Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σφίκες στη σοφίτα!!!

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sartios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Σφίκες στη σοφίτα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σφίκες στη σοφίτα!!!   Σφίκες στη σοφίτα!!! Icon_minitimeΔευ Απρ 19, 2010 3:45 pm

Γεια σας!!!!
εχω ενα ΜΕΓΑΛΟ προβλημα στην σοφιτα μου.περυσι οταν πρωτο ηρθαμε στην σοφιτα για να μεινουμε μονιμα μετα απο ενα μηνα αρχισα να βλεπω σφιγγες καθε μερα σε διαφορα σημεια του σπιτιου οταν αρχισα να ψαχνω απο που μπαινουν κ που εχουν κανει την φωλια τους διαπιστωσα οτι εμπαιναν απο διαφορα σημεια κατω απο τα κεραμιδια!!!οταν βρηκα την φωλια τους ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ!!!Ειχαν φτιαξει 1.5x1 περιπου φωλια...ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ!!!δεν μπορω να πλησιασω στο σημειο γιατι ειναι πολυ στενα κατω απο τα κεραμιδια μονο να το δω μπορω απο αποσταση περιπου 5 μετρων.Αν μπορει καποιος να βοηθησει ρε παιδια γιατι μεχρι τωρα αν με τσιμπουσε καποια δεν θα με πειραζε αλλα εδω κ μια εβδομαδα εχει γεννησει η γυναικα μου κ ειναι η μπεμπα μου στο σπιτι,φανταζεστε τι θα γινει σε περιπτωση που την τσιμπισει καμια????????

ευχαριστω εκ τον προτερων!!!


ΥΓ. ΣΩΣΤΕ ΜΕ!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Σφίκες στη σοφίτα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίκες στη σοφίτα!!!   Σφίκες στη σοφίτα!!! Icon_minitimeΔευ Απρ 19, 2010 5:18 pm

Πες μας σε ποια περιοχη εισαι για να δουμε αν καποιος μπορει να βοηθησει.

Να σου ζησει η μπεμπα να ειναι καλοτυχη και υγειης.



Ελπιζω συντομα να βρεθει καποιος να σε βοηθησει με τις ανεπιθυμητες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sartios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Σφίκες στη σοφίτα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίκες στη σοφίτα!!!   Σφίκες στη σοφίτα!!! Icon_minitimeΔευ Απρ 19, 2010 10:44 pm

Ευχαριστω φιλε μου να εισαι καλα κ εσυ σου ευχομαι οτι επιθυμεις.
Στην σαρτη χαλκιδικη βρισκομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Σφίκες στη σοφίτα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίκες στη σοφίτα!!!   Σφίκες στη σοφίτα!!! Icon_minitimeΤρι Απρ 20, 2010 9:25 am

Γειά σου Σάρτιε και να σου ζήσει το μωρό!

Για να καταλάβουμε, το μωρό μένει στην σοφίτα; Αν όχι είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Αν ναι θα πρέπει κατά την "επιχείρηση" εξόντωσης να φύγει σε κάποιο ασφαλές χώρο.

Πες μας που ακριβώς βρίσκονται οι σφίκες. Είναι στενό το μέρος; Πόσο κοντά θα μπορούσε να πλησιάσει κάποιος; ( από άποψη χώρου κι όχι κινδύνου)

Υπάρχουν πολλοί τρόποι και πολλές παγίδες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sartios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Σφίκες στη σοφίτα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίκες στη σοφίτα!!!   Σφίκες στη σοφίτα!!! Icon_minitimeΤρι Απρ 20, 2010 2:45 pm

Ναι φιλε μου το μωρο οπως κ εμεις μενουμε στην σοφιτα.το μερος ειναι αρκετα στενο κ πλησιαζεις κοντα μονο μπουσολοντας κ με παρα πολυ δυσκολια.το μοναδικο σημειο που μπορεις να κανεις κατι ειναι απο αποσταση 5 μετρων.οι σφικες βρισκονται σε ενα σημειο κατω απο τα κεραμιδια το οποιο ειναι το μοναδικο το οποιο εχει πλακα απο κατω 5x5 περιπου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Σφίκες στη σοφίτα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίκες στη σοφίτα!!!   Σφίκες στη σοφίτα!!! Icon_minitimeΤετ Απρ 21, 2010 1:28 pm

Δύσκολα τα πράγματα!

Δεν μας είπαν τίποτα κι οι βετεράνοι μας!

Οι παγίδες δεν θα καλολειτουργήσουν γιατί είναι πολλές! Η φωτιά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί!
Αλήθεια ρώτησες σε εταιρία που κάνει απεντόμωση; Αυτοί είναι ειδικοί και σίγουρα θα βρουν τρόπο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sartios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Σφίκες στη σοφίτα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίκες στη σοφίτα!!!   Σφίκες στη σοφίτα!!! Icon_minitimeΤετ Απρ 21, 2010 4:36 pm

δυσκολα τα πραγματα οπως τα λες...αλλα αν δεν βρω καποια ευκολη λυση το μονο που θα κανω ειναι να φορεσουμε τις στολες εγω κ ο μαστορας που εφτιαξε την σκεπη να ανεβουμε πανω να ξιλοσουμε την σκεπη να χαλασουμε την σφιγγοφωλια κ ξανα φτιαξιμο!!!!

δυσκολο και πολλα τα εξοδα αλλα........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Σφίκες στη σοφίτα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίκες στη σοφίτα!!!   Σφίκες στη σοφίτα!!! Icon_minitimeΤετ Απρ 21, 2010 9:32 pm

αν εβαζες στην ακρη ενος καλαμιου θειαφοκέρι το αναβες και το εβαζες μεσα και μετα τάπωνες την εξοδο?

λεω μια ιδεα,το θειαφοκερι δεν κανει φλογα παρα μονο καπνο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Σφίκες στη σοφίτα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίκες στη σοφίτα!!!   Σφίκες στη σοφίτα!!! Icon_minitimeΤετ Απρ 21, 2010 9:51 pm

Φιλε μου αυτο θα σου φανει λιγο παραξενο αλλα θα κανεις δουλεια στα σιγουρα.Βρες μια ψεκαστηρα η" κατι παρομιο που να μπορεις να ψεκασεις απο αποσταση και το υγρο να πηγενει συγκεντρομενο στο σειμιο που θες.Βαλε στον ψεκαστηρα σου οση ποσοτητα νομιζεις οτι θα ειναι αρκετη ,βενζινη.!!! απλη ,αμοληβδη,100αρα, οτι θες.Οταν ψεκασεις τις σφηκες θα τα χασεις με το αποτελεσμα.Ψοφουν ακαριαια με την επαφη τους με την βενζινη. Οσο για τη μυρωδια της βενζινης, αυτη σε λιγες μερες θα φυγει.ΑΝ μπορεσεις να βρεξεις και τη φωλια θα σκοτωσεις και το γονο. ΠΡΟΣΟΧΗ μονο ,μακρια τσιγαρα ,φωτιες, μπαλαντεζες,φωτα,κλπ.ΑΝ χριαζεται φως ,καλητερα παρε φακο,ΟΙ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ της βενζινης περνουν ευκολα φωτια. alien alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Σφίκες στη σοφίτα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίκες στη σοφίτα!!!   Σφίκες στη σοφίτα!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 22, 2010 10:33 am

Τώρα μια άλλη ιδέα που μου ήρθε!

Φαντάζομαι η φωλιά θα είναι σε ένα ξεχωριστό χώρο. Αν αυτός ο χώρος έχει πόρτα με κλειδαρότρυπα, ή υπάρχει κάποιο σημείο απ' όπου μπορείς να ψεκάσεις με ασφάλεια, πάρε σπρέι που σκοτώνει έντομα και από την κλειδαρότρυπα άδειασέ το όλο μέσα στο χώρο που είναι οι μέλισσες. Δεν μπορει να προλάβουν να βγουν όλες έξω! Αφού μειωθεί ο πληθυσμός τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα.

...χμμμμμ ... αν το σπρέι είναι και για έρποντα έντομα, θα κατακάτσει στις επιφάνειες κι όποια έρχετε στη φωλιά θα δηλητηριάζεται!


Φρόντισε να εντοπίσεις τις εισόδους κι αν αυτό είναι εύκολο να τις κλείσεις το βράδυ που δεν πετάνε! Αυτό θα τις μαζέψει όλες και την άλλη μέρα ρίξε το σπρέι. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sartios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Σφίκες στη σοφίτα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σφίκες στη σοφίτα!!!   Σφίκες στη σοφίτα!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 22, 2010 11:01 pm

Ευχαριστώ πολύ σε όλους για την βοήθεια σας. Το σπρέι δεν μπορεί να δουλέψει γιατί το σημείο που είναι οι σφήκες είναι μεγάλο και θα φεύγει από το σημείο που θα το ρίχνω (είναι σε πατάρι 5χ5 περίπου) και επικοινωνεί με μια αποθήκη. Οι τρύπες από όπου έμπαιναν τις έχω κλείσει όλες με πολυορεθάνη. Θα δοκιμάσω αυτό που λέει ο φίλος με βενζίνη και θα το ρίξω πάνω με ραντιστήρα.


Πότε είναι η εποχή που αρχίζουν να βγαίνουν???????????


Melissologia H.B.F. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΟΧΙ ΓΡΑΦΗ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σφίκες στη σοφίτα!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Οι μέλισσες-
Μετάβαση σε: