Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ....

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ....   ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 10:53 pm

Πριν λιγες μερες εφερα στην αυλη του σπιτιου μου ενα μελισσακι που με τα βιας καλυπτε 2- 2,5 πλαισια σε πλυθισμο... ισως και λιγοτερο.....
Σκοπος μου ειναι να το φροντισω κανοντας και καποιους πειραματισμους παραλληλα...
Αυτο ειναι το ενα.........
Το δευτερο ειναι οτι για καποιους λογους στην αποθηκη μου, μου εχουν μηνει μεγαλες ποσοτητες αναψικτικων.....κυριως πορτοκαλαδες,κοκα κολα,και τσαϊ............εχω και μπιρες αλα αυτο ειναι αλλο.... (ερωτημα....που ειναι καλητερα να διατεθουν..!!!!)
Σκεφτικα να κερασω ενα αναψικτικο το μελισσακι....και σε λιγο το πιατακι με την πορτοκαλαδα ηταν διπλα στην κυψελη....... Δειλα- δειλα στην αρχη, αλλα με κανονικους ρυθμους μετα απο λιγο το τιμησαν .....και σε δυο μερες εχουν καταναλωσει 1lit και μαλιστα με ανθρακικο αλλα ξεθυμασμενο....
Το παραξενο ειναι οτι μεσα στην κυψελη του εχω βαλει σιροπι και μαλιστα με μελι αντι για ζαχαρη..........αλλα γραμενο......το εχει. Προτιμα την πορτοκαλαδα......!!!!!
Σημερα το απογευμα του εβαλα και κοκα κολα και τσαϊ με ροδακινο....αλλα η ωρα ηταν λιγη για παρατηρηση..και δεν ξερω αν τα καταδεχτικε...!!!!
Αλλα μελισσια στην περιοχη δεν υπαρχουν ....οποτε οτι γινετε .....ειναι απο το δικο μου...!!!
Και τωρα το βασικο ερωτημα ειναι .......πινουν οι μελισσες πορτοκαλαδα????????????
Μιπως κανω μεγαλη π...........ρια και το στειλω αδιαβαστο????????
Αλλα παλι....αυτα .......δεν ξερουν τι τρωνε?????
Η φρουκτοζη παγοκολωνας κανει για μελισσες??????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain

Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ....   ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 11:41 pm

χαχαχαχαχαχαχαχα Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

λοιπον ενα πραγμα σκέφτηκα αμεσως,και το θελω παραγγελια Cool

μικρος εκοβα μπουκιες ψωμι και τις βουταγα στο ουζο και μεθαγα τις κοτες.
βαλε μεσα στην πορτοκαλαδα ουζο και περιμενω αναλυσεις

χαχαχαχαχ εισαι μεγιστος Very Happy Very Happy Cool
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ....   ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 11:58 pm

Bαγγελη ...γιγαντα......
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE

Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ....   ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Icon_minitimeΔευ Ιαν 10, 2011 8:24 am

Κωστα μου φαινεται παραξενη η επιλογη που εκανες .
Πιστευα οτι θα πειραματιζοσουν με..................τσιπουρο, αλλα μαλλον φοβηθηκες μηπως κανει καλο στα μελισσια και μετα δεν σου αφησουν σταγονα kala poli gelio
Βαγγελη νομιζω οτι μαζι με τον Κωστα θα ειστε καλη ομαδα για πειραματισμους , απλα οι δικες σου αναζητησεις ξεκινησαν νωριτερα.
(Κοτες μεθυσμενες? βρε τις καημενες) Very Happy
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ....   ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Icon_minitimeΔευ Ιαν 10, 2011 10:13 pm

ΣΠΥΡΕΤΟ.... το εχω διαβασει αυτο που λες για το κοκκινο μελι........
Την κοκα κολα δεν την κοιτανε καθολου......Το τσαϊ το δοκιμαζουν καπως .......ισως η μυρωδια απο το βερικοκο...!!!!
Ετσι η αλλιως κυψελη παρατιρησης ειναι....μεχρι τωρα δεν εχω δει νεκρες μελισες η διαρια η κατι αλλο... Η δοκιμη γινεται γιατι... (μαλλον στο μπλοκ του μαρκου) ειχα διαβασει οτι στην τροφοδοσια που κανει βαζει και χυμο πορτοκαλιου...
Τωρα θα μου πεις .....αλλο φυσικος χυμος .........αλλο τα συντιρητικα της ..φαντα...
Δοκιμη ειναι !!!! Και ειπα μιπως καποιος το ειχε δοκιμασει....!!!

MILIBEE.....Τσιπουρο βαζω στις συνενωσεις με εφημεριδα η και χωρις εφημεριδα και δεν υπαρχει αλληλοσπαραγμος.....!!!!! Ισως να μεθανε και να γινωνται ολες αδελφια.....χαχαχαχαχα.
Με ψωμι και κρασι μεθουσαμε πιτσιρικια τις καρακαξες.........Δεν μπορουσαν να πεταξουν ....και πιαναμε πουλια στον {αερα}........ goustaro goustaro
Ο Βαγγελης κατι θα ξερει..........σιγουρα...... καποια τσακαλια θα εχει κανει...!!!!
περης
Μέλος
Μέλος
περης

Αριθμός μηνυμάτων : 131

ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ....   ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Icon_minitimeΔευ Ιαν 10, 2011 11:38 pm

EINAI TRELOOOOOOOOOOS
EINAI TRELOOOOOOOOOOOOOS
EINAI TRELOOOOOOOS O KALAMATIANOOOOOOOOOS!!!!!!!!!!!!!!!!
sevasmos
mimis
Μέλος
Μέλος
mimis

Αριθμός μηνυμάτων : 62

ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ....   ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Icon_minitimeΚυρ Ιαν 16, 2011 8:12 pm

granazis,

έχω δει προτού λίγες μέρες, στο γερμανικό φόρουμ, πώς ένας αμερικανός είχε κόκκινο μελί!! Cool
παραξενευόταν ο άνθρωπος αλλά το πουλούσε καλά, μέχρι κάποτε που ανακάλυψε το αληθινό γιατί?!???
κοντά του υπήρχε ενα εργοστάσιο από ζελέ, κόκκινο ζελέ. από κάποια τρύπα έμπαιναν οι μέλισσες, ευχαριστιόνταν την καλή γεύση και φεύ***πιπέρι***ε χωρίς να πάρει κανένας εργάτης χαμπάρι.

το ζελέ έχει αρκετή ζάχαρη όπως και η πορτοκαλάδα, ζάχαρη, νερό και μερικά χημικά που δεν βλάπτουν.

εγώ πιστεύω πώς βρήκες μια φτηνή τροφοδότηση Very Happy cheers

πρόσεχε όμως με την κοκα κολα και την μπύρα και μην ξεχνάς τον παλιότερο μας φίλο «παν μέτρο άριστον» Smile η πορτοκαλάδα έχει μέχρι 10% ζάχαρη που πιθανόν για αυτό να το προτίμησαν η μέλισσες σου.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Δευ Ιαν 17, 2011 1:28 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Βελτίωση αναγνωσιμότητας)
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ....   ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.... Icon_minitimeΚυρ Ιαν 16, 2011 9:00 pm

Φιλε mimis ...μαλον αναφερεσε στην ιδια περιπτωση που γραφει και ο ΣΠΥΡΕΤΟ....Το ξερω για ζελε κερασι μαλον ελεγε......
Το μελισσακι οπως εγραψα ηταν σχεδον !!!!! δυο πλαισια και η τροφοδοσια εγινε για λογους παρατηρισης!!! και οχι παραγωγης!!!
Αλιμονο μας αν αρχισουμε να πουλαμε μελια απο σιροπια βιομηχανικης παραγωγης..!!!!
Τωρα οσο για την παρατηριση........ το συνηθισε και περνει ,περιπου 1/2 λιτ τη μερα !!!!
Και να σκεφθεις οτι του βαζω και 200-300 γρ σιροπι 1/1 καθε μερα......
Διπλα στο γονο του εβαλα και ενα χτισμενο πλαισιο που τα κελια τα ειχα γεμισει με αντικαταστατο γυρης.....
Εξωτερικα... το βλεπω ζωηρο..!!!
Λογο ομως εργασιων (μαζευω ελιες) δεν το ανοιξα ακομη να δω τι εχει κανει μεσα,,,,
Αν γονησε.....η......μλοκαρε με το πολυ σιροπι.....
Με την πρωτη ευκαιρια θα μαθουμε........!!!!!!!! he he he he he he

ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: