Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αρρενοτοκία

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Αρρενοτοκία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αρρενοτοκία   Αρρενοτοκία Icon_minitimeΣαβ Φεβ 07, 2015 8:06 pm

Καλησπέρα σας, πείτε μου δοκιμασμένες λύσεις κατά του αρρενοτόκου μελισσιού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Adami Drone
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Αρρενοτοκία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκία   Αρρενοτοκία Icon_minitimeΣαβ Φεβ 07, 2015 8:26 pm

Σε αρρενοτόκο έβαλα πέρυσι πλαίσιο με γόνο.. δύστυχος δεν βρίσκω τς σημειώσεις μου για το πενταράκι αυτό.. για την ακρίβεια των κινήσεων μου.. άλλα αν θυμάμαι 1 πλαίσιο γόνο ανά βδομάδα σύνολο 2 πλαίσια και μετά ένα με βασιλοκέλι και είχα επιτυχία.. Είχα δοκιμάσει και το τίναγμα 2 φόρες άλλα δεν έπιασε. A είχα τσεκάρει ότι δεν είχα βασίλισσα... γιατί αλλιώς πρέπει να την βρεις και να την σκοτώσεις.


Δεν γνωρίζω αν διαβάζεις αγγλικά άλλα σου παραθέτω σχετικό άρθρο στο internet.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Αρρενοτοκία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκία   Αρρενοτοκία Icon_minitimeΣαβ Φεβ 07, 2015 9:38 pm

Σε αρρενοτόκο 6άρι λόγω μη επιστροφής βασίλισσας έβαλα ένα πλαίσιο με σφραγισμένο γόνο που άνοιγε και εισήγαγα βασίλισσα σε κουτάκι. Τη δέχτηκε κανονικά. Μετά από 3-4 ημέρες έφαγαν το ζαχαροζύμαρο, βγήκε η βασίλισσα και σήμερα είναι 10άρι με 5 γόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Αρρενοτοκία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκία   Αρρενοτοκία Icon_minitimeΣαβ Φεβ 07, 2015 10:09 pm

pointerst έγραψε:
Καλησπέρα σας, πείτε μου δοκιμασμένες λύσεις κατά του αρρενοτόκου μελισσιού.

Αρρενοτόκο εκεί που είσαι αυτή την εποχή αν δεν έχεις βασίλισσα να του δώσεις τίναγμα και συνένωση με άλλο. Δεν υπάρχουν κηφήνες τώρα για γονιμοποίηση
Αν έχεις βασίλισσα να του δώσεις τίναγμα πρώτα και μετά του δίνεις τη βασίλισσα. Αν δεν το τινάξεις παίζει σοβαρά οι αρρενοτόκες εργάτριες να τη σκοτώσουν

Όλα αυτά ισχύουν για αρρενοτόκο από εργάτριες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αρρενοτοκία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εργάτριες καταπολεμούν την αρρενοτοκία τρώγοντας τα αυγά

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: