Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια

Πήγαινε κάτω 
+30
manosROD
Pater_Familias
Throubee
βελουχι
Vasilis.
psath
Sakis G
Θοδωρής
doctor11
qazx88
ΛΟΥΚΑΣ
gio
mpampis13
kostantinos26
beezy
staver77
matteus
stakriv
akis_chatzi
monarchis
mel18
vedouzoskoni
Michalis
ΚΑΝΑΡΗΣ
sotto
milmos
karnet
mikesideris
pointerst
tomaskatsoufis
34 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 01, 2014 10:58 am

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 2m7evc2

Καλησπέρα.Οι παραφυάδες μου έγιναν 7-8πλαίσια. Ειδικά την εβδομάδα με τη ζέστη έτρεξαν.Το παραπάνω πλαίσιο είναι το 4ο, λέω Σεπτέμβρη να πάω 1 ή 2 παραφυάδες να πάρω λίγο πευκόμελο. Από πόσο πληθυσμό και πάνω να τα πάω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 01, 2014 12:04 pm

Θεωρητικά μπορείς να τα κάνεις 20άρια και να πας στα πεύκα.Μπορείς να τα δίνεις σιρόπια και γυρεόπιτες(τις δύσκολες μέρες) και όταν έρθει ο καιρός να είσαι έτοιμος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2014 4:24 pm

tomaskatsoufis έγραψε:

Καλησπέρα.Οι παραφυάδες μου έγιναν 7-8πλαίσια. Ειδικά την εβδομάδα με τη ζέστη έτρεξαν.Το παραπάνω πλαίσιο είναι το 4ο, λέω Σεπτέμβρη να πάω 1 ή 2 παραφυάδες να πάρω λίγο πευκόμελο. Από πόσο πληθυσμό και πάνω να τα πάω;

Δεν θέλω για κανένα λόγο να σου γίνω δυσάρεστος Αλλά...
Ξεκίνησες το θέμα "Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια " πολύ σωστά, αγόρασες τις παραφυάδες σου (4-5 πλαισίων) πριν ενάμιση μήνα περίπου, δεν έχεις χτισμένα πλαίσια. Δεν έχεις αντιμετωπίσει τις διαδικασίες για έναν χρόνο (Άνοιξη, Καλοκαίρι,Φθινόπωρο, Χειμώνα) για να αποκτήσεις λίγη εμπειρία, Θέλεις να δυναμώσεις τις παραφυάδες σου και να τις χωρίσεις σε άλλες παραφυάδες και να πάρεις και μέλια τον Σεπτέμβριο !!!!!
Αν όλα αυτά τα θεωρείς ότι είναι δυνατόν να γίνουν !!!!! σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Πρόσεξε μόνο μην απογοητευτείς διότι επιτυγχάνει κάποιος που κάνει σταθερά βήματα και έχει τον έλεγχο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2014 8:00 pm

Λουκά καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου. Μια παραφυάδα είχα σκοπό να την πάω στο πεύκο, την ίδια βέβαια δεν είχα σκοπό να την χωρίσω αλλά μόνο για να δω τι γίνεται. Τις άλλες 11 που έχω δεν τις πειράζω, όπως γράφω για ανάπτυξη. Παρεπιπτόντως αυτή την περίοδο τροφοδοτούμε με σιρόπι; Τους έχω βάλει και ζυμωτές 1 κιλό σε καθεμιά παραφυάδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2014 9:34 pm

- Πρέπει μόνος σου να εκτιμάς εάν χρειάζονται τα Μελίσσια σου ενισχύσει με σιρόπι και γιατί, όχι να περιμένεις τέτοιες γενικές απαντήσεις από ένα forum χωρίς να έχει κάποιος την δυνατότητα να δει σε ποια κατάσταση είναι τα συγκεκριμένα μελίσσια. Το σίγουρο είναι εάν συνέχεια τα τροφοδοτης με σιρόπι στο τέλος θα βγάλεις και μέλι αλλά ΖΑΧΑΡΟΜΕΛΟ.
- Εάν τώρα που υπάρχει ανθοφορία τα ταΐζεις με ζυμάρι του κιλού τον Άγουστο τι θα κάνεις θα τους δίνεις 5κιλα.
- Πρέπει ακόμη να ξέρεις ότι το μελίσσι κτίζει πλαίσια όταν νομίζει ότι τα χρειάζεται .Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Nono
- Εάν πραγματικά έχεις πάρει 11 μελίσσια με τις γνώσεις που έχεις και χωρίς κάποιον έμπειρο να τα βλέπει και να σε συμβουλεύει από κοντά νομίζω είναι κάπως δύσκολο. (εύχομαι να κάνω λάθος)Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Dontknow
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θοδωρής
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2014 9:39 pm

Κατά τη γνώμη μου -βάση λογικής και όχι εμπειρίας- στα πιο δυνατά μελίσσια καλό θα ήταν να βάλεις όροφο και αναλόγως βέβαια πόσα πλαίσια γόνου ήδη έχουν. Αφού υπάρχει όπως λες ανθοφορία γιατί να μην το εκμεταλλευτείς και να έχεις δυνατά και πολυπληθή μελίσσια την επόμενη χρονιά; Αφού χτίζουν, βάλε όροφο και μερικά άχτιστα πλαίσια, τη στιγμή που δεν έχεις χτισμένα.
Από την άλλη εάν τα πας στο πεύκο και πάρεις μερικές ασθένειες, πώς θα τις αντιμετωπίσεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤρι Ιουν 03, 2014 2:07 pm

Το πιασα παιδιά θα κάτσω στα αβγά μου και τέλος. Ούτε πεύκα ούτε τίποτα θα τα αφήσω εκεί που είναι και Οκτώβρη θα τα πάω στο ρείκι που είναι και δίπλα. Ευχαριστώ.
Υ.Γ. Μη φανταστείτε ότι έχω και κανά ραντεβού που δεν πρέπει να αργήσω με την τελειότητα, απλά το παλεύω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤρι Ιουν 03, 2014 6:59 pm

tomaskatsoufis έγραψε:
Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 2n90g7

Νεότερη φωτό της παραφυάδας μου. Νομίζω καλά πάμε. Το πρώτο πλαίσιο (από την πλευρά που δεν έχει χώρο)χτίσανε τη μία πλευρά και χτίζουν κ τη πίσω. Στο τελευταίο έχουν χτίσει από τη 1 πλευρά τα 3/4.

εγω διαφωνω με τον τροπο που εχεις βαλει το τελευταιο αχτιστο.αν πριν το αχτιστο εχεις μελια τοτε βαλε πρωτα το αχτιστο κ μετα το πλαισιο με τα μελια.θα το χτισουν πολυ πιο γρηγορα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 06, 2014 8:05 pm

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 1qfiab
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 06, 2014 8:10 pm

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 E6akr5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 06, 2014 8:13 pm

Καλησπέρα.Με ένα σημερινό έλεγχο διαπίστωσα ότι 2 παραφυάδες μου πατάνε μέχρι και το 10πλαίσιο (φωτό) καλά. Να ανεβάσω όροφο και αν ναι τι ανεβάζω πάνω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 06, 2014 10:12 pm

ποσους γονους εχουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 07, 2014 12:37 pm

Βασίλη έχει 8 πλαίσια με γόνο και επειδή είχε μπουκώσει πολύ η κατάσταση ανέβασα όροφο με 2 πλαίσια γονο κλειστό ανοικτό, 1 άκτιστο και 1 κτισμένο. Κάτω έβαλα άλλα 2 άκτιστα για πες μου τη γνώμη σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 07, 2014 3:00 pm

Καλα έκανες αλλα πως τα τοποθετησες;εγω θα σου πρότεινα το εξής.να βάλεις στην άκρη ενα αχτιστο μετα τον ενα γόνο,μετα τον άλλο γόνο μετα το χτισμένο κ μετα άλλο ενα αχτιστο(κανονικά στο τέλος δεν βάζουμε αχτιστο αλλα αφού δεν έχεις δεν μπορείς να κανεις κατι).λογικα στον κατω οροφο(γόνο φωλιά)θα τα χτίσει γρήγορα να ταΐσεις κιόλας.οταν συμβεί αυτο θα πάρεις τα 2 χτισμένα (αυτά που ήταν αχτιστα)κ θα τα ανεβάσεις πάνω.αντιστοιχα τα πάνω αχτιστα θα τα κατεβασεις κ αυτά κατω να τα χτίσουν σφαίρα.αν οταν κανεις αυτο δεις οτι το μελισσι έχει γεννήσει το πάνω πλαίσιο που έβαλες στην αρχή κ τότε έχεις 3 γόνους θα σου πω τι θα κανεις τοτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 07, 2014 4:20 pm

Ευχαριστώ Βασίλη θα σε ενημερώσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2014 2:33 pm

Τα μελίσσια μου προχωράνε σφαίρα. Αυτά που αγόρασα τον Απρίλη στα 3 από τα 6 ανέβασα όροφο αλλά έχω μια απορία και ζητώ τις συμβουλές σας. Πολύ κοντά που ταέχω έχει καστανόδασος και μου λένε όλοι να τα πάω εκεί. Να τα πάω μιας και στα 150μέτρα υψόμετρο που είμαι εγώ αρχσίζουν και πέφτουν οι ανθοφορίες, ή να τα πάω αργότερα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2014 10:02 pm

Τώρα να τα πας, κι εγώ στην καστανιά θα τα πάω αυτές τις μέρες. Δυναμώνουν πολύ μου λένε όλοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 21, 2014 6:10 pm

Τα μελίσσια φύγανε τελικά για καστανιά. Την επομένη πήγα κ βάζανε γύρες. Για να δούμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 21, 2014 7:47 pm

Καλά μέλια και καλούς γόνους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μεταφορά   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2014 9:54 pm

Λοιπόν ακούστε παιδιά το εξής που μου συνέβει κατά τη μεταφορά: περί τις 21:30 πήγα στο χώρο που είχα τα μελίσσια να τα πάρω για καστανιά. Στις 3 από τις 6 κυψέλες μου δεν είχαν μπει μέσα. Έκατσα ως και τις 22:15, μπήκαν στις δύο στην τρίτη τίποτα. Την άφησα λοιπόν εκεί και έφυγα. Καλά πότε μπαίνουν μέσα; Επίσης έκανα κ την εξής χαζομάρα, όταν έφτασα στο νέο χώρο στο βουνό άνοιξα αμέσως τα πορτάκια τους κ βέβαια 2-3 μου την πέσανε. Αρχάριος έπρεπε να περιμένω να ηρεμήσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2014 12:29 am

Άμα κάνει ζέστη δεν μπαίνουν καθόλου μέσα. Αν κάπνιζες στην πόρτα θα έμπαιναν όλες μέσα. Κι εγώ το ίδιο έκανα, τις πήγα στην καστανιά, πανικός με τη γύρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 28, 2014 7:19 pm

Καλησπέρα παιδιά. Το πρώτο δίλλημα μόλις έκανε την εμφάνιση του. Η παραφυάδα μου που έγινε 10άρι μελίσσι πια έχει αρχίσει και κάνει βασ κελιά. περίπου 4 έχει πάρει το μάτι μου. Με υποψίασε το γεγονός ότι είχε 2 πλαίσια γόνο και 8 πλαίσια γύρες μέλια. Λέτε να μπούκωσε να έκανα κάποιο λάθος χειρισμό; Εϊχα αγοράσει 6 και στα 3 από αυτά έχω βάλει όροφο. Πως να κάνω το καλύτερο δυνατό για να κόψω καμιά παραφυάδα και να χρησιμοποιήσω και τα βασ κελιά; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 28, 2014 7:21 pm

Επίσης μια ακόμη ερώτηση επειδή έχω και κάποιες παραφυάδες ακόμη να πάρω από το μελίσσι με τα βασ κελιά πλαίσια με γύρες μέλια και να βάλω στις παραφυάδες τις πιο αδύναμες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2014 10:32 am

φιλε θωμα καλημερα,,καταρχην για αρχη πηρες παραπανω μελισσια απο αυτα που θα επρεπε,,εγω θα επενα δυο μελισια και αυτη την στιγμη θα εφτιαχνα και 2-3 παραφυαδες ακομα απο τα αρχικα,και αυτο γιατι αλλο να κοιτας 6 κουτια και αλλο δυο,,αλλο να μην ξερεις τι να κανεις σε 6 κουτια,και αλλο σε δυο τρια,,για αυτο μην ξεκεινατε με περισοτερα απο δυο γιατι πελαγωνεις στην αρχη,,χαλα τα βασιλικα κελια,και κοιτα προσεχτικα μην ξεχασης κανενα, γιατι το μελισσακι σου μπλοκαρε και θα σου φυγη,αν δεν το εχει κανει μεχρι τωρα,,και βαλτου οροφο αμεσα,οταν εχει πολλες γυρες αυτη την εποχη το μελισσι τον γονοθαλαμο στον κανει ανετα γυρεοθαλαμο, δηλαδη μπορει να σου βαλει και 10 πλαισια κατω με γυρες,και αυτο γιατι ξερει οτι μετα δεν εχει πολλες γυρες και για αυτο τιγκαρη τωρα που βρισκη,,σαν νεος ανετα μπορη να σου ξεφυγη ενα κελι που δεν θα το δεις και θα σου σμηνουργιση το μελισσι,για αυτο η κοψτο σε μια παραφυαδα περνωντας 3 πλαισια με πληθησμο για να το ξεμπλοκαρης, και βαλτου οροφο αμεσα,,εντομεταξυ δεν εισαι και σαφης στο τι θες να κανεις,,θες να τα κοψεις να τα αυξησης,,[λαθος για μενα θα πελαγωσεις μετα ] η θες να τα κανεις δυνατα,για μενα βαλτα να χτιζουν πλαισια γιατι χωρις πλαισια δεν μπορεις να κανεις ευκολα τους χειρισμους που χρειαζεσαι,,και μην στεναχωριεσε οτι και να γινη,και μην πελαγωνεις,,λαθη θα κανεις και εσυ και εμεις που υποτιθετε οτι ξερουμε δυο πραματα παραπανω,και απο τα λαθη θα μαθεις,,αλλα σιγουλια σιγουλια φιλε,και παρε οποσδηποτε και και ενα βιβλιο να εχεις για οδηγο σου

ΥΣ
Παρατηρω οτι ενω το φορουμ εχει παααααααρα πολλα μελη που ειναι εμπειρα δεν προσφερουν και ευκολα τις γνωσεις τους στους νεους,καταλαβαινω οτι ενας νεος μελισσοκομος δεν ειναι σαφης σε αυτο που ρωτα,γιατι απλα δεν ξερει,,και εσυ λες τωρα τι να του πω,σφου ουτε αυτος ξερει τι θελει,,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να περειμενη 2-3 μερες για να παρη απαντηση σε ενα θεμα που τον καιει αμεσα,,παρολα αυτα βλεπω νεα μελη που παρολο που δεν εχουν την εμπειρια που εχουν οι πιο παλαιοι,προσπαθουν να βοηθησουν τους νεους,και αυτοι ειναι πολλοι λιγοι, σε ενα φορουμ με τοσα μελη θα περημενα πιο γρηγορες απαντησεις σε αυτους που τωρα ξεκεινανε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2014 1:28 pm

φιλε βελουχι αυτη  η υποτιθεμενη κρυψινοια των εμπειροτερων εχει απαντηθει και στο παρελθον.Ηδη εσυ μονος σου εδωσες μια απαντηση μιλωντας για  ασαφεια των ερωτημάτων.
Δες σε παρακαλω λιγο παραπανω τις αναφορες του φιλου μας περι της καταστασεως των παραφυαδων του  στις 7 Ιουνιου.Αναφερει οτι προχωρανε φουλ.οτι οι 3 εχουν παρει ηδη οροφο και οτι ο γονος ειναι περιπου στα 8 πλαισια.Στις 22 ιουνιου τα παει στην καστανια και δεν αναφερει κανενα προβλημα σε καποιο μελισσι.Και 6 μερες μετα ανακαλυπτει οτι η μια 10ρισμενη παραφυαδα εχει μονο 2 πλαισια γονο και 8 πλαισια γυρες μελια.Πως επεσε ο γονος τοσο γρηγορα απο τις 22 ιουνιου στις 28 ?προφανως το προβλημα μειωσης του γονου προυπηρξε.Σου φαινεται για  σμηνουργια?Γιατι οι μελισσες μιας νεας παραφυαδας αφησαν την φωλια του γονου να περιοριστει τοσο πολυ?Υπερπροσφορα τροφης?Και γιατι αυτο δεν συνεβει στα υπολοιπα?Προφανως αν ηταν απλα θεμα μπλοκαρισματος,  η αφαιρεση 2-3 πλαισιων με μελια γυρες και η χορηγηση φυλλων,η προσθηκη οροφου θα ελυνε  το προβλημα.Ειναι κατι που θα μπορουσε και θα επρεπε να ειχε επισημανθει εγκαιρα.Πολυ φοβαμαι ομως οτι ισως να προκειται για ανεπαρκεια της βασιλισσας την οποια οι μελισσες προσπαθουν ηδη  να αλλαξουν.Ολα αυτα ομως ειναι μονο υποθεσεις γιατι δεν εχουμε μια σαφη περιγραφη της πορειας του συγκεκριμενου μελισσιου.Υποθετουμε απλα απο οσα μας παραθετει και συγκρινοντας με την κατασταση των υπολοιπων.
Με βαση τις παραπανω σκεψεις τι να τον συμβουλεψει κανεις?Να αφησει το φαινομενο να εξελιχθεί ?Να χαλασει τα κελια?Σιγουρα ομως πρεπει να δωσει χωρο στο μελισσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 6 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Βοηθεια για το ξεκινημα μου
» Αγορα κυψελης και αλλα...
» Νέος..ξεκίνημα
» καλύτερη περίοδος για ξεκίνημα?
» 2 μελισσακια για ξεκίνημα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: