Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ερωτηση για νεα παραφυαδα

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ερωτηση για νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ερωτηση για νεα παραφυαδα   ερωτηση για νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 7:02 pm

καλησπερα παιδια.σημερα πηγα και μετεφερα βασιλοκελια απο μια κυψελη σε 2 ορφανεσ νεεσ παραφυαδεσ,η ερωτηση μου ειναι,οταν μετα απο 15 ημερεσ που θα τοισ ανοιξω και δεν δω γονο(δεν πετυχε,η ολη διαδικασια)και δεν θελω να κρατησω τα βασιλοκελια που θα κανουν αυτεσ μονεσ τουσ μετα,μπορω εγω να τουσ δωσω φρεσκο γονο και να κανουν απο εκει βασιλισσα?και ασ εχουν περασει 15 ημερεσ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

ερωτηση για νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για νεα παραφυαδα   ερωτηση για νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 10:43 pm

Με μπερδεψες ..... μαλλον καποιος ποιο εμπειρος θα μας πει Smile)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ερωτηση για νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για νεα παραφυαδα   ερωτηση για νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 10:55 pm

το πρώτο που πρέπει να κάνεις όταν μεταφέρεις κελιά είναι να κταστρέψεις τα τυχόν κελιά που έχουν κάνει από το δικό τους γόνο.
την επομένη της τοποθέτησης των ΒΚ ή την επομένη της εκτιμώμενης ημέρας εκκόλαψης (βάζουμε ώριμα κελιά που σε 1-2 μέρες θα σκάσουν για πολλούς λόγους) ελέγχεις αν έσκασαν ώστε να ξέριες τι θα γίνει. αν δεν δεχτούν τα βασιλικά κελιά που έβαλες βάζεις πάλι άλλο
μετά από 15 μέρες που λες (λίγο μπερδεμένα) δεν δεις αβγά δεν υπάρχει περίπτωση να δεις και ΒΚ γιατί αν δεν δέχτηκαν το κελί που έβαλες και έκαναν δικό τους θα έχει ήδη σκάσει
Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά τα γράφεις λίγο μπερδεμένα
αν έχεις ακόμα απορίες γίνε πιο αναλυτικός (τι κελιά έβαλες πόσων ημερών σε τι μελίσσι με τι γόνους κλπ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

ερωτηση για νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για νεα παραφυαδα   ερωτηση για νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤετ Απρ 15, 2015 12:42 am

Μετά από 15 μέρες αν δεν έχει βγει μάνα, αποκλείεται να βρεις βασιλικά κελιά αφού δεν υπήρχε και φρέσκος γόνος. Αν τους βάλεις μετά φρέσκο γόνο, τότε ναι μπορούν να φτιάξουν πάλι βασιλικά κελιά αλλά ΔΕΝ είναι αυτός ο σωστός χειρισμός γιατί μία παραφυάδα 3 πλαισίων που είναι και αρκετό καιρό ορφανή (με αποτέλεσμα να χάνονται οι γριές μέλισσες χωρίς να ανανεώνεται ο πληθυσμός από νέες) δεν θα μπορέσει να ταϊσει καλά τα βασιλικά κελιά με αποτέλεσμα να μην βγουν καλές μάνες. Καλύτερα ορφάνεψε ένα δυνατό μελίσσι και πάρε από αυτό τα βασιλικά κελιά ή διαφορετικά βάλε στις παραφυάδες σου φρέσκο γόνο, αλλά ενίσχυσε τις με πληθυσμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ερωτηση για νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για νεα παραφυαδα   ερωτηση για νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤετ Απρ 15, 2015 8:51 am

καλημερα.thoma.sbees,οι 2 ορφανεσ νεεσ παραφυαδεσ ειναι στα 4-5 πλαισια πλυθησμο με 3 γονουσ και 2 τροφεσ και τοισ ειχα ορφανεψει μια ημερα πριν κανω το μπολιασμα με τα βασιλοκελια,οποτε δεν ειχαν προλαβει να κανουν δικα τουσ βασιλοκελια.οπωσ γραφεισ και εσυ εβαλα βασιλοκελια που ηθελαν μια ημερα για να εκολαφτουν,οποτε λογικα σημερα η εχτεσ το βραδυ θα εκολαφτουν,και δεν εχω αλλα βασιλικα κελια για να βαλω μετα.μετα απο 15 ημερεσ θα τοισ ξαναανοιξω για να δω τι εγινε
(γιατι πρεπει να αφησω να εκολαφτει η βασιλισσα,να βγει για γονιμοποιηση,να αρχιση να γεναει και μετα να κανω επιθεωρηση,για να μην μου την σκοτωσουν οι μελισσεσ.σωστα?)mactas,σε αυτο που μου απαντασ με το να βαλω φρεσκο γονο(αν παει κατι στραβα) μετα απο 15 ημερεσ καληβομε,εσυ μου μιλασ οτι θα εχω προβλημα με μια παραφυαδα 3 πλαισια,εμενα οι παραφυαδεσ μου ειναι στα 5 πλαισια,θα εχω προβλημα?και σκεφτομαι και να βαλω και στοισ παραφυαδεσ απο ενα πλαισιο σφραγισμενου εκολαπτομενου γονου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

ερωτηση για νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για νεα παραφυαδα   ερωτηση για νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤετ Απρ 15, 2015 11:52 am

mactas,σε αυτο που μου απαντασ με το να βαλω φρεσκο γονο(αν παει κατι στραβα) μετα απο 15 ημερεσ καληβομε,εσυ μου μιλασ οτι θα εχω προβλημα με μια παραφυαδα 3 πλαισια,εμενα   οι παραφυαδεσ μου ειναι στα 5 πλαισια,θα εχω προβλημα?και σκεφτομαι και να βαλω και στοισ παραφυαδεσ απο ενα πλαισιο σφραγισμενου εκολαπτομενου γονου.              [/quote]

Αν έχουν οι παραφυάδες σου 5 πλαίσια τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ερωτηση για νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για νεα παραφυαδα   ερωτηση για νεα παραφυαδα Icon_minitimeΤετ Απρ 15, 2015 5:11 pm

Διευκρινίζω
¨οταν βάζουμε κελίσ την παραφυάδα την επομένη ελέγχουμε άν βγηκε η μάνα όχι ψάχνοντας να τη βρούμε αλλά κοιτάζοντας αν έκασε το κελί. Αυτό το κάνουμε για την περίπτωση που δεν βγήκε η μάνα να μην φτιάξουν δικά τους κελιά αλλά και για να μην περιμένουμε 15 μέρες να μάθουμε τι έγινε
Αν μετά από 15 μέρες δεν βρούμε γέννα αλλά ούτε βασίλισσα που σημαίνει ότι μάλλον χάθηκε στη φάση της γονιμοποίησης καλό θα ήταν να το συνενώσουμε με ένα άλλο μελίσσι και να κόψουμε άλλη παραφυάδα γιατί η δεύτερη προσπάθεια στην ίδια έχει μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας
Εγώ την περασμένη εβδομάδα έβαλα 12 κελιά και την επομένη που τα κοίταξα 2 δεν είχαν βγάλει μάννα και τα ξανάβαλα κελί
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ερωτηση για νεα παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για νεα παραφυαδα   ερωτηση για νεα παραφυαδα Icon_minitimeΠεμ Απρ 16, 2015 9:17 am

καλημερα.ευχαριστω οσουσ απαντησαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ερωτηση για νεα παραφυαδα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» παραφυαδα
» Παραφυάδα
» παραφυαδα
» νεα παραφυαδα
» παραφιαδα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: