Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;

Πήγαινε κάτω 
+10
koske
Throubee
matteus
vassilis
DIMILIOD
kir
milmos
Themis
olomelia
monarchis
14 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΤρι Νοε 14, 2017 9:18 pm

Εμένα από τις χειρότερες μου.... Με ότι αυτό συνεπάγεται....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΤετ Νοε 15, 2017 2:22 am

καλημέρα στην παρέα,

τι εννοείς Γιώργο; τι σου συνέβη, αγόρι μου;

Φέτος, η χρονιά άρχισε με βαριές χειμωνιάτικες απώλειες -40% (λόγω βαρρόα κ παρατεταμένου χειμώνα), συνέχισε με κάκιστη αμυγδαλιά στον Στρυμώνα, καλό Απρίλη-Μάη με γενική άνοιξη κ πολύ αρμυρίκι, όπου αναπληρώθηκαν απώλειες με βασιλοτροφία κ παραφυάδες, μηδενική σμηνουργία, αποτυχία με βασιλικό πολτό, μέτρια καστανιά-βελανιδιά κ καλούτσικο πεύκο στην Χαλκιδική, σε πρώτο κ δεύτερο βάρεμα.
Εντύπωση μου έκανε τον Οκτώβριο, η πλήρης αποτυχία της ερείκης (θα τρώγαν κ τα ξύλα) κ ό,τι τα μελίσσια ξεγόνεψαν πολύ νωρίς, νωρίτερα από κάθε άλλη χρονιά - δεν μπορώ να φανταστώ καλά μαντάτα από τόσο πρώιμο ξεγόνιασμα. Τώρα, τα μελίσσια σφίχτηκαν και μονώθηκαν... τέλη Φλεβάρη, η νεκροψία θα δείξει...

Σε γενικές γραμμές, η χρονιά 2017: όχι κακή, όχι καλή, μάλλον μέτρια.

Του χρόνου: ο καταψύκτης να γεμίσει γύρη την άνοιξη κ να στρώσει η υπόθεση βασ.πολτός.

Για δώστε ρε παιδιά κι εσείς τις εντυπώσεις σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΤετ Νοε 15, 2017 10:38 am

Χειμωνιάτικες απώλειες λόγω βαρρόα και για μένα.
11 μελίσσια βεβαια είχα.
Την άνοιξη αγοράστηκαν και κόπηκαν παραφυάδες.
Συνολικά έκανα 3 τρύγους. 1 από ανθόμελα-έλατο και 2 στη βελανιδιά η οποία πήγε καλά.
Το ρείκι δεν τα κατάφερε ποτέ. Η κουμαριά δείχνει να βοηθάει.
Από τις αρχές Αυγούστου έχω κάνει 2 θεραπείες για τη βαρρόα.
Ξεγονιάσαμε τέλη Οκτώβρη. Υψόμετρο 700 μέτρα.
Τα μικρά μπήκαν σε 5αράκια φελιζόλ, τα μεγαλύτερα σφίχτηκαν καλά.
Σε όλα επάνω μια δίκιλη βανίλια και το σ/κ θα τους δώσω πυκνό σιρόπι με θυμόλη σε μπουκαλάκια.

Τον Μάρτη ελπίζω να έχω μελίσσια και όχι κασόνια.

monarchis τι έχει συμβεί;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΤετ Νοε 15, 2017 2:29 pm

Χαίρεται παιδιά,

Για μένα η χρονιά εξελίχθηκε σχεδόν σε τραγωδία....
Το Φλεβάρη ξεκίνησα ταΐσματα με σκοπό να αυξήσω το μελισσοκομείο μου καθώς από το Δεκέμβριο είχα μείνει άνεργος έπειτα απολ10 συναπτά έτη στην εταιρία που εργαζόμουν. Έτσι Λήφθηκε η απόφαση να αυξήσω το μελισσοκομείο μου για να στηρίξει τα οικογενειακά έξοδα έως να βρω νέα δουλειά. Οι μέλισσες πήγαιναν εξαιρετικά και κάπου στις αρχές Μάρτη ξεκίνησα να δίνω συνεντεύξεις σε κάποιες εταιρίες.
Τον Απρίλη μου ανακοινώνεται η πρόσληψη μου και από τότε ξεκίνησαν τα "μελισσοκομικά" προβλήματα καθώς έπρεπε να λείψω για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα για εκπαίδευση. Το διάστημα αυτό συνέπεσε με τη σμηνουργία...
Χάσαμε αρκετά μελισσάκια αλλά κάποια σώσαμε ελπίζοντας να μας δώσουν τουλάχιστον λίγο θυμαρίσιο. Θυμαρίσιο; Ποιο θυμαρίσιο ρε παιδιά; Ψιλά πράγματα. Κάηκε σχεδόν όλο. Ευτυχώς πήραμε λίγο θρούμπι αλλά και αγριοσουσαμιά (ηλιοτρόπιο) και αρωματίστηκαν λίγο οι κουβάδες...
Επόμενος σταθμός το πεύκο. Με κυβέρνηση Σύριζα και λόγω έκτακτων μέτρων ο εργάτης στη Κρήτη κατέβηκε σε συνεχιζόμενη απεργία....
Και το κερασάκι στην τούρτα παραλίγο να γίνουμε φέτος σκηκοκόμοι... Τέτοιοι πληθυσμοί ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα.
Την υγεία μας να έχουμε και να ελπίζουμε για τη νέα χρονιά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΤετ Νοε 15, 2017 2:54 pm

monarchis καλή αρχή στη νέα σου δουλειά. Αυτό είναι το ευχάριστο και άξιζε τον κόπο ένα μικρό πισογύρισμα στα μελισσοκομικά σχέδια.
Του χρόνου ξέρεις τον τρόπο να ξαναγεμίσεις τους κουβάδες σου.
Ο καιρός να είναι καλός μαζί μας και όλα γίνονται νομίζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΤετ Νοε 15, 2017 5:42 pm

Ο Χειμώνας βγήκε με βαριές απώλειες και λόγω Νοζεμίασης και λόγω λαθών μου.
Εγώ ήλπιζα να πάρω Θυμάρι (Πάρνηθα), αλλά δεν πήρα τίποτα.
Μετά ήλπισα στην Καστανιά (Στενή), αλλά και εκεί δεν πήρα τίποτα, παρά μόνο ότι τα μελίσσια είχαν να φάνε και βάστηξαν τους πληθυσμούς τους.
Τέλος πήγαν στο πεύκο (Β. Εύβοια) και εκεί πήγαν επιτέλους πολύ καλά.
Τώρα τα έχω στο ρείκι (που μόλις τώρα άρχισε να βγαίνει-Πάρνηθα) και δεν ξέρω τι θα κάνουν ακόμα.
Ελπίζω να διορθώσω τα λάθη μου για να είμαι σε καλύτερο ξεκίνημα την επόμενη άνοιξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΠεμ Νοε 16, 2017 9:27 pm

Themis έγραψε:
monarchis καλή αρχή στη νέα σου δουλειά. Αυτό είναι το ευχάριστο και άξιζε τον κόπο ένα μικρό πισογύρισμα στα μελισσοκομικά σχέδια.
Του χρόνου ξέρεις τον τρόπο να ξαναγεμίσεις τους κουβάδες σου.
Ο καιρός να είναι καλός μαζί μας και όλα γίνονται νομίζω.

Ευχαριστώ Θέμη. Ήταν ένα δυσάρεστο διάλειμμα... Αλλά γεμάτο περισυλλογή και σχεδιασμό για την ανάκαμψη του νέου έτους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΠαρ Νοε 17, 2017 11:03 am

Αν εξαιρέσουμε το πεύκο κατά τα άλλα πήγε γενικά καλά , ευτυχώς με έβγαλε στα ανοιχτά το πρώιμο θυμάρι που πήγε καλά μέχρι που το τελείωσε ο καύσωνας και η αγριοσουσαμιά που έδωσε ρέστα φέτος, κατά τα άλλα λίγο έβενο και λίγη πορτοκαλιά με σινάπι, τα οποία θα πηγαίναν πολύ καλύτερα αλλά προτίμησα να 3πλασιάσω το μελισσοκομείο μου.
Γιώργο πέρυσι που ήσουν Αθήνα σε ρώτησα αν θέλεις να πάω να τις δω, αν είχα το θάρρος που σου έχω φέτος θα είχα πάει χωρίς να σε ρωτήσω (απλά θα σε ενημέρωνα Very Happy) και δεν θα υπήρχε θέμα , επιφυλάσσομαι για το μέλλον !
Άλλωστε φέτος θα το πάμε πιο επιθετικά ;-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΠαρ Νοε 17, 2017 11:24 am


Γιώργο πέρυσι που ήσουν Αθήνα σε ρώτησα αν θέλεις να πάω να τις δω, αν είχα το θάρρος που σου έχω φέτος θα είχα πάει χωρίς να σε ρωτήσω (απλά θα σε ενημέρωνα Very Happy) και δεν θα υπήρχε θέμα , επιφυλάσσομαι για το μέλλον !
Άλλωστε φέτος θα το πάμε πιο επιθετικά ;-)[/quote]

kir από τα λάθη μου έχω πάρει τα μεγαλύτερα μαθήματα. Ευχησου μου να μην ξαναπάω Αθήνα γιατί μάλλον θα προκειτε πάλι για συνέντευξη.. .. στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα!. Πάντως σε ευχαριστώ και πάλι για την προθυμοποιηση σου!


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΔευ Νοε 20, 2017 8:08 am

monarchis,φετοσ στα πευκα πηγεσ και στο καλοκαιρινο πευκο(αυγουστο)και στο φθινοπωρινο(οκτωμβριο)?και εαν ναι,ποσο ητανε η παραγωγη ανα κυψελη?στο περιπου,και τοισ 2 εποχεσ,φετοσ που ητανε κακη η χρονια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΔευ Νοε 20, 2017 10:41 am

DIMILIOD έγραψε:
monarchis,φετοσ στα πευκα πηγεσ και στο καλοκαιρινο πευκο(αυγουστο)και στο φθινοπωρινο(οκτωμβριο)?και εαν ναι,ποσο ητανε η παραγωγη ανα κυψελη?στο περιπου,και τοισ 2 εποχεσ,φετοσ που ητανε κακη η χρονια.

Δεν προτιμαω να πηγαίνω στο ανοιξιάτικο πεύκο.. . Στο πρώτο βαρεμα που πήγα έδωσε περιπο υ 0 (μηδέν)/κυψέλη.. . Όπως έγραψα παραπάνω ο εργατ ης ητα ν σε απεργία διαρκείας. Λίγα ανθομελα από στεφανωματα....
Δεύτερο βαρεμα δεν πηγα αν και εμεθα πως εδωσε λιγες μερες και οχι με μεγαλη ενταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΣαβ Νοε 25, 2017 6:15 pm

Καλησπέρα κι από μένα.
Φέτος ήταν άσχημη χρονιά για το θυμάρι εδώ στην Ερμιόνη. Έδωσε πολύ λίγο μέλι. Μεγάλη η ξηρασία οι ελιές κάηκαν στους ανθούς απο λίβα... Εκείνο που μετρά είναι ότι έφτιαξα βιονικό πόδι (αρθροπλαστική ισχύου) και τα πράγματα πάνε πολύ καλά τώρα. Βασιλοτροφία του χρόνου αφού κι η κόρη μου έμπλεξε με μεταπτυχιακό. Τα μελίσσια πάνε καλά χάριν της χαρουπιάς.
Μίλτο θα πρέπει να τα πούμε οι Αθηναίοι (όσοι μαζευτούμε)...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΣαβ Νοε 25, 2017 10:53 pm

vassilis έγραψε:

Μίλτο θα πρέπει να τα πούμε οι Αθηναίοι (όσοι μαζευτούμε)...
να βρεθούμε, γιατί όχι;
Καλό θα ήταν να πίναμε τον καφέ μας, αλλά μη μείνουμε μόνο στον καφέ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΚυρ Νοε 26, 2017 12:49 am

Ανοιξη πολυ δυνατα με πολλες σμηνουργιες και κυνηγητο.

Ιουνιος- Ιουλιος με πολυ αγχος για το αν θα ερθουν τα μελια. Τελικα ηρθαν σε ικανοποιητικο βαθμο. Η γυρη της καστανιας βοηθησε αρκετα τις καινουργιες παραφυαδες να αναπτυχθουν για το πευκο.

Το πευκο εκανε τα χαζα του φετος. Σε αλλες περιοχες δουλεψε και σε αλλες καθολου. (δευτερο βαρεμα).

Τα μελισσια δεν μπορεσαν να γονεψουν καλα για το χειμωνα.

Θα δουμε τον Μαρτιο, γενικα για την φετινη χρονια με αυτα που ακουω και βλεπω εγω εμεινα ευχαριστημενος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΠαρ Δεκ 01, 2017 9:54 pm

Γειά σου matteus..πασά έπρεπε να είχαμε ακόμα το πολυτονικό χαχαχα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΠαρ Δεκ 01, 2017 10:13 pm

Πρωιμα την ανοιξη αμυγδαλια κερασια μετρια μετα παλιουρια τριφυλια κ.α κακιστα καστανο φλαμουρι καλα πευκο αρκετα καλα σουσουρα μην την ειδατε πολυκομπος μετριος.Τα μελισσια δεν γονεψαν οπως θα πρεπε για ξεχειμωνιασμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΔευ Δεκ 04, 2017 7:46 pm

Την καλησπερα μου και απο εμενα. Και εγω ειχα πονταρη στο θυμαρι και με το που ξεκινησε σε 1 εβδομαδα το εκανε σταχτι ο καυσωνας. Και πειρα απο 5 δυνατα που ειχα 15 κιλα. Και αυτα απο γονοφωλιες απο 1 με 2 τελαρακια λογο οτι καικε το θυμαρι και ανεβασαν του σκωτομου γονους με οτι αποθεματα ειχαν μεσα. Γενικα η χρονια ηταν για κλαματα. Ειχα 15 και για αδιευκρινηστο λογο εμεινα με 6. Απο εκει ξεκηνινησα βασιλοτροφια και εφτασα τα 15 εκτον οπιον τωρα εχω 13 λογο οτι συνενωσα 2 για να την βγαλουν το χειμωνα. Ασε που φετος δεν μπωρο να καταλαβω το εξης. Χανοντουσαν η βασιλισσες ενω γενουσαν απο ξυλο εως ξυλο και δεν μπωρουσα να το καταλαβω αυτο. Και 2 εκαναν και 1,5 μηνα για να πιασουν και βασιλισσα και εγω με τα νευρα μου κανγκελο που πηγεναν πισω. Με αποτελεσμα να περνω γονους απο παραφιαδες να δυναμοσο οσα ειχαν πρωοπτικες να παρω λιγο μελακι και αφου εν μερη τα καταφερα οσω μπωρουσα. Ξαφνηκα εκανε το θυμαρι το μπαμ με τον καυσωνα που καικε και εμεινα με τα τελαρα στο χερι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΔευ Δεκ 04, 2017 9:19 pm

Να πω και τα δικά μου  bounce  από το ένα κοπαδάκι που κάνω δύο μετακινήσεις το χρόνο και έχω κρατήσει νούμερα...

Γενικά μέτρια χρονιά  kolimenos , στα καλά είναι ότι από  50 περσινές παραφυάδες χώρισα και έδωσα 80 τριάρια νωρίς την άνοιξη στη Βέροια με 15 ευρώ το πλαίσιο συν 15 ευρώ η μάνα  zitao pola , αλλά μετά χάλια.. με χίλια ζόρια έβγαλα άλλες 150 βασίλισσες  queen  και περίπου 250 κιλά γύρη και 8 κιλά βασιλικό πολτό πριν τα φέρω Φλώρινα  klama . Εδώ έχτισαν περίπου 800 με 900 κεριά, για να μην φύγουν  htipieme  τα χώρισα όλα στην μέση και από δυο τρύγους πείρα 2000 κιλά ανθόμελο  flower  συν  και ένα ψιλό τρύγο πριν τα πάω στο Πεύκο, κάπου 400 κιλά. Στο πεύκο μπήκαν 100, όλα πατωμένα φουλ γόνους στην φωλιά, με το ζόρι έκανα δυο τρύγους σύνολο 3000 κιλά και  πούλησα όλα τα αρχικά  50 μελίσσια προς 100 ευρώ το ένα (μόνο σμήνος με 8 πλαίσια) και έμεινα με τα νέα 50. Αυτά τώρα είναι 10ρια με φουλ νέο γόνο και από περίπου 20 κιλά μέλι συν γύρες το καθένα για να βγάλουν το χειμώνα….  Στα ψιλά να προσθέσω 5 κιλά πρόπολη και από 30 ευρώ το μελίσσι που μου έδωσε ένας μπάρμπας την άνοιξη για επικονίαση στα κεράσια του... του πήγα 40 μελίσσια wakka .  Οπότε τι να λέμε μέτρια πράγματα... ευτυχώς δεν είχαν ίχνος βαρρόα  ti na po  και γλύτωσα κάποια έξοδα  sostos . Γενικά δεν είναι οι χρονιές όπως πριν  skeftome ... κάθε πέρση και καλύτερο  arostisa

Φίλοι μου δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ he he he … τα είπα όλα!!!!  Efharisto



υ.γ. εμείς και οι κυνηγοί kalo pedi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΤρι Δεκ 05, 2017 1:56 pm

lingistis έγραψε:
υ.γ. εμείς και οι κυνηγοί kalo pedi

Ρε συ χάλια σε πήγε. Θυμάμαι πέρυσι που από 15 παραφυάδες τρύγησες 2,5 τόνους μέλι. Τι σου είναι οι καιρικές συνθήκες!?!?!?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΠαρ Δεκ 15, 2017 7:19 pm

Θέμα τέχνης είναι Monarchi μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΠαρ Δεκ 15, 2017 9:51 pm

Λίγο χιούμερ δεν βλάπτει wakka

Λοιπόν η χρονιά ήταν αρκετά δύσκολη. Ο καιρός γενικά από την αρχή δεν ήταν σύμμαχος. Γενικά λίγες σχετικά παραφυάδες με μέτρια ανάπτυξη προς το καλή εξέλιξη. Ξεγόνιασμα νωρίς με εμφανή την έλλειψη γύρης. Από μέλια καλά προς πολύ καλά, πάνω από το μέσο όρο. Προβλέπω δύσκολο ξεχειμώνιασμα με αρκετές απώλειες και πολλά αδύναμα μελίσσια εξαιτίας της έλλειψης γύρης. Μας περιμένει πολύ δουλειά από νωρίς την άνοιξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΣαβ Δεκ 16, 2017 9:01 pm

lingistis έγραψε:
Λίγο χιούμερ δεν βλάπτει wakka

Μας τρέλανες. Από τους 100 εδώ μέσα οι 101 ψάχναμε σημειώσεις, εκπαιδευτικό υλικό, φωτό, βίντεο κ οτι έχει ο καθένας!!! Ίσως αν ήταν Dadant...

Όντως δύσκολος Χειμώνας, και Άνοιξη. Αρκετά μελίσσια κολώσανε. Άνοιξη: Γύρη μάζεψα αρκετά καλά αλλά όχι μέλι. Παραφυάδες έγιναν αλλά με μεγάλο ποσοστό αντικατάστασης σε σχέση με άλλες χρονιές. Στα βουνά μέτριος τρύγος με μ.ο. 10Kg το μελίσσι. Οι παραφυάδες αναπτύχθηκαν. Καλοκαίρι στον κάμπο τα μελίσσια συντηρήθηκαν δυνατά κ κλείσανε τα ανοιχτά μέλια του βουνού. Γόνοι σταθερά μεγάλοι. Τρύγησα στα 8 Kg το μελίσσι. Φθινόπωρο : Πεύκος σε 2 τρύγους με παράλληλα σφιξίματα των μελισσιών στα 12Kg το μελίσσι. Γόνοι πολύ καλοί.Τώρα τροφές καλές μέσα στα 8-5αρια , οχι γύρη πολύ, γόνος παλάμης στα μισά , τα αλλα ξεγόνεψαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisae86
Μέλος
Μέλος
giannisae86


Αριθμός μηνυμάτων : 52

Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;   Πως ήταν η φετινή σας χρονιά; Icon_minitimeΤρι Δεκ 26, 2017 12:31 pm

χρονια πολλα σε ολους με υγεια.κλασικα στην αττικη το θυμαρι ισα που το γευτηκαμε,μετα τον αυγουστο σε καμπο κοντα στην τριπολη μισος τρυγος και τελος σεπτεμβρη ενας καλος τρυγος χαρη στα πευκα.μετα αρκετη βαρροα λογο θεραπειας που δεν δουλεψε,λιγες απωλειες σχετικα, συνενωσεις και επαναλειπτικη θεραπεια που αυτη τη φορα δουλεψε.σημερα που τα ανοιξα κρατανε γονο ακομα αντιθετα με προηγουμενες χρονιες.οποτε ετσι κι ετσι η χρονια για μενα,μαθαινουμε απο τα λαθη μας και συνεχιζουμε.καλη χρονια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πως ήταν η φετινή σας χρονιά;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πως ήταν η φετινή σας χρονιά (2018 version)
» Πως ήταν η φετινή σας χρονιά (2019 version)
» ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
» Καλή Χρονιά & κάθε καλό σε όλους!
» Άντε να κάνω την αρχή. Καλές γιορτές .

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: