Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
agroths melissas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 12

πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα   πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΠαρ Δεκ 12, 2014 2:29 am

γεια σας! πρωτη φορα ξεχειμωνιαζω μελισσια.ειχα παρει 7 την ανοιξη και τα εκανα 21. Οι παραφυαδες που εκοψα ομως το σεπτεβρη ηταν 5-8 πλαισια...λογικα τις εκοψα αργα(μεσα ιουνιου με ξερο καλοκαιρι. τα κρυα αρχισαν απο αρχες νοεμβριου εδω στην ορεινη μακεδονια.και οταν λεω κρυο ενοω κατω απο 10 βαθμουσ την ημερα.Αποτελεσμα τα μελισσια ειναι σε σφαιρα εδω και ενα μηνα. το μικροτερο ειναι 3 πλαισια σε σφαιρα.! εγω ελπιζω να τα πανε καλα τα κοριτσια μου.εσεις οι παλιοτεροι αλλα και οι νεοι τι λετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια

Αριθμός μηνυμάτων : 119

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα   πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΠαρ Δεκ 12, 2014 9:35 am

Καλημέρα,

Θα σου απαντήσω ως νεος μελισσοκόμος που βρίσκεται όμως σε αντίστοιχη περιοχή με την δική σου (Καστοριά). Τα μελίσσια μου επίσης εχουν κάνει μελισσόσφαιρα το μεσημεράκι όμως, όπως παρατηρείς λογικά και εσύ, οι πτήσεις τους γίνονται κανονικά.
Αυτό που κάνω είναι άσχετα αν έχουν μέλια μέσα να έχουν σίγουρα ένα 2κιλο ζαχαροζύμαρο και κυρόπανο.Να είναι σε προσήλιο μέρος προστατευμένα από τον Βοριά. Τα μικρά τα έχω σφίξει με φελιζόλ. Επίσης σαν έξτρα έχω καλύψει όλες τις κυψέλες με μαύρο PVC πλαστικό ώστε να ζεσταίνονται γρηγορότερα οι κυψέλες και να μην βρέχονται σε περίπτωση βροχής. Αν έχεις κάνει τα βασικά δλδ κυρόπανο.τροφές, προσήλιο ,όχι στον Βοριά και φελιζόλ στα μικρά πιστεύω να μην έχεις πρόβλημα.
Κάπου είχα διαβάσει οτι τον Μάρτιο μετράνε τα μελίσσια, για την περιοχή μας θα σου έλεγα οτι τον Απρίλιο μετράνε τα μελίσσια. Είναι ο πιο πονηρός μήνας από άποψη καιρικών συνθηκών.
Όπως προείπα όμως είμαι νέος μελισσοκόμος και θα ήθελα και τις συμβουλές των παλαιοτέρων.
agroths melissas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα   πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΠαρ Δεκ 12, 2014 8:41 pm

ολα τα εχω προσεξει που ειπες.εγω βαζω ναιλον και οχι κηροπανο(δικια μου τακτηκη,δεν το συνιστω σε κανεναν γιατι ουτε εγω ξερω τα αποτελεσματα).οταν εχει κατω απο 10 βαθμουσ δεν πετανε κανονικα.καθολου θα ελεγα.απλα απο τους πλιθισμουσ που αναφερα στα μελισσια καλα ειναι?η να κανω καμια συνενοση?
av
Μέλος
Μέλος
av

Αριθμός μηνυμάτων : 68

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα   πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΠαρ Δεκ 12, 2014 9:13 pm

γόνο έχεις?
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια

Αριθμός μηνυμάτων : 119

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα   πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΠαρ Δεκ 12, 2014 10:32 pm

agroths melissas έγραψε:
ολα τα εχω προσεξει που ειπες.εγω βαζω ναιλον και οχι κηροπανο(δικια μου τακτηκη,δεν το συνιστω σε κανεναν γιατι ουτε εγω ξερω τα αποτελεσματα).οταν εχει κατω απο 10 βαθμουσ δεν πετανε κανονικα.καθολου θα ελεγα.απλα απο τους πλιθισμουσ που αναφερα στα μελισσια καλα ειναι?η να κανω καμια συνενοση?

Κατω απο δεκα βαθμους δεν κυκλοφορουν ουτε για πλακα. Για τους πληθυσμους, προσωπικη αποψη, ειναι οτι αν τα μελισσια σου ειναι πανω απο 5 πλαισια εισαι οκ. Με τον περσινο ηπιο χειμωνα που εφτασε μεχρι -12 και οχι για πολλες μερες ξεχειμωνιασα παραφυαδα 2 πλαισιων. Φετος ομως ειναι αλλη χρονια και ποτε δεν ξερεις......
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13

Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα   πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΠαρ Δεκ 12, 2014 10:37 pm

καλησπερα φιλε μου...προσεξε με το ναυλον...θα σου μαζευει την υγρασια πανω του και θα σταζει μεσα...θα εχεις προβλημα....εχεις και μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας μεσα εξω.
αλλωστε δεν σου δινει κατι παραπανω το ναυλον,πιο ζεστο...ειναι το κηροπανο και αποροφαει την υγρασια και πιο ομαλα καλυπτει τα πλαισια γυρω απο την οποια τροφη.
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst

Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα   πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΣαβ Δεκ 13, 2014 12:15 am

Από 7 τα έκανες 21 με παραφυάδες από τα μελίσσια σου?αν ναι σαν πολλά μου φαίνονται...τέλος πάντων...από 3αράκι και πάνω ξεχειμωνιάζει,αρκεί να προσέξεις τις ενέργειες σου.Θέλει φαγητό,σφίξιμο,ξελάφρωμα βαρρόα και περιορισμό χώρου.Μεγάλη προσοχή στην υγρασία και στην ύπαρξη τροφών.
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios

Αριθμός μηνυμάτων : 61

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα   πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΣαβ Δεκ 13, 2014 12:42 am

agroths melissas έγραψε:
γεια σας! πρωτη φορα ξεχειμωνιαζω μελισσια.ειχα παρει 7 την ανοιξη και τα εκανα 21. Οι παραφυαδες που εκοψα ομως το σεπτεβρη ηταν 5-8 πλαισια...λογικα τις εκοψα αργα(μεσα ιουνιου με ξερο καλοκαιρι. τα κρυα αρχισαν απο αρχες νοεμβριου εδω στην ορεινη μακεδονια.και οταν λεω κρυο ενοω κατω απο 10 βαθμουσ την ημερα.Αποτελεσμα τα μελισσια ειναι σε σφαιρα εδω και ενα μηνα. το μικροτερο ειναι 3 πλαισια σε σφαιρα.! εγω ελπιζω να τα πανε καλα τα κοριτσια μου.εσεις οι παλιοτεροι αλλα και οι νεοι τι λετε?

Γεια σου και από εμένα. Είμαι νέος μελισσοκόμος, χωρίς μεγάλη εμπειρία αλλά θα σου πω και εγώ την γνώμη μου. Αν τα κορίτσια σου έχουν τροφή και προστασία από τον Βοριά δεν θα έχουν πρόβλημα. Πιστεύω πως τα 4 κλειδιά για ξεχειμώνιασμα είναι 1 φρέσκος φθινοπωρινός πληθυσμός 2 τροφή 3 να αποφεύγουμε μέρη με πολύ υγρασία γιατί η υγρασία είναι η αρχή του κακού για όλες σχεδόν τις αρρώστιες ( όπως είναι το δικό μου Razz) και 4 τον παγωμένο Βοριά. Εγώ είχα 3 κυψέλες από 2,2 και 4 πλαίσια γόνο και τις συνένωσα σε 1 μελίσσι σφιχτό 8αρι για να μην τις χάσω στο τέλος και τις 3. Τώρα για το ναϊλον δεν ξέρω. Έχω διαβάσει για Βόρειες χώρες ότι το χρησιμοποιούν με επιτυχία αλλά εκεί δεν έχουν το ίδιο κλίμα. Ο χειμώνας τους είναι ξηρός εδώ υπάρχει πολύ υγρασία. Στην θέση σου εγώ θα έκανα πείραμα με κάποιες μονό κυψέλες για να συγκρίνω την άνοιξη τα αποτελέσματα. Πάντως σου εύχομαι καλή τύχη και με μηδέν απώλειες την άνοιξη  cheers
agroths melissas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα   πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΣαβ Δεκ 13, 2014 6:06 pm

πηγα σημερα για ταισμα.το κατωτερο ειναι 3,5 πλαισια σε σφαιρα.
απο τα 7 εκανα αλλα 14 παραφυαδες.μου σμηνουργισαν 2 απο τα 7 και ειχα πολλες μανες (βασιλοκιταρα)και εκοψα παραφυαδες με ετιμες μανεσ δικες μου...
οσο για το ναυλον το συστημα το ειδα απο αλλο μελισοκομο,κοντα στα μελισια μου,που τα ξεχειμωνιαζει ανετα εδω και χρονια με αυτο τον τροπο. το ναιλον εχει φυσικα τρυπες ωστε να φευγει η υγρασια.και μην ξεχνατε οτι τα μελισσια χρειαζονται και νερο η αλιως υγρασια....στα μεσα ιανουαριου τα βλεπω και το πολυ πολυ κανω καμια συνενοση.ετσι σκεφτομε εγω...
αα και γονο ενοητε οτι δεν εχει κανενα μελισσι εδω στην περιοχη μου εδω και 3 εβδομαδες πανω κατω.
απο τα λεγομενα σας πιστευω να τα παω καλα...ευχομε και για εσας το ιδιο
BaNi
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 129

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα   πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΔευ Δεκ 15, 2014 11:02 pm

Οι συνενώσεις πρέπει να γίνονται πριν το χειμώνα. Όταν τα μελίσσια σχηματίσουν μελισσόσφαιρα, συνήθως αποτυγχάνουν. Τέλος, μην ενοχλείς τα μελίσσια σου με επιθεωρήσεις το χειμώνα. Δημιουργείς στρες, αυξημένη κατανάλωση τροφών, περισσότερα περιττώματα και πτώση θερμοκρασίας στο εσωτερικό (κίνδυνος ασκοσφαίρωσης εάν έχεις ακόμα γόνο). Με τον καιρό θα αποκτήσεις εμπειρία για το ελάχιστο του πληθυσμού που χρειάζεται για να ξεχειμωνιάσει ένα μελίσσι στην περιοχή σου.

Είμαι της άποψης ότι είναι καλύτερα λίγα μελίσσια και δυνατά, που και πιο δυναμικά θα ξεκινήσουν την άνοιξη (μπορείς να τα ξανακόψεις αρκετά σύντομα) και μικρές απώλειες το χειμώνα θα έχεις
agroths melissas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα   πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΤρι Δεκ 16, 2014 12:42 am

δεν εκανα επηθεωρηση.το καπακι ανοιξα σε μερικα για να βαλω τροφη.δεν τα ενοχλω καθολου και ειδικα το χειμωνα.

πρωτη φορα ξεχειμωνιασμα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: