Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ευκάλυπτος Globulus

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Ευκάλυπτος Globulus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ευκάλυπτος Globulus   Ευκάλυπτος Globulus Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 10:16 am

Φύτεψα έναν ευκάλυπτο globulus και ενώ όλα πάγαιναν καλά τους πρώτους 3 μήνες, (τον είχα βάλει και σε αυτόματο πότισμα), τελευταία τα ροζ καινούργια φύλλα που βγάζει τα ξεραίνει... Τα πράσινα χαμηλά είναι ανέπαφα και ζωηρά.
Αυτή είναι η προ τριών μηνών κατάσταση του

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τώρα έχει γίνει έτσι

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ο γεωπόνος της περιοχής δε γνωρίζει τι θα μπορούσε να είναι...
Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ευκάλυπτος Globulus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκάλυπτος Globulus   Ευκάλυπτος Globulus Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 1:47 pm

Βασίλη χαίρεται,

Δεν γνωρίζω την απάντηση αλλά βλέπω ένα τεράστιο λάθος όσον αφορά τον ευκάλυπτο. Γενικά όταν φυτευόουμε ευκάλυπτους δεν τους υποβοηθάμε με πασσάλους στήριξης και αυτό γιατί η ανάπτυξη τους δεν είναι σωστή. Έχει ως αποτέλεσμα ο κορμός να γίνεται αδύναμος στους αέρηδες και να σπάει περισσότερο από το κανονικό...

Δες τις οδηγίες στον επισυναπτόμενο σύνδεσμο από τον cybees όπου πραγματικά έχει γίνει τρομερή δουλειά.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Ευκάλυπτος Globulus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκάλυπτος Globulus   Ευκάλυπτος Globulus Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 4:13 pm

Monarchis ευχαριστώ. Το φυτώριο που με προμήθευσε δυστυχώς είχε υποστήλωμα και αν με τους ανέμους που έχω εδώ δεν έβαζα θα είχα μερικούς σπασμένους ευκαλύπτους. Στην Αθήνα έχω φυτεύσει με σπορείο leucoxylon και διαβάζοντας τις οδηγίες του κ. Βαρνάβα σήμερα έχω σε γλαστράκια 8 ευκαλύπτους όπως αυτούς της φωτό 7, που τις επόμενες μέρες θα μεταφέρω στο μελισσοκομείο μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Ευκάλυπτος Globulus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκάλυπτος Globulus   Ευκάλυπτος Globulus Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 5:12 pm

Γιατί φυτεύετε εὐκάλυπτους εἰδικά στήν Ἀττική μέ τό ξηρό κλίμα; Ὅταν μεγαλώσουν καί λόγω τῆς μεγάλης ρίζας πού κάνουν ἀπορροφοῦν τό νερό ἀπό το ἔδαφος καί δέν ἀφήνουν εὔκολα νά φυτρώσει ἄλλη χλωρίδα γύρω τους. Ὑπάρχουν τόσα δέντρα με τά ὁποῖα καλύπτουμε σωστά μία περιοχή, ὅπως ἡ Ἀττική καί μποροῦν νά μεγαλώσουν τόσο ὥστε νά στηρίξουν τή μελισσοκομική πανίδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ευκάλυπτος Globulus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκάλυπτος Globulus   Ευκάλυπτος Globulus Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 6:54 pm

Βασίλη θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου στείλεις τηλ. επικοινωνίας με το φυτώριο σε π.μ. για έναν φίλο που ενδιαφέρεται στην Κρήτη. Θα σου ήμουν ευγνώμων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Ευκάλυπτος Globulus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκάλυπτος Globulus   Ευκάλυπτος Globulus Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 10:01 pm

Φίλε Pater_Familias δεν τους φύτεψα στην Αττική αλλά στην Ερμιόνη. Εξ άλλου στην Αττική κάτω από τους ευκάλυπτους έχει μπόλικη χλωρίδα, αντίθετα με τα πεύκα. Βλέπεις οι ρίζες των ευκαλύπτων δεν είναι επιφανειακές αλλά πάνε βαθιά εφόσον υπάρχει χώμα από κάτω κι όχι βράχια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Ευκάλυπτος Globulus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκάλυπτος Globulus   Ευκάλυπτος Globulus Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2015 12:19 pm

Μετά από ψάξιμο και συζήτηση με γεωπόνους, έμαθα ότι αυτό που λέει ο κ. Βαρνάβας για τους ευκαλύπτους ότι δεν πρέπει να έχουν στήριγμα για να κάνουν στιβαρό κορμό γρήγορα, ισχύει αν δεν του δώσεις κάλλιο ή λίπασμα 20 20 20... Εγώ φύτεψα πέρσι σπόρους leucoxylon και σήμερα έχω φυτά με λεπτό κορμό και ύψος 40 περίπου εκατοστά που γέρνουν επικίνδυνα αν δεν τους βάλεις στήριγμα... Δείτε φωτό.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ευκάλυπτος Globulus
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» κοκκινοσ ευκαλυπτοσ
» Ευκάλυπτος ο γομφοκέφαλος (Eucalyptus gomphocephala)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: