Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

Φαρμακο για χορτα(Raundap)

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis

Αριθμός μηνυμάτων : 72

Φαρμακο για χορτα(Raundap) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 13, 2017 11:22 pm

Γεια παιδια. Φιλε τζιμανι αν δεν υπαρχει νερο για να ποτιζεις και το κλιμα της περιοχης μπορει να θρεψει 2-3 φορες τα αγριοχορτα τοτε ισως φετος να παρεις μελι απο ηλιανθο και τα επομενα χρονια λεβαντα,. Οπως βλεπεις επιμενω να γινει ενα ωραιοτατο μελισσοκομικο παρκο.
[ εκει πρεπει να σηκωγει και ευκαλυπτους και καλιστημονες και αλλα πολλα καλα ενω εδω αλλα] . Παντως δες το και λιγο μελλοντικα...
Τι να πω αν ειναι θεμα αισθητικης εμενα μου αρεσουνε τα χορτα, [ξερα -χλωρα.
Και κατι που μου ρθε τωρα, αν πατηθουν αντι να κοπουν πιστευω οτι θα εχει το αποτελεσμα που θε χε με το ακατανομαστο.
Ευχομαι να παρεις την πιο σωστη αποφαση για σενα οτι κι αν κανεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis

Αριθμός μηνυμάτων : 333

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 14, 2017 9:53 am

Ίσως ένα γεώπανο κάτω από τις κυψέλες ή όπου σε βολεύει σου εξασφάλιζε ελευθερο χώρο.
Τα υπόλοιπα πρέπει να κοπούν για κάποιο λόγο;
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun

Αριθμός μηνυμάτων : 150

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 14, 2017 11:08 am

Παιδιά αν υπάρχει κανένας συνάδελφος στο Ηράκλειο και έχει το ίδιο πρόβλημα με τα χόρτα, με ενημερώνει να φέρω τα δύο άλογα που έχω να τα φάνε!!!
lol!
Και έτσι θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι χωρίς χημικά χωρίς κόπο και με βιολογική κοπριά στο χωράφι!!!
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Αριθμός μηνυμάτων : 1937

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 14, 2017 1:27 pm

vtoutoun έγραψε:
Παιδιά αν υπάρχει κανένας συνάδελφος στο Ηράκλειο και έχει το ίδιο πρόβλημα με τα χόρτα, με ενημερώνει να φέρω τα δύο άλογα που έχω να τα φάνε!!!
lol!
Και έτσι θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι χωρίς χημικά χωρίς κόπο και με βιολογική κοπριά στο χωράφι!!!

Ρε συ Bill δεν το σκέφτηκα να σου κρατήσω τα κλαδέματα. Ανταλλάζεις τα κλαδέματα μου με κοπριά; mam
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun

Αριθμός μηνυμάτων : 150

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 14, 2017 1:42 pm

Και αυτό γίνεται ανταλλαγή κομμένων χόρτων με τσουβάλια κοπριάς!!
Παιδιά εδώ είμαι η προσφορά είναι δελεαστική νομίζω!
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 14, 2017 2:05 pm

vtoutoun έγραψε:
Και αυτό γίνεται ανταλλαγή κομμένων χόρτων με τσουβάλια κοπριάς!!
Παιδιά εδώ είμαι η προσφορά είναι δελεαστική νομίζω!

Εγώ Bill είμαι μέσα. sostos
tzimani
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 12

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 17, 2017 7:05 pm

Καλησπερα παιδες.
Προς ενημερωση της καταστασης να σας πω πως ακρη δεν εβγαλα με το κτημα,ουτε διατεθημενος ειμαι να κοβω
6 στρμ χορτα,ουτε ο πεθερος μου δεν ειναι να διαθεσιμος να προχωρησει με αλλο τροπο εκτος απο raundap,οποτε
βρηκα ενα  κτημα ενα φιλου κ εχω αρχισει τη μεταφορα.
Σε καλο μου βγηκα για το κτημα ειναι περιφραγμενο με 2 αποθηκες και ενα μικρο σπιτακι παρατημενο στην εξοχη,
με σχετικα καλη ανθοφορια.
Ευχαριστω κ παλι ολα τα παιδια για την ανταποκριση.
tzimani
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 12

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 17, 2017 7:11 pm

Αν και δεν ειναι το καταλλήλο μερος για να ρωτησω για παραφυαδες να ρωτησω και κατι.
εχω παρει 2 βασιλισες απο 2 μελισσια και τις εχω βαλει με τροφες και πληθυσμο σε 2 καινουριες κυψελες στο καινουριο κτημα.
Τα αλλα 2 μελισσια εχουν μεινει με 7 πλαιδια πληθυσμο οποτε λεω να παω μετα απο καμμια βδομαδα και να μοιρασω απο 2 Β.Κ σε
2 καινουρια μελισσια και να τα μεταφερω.
Μπορω λετε να τα μοιρασω,δηλαδη να το κανω αυτο και να τα μεταφερω ολα,και τις 4 παραφυαδες μαζι η να τις παρω 2-2 καλυτερα?
Για να γλιτωσω δρομολογια πιο πολυ.Και αν ναι πως θα γινει η μοιρασια αφου θα πρεπει να ναι νυχτα?
Εκει μπερδευομαι λιγο γιατι δε υτο χω ξανακανει.
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 17, 2017 8:09 pm

tzimani έγραψε:
Καλησπερα παιδες.
Προς ενημερωση της καταστασης να σας πω πως ακρη δεν εβγαλα με το κτημα,ουτε διατεθημενος ειμαι να κοβω
6 στρμ χορτα,ουτε ο πεθερος μου δεν ειναι να διαθεσιμος να προχωρησει με αλλο τροπο εκτος απο raundap,οποτε
βρηκα ενα  κτημα ενα φιλου κ εχω αρχισει τη μεταφορα.
Σε καλο μου βγηκα για το κτημα ειναι περιφραγμενο με 2 αποθηκες και ενα μικρο σπιτακι παρατημενο στην εξοχη,
με σχετικα καλη ανθοφορια.
Ευχαριστω κ παλι ολα τα παιδια για την ανταποκριση.

Καλώς έπραξες αλλά έχω την εντύπωση πως ο ψεκασμός θα γίνει ούτως ή άλλως ti na po
sticky business
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sticky business

Αριθμός μηνυμάτων : 30

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 17, 2017 10:15 pm

Εμένα μου αρέσουν τα αγριόχορτα  γεμίζει ο τόπος ζωή και λουλούδια , μια ή το πολύ δυο φορές το χρόνο καθαρίζω με το θαμνοκοπτικό μόνο γύρο από τα δέντρα όσο είναι η κόμη τους ,στο μελισσοκομείο μόνο εκεί που θα μπουν οι κυψέλες  και κανένα δρομάκι και το καλοκαίρι εάν γίνουν τα πράγματα πολύ επικίνδυνα για πυρκαγιά πάω και κόβω τα ξερά .
Αυτό που είναι για εμένα πρόβλημα και δεν παλεύεται είναι το κόψιμο των βάτων τα κόβω τη μια χρονιά και την επόμενη είναι  περισσότερα … λες και τους βάζω  λίπασμα … Απελπίστηκα και  φέτος το φθινόπωρο  ξεκίνησα   χημικό πόλεμο ΡΒΧΠ τα ψέκασα με garlon  και ελπίζω  με μια μικρή ακόμα επιχείρηση τώρα την άνοιξη να λύσω  εντελώς το πρόβλημα για αρκετά χρόνια ,μέχρι στιγμής κερδίζω ειδομεν.
Αν δεν πετύχει ούτε αυτό τότε θα αρχίσω να ρωτάω  τιμές για κατσίκες …

Φαρμακο για χορτα(Raundap)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: