Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ιατρικη + μελισσολογια

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
manosdcom
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
manosdcom


Αριθμός μηνυμάτων : 1

ιατρικη + μελισσολογια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ιατρικη + μελισσολογια   ιατρικη + μελισσολογια Icon_minitimeΠεμ Μάης 20, 2010 5:27 pm

καλησπερα σας
ειμαι περιπου εικοσιπεντε χρονια γιατρος .δεν θα μπορουσα να πω οτι ειμαι και πολυ φανατικ του μελιου (πιθανα γιατι η γιαγια μου με μπουκονε οταν ημουν μικρος)εδω και παρα πολυ καιρο εχω καταλαβει οτι η διατροφη μας παει απο το κακο στο πολυ πιο κακο.απο την αλλη αγαπω υπερβολικα την φυση και οτι εχει σχεση με τισ πατροπαραδοτες καλλιεργειες και τον τροπο ζωης των παπουδων μας.αφου εκανα τα πρωτα κηπευτικα στην βεραντα του σπιτιου μου μαζεψα το το λαδι απο τισ ελιες των γονιων μου (βιολογικα και ας μην το πιστοποιησα)προσπαθω καθε μερα να βγαζω κατι απο τον μεγαλο καταλογο των λαστιχενιων τροφων που τρωω. οχι κυριως εγω αλλα το παιδι μου.αν μπορουσαμε να καταλαβουμε τι καρκινογονα υλικα καταναλωνουμε καθε ημερα τοτε ........απο την πρωινη οδονοπαστα εως την τελευταια μπουκια το βραδυ. και επειδη δεν θελω να γινω σαν καποιους γραφικουςκαναλιων και αλλων μεσων των Μ.Μ.Ε. που την αγαπη για την υγεια και την διατροφη την εχουν κανει επαγγελμα κανω τον δικο μου σιωπηλο αγωνα προσπαθωντας εγω να βαζω καθε ημερα στην ζωη μου σωστες υγειινες τροφες χωρις υστερια ομως.(τωρα υγεια και τσιγαρο πωσ θα γινει ομως?????)
ετσι εδω και καιρο σκεπτομαι να μαθω να κανω το δικο μου μελι.ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ!!!!!!
θα ηθελα την βοηθεια σας.
απο που να αρχησω τι να αγορασω τι να διαβασω τι χρονο θελω και που θα μπορουσα να βαλω τις μελισουλες μου και αν υπαρχει που θα μπορουσα να δω διπλα του τον τροπο.
κατοικος αθηνων ειμαι με πολυ λατρεια για την φυση
σας ευχαριστω

μανος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ιατρικη + μελισσολογια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιατρικη + μελισσολογια   ιατρικη + μελισσολογια Icon_minitimeΠεμ Μάης 20, 2010 6:16 pm

Καλως ηρθες manos στην μελισσοπαρεα . Very Happy Λιγο εως πολυ εδω οι περισσοτεροι τις ιδιες αναζητησεις και ανησυχιες με σενα εχουμε.

Καπως ετσι ξεκιναμε στην αρχη , για το μελι μας και μετα γοητευομαστε και αρχιζουμε να κανουμε σχεδια.
Αυτα τα κοριτσια, οσο τα γνωριζεις τοσο ποιο πολυ τα αγαπας και ειναι σιγουρο ,οτι ειναι και τα μοναδικα που δεν θα σε απογοητευσουν, αντιθετα με λιγη προσοχη θα σου δωσουν πλουσιοπαροχα οτι παραγουν για το σπιτικο τους.
Καποια στιγμη πρεπει να σταματησει να ειναι ο αγωνας σιωπηλος και να αρχισουμε να ακουγομαστε . Ισως γραφικοι στην αρχη , μετα ενοχλητικοι και που ξερεις ισως κατι να γινει.
Δες και στο αναλογο θεμα για τα σεμιναρια , βιβλια κυκλοφορουν πολλα , προτιμησε ελληνων συγγραφεων , γιατι των ξενων μερικα εχουν πολυ κακη μεταφραση.
Στην Αθηνα ειμαστε πολλοι "μελισσοχτυπημενοι " και μπορεις να βρεις ακρη με τα μελισσακια.
Τα δικα μου ειναι στην περιοχη της Παρνηθας , ειμαι νεα μελισσοκομος και δεν εχω πολλα , αλλα αν θελεις να παρεις μια πρωτη γευση και να δεις απο κοντα τον ομορφο κοσμο τους ,οποτε κανεις κεφι σε προσκαλω.
Καλη αρχη και επιτυχιες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ιατρικη + μελισσολογια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιατρικη + μελισσολογια   ιατρικη + μελισσολογια Icon_minitimeΠεμ Μάης 20, 2010 7:01 pm

Καλώς ήρθες στην μελισσοπαρέα μας Μάνο!!!

Αυτό που αποφάσησες με το θέμα της διατροφής είναι το καλύτερο! Πράξη κι όχι μόνο λόγια όπως στα ΜΜΕ!

Καλή αρχή σου εύχομαι, και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ιατρικη + μελισσολογια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νέο μέλος στη Μελισσολογία
» Μελισσολογία VS μελισσοκομία
» Καλησπέρα στους φίλους του Μελισσολογία

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: