Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια

Πήγαινε κάτω 
+30
manosROD
Pater_Familias
Throubee
βελουχι
Vasilis.
psath
Sakis G
Θοδωρής
doctor11
qazx88
ΛΟΥΚΑΣ
gio
mpampis13
kostantinos26
beezy
staver77
matteus
stakriv
akis_chatzi
monarchis
mel18
vedouzoskoni
Michalis
ΚΑΝΑΡΗΣ
sotto
milmos
karnet
mikesideris
pointerst
tomaskatsoufis
34 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 9:28 pm

αρχες καλοκαιριου????
αναλογος τον τοπο που θα τις πας αλλα κατσε να δουλεψεις και να τριφτεις λιγο και βλεπεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 1:37 pm

Τα κορίτσια ήρθαν. Ανεπανάληπτο συναίσθημα. Με εμβολίασαν κιόλας εις διπλούν. όλα οκ. Πως να ανεβάσω φωτό να δείξω που τις έχω τοποθετήσει για να μου επίτε τη γνώμη σας; Για αρχή τις έχω τοποθετήσει σε κτήμα ιδιοκτησίας μου το οποίο είναι οργωμένο. Πειράζει αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 5:33 pm

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 2elqj2a
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 6:00 pm

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 65wck1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
doctor11
Μέλος
Μέλος
doctor11


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 6:48 pm

Οι πόρτες των κυψελών καλό είναι να έχουν νότιο-νοτιοανατολικό προσανατολισμό.

Καλό είναι να τροφοδοτείς με σιρόπι 1 προς 1 κάθε μέρα περίπου 200 με 250 γραμμάρια ανά μελίσσι για να σου χτίσουν και να μην σου αποθηκεύσουν.

Τα άχτιστα πλαίσια βλέπω τα έχεις βάλει στην αρχή και στο τέλος, είναι καλύτερα να τα βάλεις μετά το τελευταίο πλαίσιο γόνου πριν από το πλαίσιο με τη γύρη για να χτιστούν γρηγορότερα. Γι αυτό βέβαια πρέπει να δεις πόσα πλαίσια γόνου έχεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 10:15 pm

Ευχαριστώ φίλε doctor. Ασπάζομαι τις παρατηρήσεις σου. Αύριο θα πάω να τοποθετήσω τα σιρόπια τους και να κάνω επανατοποθέτηση πλαισίων. Μια ερώτηση φίλε μου ζάχαρη θα τους βάλω απ την κρυσταλλική που έχω πρόχειρη στο σπίτι από μάρκετ. από που να προμηθεύομαι ζάχαρη. ευχαριστώ προκαταβολικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 10:17 pm

tomaskatsoufis έγραψε:
Ευχαριστώ φίλε doctor. Ασπάζομαι τις παρατηρήσεις σου. Αύριο θα πάω να τοποθετήσω τα σιρόπια τους και να κάνω επανατοποθέτηση πλαισίων. Μια ερώτηση φίλε μου ζάχαρη θα τους βάλω απ την κρυσταλλική που έχω πρόχειρη στο σπίτι από μάρκετ. από που να προμηθεύομαι ζάχαρη. ευχαριστώ προκαταβολικά.

Από εκεί που θα την βρίσκεις πιο φθηνά!Καλή αρχή να έχεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 10:19 pm

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 10:26 pm

Κρυσταλική πάντα!ποτέ μαύρη ή κάποια άλλη..τον τελευταίο καιρό η ζάχαρη έχει πάρει την κατηφόρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 10:43 pm

Ναι όντως.Πόσο κοστίζει η μέση τιμή ανα κιλό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 10:54 pm

Μια ακόμη ερώτηση. Οι κυψέλες στις φωτό έχουν ανοικτό πάτο με σίτα, δεν τους έχω βάλει το κόντρα πλακέ να κλείσω το πάτο. Θα πρέπει να τον βάλω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 10:58 pm

Αυτή τη περίοδο δεν ξέρω πόσο πάει η ζάχαρη.Πριν απο λίγους μήνες,πολλά παιδιά βρίσκανε με 0.6**οχι *τηλ!!!(νομίζω τελική τιμή).
Η συμβουλή μου ως προς τους πάτους είναι να τους αφήσεις ανοιχτούς.Ακόμα και το χειμώνα!Εγώ ξεχειμώνιασα ένα μελίσσι δοκιμαστικά με ανοιχτό πάτο,σε σχετικά δύσκολες συνθήκες(-5 βαθμούς,χιόνια)και την έβγαλε καθαρή!
Μην ξεχνάς ότι το πρόβλημα στη κυψέλη δεν είναι το κρύο,αλλά η υγρασία!Πράγμα που αποβάλετε με τον ανοιχτό πάτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 11:17 pm

Για να μην τα πολυλογώ παιδιά τιμή ζάχαρης από γνωστό μαρκετ 0,93. Πείτε που να ψάξω για καλύτερες τιμές στείλτε και π.μ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αναπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2014 1:33 pm

Τελικά βρήκα παιδιά ζάχαρη με 0,7 ευρώ. Τους βάζω 250ml την ημέρα ή τους βάζω αν δεν μπορώ να πάω 500ml το διήμερο. Πράττω σωστά ή υπερβάλλω. Αναλογία 1:1. ελαφρά χλιαρό περί τις 19:30 το απόγευμα. Τα μελίσσια μου είναι παραφυάδες (5), πότε περίπου να περιμένω να χτίσουν 1 ολόκληρο πλαίσιο για να τους τοποθετήσω το επόμενο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2014 1:34 pm

Άκτιστα πλαίσια τους βάζω δεν έχω κτισμένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Μάης 03, 2014 11:21 pm

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 116rpz5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θοδωρής
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Μάης 04, 2014 10:23 pm

Καλησπέρα και με συγχωρείτε που γράφω στο thread του φίλου tomaskatsoufis, αλλά θεώρησα σωστό να μην ανοίξω καινούργιο θέμα.
Σκέφτομαι να ασχοληθώ ερασιτεχνικά με τη μελισσοκομία και να ξεκινήσω σιγά σιγά. Επίσης τις επόμενες ημέρες θα προμηθευτώ και ένα βιβλίο, ή του Νικολαϊδη ή του Θρασύβουλου, εσείς ποιό θα μου πεοτείνατε;

Λέω για αρχή να αγοράσω 1 διόροφη 20άρα κυψέλη. Ή αλλιώς 2 απλές 10άρες κυψέλες.
Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι πόσα πλαίσια με πληθυσμό πρέπει να προμηθευτώ. Εφόσον οι μέλισσες θα πολλαπλασιαστούν, πρέπει σε κάθε κυψέλη να έχω 5 πλαίσια με πληθυσμό και 5 πλαίσια άχτιστα ώστε εκεί οι μέλισσες να κάνουν το γόνο;
Πρέπει απαραίτητα να έχω και μία κυψέλη "καβάντζα" ώστε να τοποθετήσω εκεί τον πληθυσμό σε περίπτωση που δεν χωρά στις αρχικές μου κυψέλες;

Eπίσης η εποχή τώρα ενδείκνυται για ξεκίνημα ή αργησα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μάης 05, 2014 1:16 am

Φιλε θοδωρη
Αν και παλαιοτερο,θεωρω το βιβλιο του Νικολαιδη περισσοτερο καταλληλο για εναν αρχαριο.Ειναι αρκετα λεπτομεριακο,παρεθετει πληθος μεθοδων διαχειρισης των μελισσοσμηνων με τις απαραιτητες εξηγησεις τους ,και σε μπαζει στο πνευμα της κυψελης και στην βιολογια της μελισσας με απλο και κατανοητο τροπο.Φυσικα δεν μπορεις να μεινεις μονο σε αυτο.Στη συνεχεια υπαρχει μια γκαμα μελισσοκομικων βιβλιων μεταξυ των οποιων και τα αριστα μελισσοκομικα βιβλια του  Θρασυβουλου που σε μπαζουν στις πιο συγχρονες ιδεες  ασκησης της  μελισσοκομιας,και της επαγγελματικης  διαχειρισης.Για το θεμα της κυψελης τωρα.καθε μελισσι στην πληρη του αναπτυξη εχει αναγκη τουλαχιστον απο 2 οροφους των 10 πλαισιων.Καποτε και παραπανω.
Οσον αφορα στην αγορα μελισσοσμηνων θα σου προτεινα να παρεις 2 παραφυαδες των 5 πλαισιων η καθε μια.Τα μικρα μελισσοσμηνη θα τα διαχειριστεις ευκολοτερα,θα παρακολουθησεις την αναπτυξη τους και σε περιπτωση λανθασμενου χειρισμου ειναι λιγοτερο πιθανο να τα χασεις και τα δυο μαζι.
Η εποχη ειναι καλη ωστε μεχρι το τελος φθινοπώρου  ακομη και το πενταρι να φτασει στα επιπεδα εκεινα που θα του επιτρεψει να διαχειμασει με ασφαλεια.Φυσικα μη περιμενεις απο μικρες παραυαδες να παρεις φετος παραγωγη,αλλα ειναι και συζητησιμο, απειρος ον, αν θα μπορουσες να χειριστεις σωστα ενα συπληρωμενο μελισσι .
Απο αποψη χειρισμων εκεινο που χρειαζεται ειναι, καθως αναπτύσσεται το μελισσακι,να προσθετεις σταδιακα πλαισια  μεχρι να συπληρωθουν και τα 10 πλαισια της κυψελης.Και ακολουθως,αν συνεχιζεται η αναπτυξης του,  εναν δευτερο οροφο με κηρηθρες πανω απο τον πρωτο.Τον τροπο που θα τα κανεις αυτα (δηλ.πως βοηθαμε το μελισσι να αναπτυχθει ,σε ποια θεση μπαινουν τα πλαισια,ποτε ακριβως τοποθετουμε τον  οροφο κλπ) θα τα διαβασεις στα μελισσοκομικα βιβλια.Αλλα και απο εδω οποιες απορροιες εχεις μπορουν να σου απαντηθουν .Καλη  αρχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θοδωρής
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μάης 05, 2014 12:16 pm

Σάκη σε ευχαριστώ, η απάντησή σου πολύ κατατοπιστική και "πειστική". Δεν έχω να κάνω άλλες ερωτήσεις μέχρι να αρχίσω να διαβάζω, το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ποιό θα ήταν ένα ενδεικτικό κόστος για τις 2 δεκάρες κυψέλες και τις 2 παραφυάδες των 5 πλαισίων ( η βασίλισσα περιλαμβάνεται στην τιμή της κάθε παραφυάδας; ).  
Ρωτάω για να καταλαβαίνω αυτά που ακούω.. fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μάης 08, 2014 2:45 pm

Παιδιά αρχάριος και μου σκασε αφεσμός(όχι από δικά μου μελίσσια) μέσα σε κορμό ελιάς. Πήγα κάπνισα μια μέρα τη κουφάλα και βγήκαν-μαζέυτηκαν πολλές μέλισσες. Πιθανολογώ ότι είναι μέρες εκεί μπορεί και όχι. Τι κάνω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μάης 08, 2014 3:00 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Μάης 10, 2014 11:05 pm

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 2n90g7

Νεότερη φωτό της παραφυάδας μου. Νομίζω καλά πάμε. Το πρώτο πλαίσιο (από την πλευρά που δεν έχει χώρο)χτίσανε τη μία πλευρά και χτίζουν κ τη πίσω. Στο τελευταίο έχουν χτίσει από τη 1 πλευρά τα 3/4.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Μάης 16, 2014 12:00 am

Καλησπέρα σας .Σήμερα έκανα μια ενέργεια που δεν ξέρω αν είναι η σωστή. Σε μία από τις παραφυάδες μου έβαλα άκτιστο πλαίσιο μεταξύ του τέταρτου και του πέμπτου. Το τέταρτο ήταν το τελευταίο πλαίσιο με γόνο το πέμπτο γύρες κ μέλια. Από πριν είχα βάλει 2 καινούρια άκτιστα πλαίσια ένα στην αρχή και ένα στο τέλος τα οποία και τα είχαν κτίσει. Σύνολο δηλαδή 8 πλαίσια.Να βγάλω το άκτιστο και να το βάλω στην άκρη τι προτείνετε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Μάης 16, 2014 1:14 pm

tomaskatsoufis έγραψε:
Καλησπέρα σας .Σήμερα έκανα μια ενέργεια που δεν ξέρω αν είναι η σωστή. Σε μία από τις παραφυάδες μου έβαλα άκτιστο πλαίσιο μεταξύ του τέταρτου και του πέμπτου. Το τέταρτο ήταν το τελευταίο πλαίσιο με γόνο το πέμπτο γύρες κ μέλια. Από πριν είχα βάλει 2 καινούρια άκτιστα πλαίσια ένα στην αρχή και ένα στο τέλος τα οποία και τα είχαν κτίσει. Σύνολο δηλαδή 8 πλαίσια.Να βγάλω το άκτιστο και να το βάλω στην άκρη τι προτείνετε;

H θέση που το έβαλες είναι μια χαρά αλλά αν μιλάμε για παραφυάδα, καλύτερα να αφήνεις να πατάνες γερά τα πλαίσια που χτίζουν, να τα γεμίζουν και μετά να τους δίνεις νέο πλαίσιο. Οπότε αν έχεις δυο χτισμένα μεν, κενά δε, πλαίσια στην παραφυάδα σου βγάλε το άχτιστο που έβαλες και δώστο πιο μετά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Μάης 16, 2014 1:32 pm

Ευχαριστώ Beezy.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέλια μέλια παντού
» Αγορα κυψελης και αλλα...
» 2 μελισσακια για ξεκίνημα
» Βοηθεια για το ξεκινημα μου
» Νέος..ξεκίνημα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: