Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τι γίνεται με τον Ελατο;

Πήγαινε κάτω 
+17
mikesideris
cyber2li
thodoris981
ΓΕΡΟΝΤΑΣ
ΚΑΝΑΡΗΣ
skyh1gh
psath
Vasilis.
teoxen
Γιώργος-Κόρινθος
spyroseva
beesbikos
beezy
ethnic69
mpampis13
drakos
mpampis
21 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2014 10:36 pm

Σήμερα που ανεβάζω το θέμα έκανα επίσκεψη στα μελισσια τα οποία τα έχω μεταφέρει στα Έλατα (περιοχή Δίρφυς, Εύβοια). Για επιθεώρηση και τάισμα (όχι για κανένα αλλο λόγο). Διαπίστωσα οτι δεν κάνουν τ ι π ο τ α, δεν έχει ξεκινήσει ακόμη το έλατο.Θα παρακαλούσα τους συναδέλφους να γράψουν σχετικά πως πηγαίνει ο έλατος της περιοχή τους; και τι προοπτικές δίνουν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2014 5:39 pm

Μπάμπη πιστεύεις πραγματικά ότι θα σου απαντήσει κάποιος θετικά?
Μπορεί να σου πουν ότι δεν δίνει πχ η Οίτη, το Καρπενήσι, κτλ, αλλά δεν θα σου πει κανένας ότι τώρα στο Μαίναλο πχ γίνεται χαμός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2014 8:45 pm

Φίλε drakos έχεις δίκιο, πολλοί το διαβασαν μόνο εσύ απάντησες και σε ευχαριστώ.Απλώς θέλω να δω σε διαφορες περιοχές τι γίνεται με το έλατο για να κρίνω την περιοχή μου. Κατά τα αλλά ευχομαι σε όλους καλη παραγωγή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2014 9:54 pm

ρε παιδια μια ερωτηση(οσο για αυτο που λετε για τις απαντησεις.....τι να πω....παντου τα ιδια) προς ολους...στην Παρνηθα το ελατο δουλευει? και γενικος το ελατο χρειαζετε τον εργατη οπως το πευκο για να δουλεψει η δουλευει ετσι και αλλιως?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 8:20 am

Και στο έλατο, μελίτωμα είναι, δεν είναι ανθοφορία.
Απλώς δεν είναι ο εργάτης του πεύκου, αλλά σε γενικές γραμμές είναι ο κόμπος, ο κοριός , οι αφίδες(μελίγκρες) κ.α.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 12:53 pm

ναι οτι ειναι μελιτωμα το ηξερα πως βγαινει δεν ηξερα..οποτε οπτικα το ελατο εχει την ιδια οψη με το πευκο ;.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 1:02 pm

Στο έλατο δεν υπάρχει βαμβακάδα όπως στο πεύκο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 1:57 pm

Δεν τα εχω παει ποτε στο ελατο και δεν ξερω αν εχει αρχισει να δινει , αλλα ειχα την εντυπωση οτι δινει περιπου οταν δινει και η καστανια . Στα μεροι μου κ καστανια δεν εχει δωσει ακομη οποτε μηπως ειναι νωρις και για το Ελατο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 7:29 pm

Κάποτε πρέπει να σταματήσει βέβαια αυτό και να βοηθιόμαστε μεταξύ μας, χωρίς αλληλεγγύη δεν γίνεται τίποτα...

Με κάθε δόση ειλικρίνιας λοιπόν, στην Κορινθία δεν έχει ξεκινήσει να δίνει ακόμα το έλατο, ο καιρός έτσι και αλλιώς δεν επέτρεπε να πάει κανείς μελίσσια νωρίς στο βουνό, αφού η θερμοκρασία έπεφτε πολύ χαμηλά τα βράδυα. Πριν μια εβδομάδα τοποθετήθηκαν οι πρώτοι δείκτες και μερικοί τομληροί ανέβασαν όλα τα μελίσσια τους πάνω. Τις τελευταίες μέρες έβρεχε και φύσαγε πολύ, οπότε δεν δούλεψε τίποτα, αυτή την έβδομάδα που φτιάχνει ο καιρός και ανεβαίνει η θερμοκρασια θα δείξει αν θα πάει το έλατο ή όχι... προς το παρόν όμως τίποτα.

Επί της ευκαιρίας:

Υ.Γ.1 Όταν λέμε ότι ακούς τα πάντα στο χώρο μας, ισχύει... από "έγκυρη" πηγή άκουσα πριν μια εβδομάδα ότι στη Δίρφυ πλημμυρίζει ο τόπος απο μέλια και ότι το έλατο δίνει απίστευτα καλά, κάτι που διαψεύδει κατηγορηματικά ο φίλος που ξεκίνησε το νήμα. Μιλάμε για τρελή ράδιο αρβύλα οπότε προσοχή από που και από ποιον πέρνετε πληροφορίες. Φαναστείτε να έδινα βάση στα λεγόμενα του τύπου και ξεκίναγα μεταφορά Κορινθία - Εύβοια...

Υ.Γ.2 Το κλασσικό φαινόμενο που πάει κάποιος και καβατζώνει με σημάδια και δείκτες όλα τα διαθέσιμα μέρη πρέπει επίσης να σταματήσει... στην Κορινθία είναι 2-3 "μάγκες" που νομίζουν ότι το βουνό τους ανήκει και έχουν "σπείρεί" καμιά 20αριά κυψέλες όπου και όπως... έλεος!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 9:20 pm

Όντως στην Δίρφυ μέχρι χθες δεν γίνεται τίποτα, χαμηλή θερμοκρασία για την εποχή, και αέρας.Ούτε πίσω απο την Δίρφυ έχει ξεκινήσει ο έλατος. Τώρα με την άνοδο της θερμοκρασίας, και Θεού θέλοντος, ΕΙΔΩΜΕΝ!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 12:07 pm

Παιδιά αν βλέπετε βροχές και χαμηλές θερμοκρασίες μέχρι 10-15 Μάη μην ξεκινάτε για έλατο κατα την γνώμη μου.Τώρα ακούει ο καθένας ότι μπορεί να φανταστεί πάντως το γενικό είναι πως το έλατο θέλει έλλειψη βροχής και ζέστη και καθόλου αέρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 6:48 pm

beesbikos έγραψε:
Παιδιά αν βλέπετε βροχές και χαμηλές θερμοκρασίες μέχρι 10-15 Μάη μην ξεκινάτε για έλατο κατα την γνώμη μου.Τώρα ακούει ο καθένας ότι μπορεί να φανταστεί πάντως το γενικό είναι πως το έλατο θέλει έλλειψη βροχής και ζέστη και καθόλου αέρα.

Άδικο δεν έχεις, είναι πολύ σπαστική μελιτοέκκριση και μπορεί να σε κρεμάσει ακόμα και αν όλα δείχνουν ότι πηγαίνουν καλά... τι να πω ρε παιδιά; Μακάρι φέτος κάτι να γίνει γιατί τις τελευταίες χρονιές τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 2:32 pm

Αν δεν καψεις πετρελαιο,να δεις με τα ματακια σου,δεν γινεται δλεια . . .
Πχ. ακουσα δυο αποψεις για βαρδουσια,παυλιανη μερια,προσφατα.
Η μια,πεινανε τα μελισσια και η αλλη ασπρα σαν σαπουνι.
Αυτην την εβδομαδα θα εχω 3 αποψεις ,οι δυο δικες μου μιας και θα παω για μερη,καρπενησι και αγραφα και η αλλη, φιλου,με ιδαιτερη μετριοφροσυνη και αυστηροτητα.Αυτος θα παει αρτοτινα μερια,1200+ υψομετρο.
Αν καποιος εχει αποψεις για τα παραπανω μερη,ας τις παρουσιασει. . .

Σπυρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2014 4:49 pm

Στην περιοχή του χιονοδρομικού η ζυγαριά μας δείχνει μια πάνω, μια κάτω...Οπότε Κυριακή πρωί,μετά την ψήφο μας, θα πάμε εκδρομή να δούμε και άλλα μέρη.Ας ελπίσουμε για κάτι καλύτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 7:39 pm

mpampis έγραψε:
Φίλε drakos έχεις δίκιο, πολλοί το διαβασαν μόνο εσύ απάντησες και σε ευχαριστώ.Απλώς θέλω να δω σε διαφορες περιοχές τι γίνεται με το έλατο για να κρίνω την περιοχή μου. Κατά τα αλλά ευχομαι σε όλους καλη παραγωγή.

Αυτό ακριβώς αντί να βοηθάει ο ένας τον άλλον σαν συνάδελφοι το βλέπουν λες και θα φάμε την παραγωγή... υπάρχουν τόσα άτομα νέα μόνα τους θέλουν βοήθεια και δεν νομίζω να την έχουν πάρει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 8:27 pm

teoxen έγραψε:

Αυτό ακριβώς αντί να βοηθάει ο ένας τον άλλον σαν συνάδελφοι το βλέπουν λες και θα φάμε την παραγωγή... υπάρχουν τόσα άτομα νέα μόνα τους θέλουν βοήθεια και δεν νομίζω να την έχουν πάρει...

κοιτα γενικος εχει γινει πολυ κουβεντα στο ολο θεμα.
Επεσαν παρα πολλα νεα ατομα στο χωρο και οι χωροι για μελισσια ολο και μικραινουν.Οι παλιοι που ειχαν συνηθισει σε μοναξιες ξαφνικα νιωθουν οτι απειλουντε.
αποτελεσμα εχει να κλεινοντε στον εαυτο τους η να ανοιγοντε μονο σε παλιους γνωστους...ειμαστε και ελληνες....
Βεβαια φταινε και οι νεοι στο χωρο.
Πρωτον γιατι δεν προσπαθουν πρωτα να μαθουν καπως κατι και μετα να το ξεκινησουν αλλα και δευτερον σε καποιες ευκαιριες που τους δινοντε δεν συμμετεχουν
Παραδειγμα οταν βγαλαμε ανακοινωση για συναντηση μελων του φορουμ(αρα και ανταλαγη αποψεων-γνωσεων) εδω στην Αθηνα ....3 συμμετειχαν(ο ενας απο το τηλ) ή ακομ ακομα οταν υπηρξε προταση απο νεο στο χωρο σε αλλους νεους να συνεργαστουν σε διαφορα πραγματακια(μεταφορες,να βρουν μερη κλπ κλπ)δεν εχει καποια ανταποκριση...οποτε το ψαρι βρωμαει απο παντου....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 8:59 pm

οι μελισσότοποι δεν νομίζω οτι απείλουντε έχουμε απέραντες εκτάσεις. οσον αφορά να μαθουν καπως κατι τι?να παει σε σχολη?τι?ο αλλος ισα ισα θελει να ασχοληθεί και απο ενδιαφέρων το κανει αυτο μπορει να μην εχει τετοιες δυνατότητες οικονομικα .γιατι να μην μπορουν ατομα να βοηθησουν?να πουν την αποψη τους?ουτε θα τους κουβαλιθούν ουτε τπτ. αλλα και αυτο να γινει δεν νομιζω ειναι κακο μπορει να εχει και οφελος στο τελος. και αν δουν και ενδιαφερων εγω πιστευω θα τρεξουν και για συναντισεις. εγω θελω και ψαχνομαι να βρω ατομο φιλο να μου πει να βοηθησει, αλλα αν βλεπω ολοι με το ζορι βγαζουν μισες κουβεντες.. εγω εχω 10 μελίσσια με μεγαλο κόπο ισα ισα τα κραταω λογο οικονομικων γιατι μενω αθηνα και με τα εξοδα και αν δεν βγαλεις κιολας.οτι ξερω κατι λιγα απο τον πατερα μου που ειχε πριν πολλα χρονια,και απο μελετη.εχω τοσο απογοητευτεί που πλεων δεν εχω την δυνατότητα να τα κρατησω και μαλλων πανε για πουλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 9:14 pm

σημερα μου ειπαν οτι απο βυτινα αριχαν να φαινονται τα πρωτα σημαδια αλλα εινα ιακομα νωρις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 9:55 pm

ευχαριστω πολυ φιλε!το θεμα ειναι οτι εγω τα εχω ακομα αργος και δεν ξερω που να τα παω και δεν με περνει να τα αφησω αλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 11:18 pm

Η βυτινα ακομα δεν δίνει αν τα πας εκει ζημιά θα κανεις αν δεν δουλεύουν πορεία να τα χάσεις τα Μελίσσια σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 12:02 am

Στη Βυτίνα έβαλε γνωστός δείκτη και θα μάθουμε. Ο Ταΰγετος (το έλατο) δε δίνει ακόμα, και μάλλον δε θα δώσει όπως και τις προηγούμενες χρονιές. Εγώ δεν τα κουνάω προς το παρόν γιατί υπάρχουν ανθοφορίες μετά τις ελάχιστες της πορτοκαλιάς. Τον Ιούνιο μάλλον στην καστανιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 9:53 am

Κανένας δεν μιλάει, δεν ξέρω τι φοβούνται... ότι ξαφνικά θα πλακώσει ο νέος - ερασιτέχνης με τα 5-10 μελίσσια και θα τους φάει την δουλειά ή θα τους καταστρέψει τη νομή; Δηλαδή σε μια τεράστια βουνοπλαγιά τα 5-10 μελίσσια παραπάνω είναι το πρόβλημα και θα εξαντλήσουν τα αποθέματα εκκρίσεων; Σιγά τον πολυέλαιο...ας κοιτάξουν πρώτα οι παλιοί και οι μεγάλης κλίμακας να διορθώσουν τις συμπεριφορές τους! Ξαναγράφω, το να πηγαίνεις να "καβατζώνεις" με σημάδια έναν ολόκληρο δασικό δρόμο 20 χλμ. λες και είναι τσιφλίκι σου είναι καφρίλα, δεν σου ανήκει το βουνό, ούτε έχεις αποκλειστικότητα στο δάσος. (Στο βουνό έχουμε αυτή τη στιγμή κωδικούς από Εύβοια και απο Ευρυτανία και πραγματικά το χαίρομαι, ένας μελισσοκόμος παραπάνω σημαίνει ένα ζευγάρι μάτια παραπάνω για φωτιές και κλοπές.)

Έχουμε που έχουμε στραβές συμπεριφορές από διάφορους άσχετους με την μελισσοκομία, αν είναι να τρωγόμαστε μεταξύ μας και να σαμποτάρουμε ο ένας τον άλλον χ*σε μέσα Πολυχρόνη...

Στο θέμα μας, Ζήρεια δυο - τρεις σταγόνες μέχρι στιγμής, δεν έχει αρχίσει να δίνει ακόμα, στην αναμονή.

υ.γ. έχουν αρχίσει οι ραδιο αρβύλες και πραγματικά λυπάμαι κάποιους φουκαράδες που τρέχουν πανικόβλητοι... "δίνει δυτικά, δίνει βόρεια, δίνει στο τάδε ρέμα, δίνει στην πέρα πλαγιά", οι μίσοί πάνε πρός την μια κατεύθυνη και οι άλλοι μισοί προς την άλλη... ψυχραιμία, αν είναι να δώσει, θα δώσει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 2:10 pm

Σημερα επεστρεψα απο καλαβρυτα εμεινα 9 ημερες τα μελισσια μου δουλευουν φουλ και βαζουν ανθομελο τωρα οσο αφορα τα ελατα μεσα στο χωριο (ειναι λιγο εξω απο τα καλαβρυτα) εχουν εργατη (και πολλη) αλλα σταγονα μεχρι σημερα που εφυγα δεν ειδα και γενικα μελισσες δεν τα πλησιαζουν ακομα στο βουνο τιποτα υπαρχει μονο ο προιμος εργατης οπου ο καιρος και η βροχες τον σκοτωσαν τωρα περιμενουμε τον οψιμο μηπως και δωσει μεχρι 5 το πολλη 7 ιουνη θα δειξει αλλιως με βλεπω για θυμαρι (καλα ποτισμενο ειναι αν δεν εχει βορειαδες θα δωσει καλα ελπιζω) οσο για την βελανιδια δινει μετα το ελατο οχι ταυτοχρονα. Πρεπει να κουφωσουν πρωτα τα βελανιδια για να αρχησουν να τα δουλεουν τα μελισσια μιας και απο εκει περνουν το μελιτωμα και για να κουφωσουν πρεπει να κανει αρκετη ζεστη παντω ς ολες οι βελανιδιες ειναι γεματες βελανιδια (πολλη περισσοτερα απο περσι ) ο καιρος θα κρινει αν θα δωσει . Αυτα για την ωρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 2:16 pm

Οι ρουφιάνοι μου λένε πως η Παύλιανη και η Οίτη άρχισε να δίνει. Μες την Βδομάδα ανεβαίνω Μάρμαρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τι γίνεται με τον Ελατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται με τον Ελατο;   Τι γίνεται με τον Ελατο; Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 2:34 pm

Skyh1gh για ποια περιοχή μιλάς;μάνεσι;πίσω από Βλασσια στο Λεχούρι δεν φαίνεται ακομα κατι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι γίνεται με τον Ελατο;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Πώς πάτε στον Έλατο;
» Έλατο και μπόλιασμα
» Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες
» Δεν βγαίνει το μέλι - έλατο
» Γόνος στον έλατο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: