Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Θυμαροτοπος καλλιεργεια

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
d_pantaz
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Θυμαροτοπος καλλιεργεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θυμαροτοπος καλλιεργεια   Θυμαροτοπος καλλιεργεια Icon_minitimeΤρι Φεβ 09, 2016 8:24 pm

Χαιρετιζω την παρέα σας..Έχω κάνει μια σκέψη κ θα ήθελα την απάντηση σας..Έχω περιπου στα 10 πλαίσια μονα που ξεχειμωνιάζουν.Υπάρχει ένα χωράφι κοντά στα 2,5 στρέμματα σκεφτόμουν να το φυτεψω με θυμάρι..Έχει υγρασία όμως το χειμώνα αρκετή αλλά χωρίς παγο κ ικανοποιητική ηλιοφάνεια..Στην ερώτηση τώρα.
1)Μπορώ να παράγω μέλι ή θα χρειαστεί κι αλλα στρέμματα?
2)Πιστεύετε θα ευδοκιμησει το θυμάρι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Θυμαροτοπος καλλιεργεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θυμαροτοπος καλλιεργεια   Θυμαροτοπος καλλιεργεια Icon_minitimeΤρι Φεβ 09, 2016 8:44 pm

Τα 2,5 στρέμματα δεν φτάνουν για να σου αποδώσουν μεγάλη και ικανοποιητική παραγωγή. Το θυμάρι γενικά όπως και άλλα ξηρικά βότανα της ελληνικής υπαίθρου ευδοκιμούν σχετικά εύκολα όμως το αδύνατο τους σημείο είναι η σηψηριζίες. Αν το έδαφος είναι επικλινές και γίνεται αποστράγγιση των νερών δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Αν το χωράφι είναι δικό σου θα σου έλεγα να φυτέψεις και να μην σκέφτεσαι την παραγωγή. Αν όχι μπορείς να βρεις τον ιδιοκτήτη και να τον ρωτήσεις. Μην πράξεις αυτοβούλως γιατί θα μπεις σε μπελάδες.
Θα σου έλεγα κι ένα μπράβο για την σκέψη σου να φυτέψεις. Μακάρι όλοι να φυτέυαμε όχι πολλά στρέμματα αλλά από ένα δεντράκι ή ένα βοτανάκι. Θα βοηθούσε πολύ την ελληνική μελισσοκομία.

Υ.Γ.: δεν κατάλαβα όμως έχεις μια κυψέλη με δέκα πλαίσια ή εννοείς κάτι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
d_pantaz
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Θυμαροτοπος καλλιεργεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θυμαροτοπος καλλιεργεια   Θυμαροτοπος καλλιεργεια Icon_minitimeΤρι Φεβ 09, 2016 9:43 pm

Οχι έχω 10 κυψέλες μικρές με 8 πλαίσια περίπου..Το χωράφι είναι δικό μου κ επικλινές κ ασχολούμαι σα χόμπι.Όσο για μεγάλη παραγωγή ποια θεωρείται αυτή??φέτος το Σεπτέμβρη από ανθό φυστικι εβγαλα 30 κιλά περίπου κ ήμουν πανευτυχης για αρχή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Θυμαροτοπος καλλιεργεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θυμαροτοπος καλλιεργεια   Θυμαροτοπος καλλιεργεια Icon_minitimeΤρι Φεβ 09, 2016 10:03 pm

Φύτεψε κανονικά. Η μεγάλη ποσότητα εξαρτάται από τα κέφια lol!

Θα σου έλεγα όμως να ψάξεις και άλλες καλλιέργειες αφού το χωράφι είναι δικό σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
d_pantaz
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Θυμαροτοπος καλλιεργεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θυμαροτοπος καλλιεργεια   Θυμαροτοπος καλλιεργεια Icon_minitimeΤρι Φεβ 09, 2016 10:24 pm

ΘΕΛΩ να έχει καλή ποιότητα το μέλι κ το μόνο που ξέρω είναι το θυμαρισιο..Τι άλλο δηλαδή??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Θυμαροτοπος καλλιεργεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θυμαροτοπος καλλιεργεια   Θυμαροτοπος καλλιεργεια Icon_minitimeΤρι Φεβ 09, 2016 11:16 pm

Φίλε μου δεν μπορώ να σου προτείνω τι να φυτέψεις στην περιοχή σου γιατί δεν ξέρω τι θερμοκρασίες επικρατούν. Ωστόσο, όσον αφορά την ποιότητα και αυτό είναι προσωπική γνώμη, η ποιότητα δεν καθορίζεται αποκλειστικά από την ανθοφορία ή το μελίτωμα αλλά και από την νοθεία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
d_pantaz
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Θυμαροτοπος καλλιεργεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θυμαροτοπος καλλιεργεια   Θυμαροτοπος καλλιεργεια Icon_minitimeΤρι Φεβ 09, 2016 11:34 pm

Το θέμα της νοθείας δε με αφορά..Δεν πάω για τα χρήματα!από θερμοκρασία το χειμώνα δε κατεβαίνει το 0 κ γενικά έχουμε καλό καιρό για χειμωνα..Σε πμ μπορείς να προτείνει?φυσικά θα το ψαξω πριν μπω στην διαδικασία αυτή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Θυμαροτοπος καλλιεργεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θυμαροτοπος καλλιεργεια   Θυμαροτοπος καλλιεργεια Icon_minitimeΤετ Φεβ 10, 2016 12:05 am

Μπορείς να κάνεις το εξής: μην επικεντρωθείς σε μια ανθοφορία ιδιαίτερα σε περιορισμένο χώρο όπως είναι τα 2,5 στρ. Μπορείς στο 1,5 στρ. να βάλεις θυμάρι και στο υπόλοιπο να φυτέψεις χαρουπιές. Υποθέτω πως οι χαρουπιές ευδοκιμούν στην περιοχή σου.
Γιατί χαρουπιές;
Είναι δέντρο που δίνει και γύρη και νέκταρ. Αναζωογονεί το μελίσσι καθώς προέρχεται από εξάντληση και με αυτό τον τρόπο ανανεώνεται ο πληθυσμός (γύρη-νέκταρ). Δεν χρειάζεται μεγάλες καλλιεργητικές φροντίδες καθώς μπορεί να σου δώσει και αρκετή ξυλεία έπειτα από κάποια χρόνια. Επίσης μπορείς να εμπορευτείς τους καρπούς για ανθρώπινη ή κτηνοτροφική κατανάλωση.

Το μειονέκτημα του είναι πως το μέλι που παράγεται είναι για "εκλεπτυσμένους ουρανίσκους" και δεν αρέσει σε όλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
d_pantaz
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Θυμαροτοπος καλλιεργεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θυμαροτοπος καλλιεργεια   Θυμαροτοπος καλλιεργεια Icon_minitimeΤετ Φεβ 10, 2016 12:25 am

Σε ευχαριστώ πολύ!κ έχω κ άλλες απορίες αλλά σιγά σιγα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θυμαροτοπος καλλιεργεια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κυψέλες Καλλιέργεια Τσαγιού (Sideritis scardica)
» mas erxete!!! Ψηφίστηκε ο νόμος S510 στην Αμερική που απαγορεύει την ελεύθερη καλλιέργεια φυτώv

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: