Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 πλαστικη κυψελη !

Πήγαινε κάτω 
+38
thoma.sbees
xunilz
Θοδωρής
Sakis G
xarhs
gianhs8
psath
spyroseva
vassilis
Γιώργος-Κόρινθος
GREEN
pointerst
βελουχι
ionis
Στέλιος1
geobees
matteus
beezy
thodoris981
mpampis13
Giannos
Throubee
Melissologia
ΚΑΝΑΡΗΣ
kosmas
gmakhs
japetus
skyh1gh
ethnic69
gmeli
LOBE
milmos
MILIBEE
dim
ΣΠΥΡΕΤΟ
Σώτος_Δ
granazis
mike.
42 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2014 2:01 am

Throubee έγραψε:

Φίλε geobees δε θα σχολιάσω την συζήτηση  με τον ionis περί παγόβουνων και πυρηνικών δοκιμών...
Δεν χρειάζεται….είναι κάτι μεταξύ εμένα και του αγαπητού καπετάνιου!
Είναι σχετικά αυτά όμως με το γλυφιτζούρι που πιπιλάει όλος κόσμος, ότι πέφτει ο ουρανός στο κεφάλι μας
και η δεύτερη Παρουσία ξεκίνησε. Ο φόβος και η παραπληροφόρηση βασιλεύουν!

Throubee έγραψε:
όμως σε εκείνη την παράγραφο…..........μήπως υπερβάλλεις λίγο?
Αυτό είναι εύκολο και θα αποδειχθεί στην επόμενη 3ετία που θα πάρει την πρωτιά της ξύλινης.
Θεωρείς ότι είναι χαζοί στην ΑΝΕΛ που τρέχουν να "δαγκώσουν" και αυτοί ένα κομμάτι
της μελλοντικής πίττας με την πλαστική που έφεραν; Υπομονή και θα τα ξαναπούμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2014 9:29 am

Καλημερα,φιλε geobees τις ΑΝΕΛ που πηρε τρια κοματια ενας φιλος για δοκιμη ειναι μαπα,οχι να λεμε και το σωστο για να μην την παταει ο κοσμος,ενω του γερογιαννη ειναι μερα με την νυχτα,εγω παντος εχω σκεφτη σοβαρα και λεω οτι ξυλινη δεν θα ξαναπαρω,τζαμπα λεφτα δινεις,την πλαστικη εκει που την ακουμπας την ξεχνας το λιγοτερο για δεκα χρονια,αν και αυτο το πλαστικο το βλεπω καμια 25ετια ανετα να κραταει,και το δινεις και για ανακυκλωση,η οποια ειναι 7 χιλιομετρα απο το σπιτι μου,και εγω μεχρι τωρα τις εχω βρει πολυ καλες

και αυτο το πλαστικο ειναι ηδικο για τροφιμα και δεν περνα τιποτα στο μελι,περνεις και πιστοποιηση για βιολογικο μελι ανετα οποτε μην γραφουμε οτι θελουμε,,εσεις δηλαδη το γαλα απο που το πινετε,απο γυαλινο μπουκαλι,δειτε ποσα πραγματα τρωτε μεσα στα πλαστικα,τα οποια εχουν και επαφη με το πλαστικο,ενω το μελακι ειναι στο πλαισιο και και δεν εχει επαφη με το πλαστικο,εγω πιστευω οτι οποιος τις δοκιμασει δεν θα ξαναπαρη ξυλινες,,εδω οσοι πηρανε πλαστικες δεν γυριζει κανενας στο ξυλο,τωρα γουστα ειναι αυτα,οποιος θελει ας εχει ξυλινες,και ας καθετε καθε 3 χρονια να τις κανει ανακατασκευη,και κοντρα μπογιες,και κοντρα σιδηροστοκους,και τριψε τριψε
αλλα αμα δεν δοκιμαζουμε κατι μην το βγαζουμε και αχρηστο,γιατι διαβασα τι γραφτηκε απο την αρχη του τοπικ και καραφλιασα,ημαρτον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2014 10:21 am

+1000
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2014 2:25 pm

βελουχι έγραψε:
Καλημερα,φιλε geobees τις ΑΝΕΛ που πηρε τρια κοματια ενας φιλος για δοκιμη ειναι μαπα,οχι να λεμε και το σωστο για να μην την παταει ο κοσμος,ενω του γερογιαννη ειναι μερα με την νυχτα…αλλα αμα δεν δοκιμαζουμε κατι μην το βγαζουμε και αχρηστο,γιατι διαβασα τι γραφτηκε απο την αρχη του τοπικ και καραφλιασα,ημαρτον

Ευτυχώς που εσύ έχεις λίγο αντίληψη και κατάλαβες τι μούφα είναι.
Πρόσφατα, προχώρησα λίγο πιό μέσα διαλύοντας -κυριολεκτικά- 2 κυψέλες της ΑΝΕΛ.
Ετοιμάζω μεγάλη δοκιμή και θα βγάλω μερικά στοιχεία σήμερα για να καταλάβετε τι πράγμα έβγαλαν στην αγορά.

Από το βάρος τι καταλαβαίνουμε εδώ; Σχεδόν 40% λιγότερη πρώτη ύλη για την ΑΝΕΛ.
Σκέφτομαι τώρα….40% λιγότερο κόστος, δεν θα έπρεπε να είναι φθηνότερη;
Και όμως όχι, έχει την ίδια τιμή!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σκέτη αποκάλυψη κατασκευαστικά μέσα!
Να δω τι θα κάνει με +30Kg όλη μέρα μέσα στον καύσωνα αυτό το σώμα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Οι διαφορές μεταξύ των 2 πρώτων υλών είναι πολύ μεγάλες.
Όποιον τον ενδιαφέρει ας το ψάξει μέχρι να τελειώσω τις δοκιμές….
Εδώ σε τομή το διογκωμένο πολυπροπυλένιο (με μπόλικο αέρα μέσα του).
Προσέξτε την διαφορά πάχους του τοιχώματος φεύγοντας από το κέντρο του!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ένα βασικό στοιχείο που δεν αναφέρεται πουθενά….
Του Γερογιάννη είναι 100% ανακυκλώσιμη και δεμένη με τεράστιες βίδες που πατάνε στην κεντρική στεφάνη.
Η εσωτερική μόνωση έχει κινητό φύλλο 14άρι φελιζόλ.

Της ΑΝΕΛ όχι μόνο δεν ανακυκλώνεται (γιατί γέμισαν τα τοιχώματα με διογκωμένη πολυουρεθάνη μόνιμα)
αλλά τα δύο μισά κομμάτια που απαρτίζουν το σώμα ενώνονται (αν είναι δυνατόν!) με σύρμα που διατρέχει ανάμεσά τους.

Οι λεπτομέρειες μετράνε εδώ!
Αυτά, να μην σας κουράζω άλλο!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την geobees στις Τετ Αυγ 13, 2014 6:58 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2014 3:20 pm

Φιλε επιδη η δουλεια μου ειναι επιπλοποιος τεχνικα μπορω να βλεπω καποια πραγματα,αμα δεις εγραψα σε αλλο ποστ οτι προσοχη σε καποιες πλαστικες,η οποιες αμα καποιος μετα απο δυο χρονια κατση επανω θα μπει μεσα στο μελισσι,απο αυτο και μονο καταλαβαινεις οτι ειδα ποσο μαπα ειναι,μερικοι πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες,,αλλα δεν ειμαστε ολοι χαιβανια να περνουμε οτι μα δωσουν χωρις να το ψαξουμε για να δουμε τι καπνο φουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2014 6:40 pm

Συμφωνω κι εγω τις Αnel δεν κανουν ουτε για σκουπιδια.
Οποιος προτιμα πλαστικες νομιζω ειναι πολυ καλλιτερες οι tecnobee!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2014 7:43 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ρίξτε κ εδώ μια ματιά είναι σχετικό θέμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2014 8:24 pm

Throubee έγραψε:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ρίξτε κ εδώ μια ματιά είναι σχετικό θέμα

Δεν έχει όμως καμμία σχέση αυτή η συζήτηση με τα δικά μας υλικά.
Οι Άγγλοι ακόμα παίζουν το πουλί τους με την διογκωμένη πολυστερίνη (EPS)
που είναι 98% αέρας εγκλωβισμένος σε μικρο-φυσαλίδες.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για να σας δώσω ένα παράδειγμα, τα κυψελίδια σύζευξης της ΑPIDEA
είναι σχεδόν άχρηστα στην εξωτερική τους επιφάνεια μετά από ένα χρόνο
που έμειναν έξω άβαφτα. Πολυμερίστηκαν αμέσως σε τέτοιο βαθμό που έκανε ρωγμές το ύλικό.


Ακόμα δεν γνωρίζει ο κόσμος τι διαμάντι κατασκέυασε ο Γερογιάννης
και είμαστε πολύ τυχεροί που το έχουμε στα χέρια μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 14, 2014 1:41 am

Πράγματι για eps μιλάνε στο αγγλόφωνο,μέσα από την έρευνα αγοράς που κάνεις, πράγματι η μπλε κυψέλη φαίνεται πιο χρηστική (γκινισές) και ποιοτική.
Πάντως δεν ενδιαφέρομαι για την ώρα να δοκιμάσω άλλο υλικό για κυψέλες, οπότε η συμμετοχή μου σε αυτή τη δημόσια συζήτηση μάλλον τελειώνει εδώ.
Καλό βράδυ  Sleep
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Σεπ 24, 2014 5:35 pm

geobees έγραψε:
......

Respect Γιώργη!!!!! sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Σεπ 24, 2014 5:54 pm

Χωρίς να παραγνωρίζω την "ευκολία" του πλαστικού, σε μια χώρα που αν μπεις στη θάλασσα για κανένα χταποδάκι, θα ψαρέψεις μπόλικα "ανακυκλώσιμα" πλαστικά μπουκάλια, το πρόβλημα φίλοι μου δεν είναι μόνο το πλαστικό. Το πρόβλημα είναι η παιδεία ενός λαού που έμαθε στο βολικό και ναι δεν σε εμπιστεύομαι ότι μετά από 25 χρόνια αν ζεις, αν είσαι ακόμα μελισσοκόμος, θα κάνεις την κίνηση της ανακύκλωσης...
Τουλάχιστον το ξύλο αυτοανακυκλώνεται διαλυόμενο στη θάλασσα, στο ποτάμι, ή στη ραχούλα, ανεξάρτητα από τη δική σου οικολογική "ευαισθησία"!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Σεπ 24, 2014 9:49 pm

Τα λεει ολα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 2:56 am

Αμ δε τα λέει όλα ο Αρκούδος φίλε μου,

Λέει ότι έχασε ένα σωρό μελίσσια με τις πλαστικές (εγώ γιατί δεν έχω χάσει ούτε ένα?) αλλά δεν λέει πουθενά ότι έκανε ένα σωρό βασικά λάθη στο στήσιμο και τον χειρισμό της κυψέλης.

1ον…Κλειστούς πάτους σε περιοχή με τόση πολύ υγρασία και βροχές ποτέ, είναι καθαρή ανοησία. Πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων έγινε όλο τον χειμώνα εκεί μέσα!

2ον.…Δεν ξεχειμωνιάζουμε χωρίς τροφοδότες επάνω γιατί γίνεται (φυσικά) συμπύκνωση στο καπάκι από την αναπνοή με συνέπεια να στάζουν όλα ξανά μέσα στα πλαίσια. Μόνίμως βρέχει δηλαδή μέσα για τον Λάζαρο!

3ον… 4 συνεχόμενα χρόνια απλυσιάς; Τέτοιο καπάκι με τόση μούχλα μονίμως πως να επιβιώσει η μέλισσα; Κάθε χρόνο την πλένουμε με πιεστικό και ψεκάζουμε μπόλικο ξύδι για απολύμανση. Υπάρχουν και οι βασικοί κανόνες υγιεινής!

Εγώ βρίσκομαι κάπου αντίστιχα, στην Πρέβεζα που και είναι γνωστή για την υγρασία της. Τον πρώτο χρόνο την πάτησα όπως ο Λάζαρος, χωρίς τροφοδότες κι' εγώ αλλά με ανοιχτούς πάτους πάντα. Αυτό μάλλον έσωσε την κατάσταση και δεν έχασα στο τσάκ μελίσσια. Έβλεπα κι' εγώ μουσκεμένα λίγο τα πλαίσια από πάνω αλλά μόνο μέχρι εκεί γιατί το υπόλοιπο πλαίσιο έμενε στεγνό, μάλλον λόγω της συνεχόμενης ροής φρέσκου αέρα από την ανοιχτή βάση.
Την δεύτερη χρονιά έβαλα τους διπλούς τροφοδότες που αγκαλιάζουν το σώμα απ' έξω και τελικά προσφέρουν ικανοποιητική στεγανοποίηση αφού δεν είδα υγρασία ξανά.
Από την τρίτη χρονιά όμως ανακάλυψα ότι ένα χοντρό φύλλο διαφανούς πλαστικού (θερμοκηπείων) ανάμεσα στο σώμα και στο καπάκι είναι ότι καλύτερο από άποψη μόνωσης της εσωτερικής θερμοκρασίας στεγανοποίησης και οικονομίας τροφών.
Μου δίνει την ευκολία να ανοίγει μέχρι το σημείο που θέλω, ελέγχω και βλέπω από πάνω όλα τα πλαίσια και ανανεώνω το ζαχαροζύμαρο αν χρειάζεται χωρίς να ενοχλήσω στο ελάχιστο τη μελισσόσφαιρα.
Αν τα έκανε όλα αυτά τα απλά πράγματα δεν θα είχε χάσει ούτε ένα μελίσσι!
Η συγκεκριμένη κυψέλη έχει κάποιες σχεδιαστικές και λειτουργικές προδιαγραφές με λίγα λόγια….σετάρεται διαφορετικά για την Κρήτη και διαφορετικά για την Θεσσαλονίκη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 2:09 pm

geobees έγραψε:
2ον.…Δεν ξεχειμωνιάζουμε χωρίς τροφοδότες επάνω γιατί γίνεται (φυσικά) συμπύκνωση στο καπάκι από την αναπνοή με συνέπεια να στάζουν όλα ξανά μέσα στα πλαίσια. Μόνίμως βρέχει δηλαδή μέσα για τον Λάζαρο!

Πως και δεν συμπυκνωνουν οι υδρατμοι πανω στον τεροφοδοτη η στο πλαστικο θερμοκηπιων?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 2:12 pm

geobees έγραψε:

Από την τρίτη χρονιά όμως ανακάλυψα ότι ένα χοντρό φύλλο διαφανούς πλαστικού (θερμοκηπείων) ανάμεσα στο σώμα και στο καπάκι είναι ότι καλύτερο από άποψη μόνωσης της εσωτερικής θερμοκρασίας στεγανοποίησης και οικονομίας τροφών.

Αν σου ειναι ευκολοπ βαλε μια φωτο πως εχεις τοποθετησει το διαφανες πλαστικο . Αφηνεις και καποια εκατοστα απο τα πλαγια οπως κανουμε στο κηροπανο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 3:01 pm

vassilis έγραψε:
Χωρίς να παραγνωρίζω την "ευκολία" του πλαστικού, σε μια χώρα που αν μπεις στη θάλασσα για κανένα χταποδάκι, θα ψαρέψεις μπόλικα "ανακυκλώσιμα" πλαστικά μπουκάλια, το πρόβλημα φίλοι μου δεν είναι μόνο το πλαστικό. Το πρόβλημα είναι η παιδεία ενός λαού που έμαθε στο βολικό και ναι δεν σε εμπιστεύομαι ότι μετά από 25 χρόνια αν ζεις, αν είσαι ακόμα μελισσοκόμος, θα κάνεις την κίνηση της ανακύκλωσης...
Τουλάχιστον το ξύλο αυτοανακυκλώνεται διαλυόμενο στη θάλασσα, στο ποτάμι, ή στη ραχούλα, ανεξάρτητα από τη δική σου οικολογική "ευαισθησία"!

Συμφωνώ. Σκεφτείτε τι φασαρία γίνεται στην εποχή μας με την ανακύκλωση και τη σχετική νομοθεσία που αλλάζει συχνά. Τα σκουπίδια είναι ακριβά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 3:31 pm

geobees έγραψε:

.......

Γεο,δικα σου συμπερασματα ειναι ή σε συμβουλεψανε απο εταιρια που αγορασες τις πλαστικες?
Εγκυκλοπαιδικη ερωτηση . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 4:29 pm

Αγαπητέ geobees μάλλον δεν έχεις καταλάβει το νόημα των κειμένων αυτών που είναι πολέμιοι του πλαστικού.
Γι αυτό και επειδή οι "ευκολίες" που σου παρέχει το πλαστικό, αποτελούν ύψιστη προτεραιότητα για σένα, αλλά σημαντικό πρόβλημα για τη Γη, ενώ το χρήμα δεν σε απασχολεί, θα σου προτείνω κάτι καλύτερο από το πλαστικό και σχεδόν εφάμιλλο...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 6:03 pm

vassilis έγραψε:
…θα σου προτείνω κάτι καλύτερο από το πλαστικό και σχεδόν εφάμιλλο…
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Να τα μας τα συνθετικά….με αφρώδες διογκωμένο φύλλο πολυαιθυλένιου για μόνωση. Αυτό μάλιστα! Θα διαλυθεί όπως το ξύλο στα κύματα;
Τώρα, κυψελοποιός που υπόσχεται 50% αύξηση γόνου και 30% μεγαλύτερη παραγωγή μελιού….μάλλον δεν μου λέει κάτι σοβαρό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 6:22 pm

spyroseva έγραψε:

Γεο,δικα σου συμπερασματα ειναι ή σε συμβουλεψανε απο εταιρια που αγορασες τις πλαστικες?
Εγκυκλοπαιδικη ερωτηση . . .

Προς τι η ερώτηση;
Δεν περιέγραψα ακριβώς τους χειρισμούς από την αρχή που τις πήρα και πως κατέληξα;
Η εταιρεία έχει πολύ συγκεκριμένες (και σωστές) προτάσεις για το στήσιμο αλλά ο καθένας μας πράττει κατά βούληση ως γνωστόν….νομίζω ότι από τα λάθη μας, αν παρατηρηθούν σωστά βελτιώνουμε και ένα σωρό άλλους παραμέτρους.
Το πλαστικό φύλλο ήταν μιά ιδέα ανάγκης για απόλυτη στεγανοποίηση από επάνω -συνδυασμένο με διάτρητες βάσεις πάντα-  δούλεψε καλύτερα από τους τροφοδότες.
Επανήλθε το "χαμένο" μεσοκάπακο δηλαδή, που καταργήθηκε(!) από το νέο καπάκι που όλοι έχουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 6:30 pm

ethnic69 έγραψε:

Αν σου ειναι ευκολοπ βαλε μια φωτο πως εχεις τοποθετησει το διαφανες πλαστικο . Αφηνεις και καποια εκατοστα απο τα πλαγια οπως κανουμε στο κηροπανο?

Μεγαλύτερο…να περισσεύει 10 εκατοστά έξω από το σώμα διπλωμένο προς τα κάτω.
Το ξαναγράφω! Μόνο με ανοιχτές βάσεις, δεν ενδείκνυται για τις κυψέλες με κλειστές.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 8:01 pm

εχω πλαστικους διατρητους πατους και ξυλινο θαλαμο και σκεφτομαι να βαλω απο πανω για ολο τον χειμωνα τον πλαστικο διπλο τροφοδοτη για μονωση, μηπως κραταει υγρασια λογο οτι δεν θα αναπνεει απο πανω το πλαστικο? εσυ τι παρατηρησες? το λογικο ειναι οτι η υγρασια θα εγκλωβιστει και θα κανει σταγονες κατω απο το πλαστικο επειδη δεν θα εχει διεξοδο εσυ τι εχεις παρατηρησει μιας και εχεις δοκιμασει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 8:53 pm

Αν σου κουμπώνουν σωστά τα πλαϊνά του τροφοδότη (μόνο ο διπλός τα έχει) στις διαστάσεις της ξύλινης που έχεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα συγκέντρωσης υγρασίας. Εμένα ποτέ δεν ταίριαξαν στις ξύλινες γιατί είναι μερικά χιλιοστά μεγαλύτερα όλα τα σώματα.

Αυτό εξήγησα παραπάνω….ακριβώς επειδή είναι πολύ κοντά στο μελίσσι η επιφάνεια του τροφοδότη είναι μονίμως ζεστή όπως σχεδόν το μελίσσι, συνεπώς δεν μπορεί να δημιουργήσουν συμπύκνωση οι υδρατμοί. Θα δημιουργήσουν πιό ψηλά και συγκεκριμένα στα σημεία διαφυγής προς το καπάκι.

Θερμοδυναμικά φαινόμενα γαρ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 25, 2014 8:55 pm

gianhs8 έγραψε:
εχω πλαστικους διατρητους πατους και ξυλινο θαλαμο και σκεφτομαι να βαλω απο πανω για ολο τον χειμωνα τον πλαστικο διπλο τροφοδοτη για μονωση, μηπως κραταει υγρασια λογο οτι δεν θα αναπνεει απο πανω το πλαστικο? εσυ τι παρατηρησες? το λογικο ειναι οτι η υγρασια θα εγκλωβιστει και θα κανει σταγονες κατω απο το πλαστικο επειδη δεν θα εχει διεξοδο εσυ τι εχεις παρατηρησει μιας και εχεις δοκιμασει?

Την ιδια απορια εχω και εγω. Περυσι ξεχειμωνιασα 2 μελισσια το ενα σε πλαστικη το αλλο σε ξυλινη. Στην ξυλινη τοποθετουσα το συρταρι απο κατω και αφηνα ενα μικρο ανοιγμα να φευγει η υγρασια. Το ιδιο εκανα και με το κυροπανο απο πανω.

Στην πλαστικη κυψελη χωρις τροφοδοτη, τα μελισσακια σφραγγισαν την βαση με προπολη. Καπου διαβαζα εδω στο φορουμ οτι με τον τροφοδοτη κραταει περισσοτερη υγρασια μεσα. Αντιθετα χωρις αυτον βαζει νερα η κυψελη μεσα κατι το οποιο αντιμετωπισα και εγω. Φετος σκεφτομαι να μην κλεισω την βαση καθολου απο κατω και να κλεισω με χαρτοταινια ολους η τους μισους αεραγωγους απο πανω.

Ποια ειναι η γνωμη σας παρακαλω? Με ενδιαφερει αρκετα να μαθω ενα σωστο τροπο ξεχειμωνιασματος μιας και ο καιρος πλησιαζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xarhs
Μέλος
Μέλος
xarhs


Αριθμός μηνυμάτων : 73

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2014 12:43 am

Εδώ γίνεται μια αναφορά για τις πλαστικές κυψέλες της ANEL.

Εγω τις έχω δοκιμάσει και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος...

Παρέμβαση Melissologia H.B.F.

φίλε Χάρη, μπορείς να παραθέσεις την άποψη σου εδώ ώστε να συζητηθεί και να κριθεί από τα υπόλοιπα μέλη. Το link προς το blog σου αφαιρέθηκε όμως όχι για τον παραπάνω λόγο αλλά γιατί τουλάχιστον στα δικά μου μάτια θεωρείτε άκομψη και μη αντικειμενική η πληροφόρηση από χώρο που διαφημίζει τις πλαστικές κυψέλες της Ανελ. Αν υπάρχουν επιχειρήματα καλώς να κατατεθούν. Για να μην υπάρξει παρεξήγηση κάθε τέτοιου είδος παραπομπή θα αφαιρείτε… και όπως έχει ήδη ειπωθεί:

Παρακαλώ να διαβαστούν οι κανονισμοί.
Αν θέλετε να έχετε βήμα ως επαγγελματίας υπάρχει τρόπος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
πλαστικη κυψελη !
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Νέα Κυψέλη
» Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη
» Έρευνα για πλαστική κυψέλη
» Κυψελη και πλαστικη και ξυλινη
» Κυψέλη ΑΡΓΩ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: