Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

Φαρμακο για χορτα(Raundap)

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tzimani
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Φαρμακο για χορτα(Raundap) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2017 8:50 pm

Καλησπερα παιδες!
Θα θελα τα φωτα σας σε ενα θεμα που με εχει πονοκεφαλιασει το τελευταιο διαστημα.
Εχω 7 μελισσια σε ενα κτημα το οποιο κατα την ανοιξη γεμιζει χορτα και θελει ο πεθερος μου λογω ηλικιας να ριξει φαρμακο γιατι
δεν μπορει αλλο να τα κοβει με το χορτοκοπτικο.
Σκεφτομουν λοιπον να τα μεταφερω για καποιο διαστημα και να μην εχεω κανενα θεμα αλλα ρωτησα ενα παλιο μελισοκομο
και μου ειπε απλα να τα κλεισω για 2 μερες με τροφες και δεν θα εχω προβλημα.
Σημειωτεον οτι δεν θα ραντισει κοντα στα μελισσια αλλα θα σε μια αποσταση 20 τουλαχιστον μετρα γυρω-γυρω.
Τι θα με συμβουλευατε να κανω?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2017 8:53 pm

Να τον πείσεις ότι το φάρμακο αυτό είναι σκέτος καρκίνος, δεν παίζει?

Το ότι ο υδροφόρος ορίζοντας (από τον οποίο και αυτοί πίνουν νερό) γίνεται δηλητήριο, δεν του λέει κάτι?
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Αριθμός μηνυμάτων : 1937

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2017 10:39 pm

Επειδή φαίνεσαι παιδί tzimani, πήγαινε εσύ με το χορτοκοπτικό να κάνεις τη δουλειά και δώσε στον πεθερό κανα 5? για καφέ στο καφενείο.

Υ.Γ. Καλά όλοι οι πεθεροί ίδιοι είναι; afro
psath
BeeForce
BeeForce
psath

Αριθμός μηνυμάτων : 1202

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2017 10:47 pm

monarchis έγραψε:
Επειδή φαίνεσαι παιδί tzimani, πήγαινε εσύ με το χορτοκοπτικό να κάνεις τη δουλειά και δώσε στον πεθερό κανα 5? για καφέ στο καφενείο.

Αυτό ακριβώς! sostos

Έξυπνος ο πεθερός σου!
BEAGLE
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 27

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΔευ Μαρ 06, 2017 12:04 am

προσοχη με το ραουνταπ γιατι ακομη και να τα κλεισεις μεσα για 2 μερες που ειναι επικινδυνο παλι θα παθουνε ζημια οχι κατευθιαν αλλα σε βαθος χρονου. και να σου πω το γιατι, το ραουνταπ ειναι δισυστηματικο δηλαδη μπαινει στον οργανισμο του φυτου και παραμενει εκει, απο την μερα που θα ραντισεις με ραουνταπ τα χορτα θα στεγνωσουν σε 15 με 20 μερες, στο διαστημα αυτο ορισμενα μπορει να ανθησουν και οι μελισσες να μαζεψουν γυρη η νεκταρ. αυτο ηταν!! ειναι θεμα χρονου πλεον ποτε θα αρχισουν να πεφτουν τα μελισσια. εχουν χαθει ολοκληρα κοπαδια με κατσικες και προβατα που βοσκησαν σε ραντισμενα χωραφια..
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis

Αριθμός μηνυμάτων : 665

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΔευ Μαρ 06, 2017 8:59 am

Η καλλίτερη λύση είναι να απαγορεύσεις στον πεθερό σου να κυκλοφορεί ελεύθερα....
kontra kontra
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis

Αριθμός μηνυμάτων : 954

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΔευ Μαρ 06, 2017 9:34 am

Φίλε "tzimani" καλώς ήρθες στην παρέα μας cheers

Πέρα από την πλάκα, για το θέμα σου το πιο σωστό είναι να μην κάνει κανείς χρήση αγροχημικών κοντά στα μελίσσια σου. Τα φάρμακα, ζιζανιοκτόνα ή ότι άλλο, όπως έγραψαν και τα παιδιά πιο πάνω, μπορούν να κάνουν μεγάλο κακό στα μελίσσια σου... οπότε προτείνουμε τουλάχιστον εκεί που περνάει από το χέρι σου να μην γίνει χρήση και να κοπούν τα χόρτα με κάποιο χορτοκοπτικό ή να τα αφίσεις ως έχουν.

Αν αποφασίσεις να μεταφέρεις μελίσσια, θα πρέπει να τα πάς τουλάχιστον 3 χιλιόμετρα μακριά και μπορείς να τα επαναφέρεις μόνο μετά από 40 με 50 ημέρες.

Να κλείσεις τα μελίσσια για 2 μέρες είναι πρακτική «απελπισίας» όταν πάμε να χειριστούμε μια απρόβλεπτη ζημιά π.χ. ράντισε με εντομοκτόνα ο γείτονας…  απαιτεί εμπειρία και είναι αρκετά επικίνδυνη για τα μελίσσια. Ακόμα και έμπειροι μελισσοκόμοι διστάζουν να την εφαρμόσουν αν δεν είναι η τελευταία τους επιλογή για σωτηρία των μελισσιών τους.
tzimani
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΔευ Μαρ 06, 2017 9:55 am

Ευχαριστω lingistis και ολα τα παιδια για τις απαντησεις.
Μαλλον θα τον πεισω να τα κοβω μονος μου με το χορτοκοπτικο αν και το κτημα ειναι πανω απο 6 στρεμματα και
λογω δουλειας θα ναι καπως δυσκολο αλλα για χαρη των μελισσων θα το παλεψουμε.
Ναι΄'στε καλα παιδια και συγχαρητηρια για την οραια δουλεια που εχετε κανει εδω στο forum σας,βοηθατε πολυ κοσμο.
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun

Αριθμός μηνυμάτων : 150

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΔευ Μαρ 06, 2017 11:15 am

Φίλε μου θα χρειαστεί να πείσεις και τους υπόλοιπους αγρότες σε ακτίνα τουλάχιστον τεσσάρων χιλιομέτρων από το μελισσοκομείο σου να μην κάνουν χρήση χημικών στα ανθισμένα χόρτα. Πράγμα βέβαια ακατόρθωτο. Δυστυχώς δεν είναι μόνο ο παππούς ή ο γείτονας αλλά ολόκληρη περιοχή.
Από τη μία η χαρά της ανθοφορίας και από την άλλη η αγωνία των χημικών. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα.
Ο Θεός βοηθός!!!
kir
BeeForce
BeeForce
kir

Αριθμός μηνυμάτων : 602

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΔευ Μαρ 06, 2017 11:42 am

Αν το κτήμα είναι περιφραγμένο βάλε μέσα 4 χήνες , δεν θα μείνει χόρτο ούτε για δήγμα , είμαι παθόν το κακό είναι ότι είχα μέσα και μικρά δεντράκια που μετά που τελειώσαν τα χόρτα έφαγαν τον φλοιό τους που ήταν ακόμα μαλακός με αποτέλεσμα να ξεραθούν lol!
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis

Αριθμός μηνυμάτων : 72

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΔευ Μαρ 06, 2017 11:45 am

Καλημερα παιδια, . 6 στρεμματα με νερο ειναι ? τι εχει μεσα ? χερσο ειναι? Υπνωτισε τον και βαλτον να στο υπογραψει.
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim

Αριθμός μηνυμάτων : 223

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΔευ Μαρ 06, 2017 7:28 pm

Πές του ότι αν ραντίσει, θα του στείλεις την κόρη του, ''πακέτο'' πίσω!!!!!!lol!
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13

Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΤετ Μαρ 08, 2017 8:20 pm

Χαχαχαχαχαχα ελεος!!!!!
kir
BeeForce
BeeForce
kir

Αριθμός μηνυμάτων : 602

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΠαρ Μαρ 10, 2017 12:44 pm

silahim έγραψε:
Πές του ότι αν ραντίσει, θα του στείλεις την κόρη του, ''πακέτο'' πίσω!!!!!!lol!  

Καλύτερα να μην το δοκιμάσει Very Happy ... ένας φίλος το είπε για πλάκα και η απάντηση ήταν ότι αν την επιστρέψει θα του κάνουν και αυτοί ότι της είχε κάνει lol!
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst

Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 12, 2017 6:46 pm

Αν δεν έχει άνθη στα χόρτα,τότε ραντίζεις κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.Ακόμα και κοντά στα μελίσσια δεν υπάρχει πρόβλημα.
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 12, 2017 6:48 pm

και δεν κλείνεις ούτε πόρτες ούτε παραθυρα
tzimani
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 12, 2017 8:00 pm

Να το δοκιμασω λετε δηλαδη κ βλεπουμε?
Ρωτησα παλι χθες εναν ηλικιωμενο που με με εβαλε στη μελισσοκομια στην αρχη κ του ειπα το θεμα μου,
εκεινος λοιπον μου ειπε πως το κανει αυτο πολλα χρονια γιατι πολυ απλα δεν γινεται αλλιως,απλα μου λεει
θα εχω καποιες απωλειες και αυτο ειναι ολο.
Τι να πω?ειλικρινα δε ξερω τι να κανω.
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Αριθμός μηνυμάτων : 1937

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 12, 2017 8:37 pm

pointerst έγραψε:
Αν δεν έχει άνθη στα χόρτα,τότε ραντίζεις κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.Ακόμα και κοντά στα μελίσσια δεν υπάρχει πρόβλημα.

pointerst έγραψε:

tzimani έγραψε:
Ρωτησα παλι χθες εναν ηλικιωμενο που με με εβαλε στη μελισσοκομια στην αρχη κ του ειπα το θεμα μου,
εκεινος λοιπον μου ειπε πως το κανει αυτο πολλα χρονια γιατι πολυ απλα δεν γινεται αλλιως,απλα μου λεει

Μελισσοκομία και ραντίσματα δεν πάνε μαζί. Υπάρχουν πολλές εναλλακτικές αρκεί να θες. Αν δεν έχεις μηχανήματα (που είπες πως έχεις χορτοκοπτικό) δανείσου με αντάλλαγμα λίγο μέλι. Αν κόψεις τ.α χόρτα με το χορτοκοπτικό σκέψου πως κάνεις χλωρή λίπανση, βελτιώνεις δηλαδή τη σύσταση του εδάφους σου.
Αν ραντίσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχεις υπολλειμματικότητα της χημικής ουσίας που θα χρησιμοποιήσεις στο χώμα σου που αυτό σημαίνει υποβάθμιση.
Όσον αφορά την τοξικότητα στις μέλισσες δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να το συζητάμε. Τα επιχειρήματα για κλειστές πόρτες κλπ για μένα είναι απλά η αυτοαπενοχοποίηση σε περίπτωση ραντίσματος.
psath
BeeForce
BeeForce
psath

Αριθμός μηνυμάτων : 1202

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 12, 2017 8:44 pm

monarchis έγραψε:
pointerst έγραψε:

pointerst έγραψε:

tzimani έγραψε:

Μελισσοκομία και ραντίσματα δεν πάνε μαζί. Υπάρχουν πολλές εναλλακτικές αρκεί να θες. Αν δεν έχεις μηχανήματα (που είπες πως έχεις χορτοκοπτικό) δανείσου με αντάλλαγμα λίγο μέλι. Αν κόψεις τ.α χόρτα με το χορτοκοπτικό σκέψου πως κάνεις χλωρή λίπανση, βελτιώνεις δηλαδή τη σύσταση του εδάφους σου.
Αν ραντίσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχεις υπολλειμματικότητα της χημικής ουσίας που θα χρησιμοποιήσεις στο χώμα σου που αυτό σημαίνει υποβάθμιση.
Όσον αφορά την τοξικότητα στις μέλισσες δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να το συζητάμε. Τα επιχειρήματα για κλειστές πόρτες κλπ για μένα είναι απλά η αυτοαπενοχοποίηση σε περίπτωση ραντίσματος.
sostos

Tzimani τόσο δύσκολο είναι να πάρεις το θαμνοκοπτικό και να τα κόψεις; Εγώ δε θα το ρίσκαρα σε καμία περίπτωση.

tzimani
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 12, 2017 9:09 pm

Ειναι λιγο δυσκολο επειδη ειμαι στη δουλεια πολλες ωρες και εκτος αυτου το κτημα ειναι 6 στρεμματα και πρεπει να τα κοβω
2-3 φορες το καλοκαιρι.
Ψαχνω μηπως τα βαλω καπου αλλου αλλα ειναι καπως δυσκολο να εμπιστευτεις γενικοτερα οποτε μαλλον θα ξεκινησω με το
χορτοκοπτικο + αλλο ενα που θα νοικιασω και θα χωσω κανα φιλο να βοηθησει και βλεπουμε.
Ευχαριστω και παλι ολα τα παιδια για την ανταποκριση!
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 12, 2017 9:29 pm

Είναι δυνατό ρε παιδιά ακόμη να συζητάμε για το αν θα ρίξουμε στο χώμα μας τον καρκίνο?
Οι Μελισσοκόμοι υποτίθεται ότι είναι οι πιο "μορφωμένοι οικολογικά" που ασχολούνται με τον πρωτογενή τομέα, και συζητάμε ακόμα για το αν ο καρκίνος είναι περισσότερο ή λιγότερο ανεκτός?
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia

Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 12, 2017 11:42 pm

πες τα ρε Milmos!!!

για τ' όνομα του Θεού - το RoundUp προσπαθούν όλοι οι αγροτικοί φορείς στην ευρώπη να το ξεφορτωθούν σαν καρκινογόνο που είναι!
Μόνο που το φτιάχνει κ προωθεί η Βayer θα 'πρεπε να μας φτάνει...
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΔευ Μαρ 13, 2017 1:50 am

καταρχήν είναι κάτι που το έχω κάνει επισειρά ετών...κατα δεύτερον,μπορείς να κόψεις τα χόρτα με μισινέζα τη πρώτη φορά και μόλις δεις ότι πάνε να πάρουν τα πάνω τους,τότε τα ραντίζεις.Με το ράντισμα πας τουλαχιστον ένα μήνα,ενώ με τη μισινέζα θέλεις κάθε 2 βδομάδες!Η συμβουλή που σου δίνω είναι για το χώρο των μελισσιών και όχι για όλο το χωράφι(κάπου πήρε το μάτι μου 6 στρμ).Στο υπόλοιπον κομμάτι βάζεις αγροτικό μηχάνημα για κόψιμο.Σε καμια περίπτωση δεν ραντίζεις με ζιζανιοκτόνο όλη την επιφάνεια του χωραφιου.

ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!μην αναπαράγετε κάτι χωρίς να ξέρετε...η ζημιά γίνεται μόνο στα ανθισμένα και επισκέψιμα,στα υπόλοιπα ούτε λόγος..
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΔευ Μαρ 13, 2017 1:51 am

και μια τελευταία συμβουλή:αν δεν θες ραουνταπ(δλδ γλυφοζέιτ),τότε υπάρχουν και άλλα καθολικά ζιζανιοκτόνα.
nikos37
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 280

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαρμακο για χορτα(Raundap)   Φαρμακο για χορτα(Raundap) Icon_minitimeΔευ Μαρ 13, 2017 8:51 pm

Ειρηνη αδερφια. Στο ιδιο χωμα θα μπουμε oλοι.
Να πω και εγω τη γνωμη μου. Απο οτι καταλαβα ο λογος που πρεπει να κοπουν τα χορτα ειναι απλα επειδη ενοχλουν οπτικα. Δηλαδη δεν υπαρχει λογος. Αστα εκει να μεγαλωσουν οσο θελουν και πας το σεπτεμβρη που θα ειναι ολοξερα και σε ενα σ/κ με μπολικες μπυρες το εχεις κανει ταψι.
Το προβλημα αδερφια δεν ειναι το roundup αλλα οι πεθεροι. Και ο δικος μου κυκλοφορουσε με τη ψεκαστηρα μονιμα στο αμαξι και οτι ζωντανο εβλεπε το ραντιζε. Μεχρι που του ειπα πως οτι φαρμακο ριχνει το τρωει η εγγονη του.

Φαρμακο για χορτα(Raundap)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: