Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αλοη βερα.

Πήγαινε κάτω 
+6
ionis
fidemporas
λοβινιωτης
lingistis
ΣΠΥΡΕΤΟ
LOBE
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΠεμ Αυγ 19, 2010 1:17 pm

Φιλοι μου γεια σας.
Σε πολλα μελισσοκομικα μπλογκς γινεται λογος για την χρηση αλοης βερα στη μελισσοκομια για την καταπολεμηση σχεδον ολων των ασθενειων,αλλα και για την αναπτυξη των μελισσιων.
Εχει κανει κανεις απο εσας χρηση?Τι αποτελεσμα ειχε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΠεμ Αυγ 26, 2010 7:46 am

Η αναφορά στην Αλόη Βέρα όσον αφορά την ευεργετική δράση της στη μελισσοκομία , είναι αρνητική από το σύνολο των μελισσοκομικών μπλόκ.Άν διαβάσεις κάπου ενθαρρυντικά σχόλια και υποσχόμενα αποτελέσματα τότε μάλλον πρόκειται για κάποιο από τα 3-4 ιστολόγια του πωλητή-εμπόρου της Αλόης...Δεν νομίζω να έχει γίνει θετική αναφορά από μελισσομπλόγκερ και μάλλον κανένας δεν χρησιμοποιεί την Αλόη! Εξάλλου ακόμη και σε μελισσοκομικά περιοδικά υπάρχουν τέτοιες διαφημίσεις,Αλλά το θέμα είναι κατα πόσον ωφελεί ή όχι η Αλόη Βέρα το μελίσσι..Μελετήθηκε η χρήση της αλλά δεν αποδείχθηκε κάποια θετική ή ευεργετική δράση...Προς θεού δεν έχω κάτι με τον άνθρωπο που εμπορεύεται το προιόν ούτε με το ίδιο το προιόν...εξάλλου η Αλόη Βέρρα έχει θετικά αποτελέσματα σε άλλες εφαρμογές , στη μελισσοκομία δεν βοηθά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΠεμ Αυγ 26, 2010 6:25 pm

Έτσι είναι... αν η Αλόη Βέρα ήταν όσο αποτελεσματική λένε "ορισμένοι" θα το διαφημίζανε οι ίδιοι οι μελισσοκόμοι Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λοβινιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
λοβινιωτης


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΠεμ Αυγ 26, 2010 9:47 pm

διάβασα και εγώ μερικά πράγματα για την Αλόη Βέρα και ψάχνοντας μήλισα με μερικούς μελισσοκόμους που κάναν εφαρμογές με Αλόη Βέρα και μου είπαν θετικά πράγματα. Δεν ξέρω κάτι παραπάνω θα ήθελα να μάθω όμως γιατί η διαφήμιση είναι πολύ μεγάλη.Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας μας τα γράψει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΠαρ Αυγ 27, 2010 1:06 pm

Οι επιστημονικές έρευνες έδειξαν πως η χρήση της Αλόη Βέρα φαρμακευτικά δεν ευσταθεί.Ορισμένοι επιμένουν πως η χορήγηση Αλόης σε σιρόπι δίνει <<τρομερά>> αποτελέσματα...γόνους ,ανάπτυξη μελισσιού , συγκομιδή μελιού...Αλλά τελικά αυτό οφείλεται στην τροφοδότηση με σιρόπι Very Happy
Ας πιάσουμε όμως το πράγμα από την ανάποδη:
-Βαρρόα ...θεραπεύει η Αλόη;;; όχι...Δεν έχει αποδειχθεί επίσημα καμία δυνατότητα της Αλόης...
-Σηψιγονία...θεραπεύει η Αλόη;;; όχι...
-Ασκοσφαίροση...θεραπεύει η Αλόη;;;όχι
-Στις υπόλοιπες ασθένεις του μελισσιού θεραπεύει η Αλόη;;; όχι...
Τελικά που ωφελεί η Αλόη;;;
Μην πούμε για ανάπτυξη του μελισσιού με επακόλουθο τα πολλά μέλια γιατί με τόσο σιρόπι που προτείνεται να χορηγηθεί ακόμη και οι σφήκες θα έβαζαν μέλι!
Είναι τραγικό κάποιοι έμποροι να εκμεταλλέυονται την ύπαρξη σοβαρών ασθενειών του μελισσιού (βαρρόα) και την αγαθή ευπιστία των άπειρων και ονειροπόλων μελισσοκόμων που ονειρεύονται δεκάδες κιλά μέλι ανά κυψέλη...
Αυτά λοιπόν...
ΥΣ.Να θυμόμαστε : Η μελισσοκομία είναι απέραντη αλλά έχει όρια και αυτά τα όρια τα βάζει η φύση και όχι το δικό μας ''θέλω''....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλόα   Αλοη βερα. Icon_minitimeΠαρ Σεπ 03, 2010 12:26 pm

Αγόρασα τα προιόντα και θα εφαρμόσω τις επόμενες μέρες.
Θα ποστάρω εντυπώσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλοη Βέρα   Αλοη βερα. Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 8:05 pm

Η Aloe Vera είναι ένας κάκτος που εβδοκιμεί στο Περού. Ότι κι αν κάνει στις μέλλισες δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο να δώσεις στα ελληνικά μελίσσια κάτι το οποίο δεν έχον μάθει να το τρώνε ή να ζούνε με αυτό.
Είναι σαν να τρως εσυ κινέζικο συνέχεια. Δεν παει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΚυρ Οκτ 03, 2010 1:07 pm

ionis έγραψε:
Η Aloe Vera είναι ένας κάκτος που εβδοκιμεί στο Περού. Ότι κι αν κάνει στις μέλλισες δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο να δώσεις στα ελληνικά μελίσσια κάτι το οποίο δεν έχον μάθει να το τρώνε ή να ζούνε με αυτό.
Είναι σαν να τρως εσυ κινέζικο συνέχεια. Δεν παει

Και η ντομάτα απ΄ το Περού ήρθε...Τι σημαίνει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitrios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΚυρ Οκτ 03, 2010 10:44 pm

ionis έγραψε:
Η Aloe Vera είναι ένας κάκτος που εβδοκιμεί στο Περού. Ότι κι αν κάνει στις μέλλισες δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο να δώσεις στα ελληνικά μελίσσια κάτι το οποίο δεν έχον μάθει να το τρώνε ή να ζούνε με αυτό.
Είναι σαν να τρως εσυ κινέζικο συνέχεια. Δεν παει
η αλοη δεν ευδοκιμει μονο στο περου (μην ξεχναμε οτι ο Μ.Αλεξανδρος εκανε ολοκληρη επιδρομη για να κυριευσει ενα νησακι για να παρει την παραγωγη ) εξαλου απο τα 300 ειδη μονο τα 4-5 ειναι θεραπευτικα.η αλοη κανει καλο στην αναπλαση του δερματος και γιάυτο λενε οτι κανει για την βαρροα ,οτι δεν μπορει να κολησει η βαρροα .φυσικα δεν συμφωνω οτι η αλοη ειναι πανακεια για ολα τα προβληματα .δεν πρεπει να εμπιστευομαστε τον καθε πωλητη που λανσαρει το προιον του.τωρα η διαφημιση κυριαρχει και στα μελισσοκομικα περιοδικα .αν ηταν τοσο καλη δεν θα γραφανε κατι οι συνεργαζομενοι γεωπονοι της ομοσπονδιας;δεν θα καναν καποιο αφιερωμα για τις ιδιοτητες και το καλο που κανει στα μελισσια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 12:06 am

Υπαρχει η ιατρικη υπαρχει και η ομοιοπαθητικη την οποια εφαρμοζουν οι ιδιοι οι γιατροι της ιατρικης και σε πολλες περιπτωσεις καθηγητες πανεπηστημιακων νοσοκομειων.
Η διαφορα?Τεραστια τοσο στο κοστος οσο και στις επιπονες πρακτικες της ιατρικης.Το υπουργειο υγειας ουτε να ακουσει περι ομοιοπαθητικης και να ενταξει τις θεραπειες στα ταμεια.Γιατι?
Τι θα γινει η ιατρικη βιομηχανια αλλα και η φαρμακευτικη που εχει στηθει στη καμπουρα του αρρωστου?
Μην παρεξηγηθω δεν θελω να πω οτι η Αλοη ειναι η ομοιοπαθητικη εναλακτικη λυση για τα μελισσια μας(μακαρι να ειναι) απο τη στιγμη που ο ιδιος δεν εχω κανει τις εφαρμογες για να ειμαι απολυτος.Σκοπευω καποια στιγμη να κανω τις δοκιμες μου (τελος της σαιζον)και σε ενα χρονο θα εχω προσωπικη αποψη.
Μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι οι περισσοτεροι που πηραν θεση στο θεμα ηταν ΑΠΟΛΥΤΟΙ χωρις να εχουν τη προσωπικη εμπειρια .Ισως να εχουν δικιο.
Οποια και να ειναι η αληθεια θα πρεπει ειδικα στη μελισ/μια να πιστευουμε τα ματια μας και οχι τα αυτια μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 11:56 am

Πάντως εγώ περιμένω να δω τι θα γράψουν τα παιδιά που θα την δοκιμάσουν... έως τότε έχω εκφράσεει την άποψη μου πιο πάνω. Το θέμα είναι ότι εις γνώση μου δεν υπάρχει κάτι επίσημο που να υποστηρίζει ότι κάνει καλό, κάποια δημοσιευμένη έρευνα κλπ. μόνο "διαφημήσεις"... εάν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό πολύ θα ήθελα να μας το αναφέρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 1:55 pm

lingistis έγραψε:
Πάντως εγώ περιμένω να δω τι θα γράψουν τα παιδιά που θα την δοκιμάσουν... έως τότε έχω εκφράσεει την άποψη μου πιο πάνω. Το θέμα είναι ότι εις γνώση μου δεν υπάρχει κάτι επίσημο που να υποστηρίζει ότι κάνει καλό, κάποια δημοσιευμένη έρευνα κλπ. μόνο "διαφημήσεις"... εάν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό πολύ θα ήθελα να μας το αναφέρει.
\\

Ήδη έχω κάνεις τις 4 εβδομαδιαίες εφαρμογές. Θα ποστάρω σε 20 μέρες περίπου που θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 2:17 pm

Ισοδύναμα και γενικά στην ίδια κατάσταση μελίσσια άφησες όπου δεν θα κάνεις εφαρμογή Aloe Vera αλλά σκέτο το σιρόπι??? Στο λέω γιατί πρέπει να έχεις ένα σημείο σύγκρισης (μάρτυρα), αλλιώς δεν θα βγάλεις σωστό συμπέρασμα.

Περιμένουμε τα νέα σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΤρι Οκτ 05, 2010 12:12 am

lingistis έγραψε:
Ισοδύναμα και γενικά στην ίδια κατάσταση μελίσσια άφησες όπου δεν θα κάνεις εφαρμογή Aloe Vera αλλά σκέτο το σιρόπι??? Στο λέω γιατί πρέπει να έχεις ένα σημείο σύγκρισης (μάρτυρα), αλλιώς δεν θα βγάλεις σωστό συμπέρασμα.

Περιμένουμε τα νέα σου.

Σωστά τα λες ... αλλά εμένα δεν μ έκοψε να το κάνω. Η εφαρμογή έγινε και στα 3 μελίσσια μου.
Όσο ζεις ... μαθαίνεις ...

:bang: :bang:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfrag
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΤετ Φεβ 09, 2011 5:57 pm

Είχαμε τίποτα νεώτερο περί αλόης από τον φίλο που την δοκίμασε? Από ενδιαφέρον ρωτάω διότι στο συνέδριο που πήγα ο Θρασυβούλου είπε ότι την δοκίμασαν και είχαν μηδενικό απότέλεσμα σε αρρώστιες και σε ανάπτυξη. No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλοη βερα.   Αλοη βερα. Icon_minitimeΤρι Ιουλ 26, 2011 12:03 am

[quote="fidemporas"]
lingistis έγραψε:
Ήδη έχω κάνεις τις 4 εβδομαδιαίες εφαρμογές. Θα ποστάρω σε 20 μέρες περίπου που θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.


τελικά τι αποτελέσματα είχες με την αλόη;;;;

ξαναάνοιξε η κουβέντα για αυτό.

μήπως να μας έλεγες την εμπειρία σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Αλοη βερα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δυσεντερία   Αλοη βερα. Icon_minitimeΔευ Ιουν 24, 2013 4:49 am

Εγώ πιστεύω ότι η αλόη βέρα κάνει καλό στα μελίσσια, όταν την πέρνει ο μελισσοκόμος!!!  geekRazz

Προσωπικά, χορήγησα  5-6 λίτρα αλόη βέρα στο πρώτο μου μελίσσι από Μάιο μέχρι και Σεπτέμβριο, ίσως και να το βοήθησε, από άποψη βιταμινών, καμιά σχέση με αυτά που λένε γόνους/χτυσίματα κλπ, ο φίλος μου που ήμουν με τα δικά του μελίσσια και βλέπαμε μαζί την μέλισσα μου είπε το ίδιο, λίγα πράματα. Βέβαια, υπάρχουν και άλλοι τρόποι πολύ πιο οικονομικοί για την βελτίωση του σιροπιού. Άνοιξα ένα θέμα εδώ, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Είχα πέσει και εγώ σε αυτό το site, ο τύπος λέει να βάλεις στο σιρόπι: γύρη, χάπια πρόπολη, βασιλλικό πολτό χάπια και αλόη. Ε χαίρω πολύ, αν ταίσεις απ αυτό κ χωρίς την αλόη σίγουρα θα έρθουν πιο δυνατά αποτελέσματα.
Στο μόνο που φαντάζομαι ότι ίσως πραγματικά να έφερνε σοβαρά αποτελέσματα είναι σε περίπτωση δυσεντερίας της μέλλισας. Μάλιστα ψέκασα και στα πλαίσια και στον γόνο αλλά μετά από λίγο παλεύανε οι μέλισσες μεταξύ τους, φαντάζομαι έδιωχνε την μυρωδιά τους.
Επιφυλάσομαι βέβαια, γιατί είχα ακούσει τότε ότι κάποιος καθηγητής απ το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης έψαχνε χορηγούς για να κάνει πειράματα με την αλόη και την μέλισσα αλλά δεν τον έδινε κανείς χρηματοδότηση. Ίσως με κάποιον τρόπο κάποια στιγμή να μπορέσουν να αξιοποιηθούν οι ευργετικές ιδιότητες της αλόης και στην μέλισσα. Αλλά με τάισμα ή ψέκασμα ξεχάστε το, σκέτη αποτυχία, πεταμένα λεφτά!
Στόν άνθρωπο όμως, πραγματικά έχει εκπληκτικά αποτελέσματα, την συνηστώ ανεπιφύλακτα καθώς και εγώ πίνω συχνά.

Υποσημείωμα: Χορήγησα και από μπουκάλια εταιριών και από φύλλο αλόης, το φύλλο είναι κατάπικρο και θέλει πολυ ζάχαρη για να μπορέσει να το πάρει η μέλισσα και πολύ καλό χτύπημα, απ την άλλη τα μπουκάλια δεν είναι πάντα τόσο καλής ποιότητας αλόη μέχρι και σε σημείο μερικά να είναι επιβαρυμένα με τοξίνες για αυτό συνιστάται 100μλ ημερήσια δοσολογία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αλοη βερα.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» αλόη σαν τροφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βιολογική μελισσοκομία-
Μετάβαση σε: