Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τρε'ι'λερ

Πήγαινε κάτω 
+9
beespyros
Thomas Koski
Αγγελής60
ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ
arkoydos
Γαβριηλιδης
captain
gemininea
jimys
13 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jimys
Μέλος
Μέλος
jimys


Αριθμός μηνυμάτων : 88

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΣαβ Φεβ 19, 2011 7:41 pm

υλικα κατασκευης .

4 γωνιες 1.80 5χ5 πλαισιο πανω και κατω
6 γωνιες 1.40 5χ5 πλαισιο πανω και κατω
7 γωνιες 0.65 5χ5 ορθια για την ενωση των πλαισιων
κιλοδοκος 1.80 7χ4 για την ελξη
για την πορτα μετρατε μονοι σας τις διαστασεις γιατι μπορει να υπαρχουν αποκλισεις
2 μεντεσεδες
χουφτα
λαμαρινες στις διαστασεις που θα μετρησετε πατωμα εγω εβαλα κριθαρακι
αξονας (εγω τον αξονα τον ειχα απο το τροχοσπιτο)
βιδες αυτοδιατρητες για τις λαμαρινες γιατι ειναι πιο γρηγορη και ευκολη η τοποθετηση τους στο πλαισιο απο το πονταρισμα με ηλεκτροκοληση.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ φωτα
εμενα μου πηρε 4 μερες για την κατασκευη.
για αποριες εδω ειμαι
καλη επιτυχια μελισσαδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΣαβ Φεβ 19, 2011 7:55 pm

αναμένουμε φωτό!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimys
Μέλος
Μέλος
jimys


Αριθμός μηνυμάτων : 88

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 8:04 pm

οι φωτογραφιες απο το τρε'ι'λερ που πλεον μου ειναι αχρηστο για την μελισσοκομια γιατι δεν χωραει. 25 δυοροφα μεσα σε 2 μηνες

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 11:06 pm

jimys έγραψε:
οι φωτογραφιες απο το τρε'ι'λερ που πλεον μου ειναι αχρηστο για την μελισσοκομια γιατι δεν χωραει. 25 δυοροφα μεσα σε 2 μηνες

λες οτι δεν χωραει μονομιας 25 μελισσια Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimys
Μέλος
Μέλος
jimys


Αριθμός μηνυμάτων : 88

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΣαβ Μάης 14, 2011 11:43 am

25 δυοροφα οχι δυστυχως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γαβριηλιδης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΠαρ Μαρ 09, 2012 7:53 am

Κατι τετοιο ειναι νομιμο?Και αν οχι τι διαδικασιες χρειαζονται για να μην εχουμε μπλεξιματα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arkoydos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΠαρ Μαρ 09, 2012 8:57 am

Η αλήθεια είναι πως οχι χρειάζεσαι ειδική άδεια για ρυμούλκηση από συγκεκριμένο όχημα. Δεν ερω την διαδικασία γτ εμένα την έβγαλαν από εκεί που το αγόρασα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 20

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΠαρ Μαρ 09, 2012 9:57 pm

Για να βγάλεις άδεια για τρέιλερ που θα το κατασκευάσεις μόνος πρέπει να πας σε μηχανολόγο να σου χτυπήσει αριθμό πλαισίου και να σου κάνει ένα χαρτί με τα στοιχεία του τρέιλερ και του οχήματος που θα το τράβαει,(και φυσικά εμένα μου πείρε 50€ δεν ξέρω πόσο παίρνουν άλλοι), μετά με αυτό το χαρτί με την απόδειξη που αγόρασες τα σίδερα και 3€ πας στο μηχανολογικό και βγάζεις την άδεια, το έκανα πρόσφατα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΚυρ Οκτ 07, 2012 10:49 am

Φίλε jimmys μήπως μπορείς να μου πεις το κόστος του παραπάνω τρέιλερ αλλά και πόσα μελίσσια μπορεί να μεταφέρει ??? Χωρίς φυσικά να ζορίζουμε το αυτοκίνητο και το τρέιλερ ???Βλέπω ότι η δημοσίευση σου είναι παλιά αλλά ελπίζω να μου απαντήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thomas Koski
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΤρι Ιαν 01, 2013 10:51 pm

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους τους τομεις
Νέος στην μελισσοκομία και εγω και ψάχνω για διάφορα και μέσα σε αυτά εινια και το τρέιλερ
Η κατασκευή που παρουσιάστηκε από το φίλο είναι θα έλεγα καλή για κάποιον που έχει 5-10 μελίσσια και όχι περισσότερα
25 μελίσσια διόροφα έχουν με κάποια μέλια μέσα περίπου 35 με 40 κιλά βάρος που συνολικά σημαίνει περίπου 900 με 1000 κιλά συν το απόβαρο του τρέιλερ
Χωρίς φρένα στο τρέιλερ αν χρειαστεί να σταματήσεις το βλέπω απίθανο εκτός από επκίνδυνο
Για το λόγο αυτό η άποψη μου είναι ότι το μελισσοκομικό τρέιλορ πρέπει να έχει φρένα που μάλλον είναι δύσκολο να φτιάξοτυμε μόνοι μας
Μία δική μου σκέψη είναι να χρησιμοποιήσω κομμένη καρότσα από αγροτικό αυτοκίνητο μαζί με το σασί κι τους τροχούς και προσθήκη κοτσαδούρας με φρένο αδρανείας με μια πολύ μικρή τροποποίηση
Δεν γνωρίζω κατά πόσον μπορεί να εκδοθεί άδεια από μηχανολόγο σε κάτι τέτοιο
Αν γνωρίζει κάποιος ή αν έχει γνωστό μηχανολόγο και μπορεί να ρωτήσει ας μας πληροφορήσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΤετ Ιαν 02, 2013 2:46 pm

Με τοση γραφειοκρατια και τοσα παραβολα το συμπερασμα ειναι οτι αγοραζουμε ετοιμο και τελειωσε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thomas Koski
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 03, 2013 12:04 am

το καινούριο κοστίζει περίπου στα 1200-1500 ευρώ και για αυτον που τα εχει είναι η καλύτερη λύση
όταν όμως λείπουν τα ευρά ψάχνεις εναλλακτικές
εκείνο όμως που προέχει είναι η ασφάλεια
για αυτό καλύτερα να κάνουμε ένα δρομολόγιο επιπλέον με το αντίστοιχο επιπλέον κόστος όταν έχουμε μικρό τρέιλερ παρά να διακινδυνεύουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 03, 2013 9:54 pm

Thomas Koski έγραψε:
το καινούριο κοστίζει περίπου στα 1200-1500 ευρώ και για αυτον που τα εχει είναι η καλύτερη λύση

Ναι αλλα με 12-15 κατοσταρικα παιρνεις και μεταχειρισμενο αγροτικο και κανεις καλυτερα τη δουλεια σου , χωρις να ζωριζεις και το ΙΧ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thomas Koski
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 2:51 pm

εκτός του ότι για να βγάλεις αγροτικό πρέπει να είσαι αγρότης μη νομίζεις ότι με 1500 παίρνεις κανένα αστέρι αυτοκίνητο και με ωφέλιμο 500 κιλά (άντε να βάλλεις 600)
και το αγροτικό είναι ένα επιπλέον αυτοκίνητο και κοστίζει σε τέλη κυκλοφορίας ασφάλεια και συντηρήσεις τα οποία μπορεί και να φτάνουν τα 1000 ευρω ετησίως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 2:54 pm

Thomas Koski έγραψε:
εκτός του ότι για να βγάλεις αγροτικό πρέπει να είσαι αγρότης μη νομίζεις ότι με 1500 παίρνεις κανένα αστέρι αυτοκίνητο και με ωφέλιμο 500 κιλά (άντε να βάλλεις 600)
και το αγροτικό είναι ένα επιπλέον αυτοκίνητο και κοστίζει σε τέλη κυκλοφορίας ασφάλεια και συντηρήσεις τα οποία μπορεί και να φτάνουν τα 1000 ευρω ετησίως
μπορείς να το βγάλεις μελισσοκομικό ακόμα και με λίγες κυψέλες και τα τέλη είναι 105 euro για 1200 ωφέλιμο 2700 μικτό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 3:43 pm

Thomas Koski έγραψε:
εκτός του ότι για να βγάλεις αγροτικό πρέπει να είσαι αγρότης μη νομίζεις ότι με 1500 παίρνεις κανένα αστέρι αυτοκίνητο και με ωφέλιμο 500 κιλά (άντε να βάλλεις 600)
και το αγροτικό είναι ένα επιπλέον αυτοκίνητο και κοστίζει σε τέλη κυκλοφορίας ασφάλεια και συντηρήσεις τα οποία μπορεί και να φτάνουν τα 1000 ευρω ετησίως

Σε αυτο δεν εχεις αδικο , νωμιζω οτι η καλυτερη επιλογη αν ειναι να ασχολιθεις ποιο επαγγελματικα με τη μελισσοκομια ειναι να παρεις ενα αγροτικο 2-2.5 λιτρων που να σηκωνει βαρος , μονοκαμπινο για να εχει χωρο για κυψελες , και αργοτερα αν αυξησεις τα μελισσια ισως να θελει και τρειλερ η να παρεις και φορτηγακι μελισσοκομικο .
Το τρειλερ ειναι μια πολυ καλη λυση για αρχη και μεχρι 10 κυψελες το πολυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 5:23 pm

ethnic69 έγραψε:
Thomas Koski έγραψε:
εκτός του ότι για να βγάλεις αγροτικό πρέπει να είσαι αγρότης μη νομίζεις ότι με 1500 παίρνεις κανένα αστέρι αυτοκίνητο και με ωφέλιμο 500 κιλά (άντε να βάλλεις 600)
και το αγροτικό είναι ένα επιπλέον αυτοκίνητο και κοστίζει σε τέλη κυκλοφορίας ασφάλεια και συντηρήσεις τα οποία μπορεί και να φτάνουν τα 1000 ευρω ετησίως

Σε αυτο δεν εχεις αδικο , νωμιζω οτι η καλυτερη επιλογη αν ειναι να ασχολιθεις ποιο επαγγελματικα με τη μελισσοκομια ειναι να παρεις ενα αγροτικο 2-2.5 λιτρων που να σηκωνει βαρος , μονοκαμπινο για να εχει χωρο για κυψελες , και αργοτερα αν αυξησεις τα μελισσια ισως να θελει και τρειλερ η να παρεις και φορτηγακι μελισσοκομικο .
Το τρειλερ ειναι μια πολυ καλη λυση για αρχη και μεχρι 10 κυψελες το πολυ


αυτό για τι η άδεια δεν ισχύει και ένα καλο αγροτικό 4x4 κάνει περίπου 5.000 petrelaio
επίσης τα αμάξια αντέχουν πιο πολύ από ότι λέει ια διά δείτε τι λέει ο κατασκευαστής
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 6:25 pm

επειδη με απασχολησε το καλοκαιρι το θεμα αγορα τζιπ+τρειλερ ή αγροτικου , κατεληξα στην λυση νουμερο 1 . Εκατσα και εψαξα για τζιπ και για αγροτικο συγκρινοντας τιμες κατεληξα οτι μετα χρηματα που θα δωσεις να παρεις ενα μεταχειρισμενο αγροτικο σε μετρια καταστασει με 100χιλ χιλιομετρα και βαλε , συμφερει η αγορα τζιπ θα βρεις αρκετα με πολλη λιγα χιλιομετρα καλοσυντηρημενα αντιθετα με τα αγροτικα που πιθανον δεν εχουν κανει ποτε σερβις αντε να αλλαζαν λαδια που και που και τα φορτωνα και ισω τα παραφορτωναν . Επιση πρεπει να υπολογισεις και το κοστος χρησεις του οχηματος την καταναλωσει , π.χ. αν παρεις αγροτικο θα πρεπει να εχεις και ι.χ. για να μετακινησε στην πολη αρα συντγηρησεις 2 οχηματα . Για να μην πλατιαζω το μαιο αγορασα ενα kia sportage του 2003 με 89.χλ χιλιομετρα φουλ εξτρα εδωσα και 1000 ευρω εβαλα γκαζι και πουλησα το ι.χ. εχω ενα οχημα που με βολευει να πηγαινω στα μελισσακια μου αλλα και να κυκλοφορω και στην πολη με ενα τρειλερ εξηπιρετουμε μια χαρα . Αργοτερα που θα αυξηθει ο αριθμος τον σμηνων μου μπορω να πηγαινω με τον δασκαλο μου μελισσοκο και το φορτηγο του ή ακομα και αν δεν ειχε θα πληρωνα καποιον με φορτηγο για να τα μεταφερω αλλωστε πανω απο 3 φορες τον χρονο δεν θα μου χρειαστει για να τα μεταφερω . Επισης να πω απο ιστοριες που μου εχει πει ο δασκαλος μου οτι παντα οταν μεταφερανε τα μελισσια χρησιμοποιουσαν 2 οχηματα το φορτηγο και ενα αγροτικο ή ενα τζιπ με τρειλερ γιατι συνηθως στα βουνα εχει λασπες και ιδικοτερα εκει που τοποθετουμε τα μελισσακια μας οποτε δεν ρισκαρεις να κολησει το φορτηγο στην ερημια χρειαζεσε 4χ4 ωστε να τα φερνεις κοντα στο φορτηγο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neleot
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 6:34 pm

Καλή η λύση και εφικτή...αλλά αυτά τα 600 ? τέλη κυκλοφορίας για το Kia δεν είναι κομματάκι πολλά...??
για αυτό βρίσκεις πολύ καλές τιμές σε 4χ4 με κινητήρες πάνω από 2000cc....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

τρε'ι'λερ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρε'ι'λερ   τρε'ι'λερ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 6:57 pm

φιλε μου ειναι 660 τα τελη αλλα δεν το πηρα για βολτες το πηρα για συγκεκριμενη δουλεια οποτε το βλεπω σαν εξοδα τις δουλειας . Δεν λεω ειναι πολλα αλλα για σκεψου να ειχα 2 οχηματα να συντηρω και το αγροτικω που θα αγοραζα να μου εβγαζε προβληματα και αν βαλεις και το κοστος του καυσιμου τοτε τα 660 δεν ειναι πολλα αλλα ισως και λιγα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τρε'ι'λερ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τρειλερ μελισσια
» τρειλερ μελισσια
» μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;
» Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ
» Τρεΐλερ πριν και μετα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: