Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 619

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....   AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Icon_minitimeΤρι Δεκ 07, 2010 6:51 pm

Παιδια ειδα κατι ψαχνοντας στα διαφορα bloks και κουφαθηκα........ η καλητερα ......στραβωθηκα.....!!!!!!
Αν θελετε ριξτε μια ματια στο μπλοκ του " ΜΕΛΙ ΛΗΘΑΙΟΝ" Να δειτε πως μοιραζωνται εκατονταδες χιλιαδες ευρωπουλα για διαφημισεις, αφισες, και καμπανιες πωλησης μελιου και μαλιστα σε καποιες περιοχες που θεωρουνται μελισσοκομικα ευλογημενες................

Περισοτερα............... μετα τη μελετη σας.....!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain

Αριθμός μηνυμάτων : 1305

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....   AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Icon_minitimeΤρι Δεκ 07, 2010 8:03 pm

εχω μια απορια?
η κρητη που εχει χασει τα μισα μελισσια απο την nosema που ειναι?

οπως και να εχει αυτα δεν γινόντουσαν ουτε προ κρισης και γινονται τωρα?
στα νησια του ιονιου ειναι ολα ροδινα?

εχουμε θεμα εδω confused confused No No
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ

Αριθμός μηνυμάτων : 229

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....   AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Icon_minitimeΤρι Δεκ 07, 2010 10:12 pm

Αγαπητέ granazis καλό θα είναι τέτοιες πρόχειρες ανακοινώσεις να τις περνάμε από ''κόσκινο''...
σημασία δέν έχει τι λέει κάποιος αλλά ποιός είναι αυτός που το λέει...
Για μισό λεπτό βρε παιδιά!!! Έλεος αυτές οι δήθεν καταγγελίες είναι πλέον βαρετές , το να γράφει κανείς καταπέλτες για οικονομικές χορηγήσεις είναι εύκολο αλλά και πάλι τι πάει να πεί πως επιδοτούνται κάποια άγονα και άνευ γενικής ανθοφορίας νησιά;;;
Εγώ σαν απλός μελισσοκόμος της ηπειρωτικής Ελλάδας δεν έχω ανάγκη κάποιας τέτοιας μεταχείρησης και δεν ψάχνομαι να κρυφτώ πίσω από γκρίνιες για επιδότηση άλλων περιοχών..
Με λίγα λόγια οι καλοί και άξιοι μελισσοκόμοι ΔΕΝ φοβούνται και ΔΕΝ κρύβονται πίσω από άλλες ανόμοιες περιπτώσεις ...
Ε είναι παράτερο να μιλάω ενάντια στην επιδότηση των μελισσοκόμων τω νησιών! Εγώ είμαι μελισσοκόμος στην Στερεά Ελλάδα ΔΕΝ είναι σωστό να ταυτίζω την δυσκολία των νησιών με την δική μου περιοχή...
Αρκετά πλέον με τις (δήθεν) μομφές...Ας πάνε οι καταγγέλοντες στις εν λόγω περιοχές να ασκήσουν μελισσοκομία , χωρίς επιδοτήσεις...
και ας μας πούν την κατακεφαλήν επιδότηση ....έλεος επιτέλους δηλαδή μας φταίει η βοήθεια στην μελισσοκομία των νησιών;;;
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....   AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Icon_minitimeΤετ Δεκ 08, 2010 8:19 pm

Φιλε ΣΠΥΡΕΤΟ....... Εχεις δικιο για ενα πραγμα μονο..........
Οτι στη βιασηνη μας να καταδικασουμε η να στηριξουμε ενα θεμα πολες φορες το κανουμε λιγο αβιαστα....
Ας τα παρουμε λοιπον απο την αρχη.........
1ον και εγω οπως και πολοι αλλοι φετος δεν πι***πιπέρι***ε καλα στο ελατο.......και πολοι παλι επιδει τα μελισσια μας αδυνατησαν στα ελατα δεν μπωρεσαμε να παρουμε ουτε πευκο.....
Μιπως να περναμε και εμεις επιδοτηση ...??????
2ον υπαρχει καποιος που δεν πιστευει οτι η μεγαλητερη καταστροφη των αγροτικων εισοδηματων ειναι τελικα οι επιδοτησεις...????????
3ον Συμφωνοντας με τον captain θα ρωτησω γιατι οχι οι Κρητικοι...??????
4ον Αλλο επιδοτηση..........αλλο αποζιμειωση.......!!!!!! Θα συμφωνουσα απολυτα να αποζιμειωθουν μια "κακκη χρονια"......με δεδομενο οτι δεν εχουν και εναλακτικες ανθοφορειες....!!!
5ον Οταν παραγουμε το ιδιο προιον και ο Χ εν δυναμη ανταγωνιστης μας εχει δωρεαν διαφημηση και συγχρονως επιδοτητε....... γιατι εμεις πρεπει να λεμε δεν πιραζει???
6ον Οταν ο μη κατα κυριο επαγγελμα μελισσοκομος εχει ολα του τα εξοδα.... "πληρωμενα σχεδον" ο γειτονας του αυτοματα γινεται μη ανταγωνηστικος......με το σκεπτικο οτι ο πρωτος μπορει εκολα να "σπασει" που λεμε τις τιμες......!!
7ον Μπορει καποιος να μας πει οτι το 100% των χρηματων αυτων θα παει στις τσεπες των μελισσοκομων που πραγματικα επαθαν ζημιες..?????
Γιατι και στη μεσσηνια και στους γυρω νομους αποζιμειωθηκαν για το ζωικο κεφαλαιο και πηραν και ζαχαρη....αλλα αυτο εγινε μια φορα οταν ειχαν καει ακομα και οι πετρες....!!!
8ον Μιπως θα ηταν καλητερα τα ποσα αυτα να πηγεναν σε ζωικο κεφαλαιο και σε εξοπλησμο...... που ειναι και ποιο ελεγχωμενες οι τιμες ?????
9ον Μιπως τα εξοδα που κανουν, οι της ηπειρωτικης Ελλαδος μελισσοκομοι, σε μεταφορες και οι απωλεις απο κλοπες μελισσοσμηνων, ισοφαριζουν την απωλεια, της κατα τα αλλα ανεξοδης νισιωτικης μελισσοκομιας ...?????..!!!
10ον Οπως καταλαβες δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτε με τους συμπαθεις συναδελφους τις νησιωτικης Ελλαδος...............αλλα το να δινουν... ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ................ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ............ στη θασο τη στιγμη που η μισοι μελισσοκομοι παρακαλαμε να μπορουσαμε να παμε στα πευκοδαση της ........επετρεψε μου....ελεος.!!!!!
Οταν σχεδον ολη η Ελλαδα κανει το σ.......... παξιμαδι για να τα βγαλει περα που λεμε..........100σταριες ευρω για αφισες και λογισμικα ............ξανα επετρεψε μου ελεος......

Και για αλλη μια φορα............ΑΛΛΟ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ...........ΑΛΛΟ ΑΠΟΖΙΜΕΙΩΣΕΙΣ.......
mam mam mam
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....   AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Icon_minitimeΤετ Δεκ 08, 2010 11:42 pm

Θα απαντήσω στα ερωτήματα σου όπως βλέπω εγώ τα πράγματα:

1ον Το γεγονός πως και εγώ δεν πήρα μέλι από τον έλατο δεν μου δημιουργεί θέληση για επιδότηση.Πέρυσι πήγα πολύ καλά ευελπιστώ την χρονιά που έρχεται να πάω πιό καλά και να ''ρεφάρω''!
2ον Συμφωνώ πως οι επιδοτήσεις φέρνουν καταστροφικά αποτελέσματα για τα αγροτικά εισοδήματα.
3ον Ο τίτλος της απόφασης είναι:<<έγκριση των τροποποιημένων προγραμμάτων πρωτοβουλιών των Ενώσεων Μελισσοκόμων των μικρών Νησιών του Αιγαίου στο πλαίσιο του κανονισμού (ΕΚ)1405/2006 για το έτος 2010. >> άρα λοιπόν η Κρήτη και τα νησιά του Ιονίου εξαιρούνται.
4ον άλλο σκοπό έχει η επιδότηση και άλλο η αποζημίωση.και τα δύο χρειάζονται.Εάν η πρώτη κακή χρονιά έχει και δεύτερη και τρίτη τότε το βοήθημα είτε το πείς επιδότηση είτε αποζημίωση είναι το ίδιο.
5ον Εγώ θεωρώ πως οι μελισσοκόμοι αυτών των νησιών είναι αγωνιστές και όχι ανταγωνιστές.Το μέλι Ελικώνα , το Θυμάρι Βοιωτίας και το πεύκο Εύβοιας που βγάζω δεν ζημιώνονται από το Θυμάρι που βγάζει κάποιος συνάδελφος στην Πάρο ή στην Κύθνο.Η ενίσχυση που δίδεται δεν με πειράζει...Εγώ παράγω μέλι και το διακινώ στην περιοχή μου , άρα δεν με ζημιώνει η πώληση του μελιού των νησιών που κατά κύριο λόγο συντελείται στα νησιά!
6ον Δεν είδα να <<σπάνε>> τις τιμές στα νησιά! Το αντίθετο μάλιστα οι τιμές που πουλάνε είναι (βάση ιδιαιτερότητας) πιό υψηλές , οπότε όχι μονο δεν υφίσταται μείωση των τιμών αλλά αύξηση της αξίας του μελιού! Δηλαδή όταν σε κάποιο νησί (π.χ. Σίκηνο )το Θυμάρι το πουλάνε 16 ευρώ , τότε αυτό δεν με κάνει μη ανταγωνιστηκό γιατί αντί για 12 θα πουλήσω 13 ή 14! οπότε στην ουσία κερδίζω.Αυτό που λές θα ίσχυε αν η επιδότηση πήγαινε στον γείτονα μελισοκόμο στην Οιχαλία ή στη Θήβα οπότε εγώ και εσύ που δεν πήραμε κάτι θα πουλούσαμε στην τιμή που θα καθορίζανε οι ντόπιοι επιδοτούμενοι μελισσοκόμοι .Εδώ όμως μιλάμε για τα νησιά του Αιγαίου.
7ον Τα προγράμματα δεν αναφέρονται μόνο σε ζημιές αλλά δίδονται και σε περιπτώσεις ενίσχυσεις .Τώρα αν τα χρήματα φτάσουν! Φαντάζομαι πως επειδή τα ποσά είναι δημοσιευμένα εάν γίνει κάποια κατάχρηση θα βρέθει κάποιος νησιώτης μελισσοκόμος να το καταγγείλει , μέχρι στιγμής πάντως δεν ακούστηκε κάτι για οικονομική ατασθαλεία.
8ον Αυτήν την πρόταση σου την βρίσκω πολύ σωστή.
9ον Ανέξοδη η νησιώτικη μελισσοκομεία;;; Σίγουρα τα έξοδα κίνησης των μελισσοκόμων της ηπειρωτικής Ελλάδας είναι πολλά και μακάρι να βρεθούν τρόποι να μειωθούν τα έξοδα και οι κλοπές.
Αλλά βρε Granazis πόσο αγοράζουμε εμείς τις κυψέλες και τον εξοπλισμό και πόσο φτάνει η τιμή στα νησιά;;; Και μόνο τα μεταφορικά , τους αποκλεισμούς και την απουσία μελισσοκομικών καταστημάτων αρκούν για να κοστίζουν τα μελισσοκομικά είδη <<καραβίσια>>
Πιστεψέ με πολλοί νησιώτες μελισσοκόμοι θα προτιμούσανε να πάρουν το φορτηγό τους με τα μελισσάκια και να τρέξουν στις ανθοφορίες και όχι να σπαταλούν τροφές για συντήρηση αλλά το κόστος να φορτώσουν είναι φαρμακερό!
Εγώ δεν πιστεύω πως η νησιώτικη μελισσοκομία είναι ανέξοδη.
10ον Σίγουρα η Θάσος είναι ζηλευτή για την μελισσοκομική της μορφή αλλά οι επιδοτήσεις είναι πιο ζηλευτές: Για αγορά υλικών μελισσοτροφών και δημιουργία αυτών 53,426. εγώ αυτό θα ήθελα να μπορώ να είμαι σε ένα μελισσοκομικό συνεταιρισμό που να προμηθεύομαι και να φτιάχνω τις μελισσοτροφές μου.Άρα λοιπόν δεν μου φταίει η επιδότηση που δίδεται στη Θάσο μου φταίει οτι σε ολόκληρη τη Βοιωτία οι μελισσοκομικοί Συνεταιρισμοί δεν έχουν ούτε ένα ζυμωτήριο και τα μέλη όχι μόνο δεν αλληλοβοηθούνται αλλά σχεδόν δεν μιλάνε μεταξύ τους!!!
Δηλαδή επειδή η οικονομική κατάσταση είναι άσχημη να αφήσουμε να πεθάνει και αυτό το εθνικό προιόν; άντε και δεν τα δίνανε αυτά τα χρήματα στα μικρά νησιά του Αιγαίου τι θα άλλαζε; ε θα ερχότανε περισσότεροι τόνοι κινέζικου μελιού επειδή είναι φθηνότερο!

Αγαπητέ Granazis εγώ νομίζω πως οι οικονομικές αυτές κινήσεις είναι καλές και ουσιαστικά ενισχύουν τον μελισσοκομικό κλάδο άσχετα εάν δεν δόθηκαν στις δικές μας περιοχές.Ας φροντίσουμε εμείς τα μέλη των μελισσοκομικών συλλόγων ώστε να αναδείξουμε την ποιότητα και την τιμή των ελληνικών μελιών, να διαφημήσουμε τα μελισσοκομικά προιόντα και εάν πράγματι δικαιούμαστε κάποια επιδότηση ή αποζημίωση..να την απαιτούμε και εμείς cheers cheers cheers
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 261

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....   AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Icon_minitimeΠεμ Δεκ 09, 2010 7:12 am

Να πώ και εγώ με την σειρά μου μια και ζώ και ασκώ μελισσοκομία στην Πάρο;
Από το 1984 που ήρθα και εγκαταστάθηκα μόνιμα δεν είδα ουτε έναν(1)μελισσοκόμο της στεριανής Ελλάδας να φέρει τα μελίσσια του εδώ για να πάρει θυμαρίσιο.Τυχαίο;;ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ γιατί από την Χαλκιδική τα πηγαίνουν στην Καλαμάτα!!!!!!.Έχω γράψει πολλές φορές οτι όποιος θέλει ας έρθει εδώ και να κάνει μελισσοκομεία για εναν χρόνο και...τα ξαναλέμε.
Το να υπάρχουν 5-6 ίσως και παραπάνω ανθοφορίες και για κάποιο λόγο να μην πηγαίνει τα μελίσσια του εκεί δεν φταίει η ενίσχυση σε ΖΑΧΑΡΙ που παίρνουν οι μελισσοκόμοι των μικρών νησιών.ΜΙΚΡΑ ΝΗΣΙΑ ΑΙΓΑΙΟΥ αναφέρει ο κανονισμός και μάλλον εννοεί από αυτά που καταλαβαίνω μικρά σε έκταση και η οποία δεν ορίζεται.Τώρα πώς γίνεται μεγάλα νησιά με πολλές ανθοφορίες να μπαίνουν στο πρόγραμμα ρωτήστε τους τί κονέ έχουν τα συγγεκριμένα νησιά στο υπουργείο και το σκεπτικό του Υπουργείου για την επιδότησή τους.
Συμπτωματικά πριν από δυό-τρείς μέρες γύρισα από μια εκδρομή που έκανα σε Θεσαλία και Μακεδονία.Πολλές φορές το είπα και από μέσα μου αλλά και φωναχτά -τί κάνουμε εμείς εδώ κάτω ρε Μάρκο;-Είδα χιλιάδες στρέματα φυτεμένα με μελισσοκομικά φυτά είδα 20 Νοεμβρίου να γίνεται χαμός στα πεύκα της Ευβοιας από μέλισσες κάτι που ήταν πρωτόγνωρο για μένα.
Πολλές φορές όταν μίλαγα με φίλους μελισσοκόμους και έλεγα τα προβλήμματα που αντιμετωπίζω μου έλεγαν-ας είναι καλά-στείλτα επάνω για να βοσκήσουν και να μαζέψουν γύρες.Αλλά τα έξοδα να πάνε και να έρθουν είναι τεράστια αφ'ενός και αφ'ετέτου ποιός θα αγοράσει μέλι που δεν παράγεται στην περιοχή και δεν είναι θυμαρίσιο;;.
Μιας και αναφέρθηκε ο φίλος Σπυρέτο σε διαφορά τιμών από στεριά σε νησιά θα αναφέρω δυό πράγματα που με εντυπωσίασαν στα σούπερ μάρκετ.
Νερό "Αυρα" 6αδα στην Χαλκίδα τιμή 1.48€ στην Πάρο 2,85€
Καφές "Λουμίδη" 1,49€ στην Χαλκίδα στην Πάρο 2,10€.
Σουβλάκι στα Ψαχνά Ευβοίας 1,80€(σαν μισό μπουκάλι του νερού 1,5 λιτρου)στην Πάρο 2,20€ και στο μέγεθος είναι λίγο μεγαλύτερο από εναν τυλιγμένο αναπτήρα!!!!!
Θέλεις να πώ και για μελισσοκομικές τιμές στην Πάρο;Εμβρυοθάλαμος με πάτο και καπάκι 50€
Κηρήθρες 1,1€ μελισσοτροφή (ας την πούμε) 1,55€ το κιλό,να συνεχίσω;θα κουράσω τους αναγνώστες.
Granazis η επιδότηση είναι σε ζάχαρη δεν είναι σε χρήμα και ο σκοπός που δίνεται είναι για να μην ψοφήσουν τα μελίσσσια τους υπόλοιπους 9 μήνες της χρονιάς που δεν υπάρχει τίποτα για να φάνε και να συντηρηθούν.
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris

Αριθμός μηνυμάτων : 147

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....   AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Icon_minitimeΠεμ Δεκ 09, 2010 2:10 pm

Ενδιαφέρουσα και μακροσκελή κουβεντούλα άνοιξε εδώ! Το ζουμί της υπόθεσης είναι όχι τι κάνανε κάποιοι σύλλογοι/συνεταιρισμοί και εξασφάλισαν κάποια ευρόπουλα (έστω και για αφίσες) αλλά ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ οι δικοί μας (π.χ. Ιονίου captain) αφενός για να προκυρηχθούν δράσεις που τους περιλαμβάνουν και μετά να διεκδικήσουν κάποια χρήματα από αυτές τις δράσεις.

Μην φτάνουμε στο ανέκδοτο του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου για την κατσίκα του γείτονα: ʽʼΕμφανίστηκε ο Θεός σε κάποιον και του είπε ότι μπορεί να του ζητήσει μια επιθυμία και Αυτός θα την πραγματοποιήσει. Του λέει λοιπόν ο άνθρωπος ότι ο γείτονας του έχει μια κατσίκα που ήταν όμορφη και έκανε πολύ γάλα ενώ η δική του ήταν καχεκτική και έτοιμη να ψοφήσει. Ώστε θέλεις και εσύ μια κατσίκα σαν του γείτονα του λέει ο Θεός. Όχι , του απαντά ο άνθρωπος , θέλω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.”

Και αν το υπουργείο δίνει αυτά τα "ψίχουλα" σκεφτείτε τι θα μπορούσε να διεκδικήσει κάποιος σοβαρός από ευρωπαικά προγράμματα κλπ...
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....   AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Icon_minitimeΠεμ Δεκ 09, 2010 9:40 pm

Φιλοι μου βλεπω οτι μου την πεφτετε ολοι αλλα για την..... τιγανητα .....τιποτε....!!!!
Ολο στο λαδι μενουμε.....
Αν αρχισουμε ποσο εχει το λαδι στη Μανη και ποσο στη Χιο ,να πουμε και ποσο εχει ο καφες στο σουπερ μαρκετ και ποσο στο μπακαλικο της ανω ραχουλας..........
Συζητηση πιστευω ασχετη, ακαιρη και τουλαχιστο εκτος θεματος στην παρουσα (ας πουμε διαφωνια μας)......
Ξεκιναω απο το φιλο melissaris......
ΠΟΤΕ ειπα εγω να (πεθανουν) οι συναδελφοι μελισσοκομοι ακομα και των ακρητικων ,αλλα και ολων, των προνομιουχων, η οχι νησιων μας?????????????
Το κακκο ειναι οτι σε αυτη την ερμη τη χωρα μας οσο θυμαμαι ολοι ζητανε να παρουν........
Και επιδει η ηλικια μου ειναι τετοια πιστεψεμε θυμαμαι πολλα......καποτε στην περιοχη μου εσπερναν σληρο σηταρι .... ενω ηξεραν.. οτι δεν θα ευδοκημισει μονο και μονο για να παρουν την επιδοτηση ουτε καν το θεριζαν.....!!!!!!!!
Και μια ερωτηση.....οταν λες οτι τα δινει το υπουργειο, !!!!!!....δηλ. ο υπουργος παει στο λευτοδεντρο κοβει λευτα και τα δινει οπου του ζητανε...?????? Αυτα δεν ειναι ολων μας???
Και λεω για το υπουργειο γιατι οπως θα εχεις καταλαβει τωρα τελευτεα οι ευρωπεοι δεεεεενννννν.........
Και για ΑΚΟΜΗ μια φορα.........ΑΝ καποιος παθει μια ζημια ειμαι και εγω στο πλευρο του να αποζημιωθει και με το παραπανο..........
Στις μερες ομως που ζουμε ολοι μας,... με σχεδον ολους τους νεους..... της χωρας μας να αγωνιουν για ενα μεροκαματο........εγω...........θα ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ.. να τα εδηνε σε οσους αποφασιζαν να ασχοληθουν με τη μελισσοκομια παρα σε αφισες και λογισμικα ...εστω και αν ειναι και σε μερη κρυμενα απο το ΘΕΟ......!!!!

Χρωσταω ομως και στο Μαρκο κατι, γιατι στη βιασηνη του να υποστηριξει τα κεκτημενα νομιζω οτι με αδικησε λιγο....
Φιλε μαρκο εισαι παλιος και καλος μελισσοκομος.........
Αρα ξερεις οτι αν δεν εχεις πολλα μελισσια ειναι σχεδον αδυνατο να εκμεταλευτεις 5και 6 ανθοφοριες..... και δεν νομιζω οτι ολοι στην ηπειρωτικη Ελλαδα ειμαστε μεγαλομελισσοκομοι......
Με 30 η 50 η και 80 μελισσια σαν βαση ζητημα να παρεις 1-2 κανονικους τρυγους και αυτο με το ΘΕΟ διπλα σου.....
Δεν εχω μαθει ακομα για καποια ρατσα που να γυρνας τα ιδια μελισσια σε 5-6 ανθοφοριες και να περνεις και μελια...........και μην μου πεις να τα χωρισουμε γιατι το να πας απο Μεσσηνια στην Εβοια με 15-20 μελισσια ειναι πλεον πολλυ ακριβο χομπυ.........γιατι αν ηταν δουλεια θα επρεπε να επιδοτηθουμε.....
Θελω ομως τη γνωμη σου και για κατι αλλο............
ΑΝ αποφασιζα να καλιεργεισω ξυνα στον ολυμπο .....εσυ..(υπουργειο) θα επρεπε να με πληρωνεις καθε φορα που θα τα καταστρεφει ο παγος..??????
Γιατι αν ειναι ετσι ...τοτε να εκτρεφουμε λαγους στο ξεφωτο και μαλιστα χωρις περιφραξη.........!!!!!!
Ζηταω συγνωμη αν στα προηγουμενα που εγραψα διατυπωσα κατι λαθος......
ΠΟΤΕ δεν ειπα να μην ενυσχιθουν τα νησια η καποιες ακριτικες περιοχες της χωρας...Αλωστε εχει χωρια στην Πελοπονησο η στην Θρακη που ακομα δεν εχουν ρευμα η δρομους.........
ΠΟΤΕ ομως δεν θα συμφωνισω οταν αυτο γινεται στοχευμενα, ειτε αυτο αφορα μελισσοκομους ,ειτε ψαραδες ,ειτε γεωργους, ειτε κτηνοτροφους,......κλπ κλπ.....
Αν πρεπει (και πρεπει) να ενυσχιθουν τα νησια να γινει....εστω και χωριστα για καθε ενα, αλλα για ολους .......και σε πραγματα ουσιας..!!!!
Συγνωμη που δεν βαζω και τις αφισες και τη διαφιμηση και τα λογισμικα των μελισσοκομων σε αμεση αναγκη και προτεραιωτητα, αλλα ειναι αποψη μου.....
Οσο για τον εξοπλησμο "φαρμακι" Μαρκο δεν θα ηταν κακκο να φυγετε λιγο απο τα καθηερωμενα και να στιρηξετε ενα ξυλουργο να βγαλετε δικος σας ......ετσι θα φτυνινει και του εμποριου.....
Εκτος ομως απο το ανεκδοτο της κατσικας ,το περασμα μου σε νεαρη ηλικια απο την Ελληνικη ναυτηλια με εμαθε και ενα αλλο........Το ελεγαν οι παλιοι καπετανεοι στους ναυτες που δουλευαν μεσα στο λιοπυρι ματσακονι......ΕΛΑ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΦΑΓΕΣ ΤΟ ΑΥΓΟΟΟΟ......!!!!!!!!!
Πιστευω οτι αυτο θα παθουμε αν συνεχισουμε να θελουμε ετοιμα λευτα.......αν δεν καταργισουμε το σκεπτικο ..."να παρουμε".....αν δεν απλωσουμε τα ποδια μας ως εκει που φτανει το παπλωμα......
ΟΙ παλιες πρακτικες εχουν τελιωσει ...... καιρος να το παραδεχτουμε.........δεν υπαρχουν λευτα.......τουλαχιστον για μη ουσιας και απολητης αναγκης πραγματα....
Δικαιωμα σας να διαφωνειτε ............
Δικαιωμα μου να εχω τις αποψεις μου.......

ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....   AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 7:47 am

Φίλε granazis δεν σου την πέφτουμε , απλά εκφράζουμε διάφορες απόψεις τις οποίες πιστεύουμε για το θέμα Very Happy Ασφαλώς είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός μας να έχει ιδία και προσωπική άποψη , εάν πρόσεξες στα προτεινόμενα ερωτήματα σου σε κάποια πράγματα συμφωνώ και σε κάποια πράγματα αντιτείνω διαφορετική προσωπική άποψη.
Δεν κάθομαι και γράφω επειδή θέλω ντε και καλά να διαφωνήσω και να την ''πέσω'' σε κάποιον , χαίρομαι που γίνεται αυτός ο διαδικτυακός διάλογος, χαίρομαι που εκφράζουμε όλοι μας τις προσωπικές απόψεις ασχέτως αν σε κάποια πράγματα έχουμε άλλες απόψεις cheers αυτό εξάλλου είναι το υπέροχο δημοκρατικό γνώρισμα του διαλόγου. cheers
Προσωπικά δεν προσπαθώ να κάνω κανέναν να αλλάξει γνώμη και ασφαλώς είναι δικαίωμα όλων να έχουμε τις απόψεις μας.
Εάν διαβάσεις ξανά το προηγούμενο σχόλιο μου θα δεις πως δεν προσπαθώ να αντικρούσω τα ερωτήματα σου αλλά απαντώ όπως βλέπω εγώ τα πράγματα.Επαναλαμβάνω λοιπόν πως κινήσεις σαν αυτές ενισχύουν την Ελληνική μελισσοκομία και την παραγωγή του Ελληνικού μελιού.Εάν το Ελληνικό μέλι δεν ενισχυθεί και μειωθεί η ποσοστιαία παραγωγή του να είμεθα σίγουροι πως η αγορά θα κατακλυστεί από εισαγώμενα αμφίβολου ποιότητος μέλια!!!
Έτσι λοιπόν στα Αιγαιοπελαγίτικα νησιά η έλλειψη τοπικού μελιού θα στοιχίσει στην Ελληνική Μελισσοκομία.
και μην μένουμε σε θέματα τύπου αφίσες και λογισμικά σε μέρη κρυμένα από το Θεό ... ναι χρειάζονται και αυτά για παράδειγμα εγώ είμαι ένας απλός παραγωγός και η ποσότητα μελιού που πουλάω δεν μπορεί να συγκριθεί με εκείνη της μελισσοκομικής του Πίττα ούτε βάζω το μέλι μου στα εμφανή ράφια των μεγάλων σουπερ μάρκετ αλλά αναγκαστικά βάζω ετικέτα και συσκευάζω σε γυάλινα βάζα ώστε να σταθώ στα μάτια των πελατών μου.Θέλω να πώ δηλαδή πως δεν αρκεί μόνο η ποιότητα χρειάζεται και προσπάθεια για <<διαφήμιση>> άρα λοιπόν οι αφίσες που λέμε έχουν λόγο ύπαρξης και μπορεί με την πρώτη ματιά να λέμε πως είναι πεταμένα λεφτά αλλά δεν είναι.Σε αυτά τα μέρη που λέμε ότι τα χρήματα δίνονται σε αφίσες οι αφίσες έχουν και αυτές συμβολή στην πώληση.Δηλαδή εφόσον παράγεται το μέλι πρέπει και να διαφημιστεί ώστε να γνωστοποιηθεί και πωληθεί στην εμβέλεια του αγοραστικού κοινού στους επισκέπτες-τουρίστες των νησιών.Αφαλώς χρειάζεται και ενίσχυση σε όσους θέλουν να ασχοληθούν αλλά συνάμα και διαφήμιση για την καλύτερη πώληση που σημαίνει επιπλέον κίνητρο για την ενασχόληση .Σκέψου granazis αντί για τις αφίσες να μοιράζανε π.χ. 3000 ευρώ στους νέους ως κίνητρο για να σχοληθούνε με τη μελισσοκομία και αυτοί οι νέοι με τα τρομερά αυτά ποσά θα βγάζανε επιτέλους μέλι αλλά πως θα το πουλούσανε εφόσον θα ήταν άγνωστο στους επισκέπτες αγοραστές !!!
Πρέπει να κατανοήσουμε πως η μελισσοκομία απαιτεί πολλά.
Δεν αρκούν οι κυψέλες , το μελισσοκομικό φορτηγό , ο εξαγωγέας...
το μέλι είναι εμπορικό προιόν και απαιτούνται και λογισμικά και αφίσες cheers
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris

Αριθμός μηνυμάτων : 147

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....   AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..... Icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 12:59 pm

Φίλε Granazis δεν διαφωνώ ίσα ίσα συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που λες.
Η ένστασή μου είναι ότι επειδή ακριβώς δεν είναι του υπουργού τα λεφτά αλλά και δικά μου, προτιμώ να πάνε στο Α ξερονήσι και να γίνουν αφίσες παρά πισίνες στο αναψυκτήριό του, ή νεοκλασικό με θέα την Ακρόπολη ή μερίσματα στις offshore του ή παχυλός βασιλικός πολτός για τους κηφήνες της ΕΡΤ, της τηλεόρασης της βουλής, .......
θα προτιμούσα βέβαια αντί αφίσες να γίνουν κάτι καλύτερο, και αντί μόνο το Α ξερονήσι να πάρουν οι συνάδελφοι σε όλη την επικράτεια.
Γι αυτό ακριβώς μέμφομαι τον εαυτό μου πρώτα και μετά τους συλλόγους/συναιτερισμούς του χώρου για τα χάλια μας.

Λόγοι επαγγελματικοί με έχουν πάει 3 φορές στη χώρα των Βάσκων, όπου από καλή τύχη (ή ατυχία???) γνώρισα τι θα πει συναιτερισμός. Το σαβατοκύριακο θα μας κλείσει μέσα ο χιονιάς, ρίξτε μια ματιά λοιπόν σε αυτά και συγκρίνετέ τα με δικές μας πρακτικές:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

AΛΛΑ ΚΟΛΠΑ.....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τα άλλα κόλπα-
Μετάβαση σε: