Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 πλαστικη κυψελη !

Πήγαινε κάτω 
+38
thoma.sbees
xunilz
Θοδωρής
Sakis G
xarhs
gianhs8
psath
spyroseva
vassilis
Γιώργος-Κόρινθος
GREEN
pointerst
βελουχι
ionis
Στέλιος1
geobees
matteus
beezy
thodoris981
mpampis13
Giannos
Throubee
Melissologia
ΚΑΝΑΡΗΣ
kosmas
gmakhs
japetus
skyh1gh
ethnic69
gmeli
LOBE
milmos
MILIBEE
dim
ΣΠΥΡΕΤΟ
Σώτος_Δ
granazis
mike.
42 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 9:23 am

Καλημερα ετυχε να χρησιμοποιησω και εγω πλαστικη κυψελη και εμεινα ευχαριστημενος. Εχει και αυτη τα θετικα και τα αρνητικα της οπως και οι ξυλινες.


Η προπολη που βαζουν στις χαραμαδες της κινητης βασης, μπορουν να την αφαιρεσουν μετα ? Γιατι βλεπω την ειχαν κλεισει για το χειμωνα ο καιρος εχει ζεστανει για τα καλα αλλα η προπολη παραμενει εκει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 3:18 pm

matteus έγραψε:
Η προπολη που βαζουν στις χαραμαδες της κινητης βασης, μπορουν να την αφαιρεσουν μετα ? Γιατι βλεπω την ειχαν κλεισει για το χειμωνα ο καιρος εχει ζεστανει για τα καλα αλλα η προπολη παραμενει εκει.


Δεν τις άφησα ποτέ να το καθαρίσουν μόνες τους. Προληπτικά τις καθαρίζω αρχές Μαϊου κάθε χρόνο. Άλλα μελίσσια μου τις βουλώνουν (στη περιοχή της χειμερινής μελισόσφαιρας) και άλλα όχι. Όπως έχουν ανάγκη! Έχοντας 2-3 βάσεις καθαρές έξτρα στην αποθήκη αλλάζω αυτές που στομώνουν. Την επομένη, τις περνάω με το πιεστικό που πλένουν τ' αυτοκίνητα και καθαρίζει τις γρίλιες αμέσως, μετά λίγο χλωρίνη, ξέπλυμα και είναι έτοιμες για να τοποθετηθούν σε άλλες κυψέλες. Να καθαρίζεις επίσης και την είσοδο από μέσα γιατί έχω βρει και εκεί ολόκληρα τείχη από πρόπολη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 12:36 pm

Θελω να μεταφερω καποιες παραφυαδες μεσα σε πλαστικες κυψελες. Στις ξυλινες καρφωνω ενα μικρο καρφακι με τις πλαστικες τι να κανω το ιδιο ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 1:15 pm

μπορείς να συμπληρώσεις με κενά τελάρα για να γεμίσει ο χώρος και να μήν κουνιούνται

η μπορείς να δοκιμάσεις να τα ακινητοποιήσεις με συνδετήρες που συγκρατούν κόλες  επάνω σε ντοσιέ
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

κάπου έχω διαβάσει ότι το έχει δοκιμαστεί με επιτυχία .
το πιάνεις επάνω στην κυψέλη ακριβώς επάνω από την ράγα ολίσθησης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 1:55 pm

Δυστυχως τα τελαρα ειναι στο χωριο οπου και θα πανε και τα μελισσια. Θα δοκιμασω αυτο με τα ντοσιε ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2014 12:53 am

Εγω ήθελα να δοκιμάσω πλαστικές κυψέλες και απο ελληνικές εταιρειες περισσοτερο. Έχω ακούσει τοσα και τόσα και η περιέργεια με τρωει. Όμως υπάρχει ένας, μόνο ένας αλλά πολύ σημαντικος παράγωντας που με αποτρέπει. Και αυτός είναι, τί γίνετε η κυψέλη όταν περάσει το προδόκιμο ζωής της. Καποιες πλαστικές εχουν εγγυηση 8 χρονια. Μετά? Γεμιζουμε τον τοπο με ακομα περισσοτερο πλαστικο. Επιβαρυνουμε το περιβαλλον ακομα περισσοτερο κατα την παρασκευη της. Δεν υπαρχουν εγκεκριμενες οδηγιες αποσυρσης τους και υπηρεσιες ανακυκλωσης τετοιων ειδων. Με αλλα λογια πιστευω πως το περιβαλλοντικο αποτυπωμα της πλαστικης κυψελης ειναι μεγαλο, και κυριως μεγαλυτερο απο της ξυλινης. Και αυτος ειναι ο λογος που θα με βρισκει απεναντι της." Όχι αλλα πλαστικα" έλεγε ο γλαρος στη διαφημηση.
Όταν θα κατατεθουν μελετες που να συγκρινουν το περιβαλλοντικο αποτυπωμα της καθε κυψελξς τοτε ξανασυζηταμε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2014 3:10 pm

Αγορασαμε δυο πλαστικες κυψελες,αμα πανε καλα τερμα τα ξυλα,και εδω εχουμε βιομηχανιες  ανακυκλωσεις πλαστικου,οποτε μολις χαλασουν δεν θα πεταχτουν στην φυση,η στολες ειναι αντιιδρωτικες και ειναι αμερικανικες παιδια δεν υπαρχουν εδω χα χα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2014 3:32 pm

άντε περιμένουμε εντυπώσεις από το ξεχειμώνιασμα ή και ακόμη νωρίτερα
να ξέρουμε τι θα κάνουμε και εμείς οι νεότεροι που αγοράζουμε σιγά σιγά τον εξοπλισμό μας  study 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2014 4:27 pm

Στελιο φιλος μου τις αγορασε περυσι για δοκιμη και ειδαμε τα εξης πλεονεκτιματα,ξεχειμωνιαζουν καλητερα τα μελισσια,την ανοιξη στις πλαστικες ειχε περισοτερους πληθυσμους,η παραφυαδες που κοβεις περπατανε λιγο πιο γρηγορα,και γενικα βλεπεις οτι τα μελισσια στα πλαστικα πανε γενικα πολυ καλα,φυσικα φετος θα τα δω καλητερα ολα αυτα απο μονος μου,και ετσι θα εχω καλητερη γνωμη,παντος καθαριζουν πανευκολα με ζεστο νερο,ειναι πιο ελαφριες,αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ γιατι πουλανε κατι σαβουρες πλαστικες κινεζικες,που τον δευτερο χρονο αμα κατσης πανω στο καπακι θα μπεις μεσα στο μελισσι,τωρα να πω την αληθεια το πλαστικο γενικα δεν το γουσταρω με τιποτα,,αλλα ακουσα απο φιλους μελισοκομους πολυ καλα λογια για αυτο θα το δω καλητερα το θεμα

στελιο φιλε μου και εγω νεος μελισσοκομος ειμαι,τα μελισσια τα εχω για την παρτη μου,γιατι τα γουσταρω και τα αγαπησα, και βγαζω το μελι για το σπιτι,αντε και 5-10 φιλους,βλεπεις ο παππους ηταν μελισσικομος και κατι πηρα απο τα γονιδια του μαλον,οσο για εξοπλισμο ουτε μελιτοεξαγωγεα δεν εχω φιλε,παλι καλα που εχω 4-5 φιλαρακια μελισσαδες και τρυγαω εκει,,αλλα επιδη μπορει να τους πας η να παρης καμια αρρωστια πρεπει να παρω συντομα,γιατι ετσι πρεπει,απλα στο λεω μην νομιζεις οτι ειμαστε τιποτα μεγαλοι μελισσοκομοι,απο αγαπη για την φυση,και αγαπη για την αυταρκεια μας ασχολουμαστε και με τις μελισσες,και τελικα τις αγαπησαμε κιολας φιλε,παρολο τις πικρες,τους κοπους,και των ιδρωτα, και τον πονο δηλαδης που τον πας με τις μαγκουφες χα χα,παλι καλα τα κοτσια μου ειναι κεκροπια αρνακια ομως,νορις την ανοιξη μονο μην πας ετσι οπως παμε τωρα γιατι θα το μετανιωσεις χα χα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2014 11:27 pm

ionis έγραψε:
Και αυτός είναι, τί γίνετε η κυψέλη όταν περάσει το προδόκιμο ζωής της. Καποιες πλαστικές εχουν εγγυηση 8 χρονια. Μετά? Γεμιζουμε τον τοπο με ακομα περισσοτερο πλαστικο. Επιβαρυνουμε το περιβαλλον ακομα περισσοτερο κατα την παρασκευη της.

Οι κυψέλες της Technosetbee είναι οι μόνες που ανακυκλώνονται 100%.
Της ΑΝΕΛ δυστυχώς δεν επιδέχονται ανακύκλωση λόγω της διογκωμένης πολυουρεθάνης που έχουν βάλει ανάμεσα για μόνωση.

Από την άλλη, 8 χρόνια είναι τίποτα για το πολυπροπυλένιο γιατί είναι κυριολεκτικά αθάνατο.
Πολυμερίζεται με το ηλιακό φως σταδιακά αλλά σύμφωνα με το πάχος που έχει η Technosetbee υπολογίζουν ότι μπορεί να φτάσει τα 30 χρόνια άνετα.

Στα 8 χρόνια που δίνουν εγγύηση είναι για το χρώμα και την διάρκεια ζωής των UV φίλτρων που βάζουν στην πρώτη ύλη….μετά θα αρχίσει να ξεθωριάζει το χρώμα αλλά αυτό δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2014 2:17 am

Και πάλι η γνώμη μου είναι πως το περιβαλλοντικο αποτυπωμα της ειναι μεγαλυτερο απο της ξυληνης. Αλλα οτι και να λεμε αν δεν βρεθει ενας ανθρωπος περιβαντολογος, ή επιστυμονας γενικοτερα που να πει επίσημα τόσο κοστιζει στο περιβαλλον η πλάστικη τόσο η ξυληνη και η ζυγαρια γερνει προς την μια ή την αλλη, οτι και να λεμε ειναι κομπογιανητικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2014 8:53 am

Φιλε ionis απο την ωρα που ενα υλικο ανακλυκλωνεται το περιβαντολογικο αποτυπωμα ειναι στο χερι σου,ασε που οταν ακουω αυτη την λεξη γελαω,και ξερεις γιατι,γιατι ζω 1 χιλιομετρο απο το πιο μολυσμενο ποταμι στην ελλαδα,το οποιο το εχουν κανει βοθρο αποβλητων οι βιομηχανιες η οποιες πιαστηκαν να πετανε παρανομα αποβλητα μεσα στο ποταμι,και ξερεςι τι προστιμο τους εβαλε το καλο κρατος που ζουμε,10 χιλιαδες ευρω,εμεις κοιταμε το κλαρι και απο πισω μας κοβουνε το δασος

τωρα αμα εχω μια πλαστικη κυψελη που στα 10 μπορει και 20 χρονια δεν θα χρειαστω μπογιες,διαλυτικα,ασταρια,γυαλοχαρτα και ολα τα συναφη για συντηρηση, μηπος τελικα το αποτυπομα τις πλαστικης ειναι πιο οικολογικο απο του ξυλου,δεν ξερω λεω μηπος,δεν ειμαι και επιστημονας,αλλα με την κοινη λογικη λεω οτι για να φτιαχτουν ολα αυτα που θα χρειαστω για συντηρηση στο ξυλο μαλον θα αφησω μεγαλητερο αποτυπομα,και δεν θα βαζω και καποιους να κοβουν πευκα και ελατα για να μου κανουν τα κουτια μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2014 12:37 pm

Βελούχι, για να βγεί ένας τόνος πετρέλαιο να κανει την κυψέλη ξέρεις τι έξοδα έχει, τι πόρους αποροφά απο τη Γη, τί μόλυνση κανουν τα διυλιστηρια τι πόλεμοι έχουν γίνει? Γι αυτο ζητάω ενα επιστημονικό άθρο που να λέει 3 το λάδι 3 το ξυδι. Αν γύρει η ζυγαριά υπέρ της πλαστική θα είμαι ο πρώτος υπερμάχος της. Το να βαψεις την κυψέλη σου είναι επιλογή σου. Τα δάση αναφυτεύονται. Βάλτε τα ολα στη ζυγαριά και μην κοιτάς το κλαρί μόνο όμως λες.Το ότι το ελληνικό κράτος είναι ξεπουλημένο δεν αμφιβάλω. Ο δήμος σου όμως πήγε με μια τεκμηριομένη αγωγή στο δικαστήριο να ζητήσει αποζημίωση για την μόλυνση του ποταμιού? Οι ψαράδες, οι τουριστικές επιχειρήσεις, αυτοί που έχουν όφελος απο το ποτάμι? Το κράτος έβαλε πρόστιμο για παράβαση περιβαλλοντικών όρων, αυτη ειναι η δικαιοδοσία του. Αποζημιωση ζητύσατε για την μόλυνση? Αν οχι τοτε δηλαδη τι περιμένεις? Να τρέξει ο διευθυντής της επιχειρήσης να μοιράζει 50ευρα και συγνώμες? Μην τα περιμενουμε ολα έτοιμα, καντε κατι και μονοι σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2014 5:35 pm

Αν διαβάσει κανείς τον κανονισμό 2092/91, θα δει ότι στην βιολογική μελισσοκομία η πλαστική κυψέλη απαγορεύεται.
Επειδή είμαι ένας απλός μελισσοκόμος κ όχι δόκτορ ή επιστήμονας , προτιμώ να εμπιστευτώ την γνώμη τους γιατί κάτι ξέρουν παραπάνω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2014 9:12 pm

ionis έγραψε:
Και σε όλη αυτη την όμορφη εικόνα που περιγράφεις τι δουλειά έχει η πλαστικούρα?

Aκομα καμια δουλεια δεν εχει η πλαστικουρα,απλα δυο κοματια πηραμε για δοκιμη,και βλεπουμε στην πορια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2014 9:46 pm

Throubee έγραψε:
Αν διαβάσει κανείς τον κανονισμό 2092/91, θα δει ότι στην βιολογική μελισσοκομία η πλαστική κυψέλη απαγορεύεται.
Επειδή είμαι ένας απλός μελισσοκόμος κ όχι δόκτορ ή επιστήμονας , προτιμώ να εμπιστευτώ την γνώμη τους γιατί κάτι ξέρουν παραπάνω..

Αν ακολουθείς πιστά και πιστοπιημένα την βιολογική μελισσοκομία τότε να μην πάρεις.Αλλιώς αν τον μόνο όρο της βιολογικής που ακολουθείς είναι η χρήση της ξύλινης τότε μην αγχώνεσαι δεν σε κυνηγάνε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2014 10:49 pm

Πρόσφατα πιστοποιήθηκε φίλος μου στην Λευκάδα με ξύλινες/πλαστικές κανονικότατα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2014 11:03 pm

Εχω να προσθεσω κατι στην συζητηση. Για καποιον ο οποιος εχει 10 μελισσια για το σπιτι του καλο ειναι μην χαλάσει την εικόνα της παραδοσιακη ξύληνης κυψελης. Για τον επαγγελματια ομως που εχει 700 κυψελες και ζει απο αυτα, και εχει κατασταλλάξει οτι η πλαστική τον βοηθαει στους στοχους του, δεν τον κατακρινω. Ειναι επαγγελματιας εχει βρει αυτο να ζει τα παιδια του. Προς τιμην του θα ειναι αν διαλέγει ανακυκλώσημες και εκεί θα του πω μπράβο. Αλλά για ολους εμας τους ερασιτέχνες, ημιεπαγγελματιες κλπ ε!, ας μην πιεζουμε το χωρο.
Η απάντηση νομιζω δεν βρισκετε σε ενα απο τα 2 ακρα. Αλλά τελικα καπου ισως στην μεση.

Και επισης η απάντηση βρίσκετε μέσα μας, τί θέλουμε, τι καλύπτει τις ανάγκες και τις ανησυχίες μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2014 11:24 pm

Φίλε Pointerst παρέθεσα τον κανονισμό, σαν ένα κριτήριο για άριστα μελισσοκομικά προϊόντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2014 11:44 pm

ionis έγραψε:
Εχω να προσθεσω κατι στην συζητηση. Για καποιον ο οποιος εχει 10 μελισσια για το σπιτι του καλο ειναι μην χαλάσει την εικόνα της παραδοσιακη ξύληνης κυψελης. Για τον επαγγελματια ομως που εχει 700 κυψελες και ζει απο αυτα, και εχει κατασταλλάξει οτι η πλαστική τον βοηθαει στους στοχους του, δεν τον κατακρινω. Ειναι επαγγελματιας εχει βρει αυτο να ζει τα παιδια του. Προς τιμην του θα ειναι αν διαλέγει ανακυκλώσημες και εκεί θα του πω μπράβο. Αλλά για ολους εμας τους ερασιτέχνες, ημιεπαγγελματιες κλπ ε!, ας μην πιεζουμε το χωρο.
Η απάντηση νομιζω δεν βρισκετε σε ενα απο τα 2 ακρα. Αλλά τελικα καπου ισως στην μεση.

Εσύ και εγώ και ο κάθε μη επαγγελματίας μελισσοκόμος που έχουμε λίγα μελίσσια,θα μας πείραζε αν είχαμε κυψέλες που δεν θα ήθελαν συντήρηση και ταυτόχρονα θα μας εξοικονομούσε χρήματα???Εγώ προσωπικά θα ήθελα ένα εργαλείο που θα μου έσωζε από έξοδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2014 11:46 pm

Throubee έγραψε:
Φίλε Pointerst παρέθεσα τον κανονισμό, σαν ένα κριτήριο για άριστα μελισσοκομικά προϊόντα.

Ρε αδερφέ,τι να το κάνω,αν έχω μόνο ξύλινες,αλλά ταυτόχρονα το φάρμακο πάει αβέρτα ή ακόμα και λανθασμένα,και η ζάχαρη δίνει και παίρνει??Θα έχω άριστο μελισσοκομικό προιόν?Όπως είπα και πριν,ακουλουθας όλα τα κριτήρια,παίρνεις και μια πιστοποίηση και είσαι οκ.Αλλιώς μεμονωμένα δεν υπάρχει λόγος....(αν εννοείς αυτό που λέω)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 12, 2014 9:11 am

Παντος μερικοι πριν ακομα δοκιμασουν κατι το βγαζουν αχρηστο,πως γινετε αυτο τωρα μονο αυτοι ξερουν,δηλαδη αμα βγαλω μελι σε μια πλαστικη κυψελη δεν θα ειναι καλο,και πως μπορει μια πλαστικη κυψελη να περασει κατι μεσα στο μελι,στα πλαισια βαζει το μελι η μελισσα, δεν το κολλαει σαν σοβα στον πλαστικο,εδω βλεπω μελισσοκομους να ριχνουν φουμιντιλ,τικ τακ, τακα τουκα και ολες αυτες τι παλιοσκονες στα μελισσια τους,για να σκεπαζουν τις αρρωστιες,μπας και μαζεψουν τα μελισσια μελι για να πουλισουν,ειδικα κατι γεροντια που εχουν μεινη 100 χρονια πισω αυτοι κανουν τα αισχη,τα εχω δει και τα ξερω,και μας πειραξε το πλαστικο τωρα,που δεν νομιζω να περνα κατι στο μελι,εγω το μονο που φοβομουν ειναι τον στατικο ηλεκτρησμο που εχει το πλαστικο,και μηπος αυτο ενοχλουσε τα κοριτσια,αλλα απο οτι βλεπω μια χαρα πανε στις πλαστικες,μονο τα πλαστικα πλαισια ειναι μαπα,την κυψελη μεχρι στιγμης την βρισκω αψογη,και αυτο γιατι πολυ απλα την δοκιμαζω,και γραφω οτι βλεπω

και μπορη να μου πει καποιος γιατι του φιλου μου τα μελισσια αυτα που ηταν σε πλαστικες ξεχειμωνιασαν καλητερα,και γιατι την ανοιξη περπατησαν πιο γρηγορα απο τα αλλα,και γιατι η παραφυαδες που κοβουμε στα πλαστικα πανε γρηγοροτερα,μαλον εγω βλεπω οτι οι μελισσες την γουσταρουν την πλαστικη κυψελη,γιατι εχει πιο δροσια το καλοκαιρι,και ειναι πιο ζεστη των χειμωνα,και εχει ενα καρο καλα για μενα που δεν τα εχει η ξυλινη,αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν χρειαζεται να συμφωνουμε ολοι,,αλλα τουλαχιστον εγω μιλαω για κατι που δοκιμαζω,και οχι για κατι που δεν το εχω δει καν,απο περυσι που τις πειρε φιλος μου βλεπω τα αποτελεσματα που εχουν,εμενα απο οτι ειδα μεχρι στιγμης μου κανουν,απλα γιατι τις κανουν κεφι τα κοριτσια,αυτο μου δειξανε και αυτο λεω,μονο απο το πλαστικο πλαισιο μακρια,αυτο δεν το θελουν και στο διχνουν,την κυφελη ομως θελετε δεν θελετε την κανουν κεφι,και αυτο το διχνουν οι πληθυσμοι και η αναπτυξη του σμηνους μεσα στην κυψελη,κατα τα αλλα περι ορεξεος κολοκυθοπιτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 12, 2014 10:24 pm

pointerst έγραψε:
Throubee έγραψε:
Φίλε Pointerst παρέθεσα τον κανονισμό, σαν ένα κριτήριο για άριστα μελισσοκομικά προϊόντα.

Ρε αδερφέ,τι να το κάνω,αν έχω μόνο ξύλινες,αλλά ταυτόχρονα το φάρμακο πάει αβέρτα ή ακόμα και λανθασμένα,και η ζάχαρη δίνει και παίρνει??Θα έχω άριστο μελισσοκομικό προιόν?Όπως είπα και πριν,ακουλουθας όλα τα κριτήρια,παίρνεις και μια πιστοποίηση και είσαι οκ.Αλλιώς μεμονωμένα δεν υπάρχει λόγος....(αν εννοείς αυτό που λέω)

Δεν σε καταλαβαίνω...γιατί θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη η αλόγιστη χρήση φαρμάκων στην μη βιολογική μελισσοκομία?
Νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν χρησιμοποιούν βαριά φάρμακα και ας μην ασκούν βιολογική μελισσοκομία.
Δηλαδή άμα έχω 5 μελίσσια και θέλω να δώσω στο παιδί μου ένα καλό μέλι θα πρέπει να πάρω πιστοποίηση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 12, 2014 10:41 pm


Φίλε geobees δε θα σχολιάσω την συζήτηση με τον ionis περί παγόβουνων και πυρηνικών δοκιμών, όμως σε εκείνη την παράγραφο...
¨
" Επειδή η ευρύτερη οικογένειά μου κατέχει τετραψήφιο αριθμό μελισσοσμηνών (σε ξύλινες) και επειδή η αφεντιά μου έχει αποκλειστικά πλαστικές 3 χρόνια, έχω πολύ μεγαλύτερη πείρα και βεβαιότητα στην τελική εικόνα από οποιαδήποτε ομάδα "επιστημόνων" που θα δοκίμαζαν 2-3 μελισσάκια στο προάυλιο ενός Πανεπιστημίου (όπως θα αρέσκεσαι να λες!). Το να αποδείξω τι εστί πλαστική και τι ξύλινη είναι πολύ εύκολο γιατί καταγράφονται τα πάντα όλο αυτό το διάστημα. Δεν συγκρίνονται σε επίπεδο χρήσης, αντοχής, μακροζωϊας και το κυριότερο υγιεινής. Στις αποδόσεις μελιού και γενικής ανάπτυξης είναι επίσης ελαφρώς καλύτερες."

........μήπως υπερβάλλεις λίγο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πλαστικη κυψελη !   πλαστικη κυψελη ! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 12, 2014 11:35 pm

Throubee έγραψε:
pointerst έγραψε:
Throubee έγραψε:
Φίλε Pointerst παρέθεσα τον κανονισμό, σαν ένα κριτήριο για άριστα μελισσοκομικά προϊόντα.

Ρε αδερφέ,τι να το κάνω,αν έχω μόνο ξύλινες,αλλά ταυτόχρονα το φάρμακο πάει αβέρτα ή ακόμα και λανθασμένα,και η ζάχαρη δίνει και παίρνει??Θα έχω άριστο μελισσοκομικό προιόν?Όπως είπα και πριν,ακουλουθας όλα τα κριτήρια,παίρνεις και μια πιστοποίηση και είσαι οκ.Αλλιώς μεμονωμένα δεν υπάρχει λόγος....(αν εννοείς αυτό που λέω)

Δεν σε καταλαβαίνω...γιατί θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη η αλόγιστη χρήση φαρμάκων στην μη βιολογική μελισσοκομία?
Νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν χρησιμοποιούν βαριά φάρμακα και ας μην ασκούν βιολογική μελισσοκομία.
Δηλαδή άμα έχω 5 μελίσσια και θέλω να δώσω στο παιδί μου ένα καλό μέλι θα πρέπει να πάρω πιστοποίηση?

Αυτό που θέλω να σου πω από την αρχή.....από την στιγμή που δεν παίρνεις πιστοποίηση,που δεν ρίχνεις φάρμακα,που δεν δίνεις ζάχαρες,το μέλι σου είναι άριστο και ας έχεις πλαστικές κυψέλες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
πλαστικη κυψελη !
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Νέα Κυψέλη
» Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη
» Έρευνα για πλαστική κυψέλη
» Κυψελη και πλαστικη και ξυλινη
» Κυψέλη ΑΡΓΩ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: