Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ

Πήγαινε κάτω 
+5
thoma.sbees
mpampis13
NikTheGreek
beel
ethnic69
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 9:42 pm

Αν αραιώσεις νερό από θερμοσίφωνα δε νομίζω ότι χρειάζεται καμία ρύθμιση. Αν μάλιστα τυλίξεις το μεγάλο δοχείο με το νερό με μια πετσέτα μειώνεις την ροή θερμότητας στο περιβάλλον. Βάλε νερό 40C σε μια κατσαρόλα (ακόμα και 10 λίτρα), τύλιξέ τη με μια πετσέτα και βάλε μέσα το δοχείο 1-2 κιλά με μέλι. Εκτιμώ ότι το πολύ σε 1 ώρα θα έχεις αποτέλεσμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 9:53 pm

Μισό για να καταλάβω θελεις να βάλεις 40 βαθμούς απο θερμοσίφωνα και να μην το θερμενεις κάπως ωςτε να μένει πάντα στους 40;
Τι θα βάλεις μεσα σε αυτο ντενεκέ;
Π. Χ. Αν βάλεις σε μια κατσαρόλα νερο στους 40 βαθμός και βάλεις μεσα 2 βάζα με μέλι στους 18 με 15 βαθμούς οτι πετσέτα και να βάλεις το νερο αμεσα θα κατέβει πολυ σε θερμοκρασία μια και του βάζεις μεσα παγωμένα υλικά.... Άρα ποτε δεν θα αποκρυσταλλωθεί το μέλι μια και απώλεια θερμότητας θα εχεις ετσι και αλλιώς με την πάροδο του χρόνου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 10:24 pm

Γι αυτό σου λέω να βάλεις μεγάλη ποσότητα νερού 10 λίτρα νερό και 1 μέλι. Για κανε το να δεις. Τα 10 λίτρα νερό έχουν αποθηκευμένη αρκετή ενέργεια ώστε τους 17C να τους κάνουν 35 και να αποκρυσταλλωθεί το μέλι. Άμα δεν πετύχει και συμβεί αυτό που λες τότε βάζεις μια αντίσταση με θερμοστάτη 1500watt και τελειώνεις. Είπα δεν έχω κάνει πειράματα αλλά πρακτικά πιστεύω ότι γίνεται. Η θερμότητα του νερού ρέει στο ψυχρότερο μέλι του οποίου η θερμοκρασία ανεβαίνει και επειδή η ποσότητα του ζεστού νερού είναι 10πλασια από του μελιού γι αυτό η θερμοκρασία του μελιού θα ανέβει αρκετά στους 35. Βέβαια ότι και να λέμε είναι λόγια, χρειάζεται πειραματισμός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 11:07 pm

Τέλος. Θα κάνω πειράματα και θα σας πω. oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 11:09 pm

Μπάμπης 13 εύγε!

για την παρουσίαση, την καταγραφή, τις μετρήσεις, τις φωτό.

είσαι άψογος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 11:19 pm

Olomelia ευχαριστώ. Νομίζω οτι πρέπει να ενημερώνουμε το φόρουμ όπως μπορεί ο καθένας.
Psath νόμοζω οτι δεν θα τα καταφέρει η αποκρυστάλλωση κρατάει παρά πολυ ωρα και νομίζω οτι θα χρειαστεί συνεχές ανακάτεμα για να γινει πιο σύντομο.
Υπαρχει μια λύση οικονομική και άνετη. Στα καταστήματα που πουλάνε ανταλλακτικά για οικιακές συσκευές μπορεις να βρεις αντίσταση που μπαίνει μεσα στο νερο ,πλυντηρίου π.χ. , και να την βάλεις μεσα στο νερο αγοράζεις απο εκει και ένα θερμοστάτη τον βάζεις στους 37 βαθμούς και πας για ύπνο.ολα τα αλλα γίνονται..... Το κόστος; Κανα 20 με 25 ευρώ και δεν χρειάζεται 1500 watt και με μικρότερη κανεις δουλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 11:45 pm

mpampis13 έγραψε:
Olomelia ευχαριστώ. Νομίζω οτι πρέπει να ενημερώνουμε το φόρουμ όπως μπορεί ο καθένας.
Psath νόμοζω οτι δεν θα τα καταφέρει η αποκρυστάλλωση κρατάει παρά πολυ ωρα και νομίζω οτι θα χρειαστεί συνεχές ανακάτεμα για να γινει πιο σύντομο.
Υπαρχει μια λύση οικονομική και άνετη. Στα καταστήματα που πουλάνε ανταλλακτικά για οικιακές συσκευές μπορεις να βρεις αντίσταση που μπαίνει μεσα στο νερο ,πλυντηρίου π.χ. , και να την βάλεις μεσα στο νερο αγοράζεις απο εκει και ένα θερμοστάτη τον βάζεις στους 37 βαθμούς και πας για ύπνο.ολα τα αλλα γίνονται..... Το κόστος; Κανα 20 με 25 ευρώ και δεν χρειάζεται 1500 watt και με μικρότερη κανεις δουλεια.  

Έτσι λέω κι εγώ. Ναι είναι πολλά τα watt...Λογικότατες οι σκέψεις σου γι αυτό λέω να κάνω πειράματα και να μη μιλάω υποθετικά. .
Πάντως η ιδέα σου είναι πολύ καλή. Δοκίμασε να βάλεις χαμηλά το σωλήνα ή μόνωσέ τον  εξωτερικά με κάποιον τρόπο π.χ. πετσέτα, πρόχειρα δίχως έξοδα, για να δεις τι γίνεται. Αυτό με τις αντιστάσεις και το νερό καλό είναι αλλά έχει φασαρία. Ο σωλήνας αν πετύχει είναι πολύ ωραία και απλή κατασκευή που δεν πιάνει και πολύ χώρο. Θα σου πρότεινα να μην τον εγκαταλείψεις. Αν έχεις διάθεση και χρόνο κάνε μερικά ακόμα πειράματα και ενημέρωσέ μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 11:46 pm

Δεν βαζουμε το μελί στο πλυντήριο καλύτερα; Ινοξ, με θερμοστάτη έτοιμο και συνεχή ανάδευση;

htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 11:58 pm

olomelia έγραψε:
Δεν βαζουμε το μελί στο πλυντήριο καλύτερα; Ινοξ, με θερμοστάτη έτοιμο και συνεχή ανάδευση;

htipieme

Μην ξεχασεις να βαλεις .... λουλακι !!!!!!
να μην κοψει το χρωμα !!!

lol! htipieme lol!


Περα απο την πλακα ..
η παρουσιασει που εγινε ειναι πολυ χρησιμη για ολους μας.

Παντως αν ψαχτειτε λιγακι στο ebay θα βρειτε καλωδιο αντισταση και θερμοστατες σε ΠΟΛΥ καλυτερη τιμη.
ψαξτε το λιγακι σαν heating cable

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 12:03 am

Νικ, το πρόβλημα με το μέλι είναι ακριβώς αυτό: είναι υγρό παχύρευστο και όταν κρυσταλλώσει η θερμική κίνηση Μπράουν (σ'έσκισα, το ξέρω) είναι ελάχιστη...
αποτέλεσμα: 46βαθμούς στην επιφάνεια, 19 στο κέντρο.
συμπέρασμα: αν δεν ανακατεύεις συνέχεια, χαμηλή θερμοκρασία θέρμανσης και χρόνος πολύς.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την olomelia στις Πεμ Ιαν 21, 2016 9:09 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 12:07 am

olomelia έγραψε:
Νικ, το πρόβλημα με το μέλι είναι ακριβώς αυτό: είναι υγρό παχύρευστο και όταν κρυσταλλώσει η θερμική κίνηση Μπράουν (σ'έσκισα, το ξέρω) είναι ελάχιστη...
αποτέλεσμα: 46βαθμούς στην επιφάνεια, 19 στο κέντρο.
συμπέρασμα: χαμηλή θερμοκρασία θέρμανσης και χρόνος πολύς.


Αυτό εννοώ όταν γράφω για 40C και μεγάλη ποσότητα νερού!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 12:11 am

αυτό ακριβώς Ψαθ, το μέλι αυτοαναδεύεται ελάχιστα και με πολύ αργό ρυθμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 12:11 am

Με δεν το εγκαταλείπω την δουλεια μου την έκανε. Λαθος οδηγιες δόθηκαν απλα.
Τωρα δεν χρειάζεται να το ψάξετε στο εξωτερικό...... Αλλα είπα κάποια πραγματα...... Ολοι φίλοι είμαστε. Και το μαγαζί χορηγός του φόρουμ μας......
Γενικά αυτο κανει δουλεια δεν χρειάζεται να το καλύψεις εξωτερικά.
Ψάξιμο και υπομονή θελει απλα δεν μπορώ να κάνω αλλα πειράματα ..... Δεν εχω αλλο μέλι χαχαχαχαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 12:24 am

Αφού έκανες δουλειά όλα καλά. Και οι μεγάλες εταιρείες βελτιώνουν τα μοντέλα τους! Καληνύχτα! Sleep
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 9:51 am

Για όσους διαθέτουν ηλεκτροκόλληση μπορούν να κάνουν μια μεταλλική κατασκευή σε μέγεθος που να χωράει μέσα 1 ή 2 κουβάδες και να τοποθετήσει μία αντίσταση εμβαπτιζόμενη με θερμοστάτη και εκεί μπορεί να ξεπαγώσει από κουβά μέχρι βάζα. Το κόστος δεν νομίζω ότι θα υπερβεί τα 40-50 ευρώ.
Συνεχίζω όμως να έχω την άποψη ότι η ηλεκτρική ταινία για βαρέλια είναι πιο κατάλληλη, ούτε νερά ούτε τίποτα άλλο και θα δω πως θα το πάρω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2016 4:40 pm

thoma.sbees έγραψε:
Για όσους διαθέτουν ηλεκτροκόλληση μπορούν να κάνουν μια μεταλλική κατασκευή σε μέγεθος που να χωράει μέσα 1 ή 2 κουβάδες και να τοποθετήσει μία αντίσταση εμβαπτιζόμενη με θερμοστάτη και εκεί μπορεί να ξεπαγώσει από κουβά μέχρι βάζα. Το κόστος δεν νομίζω ότι θα υπερβεί τα 40-50 ευρώ.
Συνεχίζω όμως να έχω την άποψη ότι η ηλεκτρική ταινία για βαρέλια είναι πιο κατάλληλη,  ούτε νερά ούτε τίποτα άλλο και θα δω πως θα το πάρω


Παμε λοιπον σε αυτο που προτεινει ο Θωμας . Εγω δεν ειχα ηλεκτροκολληση και γιαυτο πηγα σε στρατζα και μου εκανε την δεξαμενη . Κοστος κατασκευης 76 ευρω . 26 η αντισταση με τον θερμοστατη και 50 η δεξαμενη . Δεν ξερω αν πληρωσα πολλα η λιγα , αλλα ξερω οτι εφιαξα επαγγελματικο εργαλειο που θα το εχω για αρκετα χρονια .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2016 4:49 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2016 5:42 pm

Το ίδιο έχω κατασκευάσει κι εγώ σε λαμαρινά. Μου πήγε 100? γιατί έβαλα και μόνωση πετροβάμβακα που κάλυψα με εξωτερικά φύλλα 1 χιλιοστού. Αξίζει πολλά. Μπορείς να εμβαπτίσεις κυψέλες σε λινέλαιο ή σε παραφίνη να κάνεις μπεν μαρί. Μια χαρά σου κόστισε. Ένα μέλος του forum o granazis με κατεύθυνε. Τώρα ψάχνω για φωτό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 24, 2016 3:14 pm

Δυστηχως δεν ειχα σκεφτει να το κανω μεγαλυτερο να χωραει κυψελη μεσα skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 24, 2016 3:59 pm

ethnic69 έγραψε:
thoma.sbees έγραψε:
Για όσους διαθέτουν ηλεκτροκόλληση μπορούν να κάνουν μια μεταλλική κατασκευή σε μέγεθος που να χωράει μέσα 1 ή 2 κουβάδες και να τοποθετήσει μία αντίσταση εμβαπτιζόμενη με θερμοστάτη και εκεί μπορεί να ξεπαγώσει από κουβά μέχρι βάζα. Το κόστος δεν νομίζω ότι θα υπερβεί τα 40-50 ευρώ.
Συνεχίζω όμως να έχω την άποψη ότι η ηλεκτρική ταινία για βαρέλια είναι πιο κατάλληλη,  ούτε νερά ούτε τίποτα άλλο και θα δω πως θα το πάρω


Παμε λοιπον σε αυτο που προτεινει ο Θωμας . Εγω δεν ειχα ηλεκτροκολληση και γιαυτο πηγα σε στρατζα και μου εκανε την δεξαμενη . Κοστος κατασκευης 76 ευρω . 26 η αντισταση με τον θερμοστατη και 50 η δεξαμενη . Δεν ξερω αν πληρωσα πολλα η λιγα , αλλα ξερω οτι εφιαξα επαγγελματικο εργαλειο που θα το εχω για αρκετα χρονια .


αυτό ακριβως ενοώ
θα μπορούσες με 10 ευρώ ακόμη να το κάνεις για 2 δοχεία ή σε μέγεθος για την κυψέλη. Να θυμόμαστε ότι το μεγάλο γίνεται μικρό αλλά το μικρό δεν γίνεται μεγάλο, αυτό είναι νόμος για όλα
εγώ επιμένω πάλι στην ταινία για τα βαρέλια γιατί επιπλέον μπορείς να ξε[αγώσεις και βαρέλι αν κάνεις τη μ....κία όπως εγώ που το άφησα στο βαρέλι και πάγωσε.
Στοιχίζει περίπου τα ίδια αλλά δεν θα μπορείς να το κάνεις παραφινιέρα και δεν γνωρίζω πιθανά προβλήματα με την αντίσταση και αν μπορέις να βρεις εδω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 24, 2016 5:49 pm

Θωμά εχεις π.μ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marker
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 26, 2016 6:43 pm

Καλησπερα σας!mpampis 13 επειδη πριν ασχολιθω με τα μελισσακια ειχα 10 χρονια ενυδρεια,σου λεω με σιγουρια οτι αυτη η αντησταση ειναι για ενυδρειακη χρηση!Την βαζεις δηλαδη στον πυθμενα μεσα στο υποστρωμα ενος φυτεμενου ενυδρειου,αυτο που εχει ζωντανα φυτα δηλαδη για να δημιουργει ενα μικρο ρευμα στο υποστρωμα λογο τη βαρυτητας για να γινεται σωστη λιπανση των φυτων!Και παντα μπαινει σε κοντρολ θερμοκρασιας.Και εδω η αντησταση [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 26, 2016 11:33 pm

Μα ναι η χρήση της ειναι για ξεπάγωμα υγρών και εξωτερικών σωλήνων. Απλα προσαρμόστηκε και σε αυτη τη χρήση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2016 12:09 pm

marker έγραψε:
Καλησπερα σας!mpampis 13 επειδη πριν ασχολιθω με τα μελισσακια ειχα 10 χρονια ενυδρεια,σου λεω με σιγουρια οτι αυτη η αντησταση ειναι για ενυδρειακη χρηση!Την βαζεις δηλαδη στον πυθμενα μεσα στο υποστρωμα ενος φυτεμενου ενυδρειου,αυτο που εχει ζωντανα φυτα δηλαδη για να δημιουργει ενα μικρο ρευμα στο υποστρωμα λογο τη βαρυτητας για να γινεται σωστη λιπανση των φυτων!Και παντα μπαινει σε κοντρολ θερμοκρασιας.Και εδω η αντησταση [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Σωστός sostos

H hydor βγάζει και 150w ή μόνο ως 100w... ξέρεις πόσο κάνει αυτό της hydor Ελλάδα; Σε ξένα μαγαζιά τo 100W έχει κάπου 40USD συν μεταφορικά. Πάντως ενυδρειακά από άλλες μάρκες υπάρχουν στα 150W αλλά δεν βρήκα κάποιο κάτω από 35 ευρώ.

Και ναι αν θέλεις να ελέγχετε η θερμοκρασία θέλουν συν και controller π.χ. κάτι σαν [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
mpampis13 δοκίμασες να το τυλίξεις με κάτι το όλο σύστημα (δοχείο με ταινία) για να μην έχεις απώλειες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marker
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2016 11:35 pm


lingistis βγαζει σιγουρα κ 150wat,εγω το δικο μου το ειχα παρει απο Ξανθη πριν 6-7 χρονια καπου στο 35αρι αν θυμαμαι καλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: