Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Απογοήτευση ο έλατος

Πήγαινε κάτω 
+2
drakos
soulis
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
soulis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
soulis


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 10:54 am

Γειά σε όλους,
πήγα χθές στο βουνό να δώ τι κάνουν τα κορίτσια μου και απογοητεύτηκα,ήρθαν τα πάνω κάτω.....Μου δημιουργήθηκαν απορίες τόσο για τους χειρισμούς μου,όσο και για τον καιρό.
Οποιος μπορεί να βοηθήσει να καταλάβω τι γίνεται θα με βοηθήσει και να κοιμηθώ,γιατί έχω χάσει τον ύπνο μου...
Ας τα πάρουμε απο την αρχή,
  * τα μελίσσια τα πήγα 20 Μαϊου στα έλατα και ήταν 50/50 σε δυναμικότητα (διώροφα/τριώροφα) και το 90% παραφυάδες σεπτεμβρίου 14'.

  * είχα μόνο άχτιστες και τα διώροφα έχτισαν απο 5 έως 10 κηρήθρες,ενώ τα τριώροφα 10 έως 20.
  * τα τριώροφα είχαν 3-4 πλαίσια γύρη,3-4 πλαίσια μέλι και οι μέλισσες πατούσαν 25 έως 30 πλαίσια.
  * τα διώροφα ήταν 13 έως 20 πλαίσια και είχαν κι αυτά αρκετό μέλι και γύρη.
  *τα μελίσσια δεν εχουν ταϊστεί απο Μάρτιο και λόγω κακοκαιρίας έφαγαν ΟΛΑ τα ανθόμελα και είχαν στεγνώσει.


  * πρίν μια εβδομάδα τα τριώροφα είχαν 5 έως 7 πλαίσια μέλι στο τρίτο πάτωμα,ενώ τα διώροφα τίποτα και σκεφτόμουν να τα ταϊσω μην ψοφήσουν(τελικά δεν τάισα)

  * Χθές λοιπόν,είδα το αντίθετο.!!?!? τα διώροφα είχαν χτίσει όλα τους τα κεριά,πατάγαν 17-20 πλαίσια και είχαν βάλει 2-4 πλαίσια μέλι.Τα τριώροφα είχαν φάει τα μισά μέλια λόγω κακοκαιρίας,είχαν από 0 έως 10 πλαίσια μέλι με μέσο όρο 4.Δε μου άρεσε η εικόνα και τα έψαξα μέχρι τη βάση. Εχουν μείνει με 7-10 πλαίσια γόνους.


Τι λάθος έκανα και τι μπορώ να κάνω τώρα?
κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη,ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 5:43 pm

Φίλε μου κατά την γνώμη μου , τους είχες πολύ χώρο. Εγώ τώρα θα τους έπερνα όλα τα μέλια και θα τα έσφιγγα κατεβάζοντας τους από ένα πάτωμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
soulis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
soulis


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 6:25 pm

Φίλε Drakos, ευχαριστώ για την απάντησή σου,η αλήθεια είναι οτι λόγο του οτι πήγα για βόλτα με το almera δε θα μπορούσα να κάνω κ πολλά.Δε θα έπρεπε όμως τα τριώροφα μελίσσια να αποθηκεύσουν αναλογικά περισσότερο μέλι?Αυτά κατάντησαν να είναι χειρότερα απο τα 15άρια που φτιάχτηκαν τελικά.
Δηλαδή αν κατέβαζα τα τρίτα πατώματα κ τα περιόριζα, τι διαφορά θα υπήρχε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 6:34 pm

Για τα ελατα δεν γνωριζω. Αλλα και εδω βορεια ελλαδα πιο χαλια δεν γινεται. Καθε φορα που παει να γινει κατι αρχιζουν παλι βροχες.............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 7:11 pm

Όταν πηγαίνουμε σε μια ανθοφορία για μέλι, δεν αφήνουμε πολύ χώρο και κυρίως άδεια πλαίσια χωρίς να τα πατάνε οι μέλισσες. Βρίσκει η βασίλισσα χώρο και γεννάει συνέχεια οπότε ότι μαζέψουν το ταίζουν. Αν το έχεις σφιχτό, σε όποιο κελλί με γόνο γεννιέται η μέλισσα, πάνε και βάζουν μέλι και δεν προλαβαίνει να γεννήσει. Έτσι έχεις έναν συνεχώς αυξανόμενο πληθυσμό εργατριών και μειούμενο γόνου. Βέβαια μετά πρέπει να φροντίσεις να το ενισχύσεις σε γυρεοδοτικές ανθοφορίες και ταίσματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
soulis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
soulis


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 7:21 pm

Drakos πολύ επεξηγηματική η απάντησή σου,αλλά και τώρα με 7 γόνους πόσο να καταναλώσει ο γόνος?Απο βδομάδα ανοίγει η καστανιά εκεί και αυτό με βάση το σκεπτικό σου έχει 1 καλό κι 1 κακό.
* Καλό είναι γιατί με την καστανιά θα ρίξουν γόνους τα μελίσσια κ θα δυναμώσουν.
* Κακό είναι γιατί θα γίνει πάλι το ίδιο,άσε που θα μυρίσει καστανιά το μέλι και δε θα μπορώ να το δώσω. Όσο για τον καιρό κάθε 4 μέρες τα έκλεινε μέσα για 2.Απορώ που δουλεύει (κουτσά στραβά) ακόμα ο έλατος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 9:34 pm

drakos έγραψε:
Όταν πηγαίνουμε σε μια ανθοφορία για μέλι, δεν αφήνουμε πολύ χώρο και κυρίως άδεια πλαίσια χωρίς να τα πατάνε οι μέλισσες. Βρίσκει η βασίλισσα χώρο και γεννάει συνέχεια οπότε ότι μαζέψουν το ταίζουν. Αν το έχεις σφιχτό, σε όποιο κελλί με γόνο γεννιέται η μέλισσα, πάνε και βάζουν μέλι και δεν προλαβαίνει να γεννήσει. Έτσι έχεις έναν συνεχώς αυξανόμενο πληθυσμό εργατριών και μειούμενο γόνου. Βέβαια μετά πρέπει να φροντίσεις να το ενισχύσεις σε γυρεοδοτικές ανθοφορίες και ταίσματα.

Εγω ετσι την πατησα... τα δυνατα μου μελισσια που ειχαν χωρο συνεχισαν να γεννανε και μελι πουθενα. Αντιθετα τα αλλα που ηταν πιο στριμωγμενα μαζεψαν αρκετο μελακι. Βεβαια μερικα μελισσια δεν ειναι παντα τοσο αποδοτικα σε μελι και μπορει να ειναι σε γονο και σε γυρη και το αντιθετο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 10:34 pm

matteus έγραψε:
drakos έγραψε:
Όταν πηγαίνουμε σε μια ανθοφορία για μέλι, δεν αφήνουμε πολύ χώρο και κυρίως άδεια πλαίσια χωρίς να τα πατάνε οι μέλισσες. Βρίσκει η βασίλισσα χώρο και γεννάει συνέχεια οπότε ότι μαζέψουν το ταίζουν. Αν το έχεις σφιχτό, σε όποιο κελλί με γόνο γεννιέται η μέλισσα, πάνε και βάζουν μέλι και δεν προλαβαίνει να γεννήσει. Έτσι έχεις έναν συνεχώς αυξανόμενο πληθυσμό εργατριών και μειούμενο γόνου. Βέβαια μετά πρέπει να φροντίσεις να το ενισχύσεις σε γυρεοδοτικές ανθοφορίες και ταίσματα.

Εγω ετσι την πατησα... τα δυνατα μου μελισσια που ειχαν χωρο συνεχισαν να γεννανε και μελι πουθενα. Αντιθετα τα αλλα που ηταν πιο στριμωγμενα μαζεψαν αρκετο μελακι. Βεβαια μερικα μελισσια δεν ειναι παντα τοσο αποδοτικα σε μελι και μπορει να ειναι σε γονο και σε γυρη και το αντιθετο.

+1
Επισης,οταν χτιζουν καταναλωνουν και αρκετο μελι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gloriana
Μέλος
Μέλος
Gloriana


Αριθμός μηνυμάτων : 76

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 1:05 am

ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ
φίλε Soulis γιατί έκλεψες το avatar μου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 2:56 am

Μα....λεω και εγώ.....αλλαξες νικ;έβλεπα το άβαταρ και κάτι δεν μου κολαγε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
soulis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
soulis


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 9:35 am

Gloriana συγνώμη!!!!Το διορθώνω αμέσως.Δεν ήξερα καν οτι το έχεις κι εσύ,το είχα βρεί πρίν καιρό σε βρετανικό φόρουμ και με τη βεβαιότητα οτι είμαι ο μόνος που έχει τόσο γα@@το άβαταρ δεν κοίταξα κανενός το προφίλ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
soulis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
soulis


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 9:50 am

Καλύτερα τώρα?
Ένα απο τα καλύτερα μελίσσια μου!!fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gloriana
Μέλος
Μέλος
Gloriana


Αριθμός μηνυμάτων : 76

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 9:55 am

soulis έγραψε:
Gloriana συγνώμη!!!!Το διορθώνω αμέσως.Δεν ήξερα καν οτι το έχεις κι εσύ,το είχα βρεί πρίν καιρό σε βρετανικό φόρουμ και με τη βεβαιότητα οτι είμαι ο μόνος που έχει τόσο γα@@το άβαταρ  δεν κοίταξα κανενός το προφίλ.


Σε βρεταννικό φόρουμ αποκλείεται να το βρήκες, γιατί είναι μια φωτογραφία που τράβηξα από μια οδό στη Θεσσαλονίκη που είχε αυτό το γκράφιτι. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gloriana
Μέλος
Μέλος
Gloriana


Αριθμός μηνυμάτων : 76

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 9:56 am

soulis έγραψε:
Καλύτερα τώρα?
Ένα απο τα καλύτερα μελίσσια μου!!fatsoulas

Δεν υπάρχει πρόβλημα να το χρησιμοποιείς, απλά θα αλλάζα το δικό μου γιατί δε έχει νόημα να έχουμε το ίδιο! Smile

Πολύ καλύτερα τα μελίσσια σου! queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
soulis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
soulis


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Απογοήτευση ο έλατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απογοήτευση ο έλατος   Απογοήτευση ο έλατος Icon_minitimeΤετ Ιουν 17, 2015 10:36 am

Gloriana δεν ορκίζομαι γιατί πάει καιρός(και τώρα θα μου πείς "μα προχθές τράβηξα τη φωτό!") ..... Ένα απ'τα κακά του νέου στο φόρουμ! Όταν συμπλήρωνα την φόρμα του προφίλ έγινε δεκτό,το άβαταρ,και ήμουν σίγουρος για τη μοναδικότητά του,όπως με τα προσωπικά στοιχεία (e-mail ,password, κλπ)! Με το μπαρδόν!!! fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απογοήτευση ο έλατος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ο ΕΛΑΤΟΣ;
» απογοήτευση
» πληρη απογοητευση
» Έλατος 2015
» Έλατος 2016

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: