Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?

Πήγαινε κάτω 
+19
kopalefa
cvlac
giorgos500
Κηφήνας
parosbees
dimitris ko
beespyros
toadstul
giota
drakos
granazis
Αποστολος Β.
captain
vaso9
varsamis
MILIBEE
NINAS
koske
theorodos
23 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 19, 2012 4:28 pm

Το ερώτημα είναι πολύπλευρο μιας και οι λόγοι αγοράς (προσωπικοί για τον κάθε μελισσοκόμο και απολύτως σεβαστοί) είναι εκείνοι που καθορίζουν την αγορά (άμεσα από τον κατασκευαστή ή μέσω εμπόρου) ή την ιδιοκατασκευή.
Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα επιχειρήματα έρχονται δεύτερα.
Άν την απόκτηση των κυψελών την ορίζει η τιμή το πράγμα οδηγεί σε λύσεις αμφίβολης ποιότητας -αντοχής κλπ.
[/list]Άν την απόκτηση των κυψελών την ορίζει η ποιότητα τότε η τιμή έρχεται δεύτερη ...
....Άν και η ποιότητα και η τιμή μας νοιάζουν τότε το θέμα θέλει πολύ ψάξιμο!!!
Μπορεί κάποιος να κατασκευάσει καλές κυψέλες (και συνάμα πιό οικονομικές) , κάποιος άλλος μπορεί να αγορασει μια παρτίδα κυψέλες ( κάπως μεγάλη) και η αγορά να είναι επίσης καλή και οικονομική..
Πολλές είναι οι περιπτώσεις που μπορούν να εφαρμοσθούν αλλά πάνω απόλα ας σκεπτόμασθε άν μπορούμε εμείς οι ίδιοι να τις εφαρμόσουμε...
π.χ. άν ξέρω και έχω τον τρόπο να τις φτιάξω δεν σημαίνει πως αυτό μπορεί να το κάνει ο καθένας...!
αν έχω την άνεση να αγοράσω 100 κψέλες απευθείας ααπό τον κατασκευαστή δεν σημαίνει πως ο καθένας μπορεί να το κάνει...!
έχω και άλλα παραδείγματα αλλά ας μην σας κουράσω άλλο.
Αγαπητοί φίλοι πριν αρχίσουμε να λέμε θεωρίες για τα <<υπέρ>> και τα <<κατά >> της έτοιμης ή της ιδιοκατασκευασμένης κυψέλης ας έχουμε κατα νού πως η χρηστικότητα της κυψέλης έχει διάρκεια ανάλογα με την χρήση , τον τρόπο δηλαδή που ασκούμε τη μελισσοκομία στα μέρη που δραστηριοποιούμαστε.. Διάβασα κάποια σχόλια για τα <<σόκορα>> και την <<πατούρα>> δεν θα τα σχολιάσω , θα επαναλάβω πως ας σκεφτούμε πως η κυψέλη που ο καθένας χρησιμοποιεί πρέπει(οφείλει) να καλύπτει τό μελισσοκομικό του στύλ.
[list][*]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 19, 2012 5:38 pm

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» Κατασκευή κυψελών
» Αγορά μεταχειρισμένων κυψελών
» ΑΓΟΡΑ ΚΥΨΕΛΩΝ
»  Αγορα κυψελων
» ΑΓΟΡΑ ΚΥΨΕΛΩΝ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: