Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?

Πήγαινε κάτω 
+19
kopalefa
cvlac
giorgos500
Κηφήνας
parosbees
dimitris ko
beespyros
toadstul
giota
drakos
granazis
Αποστολος Β.
captain
vaso9
varsamis
MILIBEE
NINAS
koske
theorodos
23 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 26, 2011 10:33 pm

κοιταξτε τα π.μ. σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 26, 2011 10:35 pm

Μη βιαζεσαι δες τα μηνύματα σου
Να ΄σαι καλά Αποστολε.
Ελπίζω να είναι όντως καλές !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toadstul
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2011 7:53 am

Aποστολε θα μπορούσα και εγώ να έχω τα στοιχεία του κατασκευαστή please σε pm? 'Η αν έχει κάποιος την καλοσύνη από αυτούς που τα έχουνε ήδη ας στείλει ένα pm!
Thanks
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2011 9:44 pm

Ετσι κατανταν ολα τα θεματα κατασκευης κυψελων, να ανταλασουμε τηλεφωνα για φτηνες κυψελες. Τι ειρωνια ομως, θεωρω την μελισσοκομια μια ασχολεια που θα πρεπει να φτιαξει κανεις πολλα πραγματα -πολλες πατεντες- γενικα να πιανουν τα χερια σου και ομως δεν μας αφηνουν (με τις τιμες τους) να φτιαξουμε το πρωταρχικο πραγμα, την κυψελη. Αυτο που εχω καταλαβει παντως οσον αφορα το θεμα κυψελης ειναι οτι δεν συμφερει να την φτιαχνεις συμφερει ομως να τροποποιεις, οσοι εχουν μερακι χρονο και πιανουν τα χερια τους θα μπορουσαν να.... πχ συμφερει να παρεις μια με σταθερο πατο και να την κανεις με κινητο. Συμφερει να παρεις μια δεκαρα και να την κανεις δυο πενταρες. Μπορει οι κατασκευη των δεκαρων να μην συμφερει αλλα τα πενταρακια και τριπλοκυψελιδια συμφερει να φτιαχνονται απο εμας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitris ko
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2011 12:56 am

στειλτε και σε εμας κανα τηλ για τις κυψελες που λεει ο αποστολος με 27ε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2011 8:49 am

παιδια για να μην γεμισει το θεμα ολο (στειλε μου πμ,τηλ.....) Exclamation
υπαρχουν 2 λυσεις.
1) καμαρι μου Αποστολη εβγα και δωσε τηλ και διευθυνση του εμπορα.
2)ή πες οποιος θελει να σου στελνει πμ.


Wink Very Happy


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2011 2:53 pm

[quote="captain"]παιδια για να μην γεμισει το θεμα ολο (στειλε μου πμ,τηλ.....) Exclamation
υπαρχουν 2 λυσεις.
1) καμαρι μου Αποστολη εβγα και δωσε τηλ και διευθυνση του εμπορα.
2)ή πες οποιος θελει να σου στελνει πμ.

ειπα affraid



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 02, 2011 12:08 am

παιδες οποιος θελει τιμες για κυψελες πμ στον αποστολο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 02, 2011 8:12 pm

Δεν ξέρω για το κόστος παιδιά για εσάς που ζείτε στις μεγαλουπόλεις αλλά εδώ τις φτιάχνω μόνος μου εδώ και πολλά χρόνια με σημαντικό κέρδος για μένα.Σίγουρα εσείς θα αγοράζεται φτηνότερα την ξυλεία από ότι εγώ εδώ.Το μαδέρι Σουηδίας εδώ έχει 450€ το κιβικό.Σκέτες οι κάσες μου στοχίζουν περίπου 7€ η μία.Πιστεύω όμως οτι είναι πιό πολύ το μεράκι παρά το κέρδος (που είναι σημαντικό και αυτό).Οι κάσες που φτιάχνω είναι σχεδόν όπως τις πρωτοέφτιαξα γιατί κάθε χρόνο τις απολυμαίνω και συντηρώ ταυτόχρονα με παραφίνη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 16, 2011 10:39 am

Parosbees έχουμε διαστάσεις των μαδεριών ?
Βασικά αυτό που θέλω να δω είναι αν βγαίνει στο ύψος με ένα κομμάτι ή αν πρέπει να ενώσουμε δύο...

Και κάτι ακόμη, έκανε μήπως κανένας αγορά από τον κατασκευαστή που μας πρότεινε ο Αποστόλης ? Καμία γνώμη/κριτική ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κηφήνας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 16, 2011 11:20 pm

drakos έγραψε:
Παιδιά στο Ανήλιο που ρώτησα και στο Μέτσοβο, σε 2 βιοτεχνίες, μου είπαν διπλή πλήρη, με διαιρούμενο πάτο, 37 ευρώ, από έλατο, και 35 χωρίς διαιρούμενο πάτο.
Επίσης 7 ευρώ το καπάκι σκέτο, και 11 τον διαιρούμενο πάτο με σίτα και συρτάρι.



οταν λες ''διπλή πλήρη'' εννοεις με πλαίσια; scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2011 12:33 am

Κηφήνας έγραψε:
drakos έγραψε:
Παιδιά στο Ανήλιο που ρώτησα και στο Μέτσοβο, σε 2 βιοτεχνίες, μου είπαν διπλή πλήρη, με διαιρούμενο πάτο, 37 ευρώ, από έλατο, και 35 χωρίς διαιρούμενο πάτο.
Επίσης 7 ευρώ το καπάκι σκέτο, και 11 τον διαιρούμενο πάτο με σίτα και συρτάρι.



οταν λες ''διπλή πλήρη'' εννοεις με πλαίσια; scratch

Ναι φιλε μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2011 11:56 am

kalhmera
διαβασα αυτα που γραφετε και προσωπικα διαφωνω λιγο ,
απο 20 χιλ κοντραπλακε θαλασσησ ( οχι μπετοφορμ ) μια ολοκληρη κυψελη στοιχιζει 40 ευρω ,
καπακι, 2 πατωματα και πατοσ ολα απο κοντραπλακε θαλασσησ 20 χιλιοστων + βεβαια την εργασια
σε αλλο ποστ εχω γραψει αναλυτικα τα θετικα και τα αρνητικα του καθε ξυλλου και του κοντραπλακε , και φυσικα το θαλλασσησ εινε πολυ ανωτερο ,

σασ στελνω παρακατω το μην οπωσ το ειχα γραψει με την συγκριση των υλικων


Έχει επεξεργασθεί από τον/την giorgos500 στις Τρι Νοε 22, 2011 11:59 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2011 11:58 am

καλημερα ,
νομιζω ποσ με την εμπιρεια μου μπορω να δωσω καποιεσ απαντησεισ ,

κοντραπλακε θαλασσησ 20 χιλιοστων,
το φυλλο ερχετε σε διαστασεισ 250Χ122 οποτε μπορουμε να το κοψουμε ωπωσ εμεισ θελουμε χωρισ να εχουμε πολυ φυρα ,
εινε ελαφρυ και δε υστερει σε αντοχεσ απο το ξυλο ,
εινε νεκρο (δε πετσικαρει και ρουφαει λιγοτερη υγρασια απο το ξυλο )
απο την εξωτερικη εωσ την εσωτερικη επιφανεια εχει 7 χυμικεσ μονωσεισ ( κωλα ) με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται
ενωσεισ με δοντια εινε καθαρα θεμα του κατασκευαστη , εννωειτε πωσ τα δοντια δινουν παραπανω αντοχη
κοστοσ κοντραπλακε θαλασσησ 20 χιλιοστων περιπου 30ευρω το τετραγωνικο ( χωνδρικη τιμη )

ξυλο 20 χιλιοστων παχουσ
αν ειναι μονοκοματο στο πλατοσ τοτε θα πετσικαρει και θα φουσκωσει προσ ολεσ τισ διαστασεισ με αποτελεσμα να σπαζει τισ κολεσ και τισ ενωσεισ ,
αν εινε τρικολητο κανενα προβλημα αλλα αυτο απαιτει περισσοτερη εργασια και χρονο απο τον κατασκευαστη , αρα και χρημα ,
αν το ξυλο ειναι απο πευκο δε φευγουν τα ροζια με τα χρονια αλλα ρουφαει νερο και υγρασια σα σφουγκαρι με αποτελεσμα να συστελοδιαστελετε ,
πευκο ξυλο ακριβοτερο απο το ελατο
αν εινε απο ελατο , δε ρουφαει τοση υγρασια α, αλλα , με τ6α χρονια για να μην πο απο τον πρωτο χρονο τα ροζια φευγουν και μενουν οι τρυπεσ ,
ενωσεισ με δοντια εινε καθαρα θεμα του κατασκευαστη , εννωειτε πωσ τα δοντια δινουν παραπανω αντοχη
Σουιδικο ξυλο ( πευκο Σουιδιασ ) περιπου χωνδρικη 430 ευρω το κυβικο ( χωνδρικη τιμη )
πευκο ελληνικο περιπου 250 ευρω το κυβικο ( εδω μπορει να γλυτωσεισ κσι το φπα )
ελατο ελληνικο περιπου 180 ευρω το κυβικο ( και εδω μπορεισ να παιξεισ με το φπα )

οσον αφορα το βαψιμο πρωσωπικα εχω να πω το εξησ για τισ κυψελεσ , και για τα δυο υλικα μην δινετε πολλα χρηματα για μπογιεσ και υλικα γιατι το μονο που θα πετυθχετε εινε το πολυ αλλοσ ενασ χρονοσ αντοχη , η ριξετε ενα χερι μπογια η 5 ,
εδω ενα καγιεν παιρνεισ με μεταλλικο χρωμα κτλ κτλ και αν το αφησεισ στον ηλιο και την βροχη θα ξεβαψει , ποσο λοιπον οι κυψελεσ μασ που σιγουρα τουσ βαζουμε απλη μπογια και οχι τησ πορσε ,
εξαλλου το ποσοστο τησ υγρασιασ που διαπερνα ενα ξυλο δυστηχωσ δε περναει απο την επιφανεια του αλλα απο τισ δικεσ μασ παρεμβασεισ που δε εινε μονομενεσ ( βιδεσ , μεντεσεδεσ , κλπ ) και απο τισ ενωσεισ που σπαζουν λογω τησ συστολησ διαστολησ ,

ελπιζω να βοηθησα καποιουσ και μες συγχωρειτε για το μεγαλο μην

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2011 12:29 pm

Ειναι η κατασκευη κυψελης απο ελατο πιο ελαφρια ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2011 12:37 pm

ναι . η κατασκευη τησ κηψελησ ναι ειναι πιο ελαφρια , αλλα επειδη το ελατο και το σουιδικο ειναι σφουγκαρια ( αποροφουν νερο ) μετα απο λιγουσ μηνεσ γινετε πιο βαρια λογω υγρασιασ ,
επισημενω ποσ το κοντραπλακε θαλασσησ εινε πιο ελαφρυ απο τα υπολοιπα υλικα

και εννοειτε ποσ αν καποιοσ εμπ[οροσ εχει αναγκεσ μπορει να στο δωσει και πολυ πιο φτηνα το κοντραπλακε το φυλλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2011 1:25 pm

πιο συγκεκριμενα και συμφωνα με προγραμα κοπησ επιφανειων για ελαχιστοποιηση φυρασ με
2 κοντραπλακε θαλασσησ 20 χιλιοστων ( 2,50Χ1,25)
και 1 κοντραπλακε θαλλασσησ 15 χιλιοστων (2,50Χ1,25) που χρυσιμοποιουμε στον πατο και στο καπακι
εχουμε
5 κυψελεσ διοροφεσ με πατο και καπακι
κοστοσ
2 κοντραπλακε θαλασσησ ( 20 χιλ παχοσ ) Χ 70 ευρω το φυλλο ( φρεσκια τιμη χωνδρικησ ) = 140ευρω
1 κοντραπλακε θαλασσησ 13 ή 15 χιλιοστα παχοσ Χ 50 ( περιπου ) ευρω το φυλλο = 50ευρω
συνολλο
αξια 190ευρω για 5 ολοκληρωμενεσ κυψελεσ απο κοντραπλακε θαλασσησ = 190ευρω
αξια για εργασια σου και μπυρεσ = ανεκτιμητη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2011 5:04 pm

40 ευρω η κυψελη+εργασια; Ε δεν σου βγαινει και φτηνα, βεβαια μιλαμε για ολοκληρη κυψελη απο κοντρα πλακε θαλασσης, βαλε ομως και τα πλαισια και το μεταλικο καπακι επανω. Ποσο θα κρατησει μια κυψελη απο κοντρα πλακε θαλασσης ολοκληρη; και αν καταλαβα καλα καλητερα αβαφη;
Υ.Γ. Γιωργο500 σε ευχαριστουμε για το ολοκληρωμενο θεμα νομιζω οτι το εξαντλησες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cvlac
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αγορα κυψελων στα νησια   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 14, 2012 7:56 am

παιδιά στα νησιά υπάρχει και το μεγάλο πρόβλημα των μεταφορικών.Εγώ τις φτιάχνω μόνος μου,γιατί μία πλήρης με ένα πάτωμα περνάει τα 50 ευρω.
Χρησιμοποιώ τσάμπα ξύλα ανακύκλωσης από φίλους τζαμάδες που είναι πολύ καλό.(σανίδια 3,5-3,6 του μέτρου 28-36χιλιοστά).
Εντάξει, οι πρώτες μου δεν ήταν και τέλειες, αλλά υποφερτές.
Τώρα έχω τελειοποιήσει την τεχνική μου,αλλά δεν παύει κα θέλει πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο .Αν δεν τον είχα, πιστεύω θα ήταν αδύνατο να τις κάνω.
Για τους πάτους και τις οροφές, χρησιμοποιώ κόντρα πλακέ θαλάσσης 6-10μμ, 20 ευρώ το φύλλο, και δοκαράκια από παλέτες των τούβλων που είναι ότι πρέπει, αλλά χρειάζεται πολύς χρόνος για την κατασκευή τους.
Ενας φίλος μου μαραγκός στην Τήλο, που χρειάστηκε να φτιάξει μερικές , , μου είπε ότι του είναι αδύνατο μα τις κατασκευάσει με κόστος μικρότερο αυτών του εμπορίου και οτι προτιμά να τις αγοράζει έτοιμες .γιατί θα πεινάσει αν ασχοληθεί με την κατασκευή κυψελών.
Αυτό βέβαια αν περιμένεις να ζήσεις από αυτή την δουλειά.
Αν τώρα είσαι Δημόσιος υπάληλος και έχεις διαθέσιμο χρόνο, αλλάζει το πράγμα.
Ελπίζω να καταλαβαίνατε τι εννοώ.
Κώστας melissologia H.B.F.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopalefa
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 61

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 14, 2012 12:45 pm

Το κόστος απο 190 Ε μειώνεται ομως αν αντί για κόντρα πλακέ θαλάσσης για οροφή και τα πλαϊνά χρησιμοποιησεις άλλο ξύλο και βάλεις και λαμαρίνα στην οροφή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 15, 2012 2:55 pm

Για οσους φτιαχνετε τις κυψελες μονοι σας εγω σαν μαραγκος που ειμαι θα σας δωσω μια συμβουλη
μην κανετε δοντι στα ξυλα οπως [κακος] εχουν η κυψελες του εμποριου,,καντε πατουρα και μετα βιδωστε τες
με αυτο τον τροπο η κυψελη κρατη πολυ περισοτερο αφου δεν εχει ολα τα σοκορα εμφανη,,γιατι εκει περνα το νερο
ευκολα στο ξυλο και μετα σκαει γρηγορα και σαπιζει πιο ευκολα,,και απορω πως η κατασκευαστες που φτιαχνουν κυψελες
τις κανουν ακομα με τα δοντια και οχι με πατουρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cvlac
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: σοκορα   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 15, 2012 7:22 pm

Έχεις δίκιο με τα σόκορα, αλλά είναι λίγο δύσκολο να τα πετύχεις ακριβώς στο χιλιοστό αν δεν έχεις καλό εξοπλισμό. ένα απλό ρουτεράκι δεν αρκεί
Κώστας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 16, 2012 7:24 am

Φέτος έφτιαξα κι εγώ τις πρώτες 10 κυψέλες μου με κόντρα πλακέ θαλάσσης συμήδα. Χρησιμοποίησα 20 χιλ για μπρος πίσω και τα υπόλοιπα 12 χιλ. Οι διαστάσεις είναι καλές το υλικό επίσης καλύτερο και ανθεκτικότερο από το ξύλο αλλά το κόστος ήταν πολύ μεγαλύτερο από τις έτοιμες. Εφόσον οι έτοιμες κρατάνε πάνω από πενταετία με συντήρηση νομίζω τη επόμενη φορά θα πάρω έτοιμες . Μου κόστισαν κομπλέ πάνω από 45 ? ή μια και εννοώ με ένα πάτωμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 19, 2012 7:21 am

Θα μου στείλει κάποιος κι εμένα τα στοιχεία του έμπορα? Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopalefa
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 61

Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?   Αγορά κυψελών ή κατασκευή ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 19, 2012 11:20 am

Όταν λες πατούρα μπορείς να το εξήγησης που ακριβός να γίνει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Κατασκευή κυψελών
» Αγορά μεταχειρισμένων κυψελών
» ΑΓΟΡΑ ΚΥΨΕΛΩΝ
»  Αγορα κυψελων
» ΑΓΟΡΑ ΚΥΨΕΛΩΝ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: