Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κατσαρίδες

Πήγαινε κάτω 
+5
kir
matteus
psath
monarchis
SCJohn
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
SCJohn
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21, 2016 5:01 pm

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα που πήγα για την πρώτη επιθεώρηση του έτους βρήκα σε 2 κυψέλες πολλές κατσαρίδες διαφόρων μεγεθών. Κυρίως ήταν μικρές και βρίσκονταν μέσα στις κηρήθρες πηγαίνοντας από κελί σε κελί. Είχα ξαναδεί κατσαρίδες απλά τώρα είναι πάρα πολλές. Σκότωσα αρκετές μικρές, και τις 3-4 μεγάλες. Τι με συμβουλεύετε; Μπορεί να οφείλεται στην υγρασία; Στο βουνό τις έχω στην Αττική σε ανατολικό σημείο που λούζεται από τον ήλιο. Ίσως επειδή λιγόστεψε ο πληθυσμός αρκετά να μην είναι δυνατά τα μελίσσια και να γέμισαν κατσαρίδες; Οι μέλισσες πατάνε σε 4 με 5 πλαίσια και έχω 2 γόνους. Μέλι και γύρη υπάρχει αρκετή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21, 2016 5:15 pm

Είναι το κατσαριδάκι των αγρών. Σφίξε τα μελίσσια σου όσο μπορείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21, 2016 8:54 pm

Εγώ θα έβαζα το μελίσσι σε άλλη κυψέλη και θα έκαιγα με φλόγιστρο την παλιά γιατί μπορεί να έχει αυγά που εκκολάπτονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21, 2016 9:46 pm

psath έγραψε:
Εγώ θα έβαζα το μελίσσι σε άλλη κυψέλη και θα έκαιγα με φλόγιστρο την παλιά γιατί μπορεί να έχει αυγά που εκκολάπτονται.

Έχω την εντύπωση πως ο βιολογικός κύκλος της συγκεκριμένης κατσαρίδας δεν ολοκληρώνεται εντός της κυψέλης καθώς το συγκεκριμένο έντομο χρησιμοποιεί την κυψέλη ως φωλιά διαχείμασης και όχι ως μέσο του αναπαραγωγικού της κύκλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21, 2016 10:00 pm

Ένας καθαρισμός δεν κάνει κακό. Σίγουρα θα διώξει όσες απέμειναν. Κι ό,τι άλλο ανεπιθύμητο υπάρχει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21, 2016 10:23 pm

psath έγραψε:
Ένας καθαρισμός δεν κάνει κακό. Σίγουρα θα διώξει όσες απέμειναν. Κι ό,τι άλλο ανεπιθύμητο υπάρχει.

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2016 2:02 am

Πως ειναι αυτο το κατσαριδακι των αγρων. Ενα πολυ μικρο πραγματακι που μοιαζει με κατσαριδα? Νομιζω οτι ειδα και εγω τετοια λολ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2016 11:08 am

matteus ελπίζω να μην είναι το Aethina tumida ε?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2016 11:10 am

kirkinis έγραψε:
matteus ελπίζω να μην είναι το Aethina tumida ε?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Μικρο ειπα αυτο ειναι τερατακι ;P Μακρια απο εμας ουτε σε φωτογραφια δεν θελω να το βλεπω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2016 12:28 pm

sostos Evlogies Evlogies Evlogies
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2016 2:25 pm

Αυτή πρέπει να είναι. Έχω και γώ επισκέπτες.

[img][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kopan


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2016 5:46 pm

Παρομοίως σε δύο πολύ αδύναμες  κυψέλες είδα και εγώ  τέτοια  πολύ μικρά κατσαριδάκια .... πολύ λίγα ευτυχώς.  Σε πλαίσια ου δεν πατούσαν οι μέλισες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kopan


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2016 5:48 pm

Δείτε  εδώ τι λέει το  Α.Π.Θ.   για το θέμα μας  (στην ερώτηση Νο 13)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2016 8:35 pm

Themis έγραψε:
Αυτή πρέπει να είναι. Έχω και γώ επισκέπτες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />

Ναι αυτη ειναι.. το περιεργο ειναι οτι εγω δεν τις βρηκα σε αδυναμο μελισσι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2016 8:48 pm

Διαβάστε και την τελευταία ερώτηση για τις τριουγκουλινες στο link που έβαλε ο φίλος kopan. Φρίκη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Κατσαρίδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατσαρίδες   Κατσαρίδες Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2016 9:51 pm

nikos37 έγραψε:
Διαβάστε και την τελευταία ερώτηση  για τις τριουγκουλινες στο link που έβαλε ο φίλος kopan. Φρίκη.

Νικο ευχαριστω πολυ ..
δεν ειχα ξαναδιαβασει γι αυτα τα .... μπουρμπουνια !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κατσαρίδες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: