Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.

Πήγαινε κάτω 
+2
toadstul
monarchis
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.   6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Icon_minitimeΔευ Αυγ 20, 2018 7:58 pm

Πριν λίγες μέρες έγινα κάτοχος ενός 6αρη αυτόματου μελιτοεξαγωγέα από την εταιρία Georgakis Inox. Δούλευα παλαιότερα με έναν 4αρη. Νομίζω πως η αναβάθμιση άξιζε τον κόπο και η επένδυση τα αξίζει τα λεφτά της. Όμως....
Τι να την κάνεις τη Ferrari άμα δεν ξέρεις να την οδηγήσεις? Είναι σχεδόν άχρηστη... για αυτό το λόγο απευθύνομαι στα μέλη του forum που είναι κάτοχοι του ίδιου Μελιτοεξαγωγέα και ζητάω να μου δώσουν τα φώτα τους:
Σε πόσες στροφές ρυθμίζουμε και για πόση ώρα έτσι ώστε να ξεμελίσουμε τα ανθόμελα και τα πευκόμελα? Αυτό ισχύει και για το S1-S2 αλλά και το Set Time.
Με κάποιους που συζήτησα τηλεφωνικώς από το φόρουμ μου είπαν πως είναι θέμα εμπειρίας αλλά αν κάποιος έχει έτοιμο «σκονάκι» για το τέστ δεν θα έλεγα όχι!
Επισυνάπτω και φωτογραφία από το υπολογιστικό μηχάνημα για να βοηθήσω το κοινό... και τον εαυτό μου βεβαίως-βεβαίως.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toadstul
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82

6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.   6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Icon_minitimeΔευ Αυγ 20, 2018 9:15 pm

Σε 6αρι μελιτοεξαγωγέα ιταλικό της Quarti που έχω με διάμετρο κάδου 72cm, έχω βάλει την πρώτη ταχύτητα για το ξελάφρωμα των πλαισίων στης 126 στρ/λεπτό ενώ την δεύτερη ταχύτητα στης 230 στρ/λεπτό!
Αν η διάμετρο του κάδου σου είναι ποιο μεγάλη από την δική μου τότε θα πρέπει να μειώσεις λίγο της στροφές σου αντίστοιχα και στης δυο ταχύτητες.
Αν πάλι είναι ποιο μικρή η διάμετρο τότε θα πρέπει να αυξήσεις της στροφές σου.
Γενικά ισχύει όσο ποιο πολύ απομακρύνετε το πλαίσιο από το κέντρο περιστροφής τόσο ποιο μεγάλη δύναμη(ροπή νομίζω πως λέγετε) ασκείτε στο πλαίσιο σε χ στροφές.
Ελπίζω να βοήθησα!
Καλή επιτυχία.

υ.γ. τα φρέσκοχτισμένα κεριά θέλουν ποιο ευγενική μεταχείριση!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.   6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Icon_minitimeΤετ Αυγ 22, 2018 9:37 pm

Καλορίζικος και καλοδούλευτος με πολλά μέλια! Τον 4αρη έχω εγώ. Είναι πολύ καλή η κατασκευή. Πόσο τον αγόρασες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.   6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Icon_minitimeΠεμ Αυγ 23, 2018 9:52 pm

toadstul έγραψε:
Σε 6αρι μελιτοεξαγωγέα ιταλικό της Quarti που έχω με διάμετρο κάδου 72cm, έχω βάλει την πρώτη ταχύτητα για το ξελάφρωμα των πλαισίων στης 126 στρ/λεπτό ενώ την δεύτερη ταχύτητα στης 230 στρ/λεπτό!
Αν η διάμετρο του κάδου σου είναι ποιο μεγάλη από την δική μου τότε θα πρέπει να μειώσεις λίγο της στροφές σου αντίστοιχα και στης δυο ταχύτητες.
Αν πάλι είναι ποιο μικρή η διάμετρο τότε θα πρέπει να αυξήσεις της στροφές σου.
Γενικά ισχύει όσο ποιο πολύ απομακρύνετε το πλαίσιο από το κέντρο περιστροφής τόσο ποιο μεγάλη δύναμη(ροπή νομίζω πως λέγετε) ασκείτε στο πλαίσιο σε χ στροφές.
Ελπίζω να βοήθησα!
Καλή επιτυχία.

υ.γ. τα φρέσκοχτισμένα κεριά θέλουν ποιο ευγενική μεταχείριση!!

Ευχαριστώ πολύ. Στις πρώτες προσπάθειες έσπασα μερικές κηρηθρες. Θα εφαρμόσω και τις δικές σου προτάσεις και θα ανεβάσω εντυπώσεις κλπ.

psath έγραψε:
Καλορίζικος και καλοδούλευτος με πολλά μέλια! Τον 4αρη έχω εγώ. Είναι πολύ καλή η κατασκευή. Πόσο τον αγόρασες;

Ευχαριστώ πολύ. Νομίζω πως είναι μια καλή μελισσοκομική επένδυση. Ίσως είναι η καλύτερη αγορά εργαλείου μετά το μελισσοκομικό αυτοκίνητο. Η τιμή όπως αναφέρεται και στο επίσημο site:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.   6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Icon_minitimeΔευ Αυγ 27, 2018 10:03 pm

Καλορίζικος και καλοδούλευτος cheers

Για πες εντυπώσεις από την λειτουργία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.   6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Icon_minitimeΤρι Αυγ 28, 2018 9:38 pm

lingistis έγραψε:
Καλορίζικος και καλοδούλευτος cheers

Για πες εντυπώσεις από την λειτουργία...

Το μηχάνημα είναι διαμάντι! gia des Αν κάποιος έχει πάνω απο 50 μέλισσες αξίζει να κάνει μια τέτοια επένδυση. Εκτός του ότι θα το έχει μια ζωή δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα τους ξένους μελιτοεξαγωγείς τόσο σε ποιότητα αλλά όσο και σε απόδοση. Είναι αθόρυβος και το καλύτερο... Αυτόματος. Βολεύει πολύ προσωπικά εμένα γιατί δουλεύω με πιρούνι κι έτσι προλαβαίνω να απολεπίσω όση ώρα ξεμελίζω.

Αυτά τα λίγα για αρχή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.   6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Icon_minitimeΠαρ Αυγ 31, 2018 10:43 pm

Γιώργο μου, καλορίζικος και πάντα απασχολημένος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.   6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Icon_minitimeΠαρ Αυγ 31, 2018 11:43 pm

olomelia έγραψε:
Γιώργο μου, καλορίζικος και πάντα απασχολημένος!

Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.   6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Icon_minitimeΔευ Σεπ 17, 2018 9:52 am

Καλημέρα και καλά ξενερώμα..εε ξεμελώματα!
Στροφές στο ξελάφρωμα θα σου πούνε οι άσπρες κηρήθρες που πονάνε και σπάνε..αν σου σπάνε πιο χαμηλές στροφές.
Οι μαύρες δεν έχουν πρόβλημα.
Στο ξεμέλωμα τώρα ..κάνεις ένα φουλ πρόγραμμα και έπειτα ζυγίζεις τα πλαίσια, σημειώνεις, και ξαναβάζεις τις ίδιες "άδειες" κηρήθρες ένα φούλ πρόγραμμα και έπειτα ξαναζυγίζεις, πάντα θα υπάρχει μια διαφορά γιατί πάντα κάτι μένει πάνω στις κηρήθρες.
Ανάλογα την διαφορά ρυθμίζεις παραπάνω χρόνο ή λιγότερο.

Αυτά τα λίγα για τον Γιώργο που του αρέσουν τα μαθηματικά!!! LoL

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.   6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος. Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2018 12:36 pm

Throubee έγραψε:
Καλημέρα και καλά ξενερώμα..εε ξεμελώματα!
Στροφές στο ξελάφρωμα θα σου πούνε οι άσπρες κηρήθρες που πονάνε και σπάνε..αν σου σπάνε πιο χαμηλές στροφές.
Οι μαύρες δεν έχουν πρόβλημα.
Στο ξεμέλωμα τώρα ..κάνεις ένα φουλ πρόγραμμα και έπειτα ζυγίζεις τα πλαίσια, σημειώνεις, και ξαναβάζεις τις ίδιες "άδειες" κηρήθρες ένα φούλ πρόγραμμα και έπειτα ξαναζυγίζεις, πάντα θα υπάρχει μια διαφορά γιατί πάντα κάτι μένει πάνω στις κηρήθρες.
Ανάλογα την διαφορά ρυθμίζεις παραπάνω χρόνο ή λιγότερο.

Αυτά τα λίγα για τον Γιώργο που του αρέσουν τα μαθηματικά!!! LoL

 

Θενκς! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
6αρης Μελιτοεξαγωγεας Γεωργάκης Αυτόματος.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελιτοεξαγωγέας
» Μελιτεξαγωγέας με γρανάζι ή με ιμάντα
» Μελιτοεξαγωγεας
» μελιτοεξαγωγεας
» Μελιτοεξαγωγεας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: