Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

Jenter ή Nickot?

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Αριθμός μηνυμάτων : 1937

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΠαρ Δεκ 19, 2014 10:34 pm

Σκέφτομαι να κάνω την πρώτη απόπειρα βασιλοτρόφίας την άνοιξη. Θα ήθελα όμως όσοι έχουν ασχοληθεί με το άθλημα να μου ξεδιαλύνουν κάποιες απορίες. Καταρχήν αποκλείω την ΑΡΙΣΤΕΑΣ λόγω υψηλού κόστους.
1ον κάποιος μου είπε πως στους κλωβούς η μάνα ίσως αρχίσει να γεννά λόγω stress δυο αυγά σε κάθε κελί. Ισχύει ή πρόκειται για πληροφορία που δεν ισχύει;
2ον τα καφέ κελιά στη Nickot προσαρμόζονται στην πίσω πλευρά της συσκευής, αποσπώνται μετά τη γέννα και τοποθετούνται στις εκρού βάσεις κελιών;
3ον έχει κρατήσει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει και τις δύο συσκευές στατιστικά για την πιο αποτελεσματική;

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst

Αριθμός μηνυμάτων : 692

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΠαρ Δεκ 19, 2014 10:52 pm

και εγώ ενδιαφέρομαι για πληροφορίες.Για φθηνή λύση υπάρχει και ο εμβολιασμός με το χέρι,αλλά θέλει μάτια και χέρι!
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΔευ Δεκ 22, 2014 9:15 am

Ο συνάδελφος και φίλος priamos1980 μου έστειλε το παρακάτω μήνυμα και θεώρησα πως είναι ορθό να βγεί στον αέρα για να υπάρξει κίνητρο για συζήτηση. Έχω επεξεργαστεί το κατάστημα μελισσοκομικών ειδών για να μην υπάρξει διαφήμιση.

καλησπερα δεν γραφω στην αναρτηση για να μην θεωρηθει διαφήμιση. αγορασα περσι συσκευη Nicot, δεν καταφερα να βγαλω βασιλισσες. αλλα θα σου πω ολο το ιστορικο. Την αγορασα περιπου 40 ευρω απο ......., ο τυπος βεβαια την πουλαει σαν ζεντερ, μετα απο λιγη ερευνα καταλαβα οτι είχα στα χερια μου μια nicot, ειναι τουρκικης προελευσης σε ενημερωνω για να μην λες οτι δεν στο πα (πολλοι θεωρουν τα τουρκιακα χειροτερα απο τα κινεζικα εγω ακομα δεν εχω αποψη), εκανα λαθος και την κερωσα οπως την ζεντερ λενε (νομιζα οτι εχω ζεντερ στα χερια μου), οτι η νικοτ δεν θελει κερωμα απλα την βαζεις και την μυριζουν.
Αφησα βασιλισσα την πρωτη φορα, 6 ωρες δεν γεννησε, αφησα βασιλισσα 12 ωρες δεν γεννησε, αφησα βασιλισσα 24 ωρες δεν γεννησε αφησα βασιλισσα δυο μερες παλι τα ιδια. απογοητευτικα την παρατησα. απο ολες τις προσπαθειες εχασα δυο καλες βασιλισσες με καλο γεννετικο υλικο.
Συνεχισα να το ψαχνω πως λειτουργει και επικοινωνησα μετα την ................, αυτος μου ειπε οτι την βασιλισσα την κρατας εκλωβισμενη 4 μερες, μετα την αφαιρεις με 2 πλαισια πλυθησμο σε παραφυαδα και αφηνεις την συσκευη (στο ορφανο) αλλες τρεις μερες μεσα στο μελισσι για να θρεψουν τον γονο και μετα παίρνεις τα καφε κελια και τα βαζεις πανω στα λευκες βάσεις (δηλαδη στις 7 μερες απο οταν ξεκινησεις). (δεν το δοκιμασα φετος θα ξαναπροσπαθησω) Αν νομιζεις οτι σε βοηθαω και ειναι καλο να ενημερωθουν και αλλοι βγαλτο στην αναρτηση που εκανες.

koske
BeeForce
BeeForce
koske

Αριθμός μηνυμάτων : 308

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΔευ Δεκ 22, 2014 4:45 pm

Γιωργο θελεις να κανεις μανες η πολτο?Αν πας για πολτο θα πρεπει να απαντησει αλλος αν θελεις να κανεις λιγες μανες θα σου πω ενα τροπο .Περνουμε ενα 12-13ρι μελισσι και το βαζουμε σε 10 πλαισια μονο αν δεν εχουμε φτιαχνουμε ενα μαζευοντας 8 γονους απο διαφορετικα μελισσια και 1 μελι γυρη ολα με τον κοσμο τους.Οι γονοι να ειναι προς το σφραγισμα και προς εκολαψη οχι αυγα.Προσεχουμε να μην παρουμε μανα.Ετσι εχουμε ενα δυνατο μελισσι ορφανο.
1 Παιρνουμε ενα πλαισιο με προνυμφες 24 εως 36 ωρων χαμηλα στην κερυθρα και το τοποθετουμε στη μεση διπλα απο τη γυρη σε 3 μερες οι μελισσες εχουν κατασκευασει βκ.Με το εμβολιαστηρι αφαιρουμε τις προνυμφες απο τα βκ και εμβολιαζουμε προνυμφες 24-36 ωρων απο την επιλεγμενη μας μανα.
2 αν δεν παρεις πλαισιο μπορεις να κοψεις μια η και δυο λουριδες και να τις κολλησεις με κερι σε ενα αδειο τελαρο και να κανεις την ιδια διαδικασια καλο ειναι να μην αφησεις πανω απο 15 κελια ανα λουριδα και οχι πανω απο 30 στο πλαισιο.
Απο αυτα με την αραιωση αλλα και με το ποσοστο επιτυχιας του εμβολιασμου θα κανεις σιγουρα 20 μανες που θα τις θυμασαι αρκει να εχεις επιλεξει σωστα.
Αν ανεβεις παρε τηλ για καφε και οχι μονο!
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΔευ Δεκ 22, 2014 10:26 pm

Koske ευχαριστώ φίλε μου. Μάλλον θα κάνω και τα δύο. Η δικές σου μέθοδοι είναι μάλλον πιο αποτελεσματικές οπότε τη Νίκοτ θα την έχω στα υπόψη για πειραματισμό.
Για Ξεσσαλονίκη με βλέπω προς Φεβρουάριο... Θα μιλήσουμε στο τηλ. για λεπτομέρειες.
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee

Αριθμός μηνυμάτων : 280

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΔευ Δεκ 22, 2014 10:51 pm

Έχω το ζέντερ εδώ και ένα χρόνο περίπου, συνολικά έχω κάνει 5-6 βασιλοτροφίες και άλλες 2-3 απόπειρες που είχα κάνει Αύγουστο. Ενώ γένναγε η Βασίλισσα οι μέλισσες πετούσαν τα αυγά λόγω έλλειψης νέκταρ και γύρης.

Την Άνοιξη που το δοκίμασα δεν είχα κανένα πρόβλημα και η βασίλισσα γεννούσε στο 24ώρο συνήθως σε όλα τα κελάκια.

Είχα δεί 2-3 αυγά σε μερικά κελιά αλλά δεν ξέρω αν ήταν απο στρές ή απο έλλειψη χώρου, γιατί είχε γεννήσει σε όλα τα κελιά και έψαχνε να ξαναγεννήσει.

Το Nicot δεν το έχω δουλέψει να δω πως γεννάει η βασίλισσα αλλά τα εξαρτηματά του σε βοηθάνε αρκετά στην δουλειά γιατί ταιριάζουν όλα μεταξύ τους.
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΔευ Δεκ 22, 2014 10:54 pm

Ευχαριστώ newbee. Θυμάμαι πέρυσι που συζητούσαμε μέσω Skype και είχες απογοητευτεί από τη Jenter.
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee

Αριθμός μηνυμάτων : 280

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΔευ Δεκ 22, 2014 11:23 pm

Εεεε, ήξερα οτι κάτι δεν έκανα σωστά. Γεννούσε κανονικά στα κελιά αλλά οι μέλισσες δεν ήθελαν άλλη γέννα.

To Nicot πάντως απο όσο ξέρω είναι Γαλλικό, οι Τούρκοι απλά το έχουν αντιγράψει μάλλον όχι και τόσο καλά.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πρίν το παρατήσεις δοκίμασε και άλλες φορές να κάνεις βασιλοτροφία, πιστεύω απο αυτά που έχω δεί σε βίντεο οτι δουλεύει και αυτό εξίσου καλά.
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 261

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΤρι Δεκ 23, 2014 7:58 am

monarhis γιατί δεν κάνεις αυτά που γράφω για την βασιλοτροφία με zenter;Αν τα κάνεις όπως ΑΚΡΙΒΩΣ τα γράφω από τότε πιστεύω οτι δεν θα έχεις πρόβλημα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΤρι Δεκ 23, 2014 8:45 am

Μάρκο ευχαριστώ φίλε. Με βλέπω του χρόνου να κάνω πολλούς πειραματισμούς. Η ανάρτηση σου είναι κατατοπιστικότατη!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 25, 2014 10:24 am

Βρήκα άλλη μια περιγραφή όσον αφορά τη Nikot. Είναι από το ιστολόγιο του Σπύρου Σφήκα (evinosbee). Αρκετά αναλυτική.

monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΔευ Μάης 25, 2015 10:40 pm

Τελικά έκανα εμβολιασμό με βελονάκι στιλό. zitao pola
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981

Αριθμός μηνυμάτων : 651

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΤρι Μάης 26, 2015 2:41 pm

monarchis έγραψε:

Τωρα μιλας σωστα!

Παραδοσιακα πράματα oraia

Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee

Αριθμός μηνυμάτων : 808

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΤρι Μάης 26, 2015 2:56 pm

thodoris981 έγραψε:
monarchis έγραψε:

Τωρα μιλας σωστα!

sostos
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΤρι Μάης 26, 2015 3:57 pm

thodoris981 έγραψε:

Τωρα μιλας σωστα!

afro
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek

Αριθμός μηνυμάτων : 336

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΠαρ Ιαν 15, 2016 12:02 am

ξερω ξυπνησα το κοιμωμενο ΘΕΜΑ lol!
αλλα..
ξερει κανεις που μπορω να βρω το φτηνοτερο nicot ?

priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980

Αριθμός μηνυμάτων : 204

Jenter ή Nickot? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Jenter ή Nickot?   Jenter ή Nickot? Icon_minitimeΣαβ Ιαν 16, 2016 11:45 am

εγω το αγορασα απο μελισοκομικη ροδοπης, δεν θα κερωσεις θα το αλειψεις με λιγο μελι και θα το βαλεις σε μελισσι να παρει μυρωδια, απο 2 εως τεσσερις μέρες, μετα θα εγκλωβισεις την βασιλισσα για 2 μερες και θα κανεις έλεγχο αν δεν εχει γεννησει θα την ξαναφησεις μεσα για αλλες δυο, μετα απο το μελισσια αυτο θα αφαιρέσεις την βασιλισσα και θα αφησεις την νικοτ μέσα (στο ορφανο πια ) για άλλες δύο μέρες μετα θα τα πάρεις τα κελια και θα τα βάλεις σε βέργα, σε μελίσσι αποπεράτωσης. μπορει στις δυο πρωτες φορες να σου βγαλουν τα αυγα αλλα μετα θα στρωσει η βασιλισσα, ξεχασα να σου πω οτι διπλα στην νικοτ θα εχεις κολημενο πλαισο με γυρη και θα τροφοδοτεις.
δεν ηξερα οτι μοναρχης ειχε κανει ποστ το μυνημα που του είχα στειλει.
Το δουλεψα αλλα τελικα απο τις πολλες αποτυχιες αρχισα να μαθαίνω το βελονακι. Και ζέντερ και νίκοτ να έχεις καλο ειναι να εκπαιδευτεις στο βελονακι, θα ρθει στιγμη που δεν θα θες 20 βασιλισσες αλλα 5 μονο επειδη έχασε κάποιες βασιλισσες, δεν αξιζει τοτε να ασχοληθεις με ζέντερ η νικοτ τελιωνεις πιο γρήγορα παραδοσιακα,
Και κατι άλλο με τις ανωτερω συσκευες μπορει να χασεις βασιλισσες η να την τραυαματισεις στο πιασιμο η να τις απορίψει το μελισσι

Jenter ή Nickot?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: