Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;

Πήγαινε κάτω 
+5
nikos37
matteus
psath
silahim
Mitserkotis
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mitserkotis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2016 2:25 pm

Καλησπέρα παιδιά!
Μετά απο μια πολύ δύσκολη χρονιά στην Κύπρο (σχεδόν καθόλου βροχές και πολύ ψηλές θερμοκρασίες και μηδενικό τρύγο) και μετά απο κάποια λάθη που έκανα ο άπειρος (κόψιμο για παραφυάδες τα ίδια μελίσσια 2 φορές τον Μάρτη-Απρίλη) μπήκα στο φθινόπωρο με αδύνατα μελίσσια. Απο τέλη αυγούστου μέχρι αρχές Οκτωβρίου τα μελίσσια δέν έβγαιναν καθόλου λόγω μελισσοφάγων και σφηκών. Είχα και θέματα με βαρρόα αλλά τους έκανα ξαλάφρωμα με ομιχλοποιητή και θυμόλη. Χάθηκαν κάποια μελίσσια μου και όταν άρχισα να ταίζω σε μπολάκια παρατήρησα ότι δέν είχαν όρεξη να το φάν και πνιγόντουσαν πολλές. Στήν συνέχεια αγόρασα κάποια άλλα μελίσσια απο κάποιον άλλον τα οποία είναι πολύ δυνατα. Τώρα ενώ έξω έχει ακονιζιά τα μελίσσια που έφερα τώρα τα βλέπω να δουλέυουν ενώ στα άλλα που είχα δεν κινούνται και μειώνεται και άλλο ο πληθυσμός τους. Απο όσα έχω διαβάσει πρέπει να έιναι μια μορφή νοζεμίασης.
Μήπως είναι κάτι άλλο;
Πώς το αντιμετωπίζω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2016 2:47 pm

Κάνε μας μια εμπεριστατωμένη περιγραφή.
πχ. από πόσα τελάρα αποτελούνται; και αν είναι ''σφικτά''
πόσος γόνος υπάρχει; ανοικτός ,κλειστός
αν υπάρχουν γύρες;
η βασίλισσα υπάρχει; ποιάς χρονιάς είναι;
μέλια έχεις καθόλου; ή τίποτα;
με τι τα τάισες;
η θεραπεία που έκανες ήταν σωστή;
παρατήρησες κομμένα φτερά η κάτι άλλο;
στο πάτο της κυψέλης έχεις νεκρό γόνο η έξω από τη κυψέλη στην
είσοδο, νεκρές μέλισσες;
στην πλευρά της κυψέλης που είναι η είσοδος, υπάρχουν περιττώματα
στην εξωτερική πλευρα και πάνω από την είσοδο;
ο ''δικός σου'' (λογικά παλιός μελισσοκόμος) από τον οποίο αγόρασες τα επόμενα τα έχει δεί; τι είπε;

Οι ερωτήσεις που έκανα θα βοηθήσουν τα παιδιά εδώ ώστε να έχουν μία
καλύτερη γνώση των πραγμάτων. Εγώ είμαι φρέσκος ακόμα σαν και σένα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2016 3:01 pm

Εύστοχα τα ερωτήματα του silahim.
Τα αδύνατα μελίσσια τι πληθυσμό έχουν; Πώς διαπίστωσες ότι έχουν νοσεμίαση; Δώσε πληροφορίες για το γόνο και τις τροφές. Επίσης αν για 1 μήνα τα βασάνιζαν οι σφήκες και οι μελισσοφάγοι, λογικό είναι να είναι πεσμένα τα μελίσσια. Βάλε και μερικές φωτό να αποκτήσουμε και μια εικόνα. Εάν τα αγορασμένα μελίσσια βρίσκονται δίπλα στα παλιά, και τα δεύτερα έχουν κάποια ασθένεια απομάκρυνέ τα για να μην τους τη  μεταδώσουν.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2016 3:13 pm

psath έγραψε:

Εάν τα αγορασμένα μελίσσια βρίσκονται δίπλα στα παλιά, και τα δεύτερα έχουν κάποια ασθένεια απομάκρυνέ τα για να μην τους τη  μεταδώσουν.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά

το σπουδαιότερο που ξέχασα αγαπητέ psath !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2016 3:31 pm

Αν δεν εχουν καποια ασθενεια ξεκινα συνενωσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mitserkotis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2016 6:08 pm

Εχουν βασίλισσες του 2015, έχουν 1 πλαίσιο γόνου και 2 - 3 πλαίσια πληθυσμού.Πρίν 25 μέρες ήταν διπλάσια. Έχουν και απο 2-3 πλαίσια με μέλια. Η τροφοδοσία που τους έκανα ήταν 1/1 και 2(ζάχαρη)/1. Νεκρές μέλισσες δέν έιδα, ούτε νεκρό γόνο. Κομμένα φτερά έβλέπα πρίν 1 μήνα πρίν αρχίσω τις θεραπείες με τον ομιχλοποιητή. Περιττόματα δέν είδα αλλά διάβασα για την ασιατική νοζεμίαση που δεν έχουν περιττώματα οι μέλισσες και σκέφτηκα μήπως αυτό φταίει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2016 6:41 pm

Κανε τους θεραπεια με καποιο απο τα σκευασματα που κυκλοφορουν για τη νοσεμιαση ,προληπτικη η επεμβατικη. Δεν ξερω τι κυκλοφορει στη κυπρο και κατα ποσο ειναι αποτελεσματικα, αλλιως θυμολη στο σιροπι. Οπωσδηποτε σφιξε τα γιατι απο οτι καταλαβα ειναι απλωμενα ,και απομακρυνε τα αμεσως( η τα καινουρια) γιατι θα κολλησουν ολα. Εννοειται η θεραπεια θα γινει σε ολα.
Προσοχη στη λεηλασια μιας και ειναι αδυναμα και καλη τυχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2016 12:26 am

Με ένα πλαίσιο γόνο και δύο τρίτα πληθυσμό το βλέπω δύσκολο να ανακάμπτουν και να είναι δυνατά έτσι ώστε να μπουν στο χειμώνα. Δεδομένου ότι μπαίνουμε στο τελευταίο δεκαήμερο του Οκτώβρη. Διορθώστε με οι πιο έμπειροι αν κάνω λάθος. Νομίζω θα χρειαστεί να γίνουν συνενώσεις για να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν εχθρούς όπως σφήκες και να υπάρχει αρκετός πληθυσμός στα πλαίσια για τα γεννήσει η βασίλισσα σωστά. Παράλληλα βέβαια με την όποια θεραπεία θα κάνεις η συνένωση για μένα είναι μονόδρομος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2016 11:24 am

Κώδικας:
Κανε τους θεραπεια με καποιο απο τα σκευασματα που κυκλοφορουν για τη νοσεμιαση ,προληπτικη η επεμβατικη. Δεν ξερω τι κυκλοφορει στη κυπρο και κατα ποσο ειναι αποτελεσματικα, αλλιως θυμολη στο σιροπι. Οπωσδηποτε σφιξε τα γιατι απο οτι καταλαβα ειναι απλωμενα ,και απομακρυνε τα αμεσως( η τα καινουρια) γιατι θα κολλησουν ολα. Εννοειται η θεραπεια θα γινει σε ολα.
Προσοχη στη λεηλασια μιας και ειναι αδυναμα και καλη τυχη.

sostos
Απλά να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι καλό είναι το σιρόπι να δοθεί με μπουκάλι και όχι με πιατάκι που ανεβάζει την υγρασία εντός της κυψέλης , σφίξιμο, κερόπανο, και μετά την θεραπεία , στοπ το σιρόπι και τροφοδοσία με βανίλια.

Και όπως λέει ο φίλος vtoutoun, αν και η Κύπρος όπως και η Κρήτη δεν έχει ιδιαίτερο χειμώνα, καλύτερα λίγα και καλά παρά πολλά και κακορίζικα, αν τώρα έχεις λίγα και δεν θέλεις να χαλάσεις τις μάνες σου ίσος ένα τριπλοκυψελίδιο ή διπλοκυψελίδια να είναι μια λύση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2016 3:07 pm

Κάνε τις θεραπείες που προτείνουν τα παιδιά για κάθε ενδεχόμενο. Απλά για να σε καθησυχάσω είναι πολύ πιθανόν λόγω έντονης προσβολής από βαρρόα τα μελίσσια να αδυνάτισαν πολύ. 1 πλαίσιο γόνος πόσες συλλέκτριες να βγάλει; Λογικό είναι το μελίσσι να μη δουλεύει. Τάισέ το καλά και πιστεύω θα ανακάμψει. Είσαι πιο νότια και οι θερμοκρασίες ευνοούν τις ανθοφορίες. Μπορείς να επικοινωνήσεις και με το ΑΠΘ, να στείλεις ένα δείγμα και αξιόπιστα να σε ενημερώσουν.
Περιμένουμε ευχάριστα νέα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2016 7:16 pm

παντως εγω "πληρωσα" την ... ελπιδα οτι θα επιβιωσουν τρια μικρα μελισσακια με ... λεηλασια !!!

δεν εμεινε τιποτε...
ουτε βασιλισσες ουτε υπήκοοι !!! klama
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2016 9:33 pm

Μειώστε τις εισόδους των μικρών μελισσιών στο ελάχιστο όταν έχετε μελίσσια διαφορετικής δυναμικότητας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2016 11:17 pm

monarchis έγραψε:
Μειώστε τις εισόδους των μικρών μελισσιών στο ελάχιστο όταν έχετε μελίσσια διαφορετικής δυναμικότητας.

πιστεψε με ...

ηταν τοσο μικρες που ισα που χωρουσαν δυο μελισσες η μια διπλα στην αλλη ...

το θεμα ηταν να τις εντοπισουν οι λεηλατριες οτι ειναι αδυνατες...

μετα ...    Evlogies
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2016 11:34 pm

NikTheGreek έγραψε:
παντως εγω "πληρωσα" την ... ελπιδα οτι θα επιβιωσουν τρια μικρα μελισσακια με ... λεηλασια !!!

δεν εμεινε τιποτε...
ουτε βασιλισσες ουτε υπήκοοι !!! klama


Στην σουσουρα ε ??? Ειδικα μελισσια που δεν εχουν βασιλισσα ειναι πρωτος στοχος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;   Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου; Icon_minitimeΠεμ Οκτ 20, 2016 10:07 am

monarchis έγραψε:
Μειώστε τις εισόδους των μικρών μελισσιών στο ελάχιστο όταν έχετε μελίσσια διαφορετικής δυναμικότητας.


Αν υπάρχει η δυνατότητα μετακινειστε τα αδύνατα τουλάχιστον 3χλμ μακρια απο το υφιστάμενο μελισσοκομειο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι συμβαίνει στα μελίσσια μου;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»
» Τι νέα από τα μελίσσια μας;
» Μελίσσια στη δρυ
» Μελίσσια
» Nεος στα μελισσια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: