Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Γερακωνιώτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Γερακωνιώτης

Αριθμός μηνυμάτων : 15

Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!!   Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!! Icon_minitimeΤρι Ιαν 18, 2011 2:04 am

Καλως σας βρηκα ολες και ολους !!! Δεν με γνωριζετε οι περισσοτεροι τουλαχιστον αλλα τολμω να πω οτι εγω σας ξερω ..... εκ της μελετης των αναρτησεων σας!!! Απο καθαρα δικη μου παραληψη και παρανοηση Δεν συστηθηκα εξ αρχης αν και περιφερομαι στην κερκιδα του Βηματος αυτου ως ακροατης (αναγνωστης το ποιο σωστο) σχεδον εναν ολοκληρο μηνα !!!
Ειμαι ενας νεος (οχι ηλικιακα φυσικα) αλλα φιλοδοξος και ενθουσιωδης μελισσοφιλος (γιατι μελισσοκομος δεν δικαιουμαι να προσδιοριζομαι, ακομα). Απλα με συνεπηρε η ασχολια (μια απο ολες) που εχει ο πατερας μου με λιγα μελισσακια (τα εκανε 10 φετος) και αποφασισα να τον βοηθησω αρχικα και στην συνεχεια να αναλαβω εγω την σκυταλη παντα με την καθοδηγιση του και την βοηθεια απο δυο φιλους μελισσοκομους εμπειρους !!! Εδω και 4 μηνες διαβαζω ασταματητα και συμμετεχω στις εργασιες του μικρου μελισσοκομιου. Δηλωσα συμμετοχη στο σεμιναριο του Μελισσοκομικου Κεντρου στον Αγ Μαμα Χαλκιδικης και περιμενω τα σεμιναρια και του κεντρου "ΔΗΜΗΤΡΑ" του Κιλκις για να αποκτησω και καποιες πρακτικες γνωσεις.
Το φορουμ αυτο ειναι οτι καλυτερο γνωρισα στον χωρο μαζι με τα Μπλογκς καποιων φιλων εδω μεσα και ηδη ελαβα γνωσεις και επι του πρακτεου για ενα δυο θεματα τα οποια μαλλον με γλυτωσαν απο μεγαλους μπελαδες!!!
Απο την ωρα που ειπα οτι θελω να ασχοληθω με τον χωρο ειδα με αλλο ματι καποια ζητηματα με το βασικοτερο την ελλειψη ενος μελισσοκομικου συλλογου(?), συναιτερισμου(?) στην περιοχη που δραστηριοποιουμε, στον δημο Παιονιας (κατα Καλλικρατους) του νομου Κιλκις !!!! Ειδομεν...... Και να φανταστειται οτι στον λιγο αυτο χρονο μπορεσα να διαπιστωσω οτι ειναι παρα πολλοι οι μελισσοκομοι του δημου !!!! ΓΙΑ ΔΕΣ ..... ειπα ..... ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ 'ΧΑ !!! goustaro
Για καθαρα εγκυκλοπαιδικους λογους θα αναφερω οτι ειμαι πρωην στρατιωτικος που πλεον δραστηριοποιουμε στον χωρο της τρουφοκαλλιεργιας ως καλλιεργητης και ως συμβουλος εγκαταστασης τρουφοκαλλιεργειας, συνεργαζομενος με τον γνωστο - σε ολους τους μανιταραδες - Παναγιωτη Παναγιωτιδη και το Ιταλικο φυτωριο Raggi Vivai Tartuficoltura.
Κατα τα λοιπα ειμαι λατρης της φυσης και αρρωστος μανιταροσυλλεκτης, αντικυνηγος αλλα ταυτοχρονα φανατικος κυνοφιλος!!!!
Για το τελος αφησα αυτο που κανονικα καποιος θα ανεφερε πρωτο σε τετοια περιπτωση !!
Ονομαζομαι λοιπον Μιχαλης Αλβανός και ειμαι απο το χωριο Γερακωνα που βρισκεται στους ΝΑ προποδες του υπεροχου βουνου Παϊκο, αναμεσα απο τα Γιαννιτσα και την ιστορικη Γουμενισσα (καλο κρασι drunken , τσιπουρο cheers και γραπα Very Happy ) !!!!
Και επειδη ολοι με λενε πολυλογα σταματαω την λογοδιαροια και κλεινω !!! Θα τα λεμε στο βημα !!!
Καλα μελια σε ολους και καλο κουραγιο για τις δυσκολιες που μας περιμενουν !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE

Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!!   Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!! Icon_minitimeΤρι Ιαν 18, 2011 8:25 am

Kαλως ηρθες Μιχαλη στην μελισσοπαρεα και καλα να περνας .

Βλεπω οτι οι ασχολιες σου ειναι πολυ ενδιαφερουσες και ετοιμαζεσαι να ασχοληθεις με ακομη μια.

Καλη αρχη και μια ακομη καλυτερη συνεχεια Very Happy
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06

Αριθμός μηνυμάτων : 129

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!!   Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!! Icon_minitimeΤρι Ιαν 18, 2011 9:50 am

Μιχάλη καλωσόρισες στο forum.Ελπίζω να βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου και να αγαπήσεις περισσότερο τα μελισσάκια. Όσο για τα μανιτάρια είναι ένας ''πλατωνικός έρωτας" που δυστυχώς δεν μπόρεσα να αναπτύξω. Λέω δυστυχώς γιατί δεν έχω βρει κανένας πραγματικό γνώστη να με μυήσει στον κόσμο τους.
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla

Αριθμός μηνυμάτων : 648

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!!   Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!! Icon_minitimeΤρι Ιαν 18, 2011 11:37 am

Μιχάλη ακόμα μια φορά καλώς μας ήρθες!!!

Πλούσιο το ..."βιογραφικό" σου, αν και δεν θέλαμε να σου κάνουμε ... "ανάκριση" Razz αλλά μόνο να μας πεις δυο λόγια για την σχέση σου με τις μέλισσες! Βέβαια μετά από όσα διάβασα πραγματικά ένοιωσα καλύτερα γιατί είπα ότι γνώρισα ακόμα έναν άνθρωπο που αγαπά την φύση!
Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα μας είπες, και μετά από μια ματιά που έριξα στο μπλοκ σου, βλέπω ότι έχεις μια ζωή γεμάτη ωραίες δραστηριότητες.

Πιο εντυπωσιακό, για μένα, τα μανιτάρια! Όχι ότι δεν με συναρπάζουν και οι άλλες δραστηριότητες αλλά τα μανιτάρια είναι κάτι σπάνιο για τους πολλούς και ένας έρωτας πλατωνικός, όπως είπε ο stevebee06.
Ίσως όμως για την Δράμα αλλάξουν τα πράγματα γιατί τον τελευταίο καιρό δραστηριοποιούνται κάποια άτομα για την δημιουργία συλλόγου "προστασίας άγριας χλωρίδας" και φυσικά μέσα στο αντικείμενό τους υπάρχουν και τα μανιτάρια. Λένε ότι θα υπάρχουν και εξορμήσεις στα βουνά για αναγνώριση των ειδών. Οψόμεθα!

Να σε καλωσορίσω και στην μοναρχία των μελισσών και αφού μιλας πολύ μας βλέπω να πιανόμαστε σε κόντρα! γιατί κι εγώ ... Razz
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain

Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!!   Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!! Icon_minitimeΤρι Ιαν 18, 2011 6:32 pm

καλως ηρθες ,Μιχαλη. Very Happy
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 94

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!!   Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!! Icon_minitimeΤετ Ιαν 19, 2011 12:14 am

Καλώς ήρθες Μιχάλη!!!!!!!!!!
Με τόση αγάπη για τη φύση σίγουρα θα γνωριστείς καλά με τα κορίτσια σου!!!!!!!!

Ετεροχρονισμενη δηλωση για το "Καλως σας βρηκα" !!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: