Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

Διεκπεραίωσεις...

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT

Αριθμός μηνυμάτων : 54

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΤετ Νοε 25, 2015 1:34 pm

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω, εάν κάποιος γνωρίζει, εταιρεία ή πρόσωπο, έμπειρο και έμπιστο,
να προβεί σε όλες τις ενέργειες/διαδικασίες, προκειμένου να εκδοθεί άδεια λειτουργείας και εγκατάστασης μικρής μονάδας τυποποίησης μελισσοκομικών προϊόντων.

Με απλά λόγια, κάποιος να αναλάβει το τρέξιμο, για την έκδοση της παραπάνω άδειας,
αφού πρώτα έχει την εμπειρία, να εξετάσει (ακίνητο, περιοχή, κοκ) για την καταλληλόλητα τους. Υπάρχει κάποιο γραφείο ή ιδιώτης να αναλαμβάνει τέτοιες εργασίες ??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia

Αριθμός μηνυμάτων : 544

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΤετ Νοε 25, 2015 9:04 pm

μπρρρ!

ΝικοΤ - αυτή είναι δουλειά για κασκαντέρ!

lol!
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Αριθμός μηνυμάτων : 1937

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΤετ Νοε 25, 2015 9:09 pm

NikoT απευθύνσου σε κάποιο γραφείο συμβούλων. Αναλαμβάνουν να διεκπεραιώσουν φακέλους τέτοιου τύπου. Με το αζημίωτο βέβαια.
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΠεμ Νοε 26, 2015 3:22 pm

Κατάλαβα... Ευχαριστώ anyway !!
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΠεμ Νοε 26, 2015 7:37 pm

Επίσης και κάποιοι γεωπόνοι. Ίσως εκεί το κόστος να είναι μικρότερο.
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13

Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΠεμ Νοε 26, 2015 8:34 pm

Μια ερωτηση πάνω στο γενικό αυτο θέμα.
Τι άδεια χρειάζεται κάποιος για να εχει ας πουμε 100 μελίσσια και να εκμεταλλεύεται εμπορικά τα προϊόντα μέλισσας χωρίς ,ακομα ,χώρο συσκευασίας μελιού.
Θα υπαρχει και όχημα μελισσοκομικό.
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΠαρ Νοε 27, 2015 11:48 am

monarchis έγραψε:
Επίσης και κάποιοι γεωπόνοι. Ίσως εκεί το κόστος να είναι μικρότερο.

Ευχαριστώ monarchis, θα το ψάξω κι ετσι!

mpampis13 έγραψε:
Μια ερωτηση πάνω στο γενικό αυτο θέμα.
Τι άδεια χρειάζεται κάποιος για να εχει ας πουμε 100 μελίσσια και να εκμεταλλεύεται εμπορικά τα προϊόντα μέλισσας χωρίς ,ακομα ,χώρο συσκευασίας μελιού.
Θα υπαρχει και όχημα μελισσοκομικό.

Μπάμπη, νομίζω (αν και δεν είμαι ο καταλληλότερος/εμπειρότερος)
ότι αφού δεν μιλάς για ακίνητο/μονάδα τυποποίησης, κοκ, ένα μπλοκάκι
που να κόβεις τις πωλήσεις μελισσοκομικών προϊόντων, που κάνεις, είναι αρκετό.
Φαντάζομαι για περισσότερες λεπτομέρειες, ρωτάς και τον λογιστή σου.
(Εννοείται ότι έχεις μελισσοκομικό βιβλιάριο)

monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΠαρ Νοε 27, 2015 4:27 pm

Θα σας πω κι εγώ τι γνωρίζω επιδερμικά. Όλοι όσοι έχουν αγροτικά εισοδήματα θα πρέπει να τα δηλώνουν κόβοντας οι ερασιτέχνες απλές αποδείξεις λιανικής πώλησης και οι επαγγελματίες κόβοντας τιμολόγια. Αν δεν κάνω λάθος μέχρι 150 μελίσσια χρησιμοποιείς αυτοκίνητα με ερασιτεχνικό δίπλωμα από 150 και πάνω χρειάζεσαι επαγγελματικό αν θέλεις να αναβαθμίσεις τη δουλειά σου.
Όμως για να μην κάνουμε σενάρια καλό θα ήταν να απευθυνθούμε σε λογιστές για σωστές οδηγίες.
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΠαρ Νοε 27, 2015 7:39 pm

monarchis έγραψε:
Θα σας πω κι εγώ τι γνωρίζω επιδερμικά. Όλοι όσοι έχουν αγροτικά εισοδήματα θα πρέπει να τα δηλώνουν κόβοντας οι ερασιτέχνες απλές αποδείξεις λιανικής πώλησης και οι επαγγελματίες κόβοντας τιμολόγια. Αν δεν κάνω λάθος μέχρι 150 μελίσσια χρησιμοποιείς αυτοκίνητα με ερασιτεχνικό δίπλωμα από 150 και πάνω χρειάζεσαι επαγγελματικό αν θέλεις να αναβαθμίσεις τη δουλειά σου.
Όμως για να μην κάνουμε σενάρια καλό θα ήταν να απευθυνθούμε σε λογιστές για σωστές οδηγίες.

sostos sostos
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon

Αριθμός μηνυμάτων : 58

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΠαρ Νοε 27, 2015 11:47 pm

Θα σου πρότεινα να απευθυνθεις σε ενα μηχανικό, πολιτικό ή μηχανολογο που ασχολείται και με αδειοδοτησεις. Το σίγουρο ειναι ότι Θα τους χρειαστεις και τους δύο. Θα χρειαστεις εγκρισεις απο την διεύθυνση κτηνιατρικης τη περιοχής της εγκατάστασης καθως και εγκρισεις απο την διεύθυνση βιομηχανίας και ανάπτυξης. Το ποιό σημαντικό πριν ξεκινησεις είναι να γνωριζεις τι θελεις να κανεις, εννοώ ποσό μεγάλο ή μικρό θα είναι το εργαστήριο π.χ. ισχύς σε κινητηρια δύναμη, θερμική ισχύ κ.α. Αν ειναι κατι μικρό η διαδικασία είναι αρκετά απλή , έτσι κι αλλιως αυτό που χρειαζεσαι για αρχή ειναι τουλάχιστον εναν ομογενοποιητη θερμαινομενο με καλό μοτερ αναδευσης, μια αντλία μελιου, ισως καποιο φιλτρο που δουλευει σε σειρα με την αντλία, ενα δοχειο ηρεμίας, μια δοσομετρικη με περιστρεφομενο τραπεζι ή χωρις και ισως μια ετικετεζα. Οπως προαναφέρθηκε ολα εξαρτώνται απο τα μεγέθη δηλαδή τις ποσότητες που θα θες να συσκευασεις σε με μια μέρα έτσι αναλογα θα επιλεξεις και μηχανήματα μπορει και τίποτα απο ολα τα παραπάνω μπορεί μονο μερικά. Τελος πάντων ειναι πολλά αυτα που πρέπει να ειπωθουν και αυτο δεν μπορει να γίνει μεσα απο ενα φορουμ, όσο καλό και αν είναι σαν αυτο. Επαναλαμβανω απευθυνσου σε ενα μηχανικό που ασχολείται με το αντικειμενο, γιατί και σε σύμβουλο να πας ή σε γαιωπονο ή σε λογιστη σίγουρα θα χρειαστεις και μηχανικό οποτε έτσι ισως γλυτωσεις κάποια χρήματα. Καλή ευκολία.
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΣαβ Νοε 28, 2015 1:42 pm

ergon έγραψε:
Θα σου πρότεινα να απευθυνθεις σε ενα μηχανικό, πολιτικό ή μηχανολογο που ασχολείται και με αδειοδοτησεις. Το σίγουρο ειναι ότι Θα τους χρειαστεις και τους δύο.  Θα χρειαστεις εγκρισεις απο την διεύθυνση κτηνιατρικης τη περιοχής της εγκατάστασης καθως και εγκρισεις απο την διεύθυνση  βιομηχανίας και ανάπτυξης. Το ποιό σημαντικό πριν ξεκινησεις είναι να γνωριζεις τι θελεις να κανεις, εννοώ ποσό μεγάλο ή μικρό θα είναι  το εργαστήριο π.χ. ισχύς  σε κινητηρια δύναμη, θερμική  ισχύ κ.α. Αν ειναι κατι μικρό η διαδικασία είναι αρκετά  απλή  , έτσι κι αλλιως αυτό που χρειαζεσαι για αρχή ειναι τουλάχιστον εναν ομογενοποιητη θερμαινομενο με καλό μοτερ αναδευσης, μια αντλία μελιου, ισως καποιο φιλτρο που δουλευει σε σειρα με την αντλία, ενα δοχειο ηρεμίας, μια δοσομετρικη με περιστρεφομενο τραπεζι ή χωρις και ισως μια ετικετεζα. Οπως προαναφέρθηκε ολα εξαρτώνται απο τα μεγέθη δηλαδή τις ποσότητες που θα θες να συσκευασεις σε με μια μέρα έτσι αναλογα θα επιλεξεις και μηχανήματα μπορει και τίποτα απο ολα τα παραπάνω μπορεί μονο μερικά. Τελος πάντων ειναι πολλά αυτα που πρέπει να ειπωθουν και αυτο δεν μπορει να γίνει μεσα απο ενα φορουμ, όσο καλό και αν είναι σαν αυτο. Επαναλαμβανω απευθυνσου σε ενα μηχανικό που ασχολείται με το αντικειμενο, γιατί και σε σύμβουλο να πας ή σε γαιωπονο ή σε λογιστη σίγουρα θα χρειαστεις και μηχανικό οποτε έτσι ισως γλυτωσεις κάποια χρήματα. Καλή ευκολία.

Σε ευχαριστώ για το κατατοπιστικότατο μήνυμα σου,
Για κάποιον τέτοιον άνθρωπο αναφερόμουν στο πρώτο μήνυμα μου!
Γνωρίζω τα παραπάνω που λες, όπως πχ ότι είναι μέχρι κάποιο επίπεδο θορύβου η κλίμακα, "χαμηλής όχλησης <22KW" όταν είσαι σε κατοικημένη περιοχή, τι εξοπλισμός χρειάζεται, πως πρέπει να είναι διαμορφωμένος ο χώρος μέσα και με τι υλικά, κοκ Όλα αυτά πιστεύω τα γνωρίζει καλύτερα ένα μηχανικός.
Αυτό ρώτησα αρχικώς, μήπως γνώριζε κάποιος από εδώ μέσα έναν τέτοιο άνθρωπο, που να είχε βγάλει σε κάποιον την άδεια ήδη ή τέλος πάντων να γνώριζε καλά όλα τα παραπάνω.

sostos
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon

Αριθμός μηνυμάτων : 58

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΣαβ Νοε 28, 2015 8:41 pm

Τι να σου κανω φιλε μου είσαι μακρυά. Είμαι ερασιτέχνης μελισσοκομος και το κυριο επάγγελμα μου ειναι πολιτικός μηχανικός και έχω εκδόσει πρόσφατα μια άδεια δόμησης για ενα μικρό τυποποιητηριο - συσκευαστηριο μελιου καθως και ολες τις αδειοδοτησεις - εγκρισεις απο τις αρμοδιες υπηρεσίες. Στην περπτωση των μεχρι 22KW κινητηρια δυναμη που αναφέρεις τα πράγματα ειναι αρκετά ευκολα για παραδειγμα απο την δνση Ανάπτυξης ξεμπερδευεις με μια υπεύθυνη δήλωση. Τσεκαρε στην περιοχή σου ποιες είναι οι χρήσεις γης, αρκει να μην ειναι αμιγους κατοικίας. Οπως εχω ξαναγραψει καλύτερα σε ενα μηχανικό που ασχολείται με το αντικείμενο και καθαρισες. Δυστυχώς δεν γνωριζω κάποιο μηχανικό στην περιοχή σου να σου προτείνω.

Υ.γ. Δεν ξερω κατα ποσο βιαζεσαι ή οχι αλλά έχουν ανακοινωθει οτι θα τρεξουν κάποια προγράμματα ΕΣΠΑ για τέτοιου είδους επιχειρήσεις, και θα βγαίνουν στο αμεσο μελλον τετοια προγράμματα που ενισχύουν την τυποποίηση προϊόντων και ειδικά το μελι που έχει και εξαγωγικο ενδιαφέρον.
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT

Διεκπεραίωσεις... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεκπεραίωσεις...   Διεκπεραίωσεις... Icon_minitimeΔευ Νοε 30, 2015 9:03 am

ergon έγραψε:
Τι να σου κανω φιλε μου είσαι μακρυά. Είμαι ερασιτέχνης μελισσοκομος και το κυριο επάγγελμα μου ειναι πολιτικός μηχανικός και έχω εκδόσει πρόσφατα μια άδεια δόμησης για ενα μικρό τυποποιητηριο - συσκευαστηριο μελιου καθως και ολες τις αδειοδοτησεις - εγκρισεις απο τις αρμοδιες υπηρεσίες. Στην περπτωση των μεχρι 22KW κινητηρια δυναμη που αναφέρεις τα πράγματα ειναι αρκετά ευκολα για παραδειγμα απο την δνση Ανάπτυξης ξεμπερδευεις με μια υπεύθυνη δήλωση. Τσεκαρε στην περιοχή σου ποιες είναι  οι χρήσεις γης, αρκει να μην ειναι αμιγους κατοικίας. Οπως εχω ξαναγραψει καλύτερα σε ενα μηχανικό που ασχολείται με το αντικείμενο και καθαρισες. Δυστυχώς δεν γνωριζω κάποιο μηχανικό στην περιοχή σου να σου προτείνω.

Υ.γ. Δεν ξερω κατα ποσο βιαζεσαι ή οχι αλλά έχουν ανακοινωθει οτι θα τρεξουν κάποια προγράμματα ΕΣΠΑ για τέτοιου είδους επιχειρήσεις, και θα βγαίνουν  στο αμεσο μελλον τετοια προγράμματα που ενισχύουν την τυποποίηση προϊόντων και ειδικά το μελι που έχει και εξαγωγικο ενδιαφέρον.

Κρίμα ναι, αλλά τουλάχιστον σε συμβουλευτικό επίπεδο γίνεται,έστω και από εδώ!! sostos
Το ακίνητο που υπάρχει είναι χαρακτηρισμένο επαγγελματικό (ευτυχώς) αλλά σε κατοικημένη περιοχή (δυστυχώς) Θα δούμε, θέλει λίγο ψάξιμο...
Όσο για τα ΕΣΠΑ, ναι, γνωρίζω ότι κάτι κινείται, αλλά επίσης γνωρίζω και την γραφειοκρατία στην Ελλάδα... fatsoulas Δεν ξέρω εάν "πληρώνεται" η ταλαιπωρία που θα τραβήξεις....trizo dontis
Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και θα μου επιτρέψεις, εάν κάπου κολλάω, να σου στέλνω κανένα μήνυμα...!! oraia

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Διεκπεραίωσεις...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: