Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
johnnh47
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 49

ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!!   ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!! Icon_minitimeΤετ Απρ 14, 2010 6:51 am

Μια γιαγιά μου είπε πως ο πατέρας της που ήταν μελισσοκόμος έβραζε φακές και έδινε το ζουμί στα
μελίσσια και πως ήταν το #1 για διάφορες ασθένειες.

Έχει ακούσει κανείς κάτι περί αυτού,,...---:;;;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 261

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!!   ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 15, 2010 4:34 pm

Μήπως η γιαγιά μπέρδεψε τις μέλισσες με τις κότες;
Όσα χρόνια είμαι μελισσοκόμος δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. ΠΡΟΣΟΧΗ στα ματζούνια και στο τί λέει ο καθένας. alien
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!!   ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 15, 2010 9:57 pm

Μήπως εννοείς "ΑΣΦΑΚΕΣ" ΄!!!! ??????????
Τι ακριβώς είναι οι φακές?????
johnnh47
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 49

ΔημοσίευσηΘέμα: Φακες   ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!! Icon_minitimeΠαρ Απρ 16, 2010 7:21 am

Η φακή είναι αγγειόσπερμο, δικότυλο φυτό, που ανήκει στην οικογένεια των Κυαμοειδών και στην τάξη των Κυαμωδών. Καλλιεργείται δε για το μικρό ομώνυμο εδώδιμο σπόρο του, που είναι ένα από τα σημαντικότερα όσπρια.

Είναι ένα από τα πρώτα φυτά που ξεκίνησε να καλλιεργεί συστηματικά ο άνθρωπος.

Η φακή είναι ψυχανθές φυτό σε ό,τι αφορά την οικογένεια και ποώδες, ετήσιο και δικοτυλήδονο. Υπάγεται στην τάξη των Χεδρωπών. Υπάρχουν διάφορες ποικιλίες με διαφορετικού μεγέθους και χρώματος σπέρματα, όπως ξανθά, πράσινα και καστανά. Οι καρποί της κυκλοφορούν στο εμπόριο ως ξερά όσπρια. Καλλιεργείται από τα αρχαιότατα χρόνια (γύρω στο 2.000 π.Χ.). Η καλλιέργεια της φακής ήταν γνωστή στην αρχαία Αίγυπτο, ενώ Εβραίοι, Έλληνες και Ρωμαίοι την καλλιεργούσαν και την κατανάλωναν. :lol: :lol: :lol: Very Happy
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!!   ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!! Icon_minitimeΠαρ Απρ 16, 2010 9:34 pm

Έχεις δίκιο .Το μυαλό μου πήγε σε κάποιο άγνωστο φυτό με άνθη ." ΑΣΧΕΤΗ ΣΚΕΨΗ"!!!!!!!!!! alien alien
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia

Αριθμός μηνυμάτων : 678

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!!   ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!! Icon_minitimeΤρι Απρ 20, 2010 11:03 am

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΜΑΝΤΖΟΥΝΙΑ!!!!

Για να είμαι ειλικρινής περίμενα εδώ και καιρό να αναρτηθεί κάτι αντίστοιχο… ήταν λοιπόν θέμα χρόνου. Ο φίλος μας johnnh47 πολύ σωστά έπραξε και ΡΩΤΗΣΕ πρώτα σχετικά με κάτι που άκουσε και προφανώς του φάνηκε λίγο παράδοξο, παρά να κάτσει να φτιάξει μια πρώτης τάξεως σούπα με φακές!!

Υπάρχουν πολλές αντίστοιχες «παράξενες» συνταγές που κυκλοφορούν… τις ακούνε τα νέα παιδιά που ασχολούνται για πρώτη φορά με μελίσσια και σου λένε για να το λέει ο Μπάρμπας που έχει 40 χρόνια μελίσσια κάτι παραπάνω γνωρίζει.

Η αλήθεια είναι ο Μπάρμπας μπορεί να έχει 40 χρόνια μελίσσια αυτό δεν σημαίνει ότι ότι κάνει είναι σωστό… Το σωστό είναι ότι υπάρχουν εγκεκριμένα σκευάσματα για ασθένειες κλπ και ένας πρωτάρης μελισσοκόμος θα πρέπει να ανατρέξει σε αυτά, όσο και αν κοστίζουν, στα πρώτα χρόνια ενασχόλησης του με τις μέλισσες, και εννοείτε να τα χρησιμοποιήσει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως λένε οι οδηγίες. Με την πάροδο του χρόνου ο αρχάριος study θα αποκτήσει εμπειρίες, γνώση και αντίληψη… και τότε θα είναι σε θέση να κρίνει εάν κάνει να χρησιμοποιήσει «μαντζούνια».

Για να μην τρέχετε λοιπόν και δεν φτάνετε… ακολουθήστε το παράδειγμα του johnnh47… ρωτήστε πρώτα. Εάν ρωτήσετε εδώ στο Melissologia H.B.F., θέλω να πιστεύω ότι όλο και κάποιος πιο έμπειρος θα σας πει δύο λόγια σχετικά.

Για το αρχείο… η φακή δεν κάνει τίποτα No
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS

Αριθμός μηνυμάτων : 146

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!!   ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 01, 2010 6:07 pm

Την δοκίμασες;

Τότε πώς ξέρεις;

Εγώ πάντως θα κάνω μιά απόπειρα ...

bounce

ΦΑΚΕΣ::::::::: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαντζούνια!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: