Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Προβληματισμένος σφόδρα

Πήγαινε κάτω 
+5
ntriant
ergon
thymus
Mactas
sonaht
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 11:22 am

Γειά σε όλους

Έχω το εξής και δεν είμαι σίγουρος για το τι συμβαίνει τελικά.

Πριν 3 εβδομάδες μία δεκάρα κυψέλη σταμάτησε να έχει γόνο ημέρας.

Πριν 2 εβδομάδες η ίδια κυψέλη έδειχνε να μην έχει πλέον και κλειστό γόνο.

Σε αυτό το σημείο πρόσθεσα πλαίσιο με γόνο ημέρας από άλλο μελίσσι.

Έφτιαξε βασιλοκέλια και σκέφτηκα ορφανή θα είναι αλλά  ιδού το περίεργο...

Το ΣΚ που μας πέρασε σε επιθεώρηση, τα βασιλοκέλια είναι χαλασμένα, γόνος και πάλι δεν υπάρχει και παρουσίασε και το εξής φαινόμενο, η μέλισσες στο πάνω μέρος του κάθε πλαισίου να φτερουγίζουν έντονα.

Ξαναέβαλα γόνο ημέρας και θα δω και πάλι.

Τι πιστεύεται ότι γίνεται εδώ ? Συμβουλές ?

(να κάνω μία παρένθεση, έχω άλλη μία κυψέλη η οποία παρουσίασε παρόμοιο κενό η οποία όμως απλά δεν γεννούσε για 2 εβδομάδες και τώρα γεννά κανονικά - κενό γέννας υποθέτω)

Αυτή εδώ είναι διαφορετική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 11:44 am

Θανάση να υποθέσουμε ότι βασίλισσα δεν έχεις βρει σε αυτό το μελισσάκι ε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 11:53 am

Δυστυχώς δεν την έχω δει.

Και τα βασιλοκέλια μου δείχναν προς ορφάνια, αλλά η έλλειψη τους τώρα με προβληματίζει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thymus
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
thymus


Αριθμός μηνυμάτων : 26

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 12:15 pm

Καλημέρα, 2χ7=14 14+3=17 μάλλον έχεις καμιά παρθένα μέσα και σου έκανε την δουλειά! Βάλε ανοιχτό γόνο πάλι και αν είναι μέσα δεν θα σου κάνει βασιλοκελια. Αν πάλι δεν ειναι μέσα θα κάνει βασιλοκελια αλλα σε αυτη την περίπτωση ή θα την συνενωσεις ή βάλε μια έτοιμη γονιμοποιημένη βασίλισσα.
Ελπίζω να βοήθησα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 12:16 pm

Καλημέρα, απο αυτά που περιγράφεις δύσκολα μπορεί καποιος να πέι με σιγουριά ακριβώς τι συμβαίνει παρά μόνο να κάνει υποθέσεις που ίσως βοηθήσουν σε μία πιο στοχευμένη παρατήρηση. Για μένα τα πιθανά σενάρια είναι τα εξής:
1) Κακή βασίλισσα η οποία σταμάτησε την γέννα, και η ίδια έκοψε τα Β.Κ.
2) Απουσία βασίλισσας για κάποιο λόγο που δέν ξέρω και αντικατάσταση της απο εργάτριες, με λίγα λόγια το μελίσσι να έγινε αρρενότοκο οπότε τσέκαρε το για κηφηνογόνο. Συμβαίνει σε αρρενότοκο μελίσι η εργάτρια-βασίλισσα να κόβει τα Β.Κ. που βάζεις, επίσης για κάποιο διάστημα και μέχρι να αναπτυχθούν οι ωοθήκες τους (εν ελλείψη φερομόνων καταστολής απο την απούσα βασίλισσα) καθυστερούν στην γέννα-κηφηνογόνο.
3) Ισως να είναι αυτό που γράφει ο thymus και να έχεις μια παρθένα queen

Προς το παρόν παρακολούθησε το, δώσε και ένα πλάίσιο με φρέσκο γόνο και αν δεν γίνει τίποτα συνένωσε το με ένα δύνατό μελίσσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 12:27 pm

μαλλον εχει παρθενα βασιλισσα.Μην το πειραζεις λιγες μερες,παρακολουθησε αν αρχιζει να βαζει γυρες και οταν αρχισει να δουλευει ελεγξε το.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 12:48 pm

@ergon
Δεν έχω δει κηφηνοκέλια, και έτσι είμαι λιγάκι ήσυχος σχετικά με αρρενοτόκο κατάσταση.

@ntriant
Εύχομαι και ελπίζω να είναι αυτό που λες αλλά ...σημαίνει ότι έκανα πολύ χάλια δουλειά και δεν είχα δει καθόλου το βασιλοκέλι που την εφτιάξε αυτή την παρθένα !!! klama
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 3:47 pm

Παρακολούθησε το στενά! Αν δεν έχει σμηνουργήσει ίσως να ετοιμαστεί σε λίγες μέρες. Έπαθα κάτι παρόμοιο σε μελίσσι που ενώ φαινόταν ορφανό και το έφτιαξα ως μελίσσι έναρξης για βασιλοτροφία μου σμηνούργησε και οι μάνες γεννιόντουσαν πάνω στα πλαίσια την ώρα της επιθεώρησης. Δεν γεννιόντουσαν οι μάνες της βασιλοτροφίας αλλά τα βασιλοκέλια που άφησε πίσω της η κυρία που μας εγκατέλειψε κι ας φαινόταν στην αρχή ορφανό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 3:58 pm

Κι εγώ έχω μελίσσι 15+ χωρίς γόνο ανοιχτό. Πίστεψα ότι σμηνούργησε αλλά είδα για λίγο τη βασίλισσα αδυνατισμένη να ψάχνει τα πλαίσια. Χάλασα τα 2-3 βασιλοκέλια που είχα αφήσει γιατί μάλλον ετοιμαζόταν για σμηνουργία. Κάθε τόσο την έσπρωχναν... Μέτα δεν την ξαναείδα, κρύφτηκε. Άλλωστε δεν ξεχώριζε εύκολα. Για μένα περίμενε λίγο. Αν βάλεις τελάρο από άλλο μελίσσι σε 10 λεπτά λένε πως θα την βρεις σε αυτό, να ψάχνει για τη βασίλισσα του μελισσιού που ανήκει το τελάρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 5:01 pm

@psath
Ευχαριστώ πολύ, εάν δεν δω κίνηση το ΣΚ, θα εφαρμόσω αυτό που μόλις είπες, και φυσικά θα ψάξω καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pas-kala
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pas-kala


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 9:00 pm

έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση μελισσιών που έβγαλε τον χειμώνα πολύ καλά και ενώ άρχισε να αναπτύσσετε ξαφνικά βασίλισσα τέλος και εγώ του έδωσα γόνο έκανε βασιλοκελια αλά σε επόμενο έλεγχο τα ίδια κατεστραμμένα για να μην τα πολυλογώ πάει το μελισσακι δεν μπόρεσα να το σώσω γιατί ήταν πολύ νωρίς για βασίλισσες όσο και αν έψαξα. 2) περιστατικό πριν μια εβδομάδα παρατηρώ βασίλισσα περσινή σημαδεμένη ότι αρχίζει να λιγοστεύει τον γόνο την βοηθάω δίνοντας γόνο μια φορά και δεύτερη αλά τπτ και εχθές πάω για έλεγχο και διαπιστώνω ότι η κυψέλη είναι τελείως άδεια, γεμάτη τροφές καθόλου μέλισσες λίγο γόνο που προσπαθούσε να βγει από τα σφραγισμένα κελιά ?????????????????????????????????????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 9:05 pm

Γι' αυτό λέω ότι είμαι προβληματισμένος, διότι ούτε κηφηνοκέλια έχω αλλά ούτε και μείωση πληθυσμού.

Οπότε καλήγω σε παρθένα βασίλισσα και στο γεγονός του ότι δεν πρόσεξα εγώ το βασιλοκέλι πριν καιρό !!

Θα δούμε από ΣΚ... θα έχω νέα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 10:20 pm

Σήμερα το απόγευμα σε 20 άρι μελίσσι έψαξα για βασίλισσα τίποτα. Ενώ πριν από 1 εβδομάδα είχε 11 γόνο τώρα έχει 2 πλαίσια ανοιχτό και 2-3 κλειστό. Μέσα σε 2 μέρες έχτισε 2 τελάρα και έβαλε και λίγο μέλι. Ήρεμο είναι, άφησα 3-4 καλά βασιλοκέλια, έριξα σπρέι κυκλικά στις πορτοκαλιές. Τι άλλο να κάνω; Πιστεύω ότι ίσως έκαναν αντικατάσταση γιατί φτάνοντας το μελίσσι στα 20 πλαίσια ίσως η περυσινή βασίλισσα να μην κάλυπτε με τις φερομόνες όλη την κυψέλη. Κάθε μεσημέρι 14.00-15.00 κοιτάζω για αφεσμούς. Αν φύγει κάποιο δε θα το δω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΤετ Απρ 29, 2015 1:27 am

Μια από τα ίδια εικοσαρι μελίσσι που μεχρι και πριν μια βδομάδα είχε πολύ καλη γεννα,που εδω και 4 βδομάδες του χαλαγα τα κελιά σμηνουργιας,το βρήκα σημερα χωρίς γεννά τουλάχιστον 4 ημερών.
Με παρα πολλά κελιά και σμηνουργιας και αντικατάστασης..τα πήρα στο κρανιο(που παρολο που φοραγα μποφαν μάσκα μου τσιμπησαν 3 φορές)και το έσπασα σε 3 κομμάτια.ειχα και δυο βασίλισσες σε κλουβακι οπότε και πήρα το πάνω όροφο όπως ήταν και εκανα εισαγωγη,και έσπασα τον κατω όροφο στα δυο με την μεθοδο Μπεκα.στο ένα έκανα και πάλι εισαγωγή στο άλλο άφησα το καλθτερα κελιά...
Άντε να δούμε..ελπιζω να μην έχουμε τα.περσινα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Προβληματισμένος σφόδρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβληματισμένος σφόδρα   Προβληματισμένος σφόδρα Icon_minitimeΔευ Μάης 04, 2015 3:18 pm

Ένα γρήγορο update επί του θέματος

Εχθές άνοιξα πάλι την "προβληματική" μελισσούλα και φυσικά είδα γόνο ημέρας σε 3 πλαίσια παρακαλώ.

Την βασίλισσα δεν την έχω δει ακόμη για να επιβεβαιώσω ότι είναι η νέα και όχι η παλιά με κενό γέννας.

Τέλος καλό όλα καλά, ελπίζω

Ευχαριστώ για τις συμβουλές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προβληματισμένος σφόδρα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: