Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . .

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . .   Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . . Icon_minitimeΠεμ Αυγ 26, 2010 5:32 pm

Καπου. . . καποτε. . . ειχα ακουσει,διαβασει για μια καλυψη των μελισσιων στην μεταφορα με φερρυ-μποτ . . .
εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] μπορειτε να διαβασετε στην τελευταια παραγραφο σχετικα με το διχτυ (και οχι μονο, και το παραπανω μερος του αρθρου ειναι ενδιαφερον).
Οταν διαβαζω κατι τετοια, κατι με . . . γαργαλαει.Λεει:
- . . .εστειλε ο ΟΜΣΕ ανακοινωση . . . στους συλλογους . . .ε και, ανηκουμε ολοι σε κανα συλλογο,ειναι υποχρεωτικο?Αντε και να ανηκουμε, ειναι ολοι οι συλλογοι τοσο ενεργοι που να ενημερωνουν αμεσα και εγκαιρα τα μελη τους,ζηταω συγγνωμη για την πικρα και κακια που βγαινει για τους συλλογους,αλλα ετσι ειναι η κατασταση.
-Θεμα πρακτικοτητας,τι σο'ι' πανι πρεπει να ειναι αυτο ωστε να εφαρμοζει σε καθε καροτσα και να μην υπαρχει περιπτωση να βγουν μελισσες?Μπαλονι scratch?Αρα αυτην η περιπτωση αποκλειεται.δηλαδη, χρειαζομαστε αμαξια με κοφα.Και δεν μας λενε κιολας πως θα αεριζονται,πως θα τα δροσιζουμε?
Κατι αλλο, ξεκιναει ενας ατυχος μελισσοκομος τα αγρια μεσανυχτα και φτανει στο λιμανι,τι θα του πουν δεν ανεβαινεις γιατι δεν εχεις διχτυ?αντε εναν,αμα ηταν πολλοι θα ηταν διαφορετικα?
Τα ερωτηματα που εθεσα καταληγουν ρητορικα,γιατι πολλα απλα δεν μπορουν να απαντηθουν απο τους συγχρονους ¨ρητορες¨που μας οδηγουν και οχι κυβερνουν.Παει μακρια η βαλιτσα . ..
Εγραψα πολλα και ηπια, θα μπορουσα και περισσοτερα,ε και τι θα γινοταν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . .   Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . . Icon_minitimeΣαβ Αυγ 28, 2010 5:26 am

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα που γράφει η ανακοίνωση της ΟΜΣΕ αλλά έχει απόλυτο δίκιο.Μάλλον δεν θα έχεις κάνει μεταφορά με πλοίο και δεν ξέρεις.Επειδή υπάρχουν μελισσοκόμοι που οι ίδιοι και οι κυψέλες τους έχουν ίδια ηλικία και από παντού βγαίνουν μέλισσες για τον λόγο αυτόν το λέει.Όταν κάνεις μεταφορά νύχτα και με το φορτηγό και να βγεί καμιά δεν τρέχει τίποτα όταν όμως είναι σε κλειστό χώρο και βγούν μέλισσες τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημμα.Μην κοιτάς εμάς τους εξικοιωμένους με το δηλητήριο της μέλισσας.Υπάρχουν άνθρωποι που είναι αλλεργικοί και αν τους τσιμπήσει μιά μέλισσα στο καράβι μέσα και πάθει αλλεργικό σόκ τί γίνεται;Ύπάρχει ένα δίχτυ σαν το λιόπανο που τα σκεπάζεις όλα μαζί και τελείωσε έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . .   Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . . Icon_minitimeΣαβ Αυγ 28, 2010 7:52 pm

Μαρκο πολυ απλα το βλεπεις.Δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος.
Και ομως τα μεταφερνω ευβοια απο γλυφα.Περυσι στο πηγαινε και στο αλλα καμια παρατηρηση και στις ενδιαμεσες για τρυγο απο αλλους που εβλεπα να μεταφερνουν κανενα προβλημα παλι.Φετος τι αλλαξε,εγινε κανα ατυχημα?
Αυτο το λιοπανο που λες, πως θα το εφαρμοσεις?
Για να εχει εφαρμογη πρεπει να πιανει εξωτερικα στην καροτσα,οπως στις νταλικες,καταλαβες τι εννοω . . .


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . .   Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . . Icon_minitimeΚυρ Αυγ 29, 2010 8:29 am

Διακίνηση μελισσοσμηνών με πλοία:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . .   Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . . Icon_minitimeΚυρ Φεβ 12, 2012 12:58 pm

Μάλλον εννοεί τις σίτες μεταφοράς που βάζαν οι παλιοί μελισσοκόμοι και κλείναν τις κυψέλες τους πριν βγουν τα αυστραλιανά καπάκια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καπου το ειχε παρει το αυτι μου . . . .αλλα δεν το πιστευα . . .
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» αυξηση πληθυσμου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τα άλλα κόλπα-
Μετάβαση σε: