Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ημιτελη βασιλικα κελια

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΠαρ Μάης 19, 2017 8:43 pm

καλυσπερα το ειδα και αυτο βεβαια φωτο δεν εχω να ανεβασω λογο οτι το κηνιτο μου το εκανε η γυναικα μπουγαδα. χαχαχαχαχαχα. στο θεμα εμβολιασα 5 κελια να κοψο 5 παραφιαδες πριν απο 10 ημερες να γεμησω και της τελευταιες 5 κυψελες που εχω στην αποθυκη παω την 5 ημερα να δω τι γινεται και ειναι ολλα καλα τα εχουν πιασει ολα .και μετα απο 10 ημερες παω να δω την πρωοδο και το σφραγισμα και βλεπω οτι δεν εχουν σφραγιστει τελειως. η ακρες των κελιων ειναι σαν γυαλοβαμβακας ενα πραγμα σαν του μεταξωσκολικα το κουκουλι μονο η μυτη των κελιων. τι συμβενει? τα κωριτσια δεν εκαναν αυτο που επρεπε? εγω για καλου και για κακου τα εβαλα το καθε ενα σε κλουβακια αν βγουν μην φαγοθουν αν θα βγουν κιολας. για πειτε μου το εχετε ξανα δει αυτο? εκανα εγω κατι λαθος? προσοπικα και πριν αλλα και στην διαρκια τροφοδοτουσα με σιροπι 1 προς 1 με 2 κιλα σιροπι την φωρα, και λιγη γυρεωπιτα μισο κιλο για σιγουρια λογο οτι εδω στης κυκλαδες η περισωτερες ανθοφοριες εχουν σταματισει. και απο εδω και περα περιμενουμε το θυμαρακι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΠαρ Μάης 19, 2017 11:57 pm

λίγο δύσκολο χωρίς φώτο αλλά αν κατάλαβα καλά δεν ήταν ασφράγιστα αλλά είχαν αφαιρέσει το επιπλέον κερί και είχε φανεί το κουκούλι, αυτό γίνεται τις τελευταίες ώρες πριν την εκκόλαψη που οι εργάτριες αρχίζουν να αντιλαβάνοντε την φερορμόνη της βασίλισσας, αν έχεις μετρήσει σωστά οι λάβρες που πήρες πρέπει να ήταν 2ου 24ώρου .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΣαβ Μάης 20, 2017 7:28 am

Ήταν ότι είχαν ξεκινήσει να φενονται τα μισοφέγγαρα ήταν πάρα πολυ μικρές αυτές που έχουν ξεκινήσει η παραμάνες και τους έχουν βάλει μία μικρή ποσοτιτα βασιλικού πολτού αν δεν κάνω λαθος. Αυτές πείρα και εμβολιασα. Το θέμα είναι ότι και απ την έβδομη ημέρα με όγδοη ήταν ετσι. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Εννω σε άλλες φορές ήταν σφραγισμένα τώρα ήταν έτσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΚυρ Μάης 21, 2017 10:26 am

δεν υπαρχει κανεισ να του εχει συμβει το ιδιο πραγμα? απλα ρωταω αν ειναι φυσιολογικο η οχι απο την εβδομη ημερα να ειναι ετσι τα κελια σινηθος απο την 13 με 14 ημερα τα κανουν ετσι για να βοιθηθουν η βασιλισες να βγουν. αλλα μου φανικε παραξενω οτι ειναι ετσι απο την 7 ημερα ετσι. μηπος εκανα κατι λαθος εγω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΤετ Μάης 24, 2017 4:54 pm

μετα απο 18 μερες πηγα να δω της βασιλισσες αν εχουν εκολαυτη. ειχα βαλει τα βασιλικα κελια σε κλουβακια αριστεας μεσα. σηκοσα το πλαισιο με τα κλουβακια και δεν ειχε εκολαυτη ουτε μια. βγαζο το πλαισιο και παω μερικα μετρα πιο κατω σε κατι αδιες κυψελες και εκατσα να δω τι συμβενει. ξεκινησα να ανοιγω ενα ενα βασιλικο κελι και με με μεγαλη μου εκπληξη βρικα ολες της βασιλισσες πληρος ανεπτηγμενες και με την γουσα τους εξω την γλωσσα πως το λενε. δεν μου εχει ξανα συμβει αυτο. βασικα η χρονια φετος ειναι παραξενη δεν ξερω που αφηλετε αυτο. αργουν να γονημοπιοιθουν η βασιλισσες. και σε ενα 2οροφο που πηγε να μου σμηνουργησει και το εκοψα και του εδωσα αχτηστα αρκετα να το φρεναρο επιασε βασιλισσα μετα απο 2 μηνες. κοντεψα να τρελαθο ελεγα μην ειχα κανει κατι εγω λαθος αλλα τελικα ολλα καλα. οσο με τα βασιλικα κελια δεν ξερω τι πηγε στραβα. και ηταν ολλες νεκρες. αυτο που εκανα ηταν οτι εβαλα σε ενα μελισσι διαφραγμα και στο δευτερο μερος του του εβαλα τα εμβολιασμενα κελια τα επιασαν κανονικα τα εχτισαν κανονικα στη 13 μερα τα εβαλα σε κλουβακια αριστεας και μετα σε ενα 2οροφο μεσα μεχρει να εκολαυτουν η βασιλισσες. αλλα τελικα δεν βγηκαν ποτε. τι εκανα λαθος δεν μπωρο να καταλαβω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΤετ Μάης 24, 2017 8:37 pm

Τα βασιλικά κελιά είναι ευαίσθητα στο κρύο. Για να παραμείνουν ζεστά ακόμα και όταν έχουν κλείσει και είναι έτοιμες οι queen queen queen προς εκκόλαψη θα πρέπει να έχουν συγκεκριμένη θερμοκρασία. 34°C +-1°C αν θυμάμαι καλά και αυτό επιτυγχάνεται με τις παραμάνες να σκεπάζουν β.κ. Αν δεν έχουν πάνω τους παραμάνες να τα ζεστάνουν αν εκκολαφθούν οι β. 9/10 είναι καχεκτικές ή ελαττωματικές και τις αντικαθιστούν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΤετ Μάης 24, 2017 9:46 pm

οποτε δλδ με τα λεγομενα σου αδελφε μου θα πρεπει να εχω εκολαπτηριο για να κανω σωστη δουλεια απο οτι καταλαβα. η αλιος να μοιρασω στην 13 μερα τα βασιλικα κελια σε παραφιαδες. αλιος δεν γυνεται ετσι οπως μου τα λες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΠεμ Μάης 25, 2017 10:17 am

Ναι αδελφέ ! Δυστυχώς τα κλουβάκια δεν είναι για κυψέλη , ακόμα και αν βγουν δεν θα έχουν δεχτεί την απαραίτητη φροντίδα, αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην κόψετε και να τα τοποθετήσετε αμέσως σε παραφυάδες , άλλωστε ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΠεμ Μάης 25, 2017 10:47 am

kir έγραψε:
Ναι αδελφέ ! Δυστυχώς τα κλουβάκια δεν είναι για κυψέλη , ακόμα και αν βγουν δεν θα έχουν δεχτεί την απαραίτητη φροντίδα, αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην κόψετε και να τα τοποθετήσετε αμέσως σε παραφυάδες , άλλωστε ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο !

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον kir. Αν θέλεις (δεν το έχω κάνει ποτέ) μπορείς μέσα στα κλουβάκια αν βάλεις κελιά να βάλεις και μερικές παραμάνες για να ζεστάνουν τα κελιά.
Όπως και να έχει τα κλουβάκια αυτά κάνουν για τράπεζα βασιλισσών περισσότερο και όχι ως προστατευτικά για την καταστροφή τους.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Πεμ Μάης 25, 2017 11:27 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΠεμ Μάης 25, 2017 10:58 am

Έκτος του θέματος τις εκκόλαψης το πρόβλημα είναι ότι όταν βγουν πολλές φορές τις τραυματίζουν στην προσπάθεια τους να τις βγάλουν , σαν το ντελόγο δεν υπάρχει ! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΠεμ Μάης 25, 2017 7:56 pm

οποτε το λαθος μου ηταν αυτο. κανω δοκιμαστικα βασιλοτροφιες για να μαθενω λογο οτι δεν εχω καπιον γνωστο να μου πει να με βοιθησει. οτι εχω μαθει σε αυτα τα 3 χρονια τα εχω μαθει μονος εχω καπια βηβλια και τα εχω μαθει με πολυ κοπο πολυ παρατηρισει και πολυ διαβασμα. τωρα πειραματιζωμαι στον τομεα βασιλοτροφιας. αν υπαρχει καπιο βηβλιο να ιδικευεται στην βασιλοτροφια και θα θελατε να μου προτινεται θα ειμουν ευγνωμον. επισεις σας ευχαριστω πολυ για της χρησιμες πληροφοριες που μου δινεται γενικα στης κουβεντουλες που κανουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΠεμ Μάης 25, 2017 8:00 pm

επισεις ξεχασα να πω οτι ειχα κανει πριν ενα μηνα παλη βασιλοτοφια και πηγαν καλα ολλα χωρις κλουβακια. απλα ειχα μηρασει σε παραφιαδες τα κελια και ειχα ενα 95% επυτηχια πλην απο 1 που δεν βγηκε απο το βασιληκο της κελι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΠεμ Μάης 25, 2017 8:43 pm

Είμαι υπέρ του διαβάσματος αλλά δυστυχώς τα βιβλία σε πάνε μέχρι ένα σημείο, από εκεί και πέρα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις την Βίβλο που λέγεται κυψέλη, δοκιμή παρατήρηση αποτέλεσμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΠεμ Μάης 25, 2017 9:03 pm

Βασιλοτροφία & παραγωγή βασιλικού πολτού Δημήτρης Καρσκούσης με πολλές οδηγίες, κατασκευές και βήμα ένα-ένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ημιτελη βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημιτελη βασιλικα κελια    ημιτελη βασιλικα κελια  Icon_minitimeΠεμ Μάης 25, 2017 10:36 pm

queen master έγραψε:
επισεις ξεχασα να πω οτι ειχα κανει πριν ενα μηνα παλη βασιλοτοφια και πηγαν καλα ολλα χωρις κλουβακια. απλα ειχα μηρασει σε παραφιαδες τα κελια και ειχα ενα 95% επυτηχια πλην απο 1 που δεν βγηκε απο το βασιληκο της κελι.

Επομένως, λαμβάνοντας υπόψιν τις απαντήσεις που δόθηκαν, το κλουβάκι έκανε τη ζημιά γιατί κρατούσε σε απόσταση τις μέλισσες που θα ζέσταιναν το βασιλοκέλι και τη βασίλισσα. Ειδικά ακόμα και τώρα οι θερμοκρασίες τη νύχτα μπορεί να πέσουν και κάτω από 100 C οπότε ο γόνος βρίσκεται σε κίνδυνο και απαιτούνται σφιχτά μελίσσια. Πριν μια εβδομάδα σε 2 μελίσσια εντόπισα σε μικρής έκταση ασκοσφαιρίωση, που οφειλόταν σε χαλαρό μελίσσι, του οποίου η βασίλισσα γεννούσε πολύ και στα ακρινά πλαίσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ημιτελη βασιλικα κελια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βασιλικα κελία
» Βασιλικα κελια
» καθαρή γονοφωλια
» βασιλικα κελια
» βασιλικά κελιά

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: