Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

Βασιλισσα αρνειται να γεννησει

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus

Αριθμός μηνυμάτων : 831

Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΔευ Ιουν 06, 2016 8:38 pm

Σημερα αντικρισα κατι πολυ παραξενο. Πριν μερικες ημερες επιθεωρωντας ενα μελισσι βρηκα λιγα βασιλικα κελια στο χειλος ενος πλαισιου και καθολου ανοιχτο γονο. Τα βκ ηταν λιγα σε αριθμο (2-3) για να τα αποκαλεσεις σμηνουργιας, βεβαια ειναι τετοια η εποχη που μαλλον η παλια βασιλισσα θα εφευγε οποτε τα χαλασα και ειπα να το ξαναδω την επομενη φορα. Σημερα το ξανακοιταξα η βασιλισσα εκοβε βολτες πανω στα πλαισια και δεν ειχε ουτε ενα αυγο ημερας.

Τζιφος η βασιλοπουλα ε ? Αυτο το μελισσι ειναι περσινη παραφυαδα και εφτασε φετος τα 17 πλαισια. Απλα μου φαινεται περιεργο να ειναι παρουσα και προβληματικη η βασιλισσα και να μην μπορει να γεννησει εστω και ενα αυγο για να γινει αντικατασταση. Υπαρχουν περιπτωσεις βασιλισσες και μελισσια να στρεσαρονται απο συχνες επιθεωρησεις και να κοβει εντελως η γεννα ? Ψαχνω να δω τι φταιει ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13

Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΔευ Ιουν 06, 2016 9:27 pm

Υπαρχει περίπτωση να σου εχει γινει αντικατάσταση;
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΔευ Ιουν 06, 2016 9:58 pm

mpampis13 έγραψε:
Υπαρχει περίπτωση να σου εχει γινει αντικατάσταση;

Δεν νομιζω. Δεν βρηκα βκ που να εσκασαν μεσα.
psath
BeeForce
BeeForce
psath

Αριθμός μηνυμάτων : 1202

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΤρι Ιουν 07, 2016 12:06 am

Και σε μένα συνέβη: Περυσινή βασίλισσα σε φετινό 18αρι μείωσε σταδιακά τον τελευταίο μήνα το γόνο και έκανε αντικατάσταση. Το μελίσσι αδυνάτισε πολύ σε σημείο να υποψιάζομαι σμηνουργία. Όμως είχε 5-6 βασιλοκέλια, πολύ χώρο και ο Ιούνιος δεν είναι μήνας σμηνουργίας. Τα ίδια συμπτώματα εμφανίζει κι άλλο 18άρι με βασίλισσα 3 ετών. Θα δούμε.
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΤρι Ιουν 07, 2016 3:18 pm

Θα τις δωσω ακομα μερικες ημερες μηπως και αλλαξει γνωμη. Αν δεν θα φυγει για τον αλλο κοσμο λολ
xunilz
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 105

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΤρι Ιουν 07, 2016 6:06 pm

Εγώ είδα ακριβώς το ίδιο πράγμα σε σμηνουργία που έποιασα απο καποιον που είχε φύγει την μάρκαρα οταν την έιχα βρει και άρχισε να γεννάει , πριν μέρες ξαφνικά έπαψε να έχει αυγά μέσα και τριγυρνάει σαν την άδικη κατάρα, φυσικά βρήκα και εγώ 6-7 κελιά μέσα άλλα μόλις είχαν σφραγίσει άλλα ανοιχτά ακόμα τα χάλασα και της δίνω κανα δυο μέρες μετά της πέρνω το κεφάλι και την αλλάζω Smile
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis

Αριθμός μηνυμάτων : 665

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΤετ Ιουν 08, 2016 10:00 am

Παρατήρησα ότι η βασίλισσα που αρνείται να γεννήσει νομίζω ότι κάποια στιγμή θα αντικατασταθεί από το ίδιο το μελίσσι. Και μάλιστα αφού κάνει μερικά τα τελευταία αυγά. Πιστεύω ότι οι εργάτριες ξέρουν πότε τελειώνουν τα αυγά της. Συνήθως μετά απ' αυτό την καθαιρούν. Από αυτά τα αυγά φτιάχνουν βασιλοκελιά οι εργάτριες. Από τα βασιλοκελιά που θα φτιάξουν διαλέγεις δυο τρία τα μεγαλύτερα και τα υπόλοιπα τα χαλάς. Μπόλικο σιρόπι 1-1 και η βασίλισσα που θα γεννηθεί θα είναι πολύ καλής ποιότητας. Γυρεόπιττα κατά Γούναρη (εξαιρετική!), και σιρόπι 1-1 με προσοχή χωρίς να αναστατώνουμε το μελισσάκι.
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia

Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΤετ Ιουν 08, 2016 10:42 pm

vassilis έγραψε:
Παρατήρησα ότι η βασίλισσα που αρνείται να γεννήσει νομίζω ότι κάποια στιγμή θα αντικατασταθεί από το ίδιο το μελίσσι. Και μάλιστα αφού κάνει μερικά τα τελευταία αυγά. Πιστεύω ότι οι εργάτριες ξέρουν πότε τελειώνουν τα αυγά της. Συνήθως μετά απ' αυτό την καθαιρούν.

μμμ... Βασίλη δεν είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνουν πάντα 100%.

Έχω δει παραδείγματος χάριν, ακριβώς όπως το περιγράφει ο Ξουνίλζ:
αρχές Ιουνίου, βασίλισσα προηγούμενης χρονιάς, σαν την άδικη κατάρα να περιφέρεται και να έχει κόψει μαχαίρι την γέννα... και το σμήνος να μην έχει προετοιμάσει ούτε ένα κελλί αντικατάστασης.
'Οπως επίσης μελίσσια επίμονα να κατασκευάζουν κελλιά αντικατάστασης, παρότι κάθε φορά τα χαλάς...

Μέγα μυστήριο τα ζωντανά μας...
kir
BeeForce
BeeForce
kir

Αριθμός μηνυμάτων : 602

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2016 9:11 am

Μια τέτοια Βασίλισσα θα μπορούσε να φορτωθεί με 2-3 ορόφους από άλλες και να πάει στην νομή ... λογικά θα έδινε την καλύτερη παραγωγή !
Αντί για διαφράγματα .. στείρωση lol!
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2016 9:34 pm

olomelia έγραψε:
vassilis έγραψε:
Παρατήρησα ότι η βασίλισσα που αρνείται να γεννήσει νομίζω ότι κάποια στιγμή θα αντικατασταθεί από το ίδιο το μελίσσι. Και μάλιστα αφού κάνει μερικά τα τελευταία αυγά. Πιστεύω ότι οι εργάτριες ξέρουν πότε τελειώνουν τα αυγά της. Συνήθως μετά απ' αυτό την καθαιρούν.

μμμ... Βασίλη δεν είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνουν πάντα 100%.

Έχω δει παραδείγματος χάριν, ακριβώς όπως το περιγράφει ο Ξουνίλζ:
αρχές Ιουνίου, βασίλισσα προηγούμενης χρονιάς, σαν την άδικη κατάρα να περιφέρεται και να έχει κόψει μαχαίρι την γέννα... και το σμήνος να μην έχει προετοιμάσει ούτε ένα κελλί αντικατάστασης.
'Οπως επίσης μελίσσια επίμονα να κατασκευάζουν κελλιά αντικατάστασης, παρότι κάθε φορά τα χαλάς...

Μέγα μυστήριο τα ζωντανά μας...

Αυριο ειναι η τελευταια της μερα Sad. Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι ισως να μην καταλαβαινουν οτι η βασιλισσα τους θα βγει προβληματικη. Σιγουρα ομως οταν γινει αυτο θα εχει μεσα μερικα αυγα τα οποια μπορουν να προετοιμαστουν για βκ. Το μυστηριο ειναι ο μελισσοκομος στην προκειμενη περιπτωση εγω που πηγα και ενω δεν ειδα γονο ημερας χαλασα και τα 2-3 βασιλικα που ειχαν φτιαξει λολ.

Χτες χωρισα ενα μελισσι και κολλησα ενα βκ λιγο πιο κατω απο το στεφανι γονου και πιο πανω απο τον γονο. Σημερα πηγα να δω αμα το δεχτηκαν και το βρηκα στο κεντρο του πλαισιου λολ. Αν τυχον επεφτε θα το εβρισκα στον πατο. Οποτε τι εγινε το μετακινησαν αυτες για να μην κρυωσει? γινονται τετοια πραγματα η αρχισα να τα χανω απο τις πολλες ωρες δουλειας λολ. Αυριο θα παω να ξαναδω και θα σας πω με σιγουρια το τι μπορει να εγινε.
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek

Αριθμός μηνυμάτων : 336

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2016 9:42 pm

matteus έγραψε:

Χτες χωρισα ενα μελισσι και κολλησα ενα βκ λιγο πιο κατω απο το στεφανι γονου και πιο πανω απο τον γονο. Σημερα πηγα να δω αμα το δεχτηκαν και το βρηκα στο κεντρο του πλαισιου λολ. Αν τυχον επεφτε θα το εβρισκα στον πατο. Οποτε τι εγινε το μετακινησαν αυτες για να μην κρυωσει? γινονται τετοια πραγματα η αρχισα να τα χανω απο τις πολλες ωρες δουλειας λολ. Αυριο θα παω να ξαναδω και θα σας πω με σιγουρια το τι μπορει να εγινε.

αυτην την κουβεντα ειχαμε χτες μ ενα φιλαρακι/συναδελφο μελισσοκομο...
μου ειπε οτι ενω εκενε βασσιλοτροφια σε μια βεργα απο τις τρεις ..
την επομενη μερα βρηκε "πιασμενο" ενα κελι στην κατω βεργα που δεν ειχε μπολιασει ...
Αρα..λεω εγω ... μεταφερουν αυγα μερικες φορες...
τωρα αν μεταφερουν και ολοκληρα κελια .. δεν το ξερω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia

Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2016 11:12 pm

kir έγραψε:
Μια τέτοια Βασίλισσα θα μπορούσε να φορτωθεί με 2-3 ορόφους από άλλες και να πάει στην νομή ... λογικά θα έδινε την καλύτερη παραγωγή !
Αντί για διαφράγματα .. στείρωση lol!  

πρέπει να το αποδεχτούμε έτσι απλά... παρότι έχουν ισχυρότατο DNA που ορίζει ακριβώς τη συμπεριφορά τους, είναι συνάμα και ζωντανοί οργανισμοί και το απρόοπτο "γυναικολογικό" πρόβλημα δεν μπορεί ποτέ ν'αποκλειστεί.

Nick, ισχύει-μεταφέρουν ή και καταστρέφουν αυγά.
kir
BeeForce
BeeForce
kir

Αριθμός μηνυμάτων : 602

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2016 9:48 am

matteus όταν βάζεις ένα κελί οι μέλισσες πάνε να το περιποιηθούν και να το κολλήσουν πάνω στην κηρήθρα, οπότε πιθανότατα όταν έκαναν σταφύλι γύρω του το κελί κύλισε και το κόλλησαν πιο κάτω, μην ξανασηκώσεις τα πλαίσια που βρίσκετε το κελί μέχρι να βγει γιατί πιθανότατα θα το κολλήσουν και απέναντι και θα το χαλάσεις (την έχω πάθει )
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis

Αριθμός μηνυμάτων : 333

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2016 9:54 am

kir έγραψε:
matteus όταν βάζεις ένα κελί οι μέλισσες πάνε να το περιποιηθούν και να το κολλήσουν πάνω στην κηρήθρα, οπότε πιθανότατα όταν έκαναν σταφύλι γύρω του το κελί κύλισε και το κόλλησαν πιο κάτω, μην ξανασηκώσεις τα πλαίσια που βρίσκετε το κελί μέχρι να βγει γιατί πιθανότατα θα το κολλήσουν και απέναντι και θα το χαλάσεις (την έχω πάθει )

Καλό είναι τα πλαίσια με τα κελιά να μην τα κολλάμε με τα διπλανά για να αποφεύγουμε αυτό που περιγράφεις.
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek

Αριθμός μηνυμάτων : 336

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2016 11:37 am

εαν πατησεις λιγακι με τον αντιχειρα την κηρήθρα  για να δημιουργηθει ενα βαθουλωμα και μετα βαλεις το κελι σε τετοια θεση ωστε να εχουν χωρο τα κοριτσια να το περιποιηθουν και απο την μεσα μερια τοτε ειναι πολυ καλυτερα..

δεν θυμαμαι ποιος μου το ειπε.... he he he
αλλα ειναι καλο κολπακι
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Αριθμός μηνυμάτων : 1937

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2016 7:49 pm

matteus από βαρρόα πως πάμε; Υπάρχουν περιπτώσεις που τα μελισσάκια σταματάνε να ταϊζουν τις μαμάδες τους για να προσπαθήσουν να αναχαιτίσουν την γέννα των βαρρόα. Κάνε ένα τσεκ.
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2016 11:30 pm

monarchis έγραψε:
matteus από βαρρόα πως πάμε; Υπάρχουν περιπτώσεις που τα μελισσάκια σταματάνε να ταϊζουν τις μαμάδες τους για να προσπαθήσουν να αναχαιτίσουν την γέννα των βαρρόα. Κάνε ένα τσεκ.

Πηγα σημερα και την σκοτωσα. Τον τελευταιο γονο τον ειχε ριξει πριν 21 ημερες και ειχε μεσα ολο και ολο ενα πλαισιο που ξεγονευε τωρα. Κοιταξα τα πλαισια καλα ενα προς ενα για να την βρω και δεν ειδα ουτε μια ψειρα. cheers Εβαλα απο πανω του ενα μελισσακι ουτε 2 πλαισια φετινη παραφυαδα που αργησε η μανα να γονιμοποιηθει και ξεμεινε απο πλυθησμο. Αυτη την φορα ελπιζω να τα καταφερει.
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΔευ Ιουν 13, 2016 6:32 pm

Εμφανιστηκε και αλλο παρομοιο κρουσμα. Αυτη την φορα βασιλισσα και γονος δεν υπαρχει χαχαχα. Ειναι 20αρι πολυ δυνατο και ειχα σκοπο να παρω μελια απο αυτο το μελισσι. Να το κοψω στα 4 η 5 παραφυαδες η να βαλω βασιλισσα γονιμοποιημενη με κλουβακι? Υπαρχει περιπτωση να μην την κοψουν τετοια εποχη? Εαν βαλω βασιλισσα σκεφτομαι να την αφησω στο κλουβακι μεσα για 48 ωρες και μετα να απελευθερωθει.
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis

Αριθμός μηνυμάτων : 954

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΔευ Ιουν 13, 2016 10:21 pm

Ελπίζω να είναι απλά μια γριά μάνα ή κάτι τέτοιο, αλλά να πω και μια άλλη εκδοχή γιατί από όσα γράφεις... στο μυαλό μου φαντάζομαι βαρρόα ή συμπτώματα από ξαφνική μείωση νομής (νέκταρ) και κάπως έτσι καταρρέουν τα μελίσσια. Προτείνω να δεις με προσοχή στα άλλα μελίσσια σου το γόνο και το πόσο νέκταρ φέρνουν (τίναξε ένα πλαίσιο δίπλα στο γόνο). Πρόσεξε για συμπτώματα νεκρών νυμφών σαν από σηψιγονία. Μπορεί τα μελίσσια να φαίνονται ότι χορταίνουν.. αλλά να μη, αν δεν βρίσκουν νέκταρ θα κόψουν γόνο, αν ισχύει κάτι τέτοιο δοκίμασε τροφοδοσία με σιρόπι.
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισσα αρνειται να γεννησει   Βασιλισσα αρνειται να γεννησει Icon_minitimeΤρι Ιουν 14, 2016 12:59 am

lingistis έγραψε:
Ελπίζω να είναι απλά μια γριά μάνα ή κάτι τέτοιο, αλλά να πω και μια άλλη εκδοχή γιατί από όσα γράφεις... στο  μυαλό μου φαντάζομαι βαρρόα ή συμπτώματα από ξαφνική μείωση νομής (νέκταρ) και κάπως έτσι καταρρέουν τα μελίσσια. Προτείνω να δεις με προσοχή στα άλλα μελίσσια σου το γόνο και το πόσο νέκταρ φέρνουν (τίναξε ένα πλαίσιο δίπλα στο γόνο). Πρόσεξε για συμπτώματα νεκρών νυμφών σαν από σηψιγονία. Μπορεί τα μελίσσια να φαίνονται ότι χορταίνουν.. αλλά να μη, αν δεν βρίσκουν νέκταρ θα κόψουν γόνο, αν ισχύει κάτι τέτοιο δοκίμασε τροφοδοσία με σιρόπι.

Οχι καθαρη συμπτωση ειναι. Περιμενω να σφραγισουν αλλα και αρκετο γονο εχουν λογω γυρης καστανιας. Καθε χρονο εχω τετοια μερικα τετοια κρουσματα σε πολυ μικρο αριθμο μελισσιων. Πιστευω πως ολοι εχουν, ζωντανοι οργανισμοι ειναι. Η πρωτη βασιλισσα εμεινε στειρα για καποιον λογο και το μελισσι στασιμο. Την οποια την σκοτωσα και εκανα συνενωση με μια μικρη παραφυαδα. Τωρα για το δευτερο μελισσι φανταζομαι οτι καταλαθος στριμωξα την βασιλισσα σε καποιο πλαισιο. Τελευταια φορα το ειχα επιθεωρησει γιατι ειχε βασιλικα κελια σμηνουργιας τα οποια χαλασα. Στην επομενη επιθεωρηση δεν βρηκα βασιλισσα μεσα ουτε γονο ημερας. Βρηκα μερικα βασιλικα κελια σμηνουργιας και αλλα 2 επειγουσας αναγκης τελος παντων  στο κεντρο του πλαισιου απο τα οποια και καταλαβα οτι δεν υπαρχει μανα μεσα. Τελικα αξιζει να προσπαθησω να βαλω γονιμοποιημενη μανα μεσα ? Ποσες πιθανοτητες εχω να την δεχτει ενα δυνατο μελισσι?

Βασιλισσα αρνειται να γεννησει
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: