Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
toadstul
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82

Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια   Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια Icon_minitimeΤετ Μάης 19, 2010 10:03 pm

Καλησπέρα σας
Έχω αγοράσει τρία μελίσσια των τριών πλαισίων και αφού τα εγκατέστησα την πρώτη του Μαι τα έλεγξα μετά από 14 μέρες...
Στα δυο μελίσσια βρήκα την βασίλισσα ενώ στο τρίτο δεν μπόρεσα να την βρω.. δεν πειράζει είπα είμαι και αρχάριος... ίσως να μην μπόρεσα να την εντοπίσω τα έκλεισα τα τάισα και είπα πώς θα έρθω μετά από τέσσερις πέντε μέρες για επανέλεγχο.
Εχθές που πήγα παρατήρησα πώς στα δυο μελίσσια που είχα εντοπίσει της βασίλισσες υπάρχουν αυγά αλλά και σκουληκάκια!!
Στο τρίτο ώμος που δεν μπόρεσα να εντοπίσω την βασίλισσα δεν έχει αυγά πάρα μόνο πολύ λίγα σκουληκάκια και 4-5 βασιλικά κελιά το ένα μάλιστα σφραγισμένο.
Το ερώτημα είναι... θα πρέπει να τα αφήσω όπως είναι τα βασιλικά κελιά ώστε όταν βγει η πρώτη βασίλισσα να καταστρέψει αυτή τα άλλα κελιά κατά συνεπεία και της άλλες βασίλισσες?
Υπάρχει περίπτωσή να σμηνουργισει αυτό το μελίσσι αφού έχει 4-5 βασιλικά κελιά?
Ααα και κάτι άλλο.. ρωτώντας ένα παππού μελισσοκόμο χωριανό μου για το παραπάνω μελίσσι μου είπε πώς υπάρχει περίπτωση τα βασιλικά κελιά να είχανε αυγό από εργάτρια μέλισσα και από αυτά τα κελιά τελικά να βγει κηφήνας και όχι βασίλισσα.. αληθεύει αυτό?
Σας Ευχαριστω !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια   Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια Icon_minitimeΤετ Μάης 19, 2010 11:43 pm

Απαυτά τα λίγα που μάθαμε θεωρώ πως για να φτάσει στο σημείο να γεννήσουν ωοτόκες εργάτριες..πρεπει το μελίσσι να μέινει αρκετες μέρες χωρίς γόνο !!! Κ όσο για τα κελια..διαλέγεις το καλύτερο (Καλύτερο είναι αυτό με το περρισότερο πολτό και το μικρότερο σκουλήκι) αλλά πάλι και να τα αφήσεις..η πιό δυνα΄τη θα κάνει την διαφορά!!!! affraid affraid affraid

(Αυτα που γράφω παραπάνω μας τα είπαν στα σεμηνάρια που παρακολούθησα..δεν είναι απτο μυαλό μου.. χαχαχαχαχα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια   Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια Icon_minitimeΠεμ Μάης 20, 2010 4:43 pm

Πολλοι οι παραγοντες και τα ερωτηματα για την εικονα που παρουσιαζεις.Μερικα . . .
Οταν τα αγορασες τα ειχες τσεκαρει για μανες ή τα πηρες αμανα?
Μπορει να μην ειχαν χωριστει την ιδια μερα και το ενα να ειναι νεοτερο.
Οντως οταν βγαινει η καινουργια βασιλισσα δεν ειναι τοσο ευκολο να την δεις,δεν μπορω να το εξηγησω.Σε κανονικο μελισσι την βλεπω σε παραφυαδα ελαχιστες φορες την πετυχαινω.
Μπορει να κανει να γεννησει απο 5-20 μερες.
Απλα, αστα οπως ειναι ο καιρος θα δειξει δεν υπαρχει προβλημα.Απλως ταισε τα,αυτο που δεν εχει μανα ηρεμα και ησυχα. . .αυτα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toadstul
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82

Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια   Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια Icon_minitimeΠεμ Μάης 20, 2010 5:12 pm

Να σας ευχαριστήσω και τους δυο για της απάντησης σας και για τον χρόνο σας αλλά και για την πολύτιμη βοήθεια σας σε αυτό το νέο ξεκίνημα μας(μιλάω για όλους τους αρχάριους)!!

Τα μελίσσια είχανε μάνα σε κλουβί της οποίες απελευθέρωσα εγώ από το κουτί τους αφού δεν καταφέρανε να βγούνε μόνες τους μετά από δυο ημέρες.

Τα ταΐζω καθημερινά από 400gr ώστε να τα δυναμώσω όσο καλύτερα μπορώ!
Θα έχω κάποιο πρόβλημα ταΐζοντας τα με αυτό το ρυθμό?
Και πάλη ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια   Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια Icon_minitimeΠεμ Μάης 20, 2010 6:01 pm

Σπυρο δεν την βλεπεις γιατι ακομα δεν εχει αναπτυχθει σωματικα πληρως και ετσι δεν ξεχωριζει ευκολα,μονο τα ποδια κανουν μπαμ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Δευ Ιαν 30, 2012 10:31 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Εdit αρχείο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βασιλικα κελια
» βασιλικα κελια
» βασιλικά κελιά
» Βασιλικα κελια
» βασιλικά κελιά

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: