Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ

Πήγαινε κάτω 
+5
thoma.sbees
mpampis13
NikTheGreek
beel
ethnic69
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 17, 2016 3:16 pm

Γεια σε ολους . Σκεφτομαι να κατασκευασω ενα μπεν μαρι για ρευστοποιηση μελιου . Οι εποχες ειναι δυσκολες για αγορα καινουργιου και ενα μεταχειρισμενο που βρηκα το εδινε σε τιμη καινουργιου. Τωρα αν καποιος εχει κατασκευασει καποιο και εχει σχεδια να στειλει η να μας πει ποσο του στοιχισε θα ηταν πολυ καλα . Επισης μια απορια που εχω ειναι τι αντισταση να βαλω . Επισης μια ιδεα ισως να ειναι ρευστοποιητης μελιου , δηλ. η αντισταση που βυθιζεται στο μελι οσο αυτο ρευστοποιητε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beel
Μέλος
Μέλος
beel


Αριθμός μηνυμάτων : 90

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 17, 2016 4:55 pm

για ριξε ια ματια και σε αυτες τις επιλογες...που ειναι και οικονομικες!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 17, 2016 6:31 pm

τωρα εγω να την πω την .... ιδεα μου ?
θα την πω ...

μηπως δοκιμασε κανεις με τις κουβερτες - μαξιλαρια που πουλαει γνωστο SuperMarket αν γινεται δουλεια ? scratch

απλα μου περασε απο το μυαλο ..και το μοιράστηκα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΔευ Ιαν 18, 2016 2:49 am

Καλησπέρα και απο εμενα.
Για το εξάρτημα απο το μελισοπολης θα μπορέσω να σας πω αναλυτικά εντυπώσεις αύριο μεθαύριο αυτή τη στιγμή γίνεται τεστ τεστ τεστ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beel
Μέλος
Μέλος
beel


Αριθμός μηνυμάτων : 90

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΔευ Ιαν 18, 2016 8:54 am

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΔευ Ιαν 18, 2016 10:04 pm

Παιδια ευχαριστω , τωρα κανω μια πατεντα με ενα μικρο ψυγειο που ειχα παρει απο το super market παλια και χαλασε . Λεω να του βαλω αντισταση νερου απο πανω για να μην το τρυπησω . Οταν τελειωσει θα βαλω φωτο . Παντως τη λυση με την αντισταση που τυλιγετε στον τενεκε μου την προτεινε και ενας καταστηματαρχης που πουλαει τις αντιστασεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2016 12:34 pm

Για την εξωτερική αντίσταση κάντε λιιιγο υπομονή
Θα σας τα πω όλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2016 1:42 pm

@mpampis13

υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις ενα θερμομετρο πανω στην αντισταση και να το αφησεις (χωρις να το εχεις τοποθετησει στο δοχειο)?
Ειμαι περιεργος τι θερμοκρασιες παραγει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2016 2:17 pm

Φιλαράκι όλα θα τα δεις και με φωτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2016 3:00 pm

Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2016 6:58 pm

NikTheGreek έγραψε:
@mpampis13

υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις ενα θερμομετρο πανω στην αντισταση και να το αφησεις (χωρις να το εχεις τοποθετησει στο δοχειο)?
Ειμαι περιεργος τι θερμοκρασιες παραγει

Εχω βαλει θερμοστατη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 10:35 am

τι έγινε μπαμπις με τα αποτελέσματα της δοκιμής?
θέλει τόσο πολύ χρόνο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 2:44 pm

έψαχνα καιρό στο Ίντερνετ κάποια λυση για το πως να αποκρυσταλλώσω το θυμαρίσιο μέλι που μάζεψα φέτος.
Μικρή η ποσότητα που μου εχει μεινει(άλλωστε λιγο έβγαλα) αλλα ικανή ωςτε να πειραματιστώ για το μελον.
Απο καιρό είχε πέσει το μάτι μου στο προϊόν που εχει,αποκλείστηκα, η μελισσοπολις.
Είπα να παρω να δω τι ειναι αυτο και τι κανει. Κριτικές βρήκα ελάχιστες άλλες ετσι άλλες αλλιώς άλλες στημένες....όποτε σκεφτηκα να θυσιάσω κάποια χρήματα για να μάθω.
Μίλησα τηλεφωνικός με το κατάστημα(η εξυπηρέτηση άριστη) και διαπίστωσα οτι εχει γινει ανάρπαστο. Αυτο με τσιτωςε ακομα παραπανω.
Με μια καθυστέρηση σχεδόν 15 ημερών κατάφερα να κρατήσω ένα και εγω !!!!!!
Ηρθε στα χέρια μου και αποφάσισα να κάνω δοκιμές και να φωτογραφίζω οτι κάνω ωςτε να τα ανεβάσω και εδω προς βοήθεια όλων.
Την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ κριτική μου θα την κάνω στο τέλος.  
Ξεκινάμε λοιπόν.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αυτή ειναι η αρχική τοποθέτηση πάνω στο τενεκέ(κατόπιν οδηγιών του πωλητή...λανθασμένων όπως αποδείχτηκε)

Το προϊόν λοιπόν ειναι μια αντίσταση καλωδίου η οποία ανάλογα με το μήκος της ανεβενουν και τα watt η συγκεκριμένη ειναι στα 150 w.
Πάνω στο τενεκέ αναγκαστικά πιάνετε με ταινία.
Η αντίσταση ΔΕΝ εχει θερμοστάτη!
Μετα απο 10 λεπτά λειτουργείας η αντίσταση πάνω στο σώμα της έπιασε μεχρι και 65 βαθμούς.
Εδω λιγο πριν τους πιάσει (οχι στον αέρα αλλα ακουμπώντας στο τενεκέ άρα ανεβάζει παραπανω θερμοκρασία )
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το μέλι πριν ξεκινήσει να ζεστενεται είχε θερμοκρασία 18 βαθμούς Κελσίου μετρημένο με ψηφιακό θερμόμετρο τροφίμων και υγρών.
Σε μισή ωρα στο κέντρο παρέμεινε στους 18 βαθμός αλλα στις άκρες ανέβηκε στους 25.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Εδω να κάνω μια παρένθεση. Οι οδηγίες που δωθηκαν αλλα και που διαφημίζουν το προϊόν ειναι οτι δεν χρειάζεται ανακάτεμα αφήνεις στην πρίζα το προϊόν και όλα γίνονται μόνα τους.
Επίσης ως οδηγίες τοποθετησεις(προφορικές και μονο) ειναι οτι τυλιγείς το προϊόν γύρω απο το τενεκέ 10 πόντους πιο ψηλά απο το πάτο και  το προϊόν στην ουσια ανακατεύεται μονο του λογο των θερμοκρασιών.εντελως λαθος οι οδηγίες .....

Συνεχίζουνε λοιπόν.
Μετα απο ακομα μισή ωρα συνεχόμενης λειτουργείας οι θερμοκρασίες έχουν ως εξής.
Στο κέντρο 19 βαθμοί,ένας βαθμός άνοδος μετα απο 1 ωρα.
Στην άκρη.... Στο κέντρο περίπου της ποσότητας του μελιού 34 βαθμοί,στο πάτο (πάντα στα άκρα)  26 βαθμοί και στην επιφάνεια του μελιου(θυμίζω πάντα στα άκρα) 46!!!!! Βαθμούς. Βλέπουμε λοιπόν μια διαφορά 20 βαθμών μεταξύ πάτου και επιφάνειας και μάλιστα η επιφάνεια εχει πλησιάσει σε επικίνδυνους βαθμούς.
Για όλα αυτά εχω φωτογραφίες απλα για να μην κουράζω δεν τις ανεβάζω. Αν θέλετε όμως και υπαρχει θέμα τις ανεβάζω μια και τις εχω στο αρχείο μου.
Καπου εκει καταλαβα οτι κατι δεν πάει καλα. Πρώτον με τις οδηγιες(να βάλω την αντίσταση να ξεκινάει 10 πόντους πάνω απο τον πάτο) αλλα και με την δύναμη που εχει αυτη η αντίσταση.
Αφήνοντας την ακομα 20 λεπτά το μέλι στην επιφάνεια έπιασε 55 βαθμούς στις άκρες ενώ στην μέση ανέβηκε στου 21 βαθμούς.
Αποκρυστάλλωση είχε γινει μονο στις άκρες 2 πόντους πιο μεσα απο την άκρη παρέμενε στην αρχική του μορφή.
Αποφάσισα να παρω πρωτοβουλία και...
Πρώτα απο όλα αναγκάστηκα για να μην μου ...βράση... Το μέλι να το ανακάτεψω.
Επειτα αφαίρεσα μήκος της αντίστασης απο τα πλαϊνά του κουβά και την έβαλα απο κάτω και στο κέντρο του κουβά. Τέλος κατέβασα την αντίσταση τέρμα κάτω.
Σε περίπου μια ωρα και λιγότερο και με σταδιακά ανακάτεματα το μέλι αποκρυσταλλώθηκε πλήρως και θερμοκρασίες παρέμεναν σε ολο το περιεχόμενο στους 40-42 βαθμούς.
Αυτά ειναι τα γεγονότα τωρα θα σας πω την γνώμη-κριτική μου για το προϊόν.
Πρωτα απο όλα η τιμή των 40 ευρώ απο εμενα κρίνετε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ.
Αυτο όμως ειναι προσωπικό.
Δεύτερον,το προϊόν ΔΕΝ μπορεί να κανει αυτο που διαφημίζει. Μπορεί το δικό μου το μέλι να ειναι λιγο αλλα όσο και να ειναι το μέλι το υπερβολικό ζέσταμα στο πλαι και επιφάνεια δεν μπορεις να το αποφύγεις. Για εμενα το προϊόν πρέπει να τοποθετητε και στο πάτο η μονο στο πάτο. Κατι που θα δοκιμασω με την πρώτη εύκαιρια.
Μια και η ζέστη πάει προς τα πάνω και μονο, αν ζεσταθεί ομοιόμορφα το μέλι στο πάτο που ειναι και το παγωμένο η ζέστη θα ανεβεί φυσιολογικά και ομοιόμορφα μαλον χωρίς ανακάτεμα. Τωρα ετσι χωρίς ανακάτεμα δεν γίνεται δουλεια.
Επίσης το προϊόν δεν το πουλάω εγω ο ιδιώτης σε αγγελία αλλα ένα κατάστημα. Δεν μπορεί να πουλάνε ένα υλικό στην σακούλα χωρίς κάποια συσκευασία που να δείχνει ποιος το φτιάχνει άρα και ποιος πιστοποιεί αυτο το προϊόν οτι εχει καλή λειτουργεία. Μην ξεχνάμε οτι αυτο το προϊόν δουλεύει σε τάση 220v ...... Δεν ειναι προπολη σε βαζάκι ουτε κερί για τα πλαισια......αυτο το προϊόν σκοτώνει......
Δεν ειναι επίσης δυνατόν να μην υπαρχουν προειδοποιητικές οδηγίες λειτουργίας αλλα και οδηγίες τοποθετήσεις και χρήσεις.
Η σκέψη τέλεια( Πήραν ένα υλικό που χρησιμοποιείτε για αλλα πράγματα και (ας πουμε) προσάρμοσαν) η εφαρμογή της με κενά.
Κάποια πραγματάκια θα τα κρατήσω για εμενα και τους οποίους φίλους μου θέλουν να μάθουν.
Να είσαστε καλα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mpampis13 στις Τετ Ιαν 20, 2016 4:07 pm, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 3:26 pm

Δεν ακουγεσαι και τοσο ευχαριστημενος , τελικα ρευστοποιηθηκε καλα το μελι ;
Ποσο πηρες αυτη την αντισταση ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 3:43 pm

τι μηκος εχει το καλωδιο?
και ποσο το αγορασες ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beel
Μέλος
Μέλος
beel


Αριθμός μηνυμάτων : 90

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 3:49 pm

τελικα δεν αξιζε και τοσο απο οτι καταλαβα ε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 4:08 pm

Η προηγούμενη απάντηση μου τωρα ολοκληρώθηκε μια και την ανέβαζα απο κινητό κατα διαστήματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 4:09 pm

Σας ξαναγράφω οτι η αναλυτική απάντηση μου ανεβενε κατα διαστήματα λογο του οτι έγραφα απο κινητό. Συγνώμη για την καθυστέρηση και για οποία λαθη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beel
Μέλος
Μέλος
beel


Αριθμός μηνυμάτων : 90

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 5:18 pm

αρα αν το κανεις κουλουρα ,και το κανεις σαν βαση,δλδ να πατησει πανω το δοχειο,παιζει να δουλεψει καλυτερα ετσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 6:11 pm

από την αρχή που το είδα με εβαλε σε σκέψεις το οτι δεν έχει θερμοστάτη και τελικά αυτο αποδεικνύεται κατά τα γραφώμενα ότι είναι πρόβλημα
δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης θερμοστάτη
διαφορετικά θα καταλήξουω μάλλον εδώ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 8:10 pm

Beel πρακτικά και λογικά ναι δουλευει καλύτερα αλλα πρέπει να το τσεκάρω κάπως.
Θωμά..... Θερμοστάτης μπαίνει. Καταλαβαίνεις οτι απο την στιγμή που συνδέεται με το ρεύμα μπορεις να προσαρμόσεις ένα θερμοστάτη. Απορώ πως και δεν το σκέφτηκαν μια και ετσι και αλλιώς στο χέρι το φτιάχνουν και αυτο. Τωρα αυτο που δείχνεις το είχα δει και εγω νομίζω οτι απο την στιγμή που καλύπτει μεγαλύτερο μέρος απο το τενεκέ-βαρέλι θα ειναι και πιο γρήγορο αλλα και πάλι νομίζω οτι χωρίς ανακάτεμα δουλεια δεν θα γινει ..... Αυτά εινα φτιαγμένα για να ζεστενεται υγρά....
Νομίζω οτι το ζέσταμα απο το πάτο ειναι το καλυτερο. Άλλωστε η αυθεντική χρήση του καλωδίου αντίσταση αυτη ειναι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 8:24 pm

NikTheGreek έγραψε:
τι μηκος εχει το καλωδιο?
και ποσο το αγορασες ?

????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 8:58 pm

Το καλώδιο ειναι στα 5,5 μέτρα και στοίχιζε 40 ευρώ με ΦΠΑ
Μια παράκληση στην διαχείριση. Αν νομίζει οτι τα τελευταία μυνηματα απο την ανάλυση και μετα βοηθάνε στο να ξέρουν τα μέλη τι ειναι αυτο το προϊόν ωςτε να γινει μια ουσιαστική κουβέντα-ανάλυση ας βάλει ολο αυτο το κομμάτι η στα εργαλεία της δουλειάς η στα νεα προϊόντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 9:18 pm

Πιστεύω ότι ένα μεγάλο δοχείο με νερό από το θερμοσίφωνα που το έχουμε αραιώσει κι έχει την κατάλληλη θερμοκρασία 35 βαθμούς άντε 40 θα κάνει καλύτερη και οικονομικότερη εργασία. Προσοχή! χρειάζεται μεγάλη ποσότητα νερού ώστε να έχει μεγάλη ενέργεια ώστε να ζεσταθεί όλο το μέλι. Η θερμοκρασία θα είναι χαμηλή και στα τοιχώματα θα είναι αρχικά 40 ενώ στο εσωτερικό ίση με τη θερμοκρασία δωματίου. Μετά από ώρα θα επέλθει θερμική ισορροπία μελιού και νερού κοντά στους 40 βαθμούς. Όσο μεγαλύτερη είναι η μάζα του νερού τόσο καλύτερα. Τέλος επειδή το νερό δεν ξεπερνά τους 40C δεν υπάρχει περίπτωση αλλοίωσης του μελιού. Πειράματα δεν έχει χρειαστεί να κάνω αλλά πιστεύω ότι από επιστημονικής πλευράς είμαι σωστός. Θα ξεκινούσα με μια κατσαρόλα 5 λίτρων με νερό κι ένα βάζο μέλι του κιλού και θα έβλεπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ   ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 9:27 pm

Να αυτη ακριβως ειναι η λογική του Μπεν Μαρί.
Απλα μαλον θα χρειάζεται πολυ ωρα ,παρά πολυ, χωρίς ανακάτεμα και αρκετό ρεύμα ωςτε να κρατάς σταθερή αυτη την θερμοκρασία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: