Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας

Πήγαινε κάτω 
+4
mpampis13
Sakis G
Throubee
lingistis
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 5:01 pm

Με αφορμή το θέμα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
σχετικά με τους μελισσότοπους, σκέφτηκα να μαζέψουμε τους άγραφους νόμους μας εδώ, μικρούς ή μεγάλους, σημαντικούς ή ασήμαντους. Πολλοί από αυτούς αν και υπάρχουν στο κλάδο πολλά χρόνια είναι λογικό να είναι άγνωστοι και ίσως και λίγο παράλογοι για τους νέους στο χώρο. Άλλοι έχουν παρανοηθεί και επικαλούνται για να δικαιολογήσουν αδικαιολόγητες πρακτικές ή εκ του πονηρού όταν αυτές αποκαλύπτονται.

Ας γράψει ο κάθε φίλος εδώ ότι ʽʽάγραφο μελισσοκομικό νόμοʽʽ γνωρίζει και δεσμεύομαι να τα συμμαζέψω σε ένα άρθρο για να είναι και γραμμένοι.
 melissoula
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 7:21 pm

Οι άγραφοι νόμοι δεν γράφονται...  lol! 

(αστειεύομαι)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 7:36 pm

Άντε καλή αρχή..

- Δεν ανοίγουμε ξένες κυψέλες χωρίς την άδεια ή την παρουσία του συνάδελφου μελισσοκόμου.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 7:49 pm

Ωραιο θεμα!
Φυσικα ο πρωτος <<αγραφος>> νομος που ερχεται αυθορμητα στο μυαλο ειναι αυτος με τα <<σημαδια>>δεσμευσης μιας περιοχης.Νομος που με τον τροπο που εφαρμοζεται  διαφωνω καθετα.Κατανοω πληρως την αναγκαιοτητα του να υπαρχει ενας τροπος που να υποδηλωνει  οτι εντος συντομου διαστηματος σε αυτο το χωρο θα μεταφερθουν μελισσια.Αλλα αυτο δεν πρεπει να οδηγει σε ολοκληρωτικη και δια παντος δεσμευση μιας περιοχης.Θα προτιμουσα, αν δεν χρησιμοποιηθουν ενεργη πληθυσμοι,πανω στα σημαδια να υπαρχει η ημερομηνια τοποθετησης τους,ο αριθμος μελ.βιβλιαριου και ενα τηλεφωνο..Αυτο δινει ενα χρονικο περιθώριο στον μελισσοκομο να κανει την μεταφορα του.Περαν αυτου του προσυμφωνημενου οριου το σημαδι δεν μπορει να ισχυει και δεν δεσμευει κανεναν αλλον.
Τωρα επειδη μιλαμε για αγραφους νομους  και οχι για  θεσμοθετημενες απο την πολιτεια διαταξεις,εκεινα ακομη που μου ερχονται στου νου και εχουν να κανουν περισσοτερο με το ηθος και τον αλληλοσεβασμο ειναι και τα παρακατω.
Δεν τοποθετω τα μελισσια μου διπλα σε προυπαρχον μελισσοκομειο εκτος των περιοχων μεγαλης μελισσοχωρητικοτητας.Π.χ. πευκο.Μια αποσταση μερικων 100αδων μετρων ειναι αναγκαια και για την αποφυγη διασπορας ασθενειων και για την καλυτερη αποδοση των σμηνων.Σε καμμια απολυτως ομως περιπτωση δεν τοποθετω μελισσια μπροστα απο προυπαρχοντα ξενα,  οταν τα δυο μελισσοκομια βρισκονται στο ιδιο ,ή  περιπου στο ιδιο επιπεδο .
Φροντιζω για την υδρευση των μελισσων μου αν δεν υπαρχει κοντα φυσικη πηγη υδρευσης ,ωστε να μην υδρευονται απο αλλα μελισσοκομια , ουτε απο ζωοτροφικες μοναδες,κατοικιες κλπ  που πιθανα βρισκονται εντος της ακτινας πτησης τους.
Τελος αρρωστα μελισσια δεν μεταφερονται στις μελιτοφοριες μαζι με τα υγιη για λογους προνοιας και σεβασμου των υπολοιπων.
Προφανως υπαρχουν και αλλα,που αλλοι συναδελφοι θα σκεφτουν και θα αναφερουν .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 7:56 pm

- Δε μεταφέρουμε άρρωστα μελίσσια στις νομές, ειδικά σε εκείνες που τα μελισσοκομεία τυχαίνει να είναι σε κοντινές αποστάσεις π.χ πεύκο.
Φροντίζουμε να είμαστε εντάξει με τις θεραπείες μας, τυχών ασυνέπεια θα επηρεάσει αρνητικά εκτός από τα δικά μας μελίσσια και τα γειτονικά μελισσοκομεία. π.χ συψηγονίες - βαρρόα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 9:36 pm

Sakis G

 10 sta 10 10 sta 10 10 sta 10 10 sta 10 10 sta 10 10 sta 10 10 sta 10 10 sta 10 10 sta 10 10 sta 10 10 sta 10 10 sta 10 10 sta 10 

συμφωνω ακομα και στα κενα του κειμενου σου!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2014 10:52 pm

1) Δεν περιφερόμαστε σε ξένα μελισσοκομεία. Η περιέργεια σκότωσε το μελισσοκόμο.

2) Δεν πουλάμε παραφυάδες που υποπτευόμαστε πως υπάρχει ενδεχόμενη αρρώστια π.χ. Κιμωλίαση λόγω μη κάλυψης του γόνου.

3) Δεν πουλάμε βασίλισσες περσινές για φετινές.

4) Βοηθάμε τους νέους συναδέλφους. Κι εμείς κάποτε νέοι ήμασταν, (προσωπικά ακόμα νέος νοιώθω).

Θα μου 'ρθουν κι άλλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2014 4:31 am

-Δεν τοποθετούμε τις κυψέλες μας σε χώρο όταν υπάρχει σημάδι(παλιά κυψλελη, χόρτα φρέσκα εντός και τηλέφωνο).
-Σεβασμός στην απόσταση .
-Τηλέφωνο εντός του μελισσοκομείου ΠΑΝΤΑ για κάθε ενδεχόμενο ( πιστεύω το πιο σημαντικό).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2014 8:12 am

-Δεν τοποθετούμε παγίδες αφεσμών σε ξένα μελισσοκομεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2014 10:08 am

Αυτο με τα φρεσκα κλαδια πανω στα σημαδια ,προσωπικα δεν το πιστευω.Καποιος μπορει να ισχυριζεται οτι εβαλε κανονικα φρεσκα κλαδια (ενω η τελευταια του επισκεψη στην περιοχη ηταν περισυ), ενω ο αλλος οτι δεν βρηκε τιποτα.Οτι πιθανον ο αερας τα παρεσυρε η καποιος πονηρος τα απομακρυνε.Ποιος να αποδειξει τι?Ενω με την αναγραφη μιας ημερομηνιας(της ημερομηνιας τοποθετησης των σημαδιων και οχι το ποτε θα φερει τα μελισσια) δεν μπορει να υπαρξει αμφισβητηση. Ετσι παρεχεται ενα ευλογο χρονικο περιθωριο για την πραγματοποιηση της μεταφορας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2014 3:02 pm

- Η εργασία του μελισσοκόμου θα πρέπει να είναι εναρμονισμένη με την φύση που σημαίνει ότι προσπαθούμε να μην σκορπάμε σακουλάκια και σκουπίδια εδώ και εκεί και να έχουμε τα μάτια μας 14 για να μην προκαλέσουμε πυρκαγιά.
Καθαρίζουμε τον τόπο του μελισσοκομείου από σκουπίδια και χόρτα, Δεν εκχερσώνουμε.
Άμα λάχει φυτεύουμε κανένα μελισσοκομικό φυτό, πολυετές κατά προτίμηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2014 4:10 pm

πραγματικα θα ηθελα να ηξερα ολα αυτα τα ωραια που γραφετε, ποσοι τα κανουν και πραξη.....μαλον και οι αγραφοι νομοι ειναι γραμμενοι στον Ελληνα εκει που ειναι και οι γραμμενοι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2014 4:38 pm

Κι ομως Μπαμπη ,οταν υπαρχει θεληση, θετικο πνευμα και καλη συνεργασια γινονται εξαιρετικα πραγματα .Θα θυμισω απλα το μελισσοκομικο παρκο Ξυλοκαστρου,μια τεραστια εκταση με πληθος φυτων μελ.ενδιαφεροντος, που η δημιουργια του οφειλεται στην αγαστη συνεργασια των μελων του εκει Μ.Σ και του προεδρου του κ.Κοσκου.Αντιθετα οταν κυριαρχει ο ωχαδελφισμος,ο ατομισμος ,η κουτοπονηρια και οι προστριβες, τι καλο μπορει να προκυψει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2014 6:20 pm

Δυστυχώς δεν γνωρίζω για το πάρκο..θα ήταν όμορφο ένα θέμα με μια παρουσίαση της "κατάστασης" μπας και παραδειγματιστούμε..στα λοιπά περί συνεργασίας συμφωνούμε απόλυτα, δεν μπορώ να διαφωνήσω και με τον Μπάμπη, μπορώ να τον καταλάβω σε ένα βαθμό εφόσον όλοι έχουμε λίγο πολύ τις ίδιες αγωνίες - απορίες - ανησυχίες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2014 9:15 pm

Σακη μου ισως να εχεις δικιο συμφωνω απολυτα σεοτι γραφεις ομως οι περισσοτερο συνηθως μενουν ...στα λογια....στις πραξεις πολυ δυσκολα βλεπω ολα αυτα που γραφετε.
Δεν το ξερω το θεμα του Ξυλοκαστρου και μπραβο τους που εκαναν κατι τετοιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΔευ Αυγ 25, 2014 11:40 am

mpmpis13 μήπως θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τι σου φαίνεται πολύ δύσκολο να γίνει πράξη από όλα αυτά που γράφουμε?
συγνώμη μα δε βλέπω κάτι το δύσκολο, εκτός από τα "σημάδια" που δεν έχω εμπειρία, όλα τα υπόλοιπα μου φαίνονται απλά κατανοητά και πολύ εύκολα.
Οι περισσότεροι μελισσοκόμοι λειτουργούν έτσι,φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις είναι όμως μειονότητα, φαντάσου μια μελισσοκομία στην Ελλάδα χωρίς αυτούς τους υποτυπώδεις άγραφους νόμους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΔευ Αυγ 25, 2014 9:19 pm

Συμπατριωτη μου εσυ απο την μερια σου καλα τα βλεπεις αλλα δεν ειναι ετσι....
νομιζω οτι ολα οσα γραφετε εχουν καταπατηθει σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο το 50%.
Ας πουμε...
-δεν ανοιγουν ξενες κυψελες???(εγω ξερω και περιπτωση που καποιος ανοιγε μελισσια επερνε ενα σφραγισμενο πλαισιο γεματο μελι και εβαζε πλαισιο αδειο δικο του για να μην το καταλαβουν....χρονια γειτονας και φιλος τους....και ποσα ακομα αλλα)
-δεν μεταφερουν αρρωστα μελισσια???
-δεν πουλανε αρρωστες παραφυαδες???.....
-σεβονται τις αποστασεις???
-σεβονται το περιβαλον?
και ποσα ποσα ακομα...βεβαιος και υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλοι που ολα αυτα τα σεβονται....αλλα νομιζω οτι υπερεχουν οι υπολοιποι...βεβαια εγω δεν ειμαι εμπειρος ας μας πουν φιλοι που εχουν χρονια στο χωρο τι πιστευουν...εννοειτε οτι ολα οσα γραφονται ειναι ευκολα και λογικα να γινουν...οσο λογικο ειναι να μην περνανε το κοκκινο,να φοραμε ζωνη-κρανος,να σεβομαστε την δημοσια περιουσια μας,να μην αναβουμε φωτια στο δασος,να μην δουλευομε με τροχο σε οικοποδο που εχει ξερα χορτα ποσο μαλον να εχει και ανεμο 7 μποφορ(φωτια στην παρνηθα..εσι ξεκινησε)...ποσα ακομα να σου πω????
μακαρι να ειμαι απαισιοδοξος...αλλα ενα γειτονα εχω και μαλιστα για μολις 20 μερες και το 70% αυτων που γραφετε τα καταπατησε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΔευ Αυγ 25, 2014 10:54 pm

Μπαμπη φιλε μου ,σε γενικες γραμμες ισχυουν οι παρατηρησεις σου.Και επειδη ακριβως ισχυουν δεν μπορουμε να αφησουμε αυτες τις συμπεριφορες να ειναι το μοναδικο παραδειγμα και το μονιμο καθεστως στο χωρο μας.Μια σωστη αντιδραση ειναι να στηλιτεύουμε αυτες τις συμπεριφορες (οπως κανεις και συ τωρα) ,να κινουμαστε πιο ορθολογικα και συναδελφικα και να γινομαστε <<το καλο παραδειγμα>> για τους νεοεισερχομενους .Η νοοτροπια αυτη σιγα σιγα θα αλλαξει,γιατι πρεπει.Οι νεοι που ενημερωνονται σημερα περισσοτερο και αμεσοτερα ,θα ειναι αυτοι που θα επιβαλλουν το νεο καθεστως.Εμεις απλα θα δειχνουμε με το λογο και την συμπεριφορα μας ,την αλλη προοπτικη.Οσοι μπορουμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΔευ Αυγ 25, 2014 11:24 pm

Sakis G έγραψε:
Οι νεοι που  ενημερωνονται σημερα περισσοτερο και αμεσοτερα  ,θα ειναι αυτοι που θα επιβαλλουν το νεο καθεστως.Εμεις απλα θα δειχνουμε  με το λογο και την συμπεριφορα μας ,την αλλη προοπτικη.Οσοι μπορουμε!

Υποκλίνομαι sevasmos sevasmos sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΔευ Αυγ 25, 2014 11:53 pm

mpampis13 στραβά υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν, δε σημαίνει αυτό ότι θα σταματήσουμε να προχωράμε τα εμπρός και θα καθόμαστε να κοιτάμε τα στραβά.
Ο καθένας μας γνωρίζει ή έχει ακούσει αρκετές περιπτώσεις μελισσοκόμων που λειτουργούν έξω από αυτούς τους "κανόνες", οι οποίοι κρατάνε σε μια σχετικά υγιή φάση τη μελισσοκομία, αν το δούμε απαισιόδοξα ας το πούμε τουλάχιστον ότι αυτοί οι "νόμοι" κρατάνε κάποιες ισορροπίες.
Τα ποσοστά που τηρούν αυτούς του κανόνες σαφώς είναι μεγαλύτερα από εκείνους που τους καταπατούν και δε σημαίνει ότι για να έχει κάποιος μια τίμια στάση απέναντι στην μελισσοκομική κοινότητα πρέπει να τηρεί το 100% όσων ειπώθηκαν στο θέμα.
Δεν είναι όλοι οι "νόμοι" ίσης βαρύτητας, είναι διαφορετικό να είναι κάποιος μακρυχέρης και διαφορετικό να ρυπαίνει το περιβάλλον, ιδανικό θα ήταν να δίνουμε την ίδια σημασία στο περιβάλλον όμως δίνουμε περισσότερη βάση σε αυτούς που αφορούν τις σχέσεις μεταξύ των μελισσοκόμων.π.χ αν κάποιος φέρεται άτιμα κατ εξακολούθηση στους υπόλοιπους θα απομονωθεί στην καλύτερη.
Αναμφισβήτητα η μελισσοκομία προπατεί από ανθρώπους που σέβονται κάποιους κανόνες μιλάνε και λειτουργούν ανοιχτά και σε συνεργασία μεταξύ τους.

-Δεν διαφωνώ μαζί σου σε καταλαβαίνω εκλαμβάνω την τοποθέτηση σου σαν μια κραυγή απαισιοδοξίας.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΤρι Αυγ 26, 2014 2:17 am

Σακη μου ειμαι σιγουρος και συμφωνως οτι το μεγαλυτερο (να μην πω το 90%...) αυτων που καταπατουν τα οσα γραφετε εδω ειναι μεγαλη σε ηλικια και παλιοι μελισσοκομοι.
οι νεοι νομιζω οτι ια αρχη μπαινουν με αλλα μυαλα..μετα δεν ξερω.
Συμπατριωτακι μου αυτο ακριβως...κραυγη απαισιοδοξιας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΤρι Αυγ 26, 2014 8:10 pm

Θα πω και εγώ μερικά πράγματα που θα ήθελα να υπάρχει κάποιος σεβασμός από όλους .
1. Η τήρηση αποστάσεων όταν η περιοχή δεν ενδείκνυται για πολλά μελίσσια .
Πχ δεν μπορώ εγώ να φέρω ακριβώς δίπλα σου 500 μελίσσια όταν η περιοχή δεν το επιτρέπει .
2. Ο σεβασμός του μεγάλου μελισσοκόμου προς τον μικρότερο και όχι ο νόμος του ισχυρότερου να επικρατεί . Τι εννοώ . Πέρυσι σε περιοχή που είχα τα μελίσσια μου μεγάλος μελισσοκόμος μου έφερε ακριβώς δίπλα μου 500 μελίσσια σε περιοχή που δεν τα σήκωνε απλά ήταν καλή για ξεχειμώνιασμα . Αυτό που έκανα ήταν να ψάξω για καινούργια περιοχή την οποία και βρήκα για το φετινό ξεχειμώνιασμα . Τι να έκανα να κάτσω να τσακωθώ ή να βλέπω τα μελίσσια να ανταγωνίζονται το χειμώνα για τις λίγες πηγές νέκταρος και γύρης ???? Γενικά ήταν κάτι που δεν το ήθελα . Λυπάμαι που το λέω αλλά πιθανόν και άλλοι μεγάλοι μελισσοκόμοι να συμπεριφέρονται έτσι . Είναι όπως στο δρόμο με τους φορτηγατζήδες δυστυχώς . Αν δεν κάνεις στην άκρη θα πατήσουν εσένα με το Σκόντα πχ.
3.Δεν αφήνουμε σημάδια όλο το χρόνο σε μια περιοχή σαν να είναι δικιά μας . Το κάνει ο συγκεκριμένος για να έρθει στο τέλος Οκτωβρίου και να μείνει μέχρι το τέλος Μάρτη .Δηλαδή έχει σημάδια μόνιμα για να δηλώσει τι , ότι θα έρθει μετά από εφτά μήνες πάλι .  Δεν είναι δική του ιδιοκτησία .
4. Δεν το παίζω οικολόγος και καθαρός αλλά σέβομαι το περιβάλλον που ζω και θεωρώ ότι πρέπει να καθαρίζω το χώρο που χρησιμοποιώ για να έχω τα μελίσσια μου . Καθαριότητα λοιπόν στο χώρο μας . Όταν φεύγουμε δεν αφήνουμε πίσω μας συντρίμμια και ειδικότερα αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσουμε αυτόν τον χώρο ξανά . Αυτό το λέω για κάποιους που ή εγκαταλείπουν το επάγγελμα ή έχουν χρόνια να χρησιμοποιήσουν την συγκεκριμένη περιοχή και έχουν αφήσει πίσω τους σάπιες κυψέλες , τελάρα , κλπ.  Στο σπίτι μας δεν θα πετάγαμε σκουπίδια στο σαλόνι μας γιατί αν το κάναμε θα μας πλάκωνε η Αφροξυλάνθη στο ξύλο με την παντόφλα . Γιατί λοιπόν να το κάνουμε εκεί που έχουμε τα μελίσσια μας .
Νομίζω ότι αυτά αρκούν προς το παρόν και αν θυμηθώ και κάποιο άλλο θα το αναφέρω. Πάνω από όλα όμως παιδιά σεβασμός στον συνάδελφο μελισσοκόμο και σεβασμό στο χώρο που φιλοξενεί τα μελίσσια μας .

Και μια διευκρίνιση . Δεν πιστεύω ότι σκόπιμα κάποιος μελισσοκόμος αφήνει τα μελίσσια του χωρίς θεραπεία για το βαρρόα οπότε είναι πολύ δύσκολο να χαρακτηρίσουμε και να κρίνουμε κάποιον γείτονα ότι μας μόλυνε και τα δικά μας . Ο απλούστερος λόγος είναι ότι κανείς μελισσοκόμος δεν ακολουθεί τις ίδιες ημερομηνίες, φάρμακα ή διαδικασίες θεραπείας και έτσι δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα . Αυτό είναι ένα πολύ δύσκολο θέμα που θέλει πολύ συζήτηση.
Κλείνω με μια ευχή . Εμείς που καθόμαστε και γράφουμε όλα αυτά να μην μένουμε στα λόγια αλλά να τηρούμε και όσα λέμε και να μην μένουμε στις μεγαλοστομίες . Ας ξεκινήσουμε εμείς πρώτοι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΤρι Αυγ 26, 2014 9:13 pm

Παιδια σορρυ αλλα εγω σαν αγραφο νομο αναγνωριζω μονο το θεμα με τα σημαδια , ολα τα αλλα ειναι θεματα ηθικης , και νομιμοτητας . Δηλαδη το να μην ανοιγεις αλλα μελισσια δεν νομιζω οτι ειθναι αγραφος νομος . Το να ανοιγεις ενα ξενο μελισσι ειναι σαν να ανοιγεις ενα ξενο σπιτι . Δηλαδη τι θα πεις αν σε πιασουν οταν ανοιγεις ενα ξενο σπιτι οτι το ανοιξα για να δω τι εχει μεσα?
Το ιδιο ισχυει και για καποια αλλα θεματα που αναφερατε . Το να μην νοθευεις , να μην πουλας αρρωστα μελισσια , το να καθαριζεις τον χωρο που εχεις τα μελισσια σου . Ειναι θεματα ηθικης και νομιμοτιτας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΤρι Αυγ 26, 2014 10:19 pm

Τυχαιο που και ο ``γειτονας`` του Αγγελη(οπως και ο δικος μου) καταπατα πολλα απο αυτα που γραφουμε εδω μεσα?....δεν νομιζω!!!
αυτα εννοουσα και εγω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας   Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας Icon_minitimeΤετ Αυγ 27, 2014 5:31 pm

mpampis13  το ωραίο με τον συγκεκριμένο είναι ότι δεν ξέρει ότι εγώ δεν θα ξεχειμωνιάσω τα μελίσσια μου εκεί και μου λέει να ( επειδή αυτός είναι από ένα χωριό περίπου 15 με 20 χιλ μακρυά ) πηγαίνω να ρίχνω καμιά ματιά μη μας πιάσουνε το μέρος ή μήπως πήγε κάποιος άλλος και κλώτσησε κάτι σάπιες κυψέλες που έχει βάλει για σημάδια . Δηλαδή για γέλια . Το ωραίο είναι ότι επάνω στις κυψέλες μου είχα και τηλέφωνο και ο Κύριος θα μπορούσε έστω να με ενημερώσει έτσι για τους τύπους όταν μου έφερε τα 500 μελίσσια δίπλα μου . Αντί αυτού βρήκε κάποιον που είναι εκεί κοντά του έταξε προφανώς κανά κιλό μέλι για να του λέει και τι γίνεται . Αποτέλεσμα ενώ ο συγκεκριμένος ρουφιάνος ενώ ήξερε ότι βάζω τα μελίσσια μου εκεί τουλάχιστον τα δύο προηγούμενα χρόνια , όταν πήγα ένα βράδυ να μεταφέρω κάποια από τα μελίσσια μου το βρήκα να στέκεται στην αρχή του δρόμου και να με περιμένει για τα δει τάχα μου ποιος είναι ενώ ήξερε το αυτοκίνητο μου καλά . Ας υποθέσουμε ότι ήταν βράδυ και δεν διέκρινε το αυτοκίνητο , γιατί δεν έκανε το ίδιο και τα προηγούμενα δύο χρόνια που είχα τα μελίσσια μου εκεί και τα μετέφερα βράδυ ???? Τότε δεν κινδύνευαν μελίσσια ??? Δηλαδή με λίγα λόγια είχα και έλεγχο για το πότε θα πάω να κάνω επιθεώρηση ή να μεταφέρω τα μελίσσια μου . Αυτά τα ολίγα για τον κακό μας τον καιρό και για την νοοτροπία που κουβαλάμε . Καλώς ή κακώς όλα ξεκινάνε από μέσα μας και είναι θέμα γενικότερης ηθικής στάσης αλλά και πως θέλουμε να βλέπουμε τη ζωή μας και την συμπεριφορά μας προς την κοινωνία .
Να κάνω και μια μικρή παρένθεση αν και δεν είναι του θέματος και να πω στο φίλο SakiG  που τον εκτιμώ για την ακεραιότητα των γραφόμενων του το ζήτημα έχει να κάνει και με αυτά που συζητάγαμε και στο Θέμα : Εμπόριο και Ηθική με μια μόνο διαφορά . Αυτά τα παραπάνω είναι στάση ζωής  όπου μπορείς να κρατήσεις μια ηθική ακεραιότητα χωρίς αυτό να καθορίζει την καθημερινή σου ζωή . Τι εννοώ , ότι τα παραπάνω έχεις δεν έχεις το στομάχι σου άδειο μπορείς να τα εφαρμόσεις ενώ στο ζήτημα Εμπόριο και Ηθική πως θα σκεφτείς την ηθική την στιγμή που το στομάχι διαμαρτύρεται . Επειδή λοιπόν ας υποθέσουμε ότι σε ένα επιμέρους ζήτημα κατά άλλους συμπεριφέρεσαι ανήθικα αυτό δεν καθορίζει και την συνολική σου εικόνα σαν άτομα που μπορεί σε όλα τα υπόλοιπα να είναι τίμια και ηθική . Κανείς άνθρωπος δεν μπορεί να είναι τέλειος σε όλα . Άλλο η επιτακτική και καθημερινή ανάγκη  επιβίωσης χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι θα αλλοτριωθείς τελείως ή ότι θα το συνεχίσεις στον αιώνα τον άπαντα ενώ είναι αντίθετο στην προσωπική σου ακεραιότητα ,  και άλλο η επιβολή ή ο νόμος του ισχυρότερου ή συμπεριφέρομαι έτσι γιατί τους γράφω όλους στα παλιά μου τα παπούτσια και με νοίαζει μόνο ο εαυτός μου και η βολή μου και δεν πάνε να γ#@!@####ε οι υπόλοιποι . Μεγάλη η διαφορά .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Οι άγραφοι νόμοι της Ελληνικής Μελισσοκομίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αναβάθμιση Συλλογής Μελισσοκομίας ΙΓΕ σε Μουσείο Μελισσοκομίας.
» Ανθολόγιο της Ελληνικής γλώσσας.
» Μαθήματα μελισσοκομίας από το Ινστιτούτο Μελισσοκομίας
» Σπουδές μελισσοκομίας σε ΙΕΚ
» dvd μελισσοκομιας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τα άλλα κόλπα-
Μετάβαση σε: