα με τον τίτλο μου, δικαίως αναρωτιέσαι μα  έχω να σου πω τα εξής:
Όσον αφορά το συνέδριο καλύτερα να ζητήσεις εξηγήσεις από τη διοργανωτική επιτροπή του.
Όσον αφορά στο blog υπογράφω έτσι γιατί εκεί γράφω με την ιδιότητα του συγγραφέα! Μπορεί να είναι λάθος μου και ίσως να πρέπει να διευρύνω τον τίτλο μου...θα το σκεφτώ!
Στο Φεστιβάλ αναγράφομαι σαν Μελισσοκόμος Ερευνητής – Συγγραφέας. Εκεί έγινε σωστή δουλειά!
Τέλος στο site μας, που είναι και η πιο βαρύνουσα πηγή, αναφέρομαι με ολόκληρο τον τίτλο μου δηλαδή:
Μανόλης Δερμάτης, μελισσοκόμος ερευνητής, συγγραφέας του βιβλίου «Η ιστορία μιας Βασίλισσας», εφευρέτης της "Ενεργειακής Κυψέλης Μελισσών" (Α.Α. Δίπλ. ευρεσιτεχνίας 20140100228.) και θεμελιωτής της «Ολιστικής Αφάρμακης Μελισσοκομίας»™

Όμως φίλε Sakis G αυτά είναι τυπικά θέματα και δεν πρέπει να τους δίνουμε και πολύ σημασία, γιατί στο τέλος της γραφής εδώ στην Ελλάδα ισχύει το : «Ότι δηλώσεις είσαι!»
Πάμε λοιπόν στη ουσία και σε καλώ να αναλογιστείς – μαζί σου και όλοι οι άλλοι:

Πόσα χρόνια έχει να διατυπωθεί στην Ελλάδα μια νέα και ριζοσπαστική μελισσοκομική μέθοδος?
Πόσο τιμητικό είναι για τη χώρα μας να διατυπώνεται, από έλληνα – σε παγκόσμια πρώτη -  μια τέτοια ολοκληρωμένη πρόταση ταυτόχρονης αντιμετώπισης του τρίπτυχου, «ανάπτυξης-παραγωγής και υγείας των μελισσιών»
Πόσο τιμητικό είναι για τη χώρα μας να κατασκευαστεί εδώ στην Ελλάδα, βιοτεχνική Κυψέλη με λογικό κόστος, στις διαστάσεις της στάνταρ και με ίδιο βάρος με αυτή. Για την ιστορία να σου πω πως οι αρκετοί επιστήμονες σε ολόκληρο το κόσμο, το ερευνούν αυτό για χρόνια...χωρίς να έχουν βρει συγκεκριμένες απαντήσεις!!!
Πόσο ενδιαφέρον έχει το γεγονός πως βρέθηκε βιοτεχνικός τρόπος αντιμετώπισης της Βαρρόα – χωρίς καθόλου σκευάσματα, ούτε ασπιρίνη και χωρίς αυτό να είναι σε βάρος της παραγωγής!!!!

Αυτές είναι οι δημιουργικές σκέψεις που θα έπρεπε να κάνετε φίλε μου και πάνω σε αυτές να με βάλετε απέναντι και να αρχίσετε να .... με ανακρίνεται.   Στη συνέχεια, αν δεν μπορούσα να σας δώσω πειστικές εξηγήσεις, μπορούσατε να αρχίσετε να με πυροβολείτε – έχοντας όμως  επιχειρήματα αυτή τη φορά!!

Τις επόμενες ώρες θα απαντήσω στο πρώτο σου ερώτημα που είναι: «επιστημονικες μελετες εγιναν(αν εγιναν) και σε ποια συμπερασματα κατεληξαν»
Μέχρι τότε να είσαι καλά και καλή σου όρεξη!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 2:54 pm

Καλή μερα σε όλους και από εμένα και καλώς ήρθες στην παρέα μας mano!

Εδώ μας αρέσει να μιλάμε με τα παρατσούκλια... αυτό σε καμία περίπτωση δεν μας κάνει ανώνυμους, ίσα ίσα θα έλεγα.

Θα μπω στην ουσία της συζήτησης αφού διαβάσω με προσοχή τα σχετικά, απλά για την ώρα και θέλοντας να συμβάλω στην ομαλή εξέλιξη του θέματος να επισημάνω τα εξής...

mano έγραψε:
Φίλε mpampis13
Έλα να ξεκινήσουμε την ουσιαστική μας συζήτηση και όταν θα την έχουμε ολοκληρώσει θα κάνουμε μια ψηφοφορία όπου θα μπορούν να λάβουν μέρος όλα τα μέλη του Φόρουμ σας, που είναι άνθρωποι που εσείς γνωρίζεται καλύτερα από εμένα, αφού είσαι δυο χρόνια μέλος του.
Η ψηφοφορία θα αφορά αυτό ακριβώς το θέμα: Αν δηλαδή έχεις δίκιο εσύ και πρέπει να σου ζητήσω εγώ συγγνώμη ή αν έχω δίκιο εγώ, οπότε θα γίνει το ανάποδο – θα μου ζητήσεις εσύ συγνώμη!!
Με το τρόπο αυτό θα έχουμε μια «δημοκρατική» άποψη πάνω στο θέμα αυτό και θα κάνουμε και διαφήμιση στο Φόρουμ, το οποίο όχι μόνο δεν θέλω να δυσφημίσω όπως κάπου αναφέρεις, μα αντίθετα θέλω να το βοηθήσω να ανέβει ακόμα περισσότερο, αναγνωρίζοντας τη χρησιμότητά του στην μελισσοκομική κοινότητα -  φτάνει όλα να γίνονται με μέτρο και κανόνες - όπως  εξ άλλου ορίζουν και οι όροι του ίδιου του Φόρουμ.

Φίλε mano το κάθε μέλος βγάζει τα συμπεράσματα του από αυτό που διαβάζει εδώ για συμπεριφορές και στάσεις.... και μην ξεχνάς ότι ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείτε και δημιουργεί εντάσεις. Επειδή από τα όσα έγραψες εγώ τουλάχιστον κατάλαβα ότι θέλεις να διαφωτίσεις μέσα από την εδώ ενημέρωση τα σημεία που δημιουργούν προβληματισμούς σχετικά με τις ιδιότητες της κυψέλης σου θα έλεγα να σταματήσουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις. Δημοψηφίσματα τέτοιου είδους εγώ δεν έχω συναντήσει πουθενά. Οπότε αν ήμουνα εγώ και είχα γράψει ότι και αν είναι, σωστό η λάθος, προσβλητικό ή μη, θα έδινα ένα τέλος με μια συγνώμη και δεν θα ξανάγγιζα αυτό το σημείο και θα προχωρούσα κατευθείαν στο ψητό που μας ενδιαφέρει νομίζω όλους… τις ιδιότητες της κυψέλης σου και από πού προκύπτουν αυτές.

Για το άλλο θέμα να συζητάς με έναν ένα, αυτό δεν το βλέπω εφικτό. Θεωρώ πιο γόνιμο να εξαντλούμε ένα ένα τις ιδιότητες της κυψέλης κλπ με την συμμετοχή όλων μας.

Καλές γιορτές σε όλους!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 3:11 pm

Απο την απαντηση σας συναγω το συμπερασμα οτι τα μελισσοκομος ,ερευνητης και συγραφεας ειναι τα "διαπιστευτηρια"  ,με βασει τα οποια "οφειλω" να αξιολογησω (κατ αρχην τουλαχιστον) την εγκυρότητα   των  θεωριων  και των συμπερασματων σας.Εκεινο που δεν καταλαβα ειναι αν  τα επικαλειστε γιατι απλα  "στην Ελλαδα εισαι οτι δηλωσεις" η γιατι τα θεωρειτε πραγματικα και  ισχυρα.Με μπερδεψατε λιγο με αυτην σας  την αναφορα.
Επειδη οπως εγραψα ηδη, αυτοι οι τιτλοι δεν προσδιδουν καποιο επιστημονικο κυρος στις μελισσοκομικες  σας αναφορες,παρακαλω προχωρηστε   παρακατω και δωστε μας τα στοιχεια αξιολογησης των θεωριων σας απο καποιο επιστημονικο κεντρο.Το γεγονος οτι συμμετειχατε  στο μελισσοκομικο συνεδριο σαν εισηγητης δεν προσθετει κατα την γνωμη μου κατι το επιπλεον ,οσον αφορα την εγκυροτητα των θεωριων σας.Ποσο μαλλον που οι  εισηγητες εχουν  την αποκλειστικη ευθυνη  των εισηγησεων τους.
Οσον αφορα για την "νεα ριζοσπαστικη μελισσοκομικη μεθοδο" εχω να παρατηρησω οτι ,οπως και καθε αλλη μεθοδος, οφειλει να αξιολογηθει στην πραξη.Αν εχετε καποιες επιστημονικες μετρησεις απο ανεξαρτητους επιστημονες που επιβεβαιωνουν τους ισχυρισμους σας ,παρακαλω να μας τις κοινοποιησετε.Αν οχι ,η γνωμη και ο λογος σας αξιολογουνται κατ αρχην ,αναλογα με το επιπεδο των γνωσεων και των δυνατοτητων σας,και επιπροσθετα  συνεκτιματε το γεγονος οτι ειστε εμπορος και εχετε καθε λογο να υπερθεματιζετε ως προς την αξια του προιοντος σας.
Στις εμπορικες συναλλαγες δεν  υπαρχει το  τεκμηριο της αξιοπιστιας και της φερεγγυοτητας κυριε Δερματη. Αυτο που ισχυριζεται πρεπει και να το αποδεικνυει κανεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 4:34 pm

Φίλε Sakis G,
Το θέμα με τη θερμική ενέργεια στις κυψέλες, είναι πολύ παλιό και οι σχετικοί ερευνητές ασχολούνται μαζί του, σχεδόν από τότε που διατυπώθηκαν και τα θερμοδυναμικά αξιώματα....
Από πολλές-πάμπολλες έρευνες έχει διαπιστωθεί πως η θερμική ενέργεια, όταν υπάρχει/παρέχεται την κατάλληλη εποχή – κυρίως την άνοιξη- στο μελίσσι, μπορεί να επηρεάσει καθοριστικά την εξέλιξη και ανάπτυξή του.
Μάλιστα στο 4ο Μελισσοκομικό Συνέδριο η πρώτη - πρώτη εισήγηση που παρουσιάστηκε, από την Κα Μ Τσίπη με τίτλο Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΓΟΝΟΦΩΛΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΜΕΛΙΣΣΙΟΥ των Μ. Τσίπη και Π. Χαριζάνης του Εργαστήριου Σηροτροφίας & Μελισσοκομίας, του Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών μιλούσε – εντελώς συμπτωματικά - για αυτό ακριβώς το θέμα.
Είναι τόσο καθοριστικής σημασίας το ζήτημα της ενέργειας μέσα σε ένα μελίσσι, που από αυτή εξαρτάται όχι μόνο η ανάπτυξή του μα επί πλέον και ο χρόνος που θα κάνει μια βασίλισσα να γονιμοποιηθεί, μα και ο αριθμός των σπερματοζωαρίων που μπορεί να αποθηκεύσει στη σπερματοθήκη της, μετά τη γονιμοποίηση της από τους κηφήνες.

Μετά από αυτή την εισαγωγή, μπορεί να γίνει κατανοητό από όλους, το γιατί διάφοροι ερευνητές και επιστήμονες, προσπάθησαν να βρουν τρόπο να εξασφαλίσουν τις ιδανικές ενεργειακές συνθήκες μέσα στα μελίσσια.
Άλλοι το έκαναν αυτό με πειραματισμούς στη χωρητικότητα της κυψέλης, άλλοι με την παρεμβολή χωρισμάτων και άλλοι με τη χρήση ήπιων μορφών ενέργειας – δηλαδή με κυψέλες βιοκλιματιζόμενες!

Αυτοί οι τελευταίοι είναι που ενδιαφέρουν τη δική μας περίπτωση και ιδιαίτερα οι έλληνες ερευνητές- επιστήμονες που έκαναν πειράματα επί Ελληνικού εδάφους για την εφαρμογή των βιοκλιματιζόμενων κυψελών στη μελισσοκόμιά.

Πτάγματι, τα έτη 94-94-96 έγινε μια έρευνα για την εφαρμογή των ήπιων μορφών ενέργειας και του βιοκλιματισμού, στη μελισσοκομία, από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και τα Τεχνολογικά Ιδρύματα Πειραιά, με χρηματοδότηση του Υπουργείου Έρευνας και Τεχνολογίας.
Υπεύθυνοι του ερευνητικού προγράμματος ήταν οι επιστήμονες κ.κ Ανδρέας Θρασυβούλου του ΑΠΘ και Παναγιώτης Χαρώνης των ΤΕΙ Πειραιά

Τα πειράματα εκείνα διήρκεσαν τρία ολόκληρα χρόνια και αυτός είναι ο λόγος που τα αποτελέσματά τους θεωρούνται ασφαλή!
Ποίο συγκεκριμένα, τα πειράματα αυτά έγιναν τον Χειμώνα/Άνοιξη των ετών 1994-5-6 και χρησιμοποιήθηκαν τρεις διαφορετικές κυψέλες, που είχαν τρεις διαφορετικούς τύπους ενεργειακών πλευρών – μια πλευρά, η κάθε κυψέλη, αυτή που έβλεπε ο ήλιος! Η επιλογή αυτή έγινε, φυσικά, για να εξαχθούν ακόμα πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Τα αποτελέσματα που βγήκαν σχετικά με την ανάπτυξη του γόνου και τα τρία χρόνια και από τις τρεις κυψέλες ήταν εντυπωσιακά!!! Και στις τρεις χρονιές, όλες αυτές οι κυψέλες έδωσαν την άνοιξη περισσότερο γόνο που έφτασε έως και το 60%, σε σχέση με τις απλές κυψέλες μάρτυρες που συμμετείχαν στο πείραμα!

Έγιναν και αντίστοιχα πειράματα το Καλοκαίρι/Φθινόπωρο του 1995-6 με τρεις άλλες – ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ – βιοκλιματιστικές κυψέλες όπου τα αντίστοιχα αποτελέσματα ήταν ακόμα ποιο εντυπωσιακά, όσον αφορά την ανάπτυξη του φθινοπωρινού γόνου, που έφτασε ακόμα και το διπλάσιο, σε σχέση με τις απλές κυψέλες μάρτυρες.

Τα ποιο πάνω στοιχεία δημοσιεύτηκαν στα τεύχη 7-8 και 9 του 1997 της ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ με πολλές ακόμα αναφορές στα εν λόγω πειράματα.

Στο σημείο αυτό θα μπορούσε κάποιος να ρωτήσει: Μα αφού υπήρξαν τόσο εντυπωσιακά αποτελέσματα γιατί δεν τα εκμεταλλεύτηκε ο μελισσοκομικός κόσμος???

Την απάντηση θα την πάρετε, όσοι από εσάς έχετε ή καταφέρετε να βρείτε τα τεύχη της Μ.Ε που προαναφέρω. Όλοι οι άλλοι θα περιμένετε μέχρι το επόμενο σχόλιό μου που θα κάνω σε λίγες ώρες. Βλέπετε χρειάζεται χρόνος για να γραφτούν αυτά όλα, με τρόπο απλό και κατανοητό!
Υπομονή λοιπόν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 7:12 pm

Να λοιπον που φθσαμε στην ουσια και στην αναγκαιοτητα τεκμηριωμενων απαντησεων.Δεν εχω υποψιν τις αναφερομενες εργασιες και θα τις αναζητησω.Γνωριζουμε ομως ολοι ,λιγο πολυ, την θερμαντικη επιδραση της ηλιακης ακτινοβολιας και συνεπακολουθα αποδεχομαστε οτι η νοτια πλευρα της κυψελης θερμαινεται κατα την διαρκεια της μερας περισσοτερο, λογω της γωνιας προσπτωσης των ηλιακων ακτινων.Απο οτι γνωριζω ο βιοκλιματισμος αφορα συστηματα παγιδευσης της θερμικης ακτινοβολιας,σε τροπο ωστε η αποδιδομενη στο περιβαλλον ενεργεια να ειναι μικροτερη (η να γινεται πιο αργα) σε σχεση με την προσλαμβανομενη.Πως εξασφαλιζεται η παγιδευση της θερμικης ενεργειας στην βιοενεργειακη κυψελη μονο εκ του λογου του μικροτερου παχους της νοτιας πλευρας?Αν δηλαδη εχουμε μεγαλυτερη θερμαντικη ικανοτητα λογω της μεγαλυτερης θερμικης διαπερατοτητας αυτης της πλευρας την ημερα ,δεν εχουμε αντιστοιχα μεγαλυτερες απώλειες κατα τις βραδυνες ωρες για τον ιδιο ακριβως λογο?Μηπως τελικα το οποιο πλεονεκτημα στην θερμοδυναμικη της κυψελης ,εξαντλειτε στην καλυτερη προστασια της βορειας πλευρας ,γεγονος νομιζω που ολοι το λαμβανουμε υποψιν και για τον οποιο εφαρμοζουμε παντα προστατευτικα μετρα?
Θα επιθυμουσα ,αν γινεται, μια πληρεστερη εξηγηση στο γιατι η μειωση του παχους των δυο πλευρων, που διαφοροποιει κατα βασιν την κυψελη σας ,λειτουργει θετικα στην θερμοδυναμικη της.Γιατι οσαν αφορα στα μεταφερομενα χωρισματα ,δεν ειναι καποια νεα πρακτικη ,και μαλιστα μπορει να εφαρμοστει σε καθε τυπο κυψελης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 7:37 pm

Sakkis G
Έχω ετοιμάσει τη συνέχεια της περιγραφής που ετοιμαζα όλη αυτή τηνώρα.
Σου την στέλνω και σε λίγη ώρα θα σου απαντήσω σε αυτό που με ρωτάς.

Συνέχεια περί βιοκλιματισμού...

Είχαμε μείνει στην απάντηση του «ρητορικού» ερωτήματος:
Μα αφού υπήρξαν τόσο εντυπωσιακά αποτελέσματα γιατί δεν τα εκμεταλλεύτηκε ο μελισσοκομικός κόσμος???
Η απάντηση είναι:

Οι πειραματικές κυψέλες που χρησιμοποιήθηκαν στα πειράματα που προαναφέρουμε ήταν ογκωδέστατες, είχαν μεγάλο βάρος και φυσικά μεγάλο κόστος κατασκευής. Με άλλα λόγια δεν ήταν καθόλου χρηστικές –ήταν μόνο για πειράματα!!!

Να αναφέρουμε ακόμα πως στην έρευνα εκείνη, είχαν χρησιμοποιηθεί δυο διαφορετικές τεχνολογίες, για τις δυο διαφορετικές περιόδους. Δηλαδή ήταν άλλες οι κυψέλες την άνοιξη και άλλες το Φθινόπωρο!!! Αυτό είχε γίνει αναγκαστικά τότε, γιατί δεν είχε ανακαλυφθεί ακόμα ένας ενιαίος τύπος βιοκλιματιστικής κυψέλης, που να μπορούσε να κάνει και τις δυο δουλειές – δηλαδή να μαζεύει θερμότητα την άνοιξη (να θερμαίνει την κυψέλη) και να διώχνει θερμότητα το καλοκαίρι (να δροσίζει την κυψέλη).
Αυτό από μόνο του απέκλειε κάθε προοπτική εμπορικής εκμετάλλευσης των εν λόγω κυψελών. Έτσι οι κυψέλες αυτές, μαζί με την σχετική έρευνα έμειναν στα αζήτητα και πέρασαν στη ιστορία....

Τα χρόνια πέρασαν και τη διπλή αυτή δουλειά θα κατάφερνε να κάνει πολύ αργότερα - δηλαδή στις μέρεςμας- η Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη «Προμελίς».

Στο σημείο αυτό και πριν αρχίζω να σου παρουσιάζω σημείο-προς σημείο όλα τα μυστικά και τις αρετές αυτής της κυψέλης, καλό θα είναι να σου «αποκαλύψω» πως έφτασα στη σύλληψη της ιδέας της.

Έχοντας μεγάλη εμπειρία από ενεργειακά θέματα – έχω σπουδάσει, εκτός των άλλων, και μηχ/γος- ηλεκ/γος και υπήρξα για δέκα και πλέον χρόνια, Γενικός Διευθυντής μεγάλου ενεργειακού ομίλου - όταν αποφάσισα να ασχοληθώ με τη μελισσοκόμια – στα πρόθυρα της σύνταξης πλέον – σκέφτηκα να φτιάξω μόνος μου τις κυψέλες μου από Κόντρα πλακέ θαλάσσης.

Την απόφασή αυτή την πήρα για τρεις λόγους. Πρώτον γιατί από παιδί μου άρεσαν οι ξυλουργικές εργασίες, δεύτερον γιατί γενικά έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στην αντοχή του κόντρα πλακέ θαλάσσης, με την προϋπόθεση πως αυτό είναι καλής ποιότητας (έχει προδιαγραφές WBP, για εξωτερική χρήση) και τρίτον γιατί οι κυψέλες που έβρισκα στην αγορά δεν μου άρεσαν.

Ψάχνοντας όμως το θέμα, διαπίστωσα πως το κόντρα πλακέ θαλάσσης είχε δυο μειονεκτήματα. Πρώτον ήταν πολύ ακριβό σε σχέση με τα απλά σανίδια του ξύλου, και δεύτερον ήταν πολύ βαρύ!
Έτσι σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω για το σώμα, κόντρα πλακέ θαλάσσης μικρότερου πάχους από το κανονικό που είναι 20-21 χιλιοστά και το υπόλοιπο πάχος να το συμπληρώσω με σκληρό φελιζόλ, για να παραμείνω και εσωτερικά και εξωτερικά, στις διαστάσεις της στάνταρ κυψέλης.

Μετά από διάφορους υπολογισμούς βάρους και κόστους, κατέληξα να φτιάξω το σώμα από κόντρα πλακέ θαλάσσης 12 χιλιοστών και από την εσωτερική πλευρά να το μονώσω με πολύ πυκνό φελιζόλ πάχους 9 χιλιοστών που χρειάστηκε να κάνω ειδική παραγγελία. Έτσι, έφτιαξα τα πρώτα μου 120 σώματα που είχαν πάχος 21 χιλιοστά (12+9) και ήταν απόλυτα συμβατά, με τις βάσεις και τα καπάκια που υπήρχαν στην αγορά, αφού είχαν τις στάνταρ διαστάσεις.

Το φελιζόλ όμως που είχα κάνει ειδική παραγγελία φάνηκε πως δεν θα έφτανε για όλη τη δουλειά και έτσι μερικές πλευρές από κάποια σώματα έμειναν σκέτες με το κόντρα πλακέ θαλάσσης των 12 χιλιοστών, χωρίς την εσωτερική επένδυση του φελιζόλ. Ξεχώρισα αυτές τις «κουτσές» κυψέλες και τις έβαλα στην άκρη, με σκοπό αργότερα να έκανα μια νέα παραγγελία φελιζόλ και να τις ολοκλήρωνα.

Στο σημείο αυτό θα πρέπει να σας αποκαλύψω πως η παραγγελία απαιτούσε ελάχιστη ποσότητα 1 κυβικό μέτρο (112 φύλλα 1Χ1 μέτρο), έπρεπε να προπληρωθεί και έκανε ένα μήνα να μου παραδοθεί! Όταν δε μου παραδόθηκε τα περισσότερα φύλλα ήταν στραπατσαρισμένα και σχεδόν άχρηστα, λόγω κακής συσκευασίας!!!

Όταν την επόμενη άνοιξη έκοψα πολλές παραφυάδες για να κάνω αύξηση του μελισσοκομείου μου, χρησιμοποίησα τις κυψέλες που είχα φτιάξει. Από λάθος όμως... κάποιου «συνεργάτη» μου, τρεις παραφυάδες μπήκαν στις κουτσές κυψέλες, δηλαδή σε αυτές που δεν είχε τοποθετηθεί εσωτερικά το φελιζόλ. Όταν το ανακάλυψα ήταν ήδη μέσα Απρίλη και επειδή ο καιρός ήταν καλός και οι παραφυαδούλες μικρές, σκέφτηκα να μην τους αλλάξω κυψέλη και τις ταλαιπωρήσω. Έτσι τις άφησα στις κυψέλες αυτές που είχαν πολύ λεπτά τοιχώματα – μόλις 12 χιλιοστά – για να διαπιστώσω γρήγορα πως αυτές οι τρεις πήγαιναν καλύτερα από όλες τις υπόλοιπες που ήταν πάνω από 30!

Μόλις είχα ανακαλύψει - ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ- μια μορφή ενεργειακής βιοκλιματιζόμενης κυψέλης!!

Στη συνέχεια, άρχισα να το ψάχνω το πράγμα και από επιστημονικής πλευράς και διαπίστωσα πως πολλοί ερευνητές πριν από εμένα είχαν ασχοληθεί με το θέμα του βιοκλιματισμού στις κυψέλες και ότι είχαν γίνει διεθνώς, πολλές έρευνες και πειράματα. Ψάχνοντας ακόμα περισσότερο έπεσα πάνω στην ερευνική εργασία των ελλήνων επιστημόνων που σου προαναφέρω και έτσι βεβαιώθηκα πως
αυτό που είχε συμβεί τυχαία.... δεν ήταν τυχαίο!!!

Για την ιστορία να αναφέρω πως η χρήση του φελιζόλ αποδείχτηκε λάθος, γιατί οι μέλισσες το μάδησαν στην κυριολεξία, παρά το γεγονός πως το είχα κάνει ειδική παραγγελία με μεγάλη πυκνότητα, ακριβώς για να αποφύγω αυτό το ενδεχόμενο.

Μετά από όλα αυτά, ακολούθησαν πειράματα και έγιναν μετρήσεις, με έμφαση τους ανοιξιάτικους μήνες των επόμενων τριών χρόνων, για να καταλήξω τελικά πως, από οικονομοτεχνικής πλευράς, ο καλύτερος συνδυασμός ήταν ένα σώμα με στάνταρ πάχος στις δυο πλευρές ( τις μικρές) και με δυνατότητα μεταβαλλόμενου πάχους – ανάλογα με την εποχή - στις άλλες δυο (τις μεγάλες).

Με άλλα λόγια είχα καταλήξει, μέσα από πολλές άλλες ενδιάμεσες προσεγγίσεις, στη σημερινή μορφή που έχει η Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη Προμελίς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mano
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 8:19 pm

Sakis G
Σχετικά με το εύλογο – από πρώτης άποψης - ερώτημα που θέτεις: «Αν δηλαδη εχουμε μεγαλυτερη θερμαντικη ικανοτητα λογω της μεγαλυτερης θερμικης διαπερατοτητας αυτης της πλευρας την ημερα ,δεν εχουμε αντιστοιχα μεγαλυτερες απώλειες κατα τις βραδυνες ωρες για τον ιδιο ακριβως λογο?» η απάντηση είναι η εξής.

Εκείνο που μετράει από θερμοδυμανικής πλευράς στην περίπτωση που εξετάζουμε, δεν είναι τα απόλυτα νούμερα θερμομόνωσης – θερμοπερατότητας μα το «θερμοδυμανικό ισοζύγιο» της όλης κατασκευής, έννοια που όπως φαίνεται να την έχεις συλλάβει!
Για να προχωρήσουμε όμως θα πρέπει να ορίσουμε τι εννούμε εδώ με αυτή την έννοα.

Θερμοδυμανικό ισοζύγιο λοιπόν, είναι το σύνολο της θερμικής ενέργειας, της θερμότητας δηλαδή, που διατηρείται μέσα σε ένα κλειστό σύστημα στην μονάδα του χρόνου.
Είναι δηλαδή το σύνολο της ενέργειας που μπορούμε να συλλέξουμε μέσα σε ένα τέτοιο σύστημα εντός του εικοσιτετραώρου.
Υπάρχει τώρα ένας βασικός νόμος που ισχύει για το θερμοδυμανικό ισοζύγιο της κάθε «οικοδομικής» κατασκευής, αν για χάρη ευκολίας την θεωρήσουμε κλειστό σύστημα.

Αν σε οποιαδήποτε «οικοδομική» κατασκευή που είναι κατασκευασμένη από ισοπαχή τοιχώματα του ίδιου υλικού, μειώσουμε το πάχος του ενός τοιχώματος και συγχρόνως αυξήσουμε το πάχος ενός άλλου τοιχώματος της κατασκευής αυτής κατά τον ίδιο τρόπο και στην ίδια επιφανειακή έκταση, τότε το θερμοδυναμικό ισοζύγιο της κατασκευής αυτής παραμένει το ίδιο.

Τι μας λένε τώρα στην πράξη αυτά όλα τα ολίγον δυσνόητα πράγματα!
Μας λένε πως αν πάρουμε μια απλή ξύλινη κυψέλη και την βάλουμε κάτω από ένα υπόστεγο που δεν πιάνει ούτε ήλιος ούτε αέρας, τότε αν της μειώσουμε το πάχος της μιας πλευράς της κατά ένα πόντο για παράδειγμα και το πάχος αυτό το προσθέσουμε στην απέναντι πλευρά της, τότε το θερμοδυναμικό ισοζύγιο αυτής της κυψέλης θα είναι όμοιο με αυτό που είχε η κυψέλη πριν να κάνουμε αυτή την αλλαγή!!!!

Δηλαδή η κυψέλη αυτή δεν θα έχει χάσει τίποτα μα ούτε και θα έχει κερδίσει από αυτή την αλλαγή που θα έχουμε κάνει.

Εδώ λέω να διακόψω για λίγο, για να το διαβάσεις και να μου πεις αν κάτι δεν στο έδωσα καλά να το καταλάβεις ή αν διαφωνείς κάπου!
Μόλις με ενημερώσεις θα συνεχίσω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!   Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια! Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2014 11:16 pm

Κυριε Δερματη .ουτε εγω ειμαι πανεπιστημονας ή ειδικος σε θεματα θερμοδυναμικης ,ουτε φανταζομαι και οι περισσοτεροι απο τους συμμετεχοντες στο forum.Αλλα ουτε και σεις κατα παραδοχη σας.Αν η συζητηση πρεπει να συνεχιστει σε ενα τετοιο επιπεδο θεωρηματων θερμοδυναμικης και επιστημονικων ορων, των οποιων ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΤΗΝ ΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ,θα ηταν νομιζω πιο λογικο και φρονιμο απο πλευρας μου να αποζητω οι τετοιου ειδους αναφορες να γινονται απο ειδικους ,που εν πασει περιπτωσει εχουν καποια πιστοποιηση της ειδικης αυτης γνωσης .Σε μια απλη και λογικοφανη , κατα την παραδοχη σας, απορια μου , αισθανθηκατε την αναγκη να απαντησετε με μαθημα θερμοδυναμικης,με αναφορες σε κλειστα θερμοδυναμικα συστηματα,ισοδυναμα και αξιωματα. Λυπάμαι που δεν εχω την δυνατοτητα να παρακολουθησω την συζητηση σε αυτο το επιπεδο.Σας ερωτω ομως για ακομη μια φορα.Εχει ελεγθει η λειτουργικοτητα της δικης σας κατασκευης και εχουν επιβεβαιωθει οι ισχυρισμοι και οι μετρησεις σας απο καποια ανεξαρτητη και σχετικη με το θεμα επιστημονικη ομαδα. Αν ναι παρακαλω να με ενημερωσετε σχετικα.Δεν θα συνεχισω σε αυτο το επιπεδο συζητησης ,καθως αφ ενος αποτελει ειδος εμμεσης διαφήμισης με αναφορες απο μερους σας σε επιστημονικες ορους των οποιων ,εγω τουλαχιστον, δεν μπορω να ελεγξω την βασιμοτητα ,και αφ ετερου μια τετοια συζητηση μεταξυ μη ειδικων θα δημιουργουσε ενδεχομενως σφαλερες εντυπωσεις ,για τις οποιες δεν θα ηθελα να εχω ευθυνη. .Ευχαριστω για την ανταποκριση σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ενεργειακή Βιοκλιματιζόμενη Κυψέλη - Συνέχεια!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 5Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Νέα Κυψέλη
» τι είναι αυτό?
» μελισσι που βουηζει συνεχεια
» 1η κυψελη
» Νέα Κυψέλη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: