Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!

Πήγαινε κάτω 
+10
priamos1980
Pater_Familias
av
matteus
ethnic69
mpampis13
zardel
golas
alsotiris
queen
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 27, 2015 9:02 am

Τα πορτακια τα έβγαλα γιατί όσο τα είχα πάνω έβλεπα τον πάτο της κυψέλης πάντα βρεγμένος.. (Υπερβολική υγρασία στη Ροδο..) ενώ τώρα μια χαρά. Τον όροφο τον έβαλα τέλος Οκτωβρίου όταν είχαν αρχίσει να χτίζουν στο καπάκι.. Ξεχειμωνιασε διπλή και τώρα πατάνε σε 6-7 πλαίσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 27, 2015 3:03 pm

Επομένως είναι 16-17άρι! Να το χαίρεσαι να μην το ματιάσω! Άντε και τριόροφο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 27, 2015 3:19 pm

Εδώ στη Ναύπακτο έχει ακόμα κρύο.Την ημέρα 10-11 βαθμούς. Τα 10αρια μου έχουν περίπου 4-5 πλαίσια με γόνο και γύρη αλλά φυσικά ούτε σκέψη για διεγερτική τροφοδοσία ακόμα μιας και τα κρύα δεν έχουν τελειώσει ακόμα.Οι παραφυάδες μου 1-2 πλαίσια γόνο.Υπολογίζω ζαχαρόνερο μετά τις 15 Μαρτίου, μιας και έρχεται νέο κύμα κακοκαιρίας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 27, 2015 4:01 pm

Ευχαριστώ!

psath έγραψε:
Επομένως είναι 16-17άρι! Να το χαίρεσαι να μην το ματιάσω! Άντε και τριόροφο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kritikos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kritikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 10:42 pm

alsotiris έγραψε:
Καμία παρεξήγηση queen!! Άλλωστε μια κοπέλα εχουμε στην παρέα!
Έχω 8 κυψέλες, και αρκετή βοήθεια ομολογώ.. Πέρυσι έκανα έναν τρύγο απο πεύκο και έβγαλα κάτι παραπάνω απο 65 κιλά.. Δοκιμαςα να πουληςω λιγο και μπορώ να πω πως είχε οικονομικό ενδιαφερον. Αλλα λιγο με προβληματίζει αν αυξήσω τις κυψέλες μου (στόχος μου για φέτος ειναι να τις κάνω 15-16), αν θα μπορέσω να διαθέσω το μέλι..
Μάλλον η λύση ειναι όπως λέει και ο φίλος Ethnic69... βήμα-βήμα...

καλησπερα και απο μενα!
φιλε σωτηρη το καλυτερο ειναι να κανει κανεις αργα βηματα αλλα προσεκτικα σκεφτομενος.
πχ αν τις κανεις 15 και βγαλεις το διπλασιο μελι φοβασε την διαθεση του?
μην σκας πιστευω θα το πουλησεις αλλα και αν οχι ολο τους το ταιζεις το χειμωνα
ξερεις τη χαρα θα κανουμε? και θα γλιτωσεις και ευροπουλα!
το ερωτημα ειναι αλλο αν γτις κανεις 15 και η επομενη χρονια με τη χαρη του θεου ειναι καλη και χρειαστει να τις διακοψεις (να κανεις παραφυαδες προς αποφυγει σμινουργιας)
ποσα κασωνια θα χρειαστεις? σιγουρα πανω απο 10-12 αρα η σκεψη σου πρεπει να εχει και συνεχεια και να βλεπεις και ποιο μπροστα!
σου ευχομαι να αποφασισεις να τις πλυθηνεις παντος γιατι ειναι η ομορφοτερη κοινωνια!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kritikos στις Σαβ Φεβ 28, 2015 11:58 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kritikos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kritikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 10:50 pm

εδω παντος ανατολικη κρητη κανανε ενα ξεκινημα και αρχισαν δυνατα αλλα και εδω ο καιρος ειναι καπως κουζουλος και αυτην την εβδομαδα κοψανε το γονιασμα
και κανουνε οτι τους κατεβει.
πιθανολογω οτι προαισθανονται τον καιρο οτι ειναι ασταθης και γιαυτο κανουν κουζουλαδες.
και αυτο ελπιζω αλωστε γιατι αν δεν ειναι ετσι την κατσαμε την βαρκα γιατι
τα παραξενα τα κανουν τα μελισακια στις κακες χρονιες!
σε καμια 10αρια μερες θα δειξει παντος εδω τουλαχιστον. confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 10:55 pm

φιλε kritikos καπως έτσι το βλέπω κι εγω.. πιστεύω ότι μεχρι 35-40 τις παλεύω.. μετά βλέπουμε
μου άρεσε αυτό με το τάισμα το χειμώνα!! σωστός!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 7:20 pm

Απο δω εχουμε ευχαριστα νεα... σηκωνουμε οροφους... απο γονιασματα παμε πολυ καλα... απο γυρες τα ιδια... ανθοφοριες εξω στο κοκκινο... το ταισμα συνεχιζεται ομως γιατι ο καιρος θα χαλασει ξανα... ερχεται ενα συστημα απο τη σιβηρια τελη της εβδομαδας αυτης... σε εμας ξεκιναει απ την πεμπτη... πολυ χαμηλες θερμοκρασιες χιονια κλπ... δειξτε προσοχη γτ ολη η χωρα θα εχει φαινομενα που μονο για μεσοχειμωνα ταιριαζουν.. στους βορειους ξεκιναει απο βραδυ τριτης... μην ξεκινησετε ακομα να σπατε μελισσια... να δουμε πως θα παει ο καιρος πρωτα... εγω λεω η να τα σπασω κ να τα κανω 4 αργοτερα η να τα παω για μελια εστω κ δυο που ειναι... Για μελια με 4 μελισσια θα προλαβω?? Εχω χτισμενα αλλα δε ξερω κατα ποσο καλη ιδεα θα ειναι... τι λετε? Γενικως εδω εχουν αναφερθει πολλες απωλειες απ το χειμωνα... ενας συναδελφος πχ.. ειχε 50 μελισσακια... του οποιου ο αερας σηκωσε πετρωμενα καπακια (!!!!) Κ γεμισανε νερο οι κυψελες με αποτελεσμα να μεινει με 10... κ πολλοι ειναι εκεινοι οι οποιοι αντικρυσαν απιστευτα θεαματα... σα να μην εφτανε η φωτια προπερσυ που καταεκαψε το μισο νησι κ χαθηκαν δε ξερω κ εγω ποσες εκατονταδες μελισσια.. σα να μην εφταναν περυσι οι σκουρκοι κ η μεγαλη ξηρασια που τους θερισαν τα αλλα μισα... σε καποιους παραπανω... σα να μην εφταναν οι κιτρινοσφηκες αργοτερα με τους κεροσκωρους χειμωνιατικα που δε λεγανε να ψοφησουν... εχουν τωρα κ μεγαλες απωλειες απ το χειμωνα... με βλεπω φετος να μενω με 4 (θα τα σπασω ειναι σιγουρο αυτο αλλα δε ξερω ποια θα ειναι η καλυτερη λυση... να τα σπασω με το που ξεκινησουν για τα καλα οι καλοκαιριες η να τα σπασω εντος ανθοφοριας μεν αλλα μετα απο τρυγο (οχι αμεσως φυσικα) δε?) καθως κανενας δε νομιζω να μπορει να με βοηθησει... μιας κ εχουν καει ολοι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 7:24 pm

Σηκώνεις ορόφους ενώ αναμένεις κακοκαιρία; scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 9:03 pm

Εχουν ξεκινησει νωρις νωρις οι σμηνουργιες εδω... η θα μεινουμε τελειως απο μελισια η θα τους δωσουμε χωρο... ε οταν βλεπει καποιος γονους μπρος πισω σε 8.5 πλαισια κ να πατανε κ στα 10 τοτε σηκωνεις οροφο... τα προλαβα στο τσακ καθως ειδα κατι βκ που ξεκινουσαν να φτιαχνουν... δεν ητο γεννημενα... μακρυα απο μας οι σμηνουργιες... δυο εχων.. αν ειναι να τα χασω αποωαμελεια... με το που τους εβαλα τους οροφους σταματησαν να κανουν φασαρια... ανεβηκαν κατευθειαν επανω κ επιασαν δουλεια... τους εβαλα το κεροπανο ξανα κ το ζυμαρακι τους... αν βλεπω τετοια τωρα φαντασου τι εχει να γινει αργοτερα... προβλεπεται απ ολους εδω να τρυγαμε μεσα ανοιξης αντι για ιουλη... μακαρι να γινουν δυο τρυγοι φετος εδω στο νησι... μπας κ ανακαμψουν λιγο... εμ... με τοσα νερα που ειχαμε κ εχουμε αυτο ελειπε να μην εχουμε τουρμπατες ανθοφοριες... αντε να δουμε γιατι επι δυο συνεχομενες χρονιες καταστραφηκαμε... ολοι εδω στο νησι... μηδενος εξαιρουμενου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kritikos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kritikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 10:55 pm

queen έγραψε:
Εχουν ξεκινησει νωρις νωρις οι σμηνουργιες εδω... η θα μεινουμε τελειως απο μελισια η θα τους δωσουμε χωρο... ε οταν βλεπει καποιος γονους μπρος πισω σε 8.5 πλαισια κ να πατανε κ στα 10 τοτε σηκωνεις οροφο... τα προλαβα στο τσακ καθως ειδα κατι βκ που ξεκινουσαν να φτιαχνουν... δεν ητο γεννημενα... μακρυα απο μας οι σμηνουργιες... δυο εχων.. αν ειναι να τα χασω αποωαμελεια... με το που τους εβαλα τους οροφους σταματησαν να κανουν φασαρια... ανεβηκαν κατευθειαν επανω κ επιασαν δουλεια... τους εβαλα το κεροπανο ξανα κ το ζυμαρακι τους... αν βλεπω τετοια τωρα φαντασου τι εχει να γινει αργοτερα... προβλεπεται απ ολους εδω να τρυγαμε μεσα ανοιξης αντι για ιουλη... μακαρι να γινουν δυο τρυγοι φετος εδω στο νησι... μπας κ ανακαμψουν λιγο... εμ... με τοσα νερα που ειχαμε κ εχουμε αυτο ελειπε να μην εχουμε τουρμπατες ανθοφοριες... αντε να δουμε γιατι επι δυο συνεχομενες χρονιες καταστραφηκαμε... ολοι εδω στο νησι... μηδενος εξαιρουμενου...
μπορεις να τα κοψεις τα μελισσακια και να πας και για μελι με τα δυο δυνατα κανοντας μικρες παραφυαδες να γλιτωσεις και τη σμηνουργια.
δεν ειναι αυτο το προβλημα, το προβλημα ειναι οταν κανεις τις παραφυαδες να ειναι καλος καιρος να γονιμοποιιθουν οι βασιλισσες και μακαρι να ειναι καλη η χρονια να δουμε
μια γλυκια μερα!!! oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 02, 2015 1:20 am

Συμφωνω στο πρωτο αλλα με τοσα που χω δει κ ζησει το σκεφτομαι... γτ κ περυσι λεγαμε για μελια κ επεσε η ξηρασια μαζι με τους σκουρκους κ με ξεκανανε... κατσε να δω πως θα πανε κ αν μου γονιασουνε κ στο απο πανω... θα τα σπασω... δεν παιζει να τα κανω τριοροφα... κατσε να μη τα ματιασω κιολα κ τυχει κ τπτ αλλο κ τραβαω τα κοτσιδια μου... φτου φτου... δυο κοτσιδες σκορδα πανω στις κυψελες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zardel
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!   ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 02, 2015 6:54 pm

Καλησπέρα και απο Θεσνικη

Σήμερα η πρώτη καλή επιθεώρηση του 2015 και ιδού τα ποτελέσματα στα 3 5αρακια μου

- Στις 2 κυψέλες γόνος 2 πλαίσια και πολλα μελια (σιροπια) γύρες
- Στη 1 καθόλου γόνος αλλα ερχονται γύρες. Είναι ήρεμο ΑΛΛΑ δεν ειδα τη βασιλισσα. ελπιζω να ηταν καπου κρυμμενη. Είδα στο πατο μερικες μικρες μουσταρδιτσες (κοπρανα).........Ποιο είναι το ανησυχητικο απολα αυτα σαυτο το μελισσακι και τι να κανω????????????????????????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ευχαριστα νεα απ τα κοριτσακια μου!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: