Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 γεια σας φιλοι.

Πήγαινε κάτω 
+3
captain
john78
Αποστολος Β.
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

γεια σας φιλοι. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: γεια σας φιλοι.   γεια σας φιλοι. Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 3:39 pm

γεια σας, ειμαι ο Αποστολος απο τη Βεργινα. ουσιαστηκα γεννηθηκα σε ενα μελσσοκομειο. ο μονοχειρας απο τον πολεμο παππους μου [Πασχαλης Μελιοπουλος ]για του παλαιοτερους ειχε καπου στις 200 κυψελες, και τον βοηθουσα νομιζω απο οταν φορουσα πανες. καπου στα 20 μου χρονια εφυγα για σπουδες [αρχιτεκτονικη τοπιου ] που ειναι και το επαγγελμα μου τωρα. το νεον της ηλικιας και το κυνηγι της ματαιοδοξιας με κρατησαν στα μεγαλα αστικα κεντρα της Ευρωπης και της ελλαδας εως τωρα. ωριμος και κατασταλαγμενος πλεον [πιστευω ], επεστρεψα στις ριζες ψαχνωντας περισσοτερη ποιοτητα και ηρεμια στη ζωη μου. ετσι λοιπον αρχισα να ετοιμαζω το μελισσοκομειο μου. βεβαια περασαν περισσοτερα απο 20 χρονια και χρειαζομαι σιγουρα βοηθεια. οι ντοπιοι μελισσοκομοι προσπαθουν να με αποθαρυνουν νομιζω οτι φοβουντε οτι θα χασουν, αν βγουν και αλλοι μελισσοκομοι !! Αυτο λοιπον που μου αρεσε σ αυτο το blog ειναι η ανιδιοτελεια των φιλων και το ποσο απλωχερα δινουν γνωσεις. σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων. το σπιτι μου στη βεργινα ειναι παντα ανοιχτο για ολους, και το τσιπουρο μου στο ψυγειο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
john78
Μέλος
Μέλος
john78


Αριθμός μηνυμάτων : 82

γεια σας φιλοι. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γεια σας φιλοι.   γεια σας φιλοι. Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 5:17 pm

καλως όρισες στην παρέα μας.έχουμε δυο κοίνα βλέπω 1 αγαπάμε της της μέλισσες και 2 την αρχιτεκτονική τοπίου το οποιο είναι ένα απ τα πιο αδικημενα επαγγέλματα μες στην ελλάδα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την john78 στις Κυρ Ιαν 09, 2011 8:10 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

γεια σας φιλοι. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γεια σας φιλοι.   γεια σας φιλοι. Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 6:59 pm

δεν ξεκινησαμε καλα .!! honda βλεπω και χαλιεμε Suspect


καλως ηρθες γεια σας φιλοι. Icon_biggrin γεια σας φιλοι. Icon_biggrin
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

γεια σας φιλοι. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γεια σας φιλοι.   γεια σας φιλοι. Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 8:04 pm

Αγαπητέ Απόστολε καλώς όρισες! Με το καλό να κάνεις τα μελισσοκομικά όνειρα σου πραγματικά & εύχομαι πως μαζί με τα μέλη της Μελισσολογίας θα πούμε αρκετά για την μελισσοκομία.
Όσον αφορά τους ντόπιους μελισσοκόμους πιστεύω πως δεν θέλουν να σε αποθαρρύνουν...ίσως να μην έχουν τον τρόπο και τη διάθεση της μετάδοσης!
Αρκετοί έμπειροι & γνώστες μελισσοκόμοι δεν μεταδίδουν τις γνώσεις τους όχι από φόβο αλλά από έλλειψη διδακτικής! Δεν υπάρχει κάποια omerta σχετικά με τη μελισσοκομία απλά κάποιοι είναι μεταδοτικόι και κάποιοι όχι ...
Έπειτα από μερικά χρόνια οπότε και θα πορευτείς και με τοπικές μελισσογνωριμίες θα το διαπιστώσεις! cheers cheers cheers
Καλή συνέχεια γεια σας φιλοι. 52395
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

γεια σας φιλοι. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γεια σας φιλοι.   γεια σας φιλοι. Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 8:12 pm

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

γεια σας φιλοι. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γεια σας φιλοι.   γεια σας φιλοι. Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 9:15 pm

Kαλως ορισες στην μελισσοπαρεα μας Αποστολε.
cheers
Εισαι διπλα ,τριπλα ή πολλαπλα τυχερος θα ελεγα.
Για το οτι εισαι σε ενα σημειο της Ελλαδας ιστορικα και οχι μονο απο τα ελαχιστα,
για το οτι "γεννηθηκες" μεσα σε μελισσοκομειο , για τον παππου που ακομη και το επωνυμο του παραπεμπει......... σε τι αλλο? σ αυτο που μας εχει κερδισει.
Για την επιστροφη σου σ αυτο, που τελικα τιποτε δεν καταφερε να σε κρατησει μακρια.
Χαιρομαι που επιστρεφεις σε οσα σ ευχαριστουν.
Οσο γι αυτους που προσπαθουν να σε αποθαρρυνουν, δεν θα πρεπει να καταφερουν τιποτε αλλο ,εκτος απο το να σε πεισμωσουν.
Καλη αρχη , ευχομαι να φτασεις και να ξεπερασεις τον παππου και να γινεις απ τους καλους
melissologia H.B.F. να περνας καλα στην παρεα μας .

(Οσο για το τσιπουρο scratch μας εχει βγει το ονομα μου φαινεται.
Αχ δεν επρεπε να πεις για το τσιπουρο kala poli gelio )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

γεια σας φιλοι. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γεια σας φιλοι.   γεια σας φιλοι. Icon_minitimeΔευ Ιαν 10, 2011 9:28 am

Αυτό θα πει "από τα γεννοφάσκια του στο επάγγελμα"! Ακόμα κι αν δεν ασχολήθηκες πάντα με τα μελίσσια έχεις μια γερή ... μαγιά γι' αυτό το τόσο ωραίο επάγγελμα- χόμπι!

Κι εγώ κάποτε έψαχνα βοήθεια για μια δουλειά (άσχετη με τα μελίσσια) και όχι μόνο δεν με βοηθούσαν, αλλά με αποθάρρυναν. Όταν έφτιαξα το αμπελάκι μου είπα θα βοηθάω! Και τότε βρήκα τον μπελά μου! Κατηγορίες για λάθος πληροφορίες, άτομα που γίνανε "κολτσίδα", αμακατζήδες μέχρι και κάποιος αποπειράθηκε να το κάνει "στέκι" για να τα πίνει.
Ίσως στα μελίσσια να μην υπάρχει το θέμα του "ήρθα στρώθηκα και πίνω" αλλά πλέον δεν παρεξηγώ κανέναν γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τι φοβούνται και γιατί δεν θέλουν να βοηθήσουν ή να πληροφορήσουν.

Ίσως αν δείξεις ότι δεν έχεις διάθεση να τους φορτωθείς- με όποιον τρόπο νομίζεις - ίσως κάποιος να σε βοηθήσει. Μέσα από το διαδίκτυο, όπως και να το κάνουμε είμαστε πιο "ασφαλείς" κι έτσι δεν υπάρχει ενδοιασμός για να μοιράζεται η γνώση.

Απόστολε καλώς ήρθες στην παρέα μας κι εύχομαι ότι καλύτερο για τα σχέδιά σου!

Υ.Γ. πολύ ενδιαφέρον το επάγγελμά σου! Πες μας δυο λόγια γι' αυτό!


Σημ. Melissologia H.B.F.:
Η κουβέντα σχετικά με την αρχιτεκτονικη τοπιου είναι εδώ...
https://melissologia.forumgreek.com/t895-topic


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Τρι Ιαν 11, 2011 9:06 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Βελτίωση αναγνωσιμότητας)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
γεια σας φιλοι.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Γειά σας Φίλοι! Κάλως σας βρήκα!
» Καλησπέρα σας φίλοι μου
» ΓΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ
» Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.
» Καλως σας βρισκω φιλοι!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: