Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σημειωματάριο καταγραφής

Πήγαινε κάτω 
+14
beezy
vassilis
pnikolas
manosmeli
bilFarmer
psath
Στέλιος1
ethnic69
Αγγελής60
Throubee
Ar_lo
pointerst
monarchis
ionis
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΣαβ Αυγ 16, 2014 11:51 am

Παλιότερα είχα μεσα στο αυτοκίνητο ένα τετράδιο και κράταγα εκει τις σημειώσεις μου. Με δυσκόλευε γιατί είμουν αναγκασμένος να το κανω στο τελος της επιθεώρησης, οπου τα μισά τα ειχα ξεχασει. Μετά έβαζα πετρούλες επάνω στα καπάκια και πήγαινα με το τετράδιο και κατέγραφα τι ήθελα να κανω ανάλογα τις πέτρες που είχα επάνω στο κάθε μελίσσι. Κι αυτο με δυσκόλευε γιατι στην τροφοδοσία έπρεπε να ξαναβαζω τις πέτρες επάνω και φυσικά ήταν κοροιδία το όλο θεμα.
Είχα δοκιμασει σημειωματαρια τσέπης αλλα με τον υδρωτα χάλαγαν και χάνονταν οι σημειώσεις. Βρήκα στο αεροδρόμιο κάποια σημειωματάρια μάρκας Moleskine και πηρα καποια για την δουλεια μου. Είναι δυστηχώς ακριβά αλλα και στο πλυντηριο να μπουν (πραγματική δοκιμή) δεν χανοντε οι σημειώσεις με τίποτα. Είναι ευκαμπτα και σε πολυ ωραιο μεγεθος. Απο τοτε εχουν γινει αναπλοσπαστοι συντροφοι. Το εχω μαζι μου ενα στα μελισσια και καταγράφω κατευθειαν μεχρι να κλεισει η γυναίκα μου το καπάκι τι ειδα, φυσικά μονο στα μελισσια που θελουν κατι. Δεν υπάρχει λογος να καταγραψω κατι σε ενα μελλισσι φυσιολογικό εκτώς μονο στην πρωτη επιθεώρηση της άνοιξης.
Τα δοκίμασα φέτος και τελειώνοντας η χρονιά ειμαι πολύ ευχαριστημενος.

Δεν ειναι διαφήμηση, ουτε τους ξερω. Κατα τυχη τα βρηκα και αξίζουν τα λεφτα τους. Τωρα αν ο Μελισσολογια το βρει διαφήμηση, ε, ξερω γω? Ας το σβησει το μηνυμα. Πάντως ειναι σκυλιά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΣαβ Αυγ 16, 2014 12:19 pm

Εγω χρησιμοποιώ μια μικρή ταμπλέτα (πρόδρομος των σημερινών τάμπλετ) των 5' με excel μέσα. Το μόνο που κάνω στο σπίτι είναι ένας ολιγόλεπτος συγχρονισμός. Δεν έχω και πολλά μελίσσια (6). Ωστόσο στο παρελθόν με δυσκόλεψε το σημειωματάριο λόγω ότι κολλούσε αν τα φύλλα με την πρόπολη.
Ionis τα Μ. Είναι αρκετά ακριβά ωστόσο από όσο γνωρίζω δεν είναι ευκαμπτα. Μήπως εννοείς τύπου Μ. Τα οποία είναι ελληνική πατέντα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΣαβ Αυγ 16, 2014 1:27 pm

Ηχογραφική συσκευή είναι αυτό που θέλετε.Την έχεις κρεμασμένη στον λαιμό σου,πριν ξεκινήσεις την επιθεώρηση πατάς να εγγράψει,και όσο επιθεωρείς λες αυτά που θέλεις.Στο τέλος αν θε΄λεις τα περνάς σε ένα τετραδιάκι ή στον Η/Υ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΣαβ Αυγ 16, 2014 2:41 pm

με το κινητό μου κάνω όλη την δουλειά. πατάω ηχογράφηση και αρχίζω να μιλάω,(αν με δει κανένας θα πει οτι τα έχασα).
όταν επιστρέψω σπιτι πατάω το play και τα περνάω σε ενα αρχείο excel στο pc.
ετσι εχω στατιστικά για μέλι γύρη γόνο κλπ κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΣαβ Αυγ 16, 2014 5:06 pm

pointerst έγραψε:
Ηχογραφική συσκευή είναι αυτό που θέλετε.Την έχεις κρεμασμένη στον λαιμό σου,πριν ξεκινήσεις την επιθεώρηση πατάς να εγγράψει,και όσο επιθεωρείς λες αυτά που θέλεις.Στο τέλος αν θε΄λεις τα περνάς σε ένα τετραδιάκι ή στον Η/Υ.

 sostos 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΣαβ Αυγ 16, 2014 5:27 pm

Monarchis δεν νομιζω να ειναι ελληνικα, γράφουν αυτη τη μαρκα επάνω και εχουν μεσα μια καρτελιτσα με την ιστορια της φιρμας. Ειναι οντως πανακριβα. Εχουν μαλακο εξωφυλλο και ερχονται σε συσκευασια των 5 τεμαχιων μαζι. Τωρα τις ηχογραφικες συσκευες δεν τις εχω δοκιμασει γιατι μετα πρεπει να κατσεις να τα καθαρογραψεις ενω με το σημειωματαριο η δουλεια γινετε μια κι εξω. Να πω την αληθεια δεν αντιμετώπισα θεμα με την προπολη, ισως γιατι δεν φοραω γαντια σε καθε επιθεωρηση κι ετσι τα δαχτυλα ειναι καθαρά. Παντως εμεινε μεσα στη φορμα και το επλεινε η γυναικα μου στο πλυντηριο και δεν σβησανε τιποτα οι σημειωσεις απο μεσα, ουτε χαλασε το μπλοκακι, γι αυτο εμεινα πολυ ευχαριστημενος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΣαβ Αυγ 16, 2014 5:29 pm

Monarchis δεν νομιζω να ειναι ελληνικα, γράφουν αυτη τη μαρκα επάνω και εχουν μεσα μια καρτελιτσα με την ιστορια της φιρμας. Ειναι οντως πανακριβα. Εχουν μαλακο εξωφυλλο και ερχονται σε συσκευασια των 5 τεμαχιων μαζι. Τωρα τις ηχογραφικες συσκευες δεν τις εχω δοκιμασει γιατι μετα πρεπει να κατσεις να τα καθαρογραψεις ενω με το σημειωματαριο η δουλεια γινετε μια κι εξω. Να πω την αληθεια δεν αντιμετώπισα θεμα με την προπολη, ισως γιατι δεν φοραω γαντια σε καθε επιθεωρηση κι ετσι τα δαχτυλα ειναι καθαρά. Παντως εμεινε μεσα στη φορμα και το επλεινε η γυναικα μου στο πλυντηριο και δεν σβησανε τιποτα οι σημειωσεις απο μεσα, ουτε χαλασε το μπλοκακι, γι αυτο εμεινα πολυ ευχαριστημενος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΣαβ Αυγ 16, 2014 6:54 pm

Καλησπέρα και από εμένα . Το μελισσοκομικό ημερολόγιο ή τεφτέρι ή πες τε όπως θέλετε νομίζω ότι είναι απαραίτητο σε κάθε μελισσοκόμο . Το πως μπορείς να κρατάς σημειώσεις όμως όταν έχεις πολλά μελίσσια αυτό είναι άλλου Παπά ευαγγέλιο .
Εγώ προσωπικά δοκίμασα και τετράδιο σημειώσεων και κασετόφωνο καταγραφής της φωνής . Με το κασετόφωνο , αν και είναι καλής ποιότητας και μιας μέσης τιμής , δεν αγόρασα αυτά που μπορείς να περνάς τα δεδομένα σου στον υπολογιστή απευθείας γιατί ήταν σχετικά ακριβό για μένα , είχα κάποια προβλήματα που ήταν τα εξής :
Μπορούσες να μείνεις από μπαταρία .
Έπρεπε για σωστή καταγραφή να λες και το νούμερο της κυψέλης αν το ξέχναγες κλάφτα Χαράλαμπε και συνέβαινε μερικές φορές .
Μερικές φορές είχε αέρα και έτσι η καταγραφή δεν ήταν και τόσο καλή αν και αυτό δεν ήταν σοβαρό πρόβλημα γιατί το κασετόφωνο ήταν αρκετά καλό και ηχογραφούσε αρκετά καθαρά , πρέπει όμως να φωνάζεις λίγο και να δυναμώσεις την ένταση του όταν θέλεις να αποσπάσεις τα δεδομένα.
Λειτουργεί καλά για λίγες κυψέλες.
Αν θέλεις να κάνεις σωστή καταγραφή σε κάποιο έγγραφο στον Υπολογιστή θα πρέπει να περάσεις πρώτα τα δεδομένα του καταγραφέα σε ένα σημειωματάριο και έπειτα στον υπολογιστή για σωστή δουλειά πράγμα που απαιτεί αρκετό χρόνο . Διαφορετικά θα πρέπει να ακούς να το σταματάς να γράφεις στον υπολογιστή ή  στο Αρχείο κυψελών σε ντοσιέ αν υπάρχει τέτοιο στη θέση του υπολογιστή  , να το ξανά ανοίγεις και πάει λέγοντας . Το έχω κάνει και ξέρω .

Άποψή μου είναι ότι αν δεν δουλεύεις με γάντια το τετράδιο είναι η καλύτερη επιλογή . Την άνοιξη η πρόπολη δεν κολλάει στα χέρια τόσο πολύ όπως τώρα το καλοκαίρι και μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου . Αν δουλεύεις με γάντια θα έχεις μερικές δυσκολίες . Τυχαίνει να δουλεύω μερικές φορές την άνοιξη με γάντια και ξέρω τι γίνεται . Δεν υπάρχει όμως σοβαρό πρόβλημα απλά χαλάς λίγα φύλλα παραπάνω . Και ο ιδρώτας που στάζει από τις κουτέλες μας είναι ένα πρόβλημα .
Συμπερασματικά θα έλεγα ότι εμένα με έχει βολέψει το  τετράδιο  και αφού πάω στο σπίτι κάθομαι μετά και περνάω τα δεδομένα σε ένα μεγάλο ντοσιέ όπου γράφω και άλλες παρατηρήσεις πχ καιρός κλπ σε πολύ λιγότερο χρόνο από τα να τα πέρναγα σε υπολογιστή . Ακόμα και να ξεχάσω το Νούμερο μιας κυψέλης βλέπω τα υπόλοιπα που έχουν περαστεί οι σημειώσεις και σε όποιο δεν έχουν περαστεί με εκείνη την ημερομηνία επιθεώρησης είναι η σημείωση χωρίς νούμερο κυψέλης επάνω . Το διορθώνεις με λίγα λόγια αρκεί να μην ξεχάσεις τα νούμερα από όλες τις κυψέλες χαχαχαχαχ.

Την άνοιξη , και εκτός από την πρώτη μεγάλη επιθεώρηση που θα πρέπει να κάνεις , οι σημειώσεις σου πρέπει  να είναι πιο ακριβείς και έτσι σκέφτομαι να κάνω το εξής το οποίο εν μέρει έκανα και φέτος σε κάποιες επιθεωρήσεις προς το τέλος της άνοιξης . Στο τετράδιο να γράφω Νούμερο Κυψέλης 1678 ή 2564  πχ λέμε τώρα , μετά ΓονΗμε , Βασίλ, ΚελΣμην, Γύρη , Μέλι , Ασθεν τα βασικά δηλαδή που κοιτάμε  έστω  στα γρήγορα σε κάθε επιθεώρηση . Πηγαίνοντας με το τετράδιο έτοιμο απλά βάζω δίπλα ένα ναι ή ένα όχι και τελειώνω πολύ πιο γρήγορα από το να κάθομαι να γράφω στο μελισσοκομείο . Φυσικά αν έχεις αρκετές κυψέλες πηγαίνεις χωρίς να έχεις κάνει κάτι από τα παραπάνω και απλά σημειώνεις τις παρατηρήσεις σου μόνο για αυτές που πρέπει .
Σε πρόσφατο τεύχος της  Μελισσοκομικής Επιθεώρησης συνιστούν το μελισσοκομικό ημερολόγιο και μάλιστα στο άρθρο προτείνονται και κάποια σήματα τα οποία είναι αντιπροσωπευτικά μιας κατάστασης και σου παρέχουν ευκολία . Πχ το υ σημαίνει Βκ το ) γόνος ημέρας . Αυτά τα έβαλα έτσι για να δώσω ένα παράδειγμα για το τι σύμβολα εννοώ . Πάντως είναι πολύ απλά αρκεί να τα συνηθίσεις και νομίζω ότι μπορείς να τα κάνεις και σε μεγάλο αριθμό κυψελών αφού εκεί βέβαια θα υπάρχει και βοηθός . Δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα μόνοι μας και οι πολλές κυψέλες για σωστή δουλειά θέλουν και βοηθό .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΚυρ Αυγ 17, 2014 6:40 pm

Αγγελη εγω σημειωνω επανω σε αυτα τα τετραγωνα αυτοκολητα χαρτακια τα οποια τα κολαω πανω στα καπακια (παντα βαζω και ενα πετραδακι απο πανω γιατι ξεκολανε ευκολα ) . Οταν τελειωσω την επιθεωρηση περναω απο τις κυψελες και καταγραφω οτι εχω σημειωσει στο κινητο μου με μια δωρεαν εφαρμογη που εχω κατεβασει απο το playstore και οταν παω σπιτι τα περναω σε ενα μπλοκ το οποιο το παιρνω μαζι μου στην επομενη επιθεωρηση . Παντα εχω μαζι και ενα κουβαδακι για να πεταω τα παλια χαρτακια και να μην γεμιζει ο τοπος με σκουπιδια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΚυρ Αυγ 17, 2014 7:39 pm

έχει δοκιμάσει κανείς να σημειώνει με μαρκαδόρο(ανεξίτηλο) πάνω στο καπάκι
και όταν γεμίσει το σβήνεις με οινόπνευμα και φτου και από την αρχή  bounce 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΚυρ Αυγ 17, 2014 9:31 pm

Μόλις τελειώσει η επιθεώρηση κάθε μελισσιού γράφω τις παρατηρήσεις σε ένα τετράδιο και συνεχίζω στο επόμενο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΔευ Αυγ 18, 2014 11:52 am

Καλημέρα. Παιδιά ας κάνει ο καθένας ότι τον βολεύει αρκεί να υπάρχει μια καταγραφή συμβάντων της κάθε κυψέλης για να γνωρίζουμε ανά πάσα στιγμή τι συμβαίνει . Για μένα για να γνωρίζεις ανά πάσα στιγμή τι συμβαίνει στις κυψέλες σου βασική προϋπόθεση είναι η αρίθμηση . Πχ εγώ δεν μπορώ να κάθομαι να γράφω δεδομένα για 4978 κυψέλες χαχαχαχαχ οπότε τι κάνω ??? Αφού τις έχω αριθμήσει κάνω την επιθεώρηση και όταν όλα είναι καλά δεν σημειώνω κάτι , αν όμως υπάρχουν ΒΚ ή συμβαίνει κάτι άλλο αμέσως σημειώνεις το νούμερο της κυψέλης και έτσι ξέρεις ποιες χρειάζονται προσοχή . Το παράδειγμα το ανέφερα για να δείξω ότι ακόμα και αν έχεις πολλές κυψέλες μπορείς να εντοπίσεις τις αδύναμες και προβληματικές εύκολα . Οπότε καμιά δικαιολογία για αυτούς που έχουν πολλές κυψέλες και ότι δεν μπορούν να κρατάνε μελισσοκομικό ημερολόγιο . Σίγουρα θα έχουν και κάποιον να βοηθάει και αυτό διευκολύνει τα πράγματα. Και για εμάς που έχουμε λίγα μελίσσια ακόμα στην αρχή ήταν δύσκολο και μερικές φορές μπερδευόμαστε , τώρα όμως έχει μπει το νερό στο αυλάκι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bilFarmer
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΔευ Αυγ 18, 2014 10:49 pm

Δεν έχω γνώση ή εμπειρία μελισσοκόμου και μάλλον λίγο πολύ (διαβάζοντας τις συζητήσεις) σχημάτισα μια πρώτη γνώμη για το τι είδους εργασία είναι. Έτσι σαν  πληροφορικός σκεπτόμενος, το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε εφαρμογές της θεωρίας της κωδικοποίησης. Αυτό που εγώ θα πρότεινα είναι να υπάρξει μία προσπάθεια κωδικοποίησης των συλλεγμένων πληροφοριών, αντί του να κρατιέται ένα αναλυτικό ημερολόγιο.
Δηλαδή να υπάρχει σε κάθε κυψέλη ένα ή περισσότερα φύλλα χαρτί που θα περιέχει κάθε σελίδα του πινακάκια. Κάθε πινακάκι θα έχει περιγραφικές κεφαλίδες σε στήλες και γραμμές και εσωτερικά θα έχει λευκά κουτάκια. Κάθε πινακάκι θα δίνει πληροφορία για ένα και μόνο θέμα της επιθεώρησης. Ο μελισσοκόμος για κάθε κυψέλη θα μαυρίζει κουτάκια. Ανάλογα με το ποια κουτάκια είναι μαυρισμένα και σε ποιόν πίνακα θα προκύπτει άμεσα και εύκολα ένας κωδικός . Τον κωδικό αυτό θα μπορεί εύκολα να τον παίρνει ο μελισσοκόμος και το βράδυ στον υπολογιστή του να περνά για κάθε κυψέλη μία σειρά από λίγους κωδικούς. Έτσι ο υπολογιστής αποκωδικοποιώντας την πληροφορία θα μπορεί αυτόματα να παράγει αναλυτικό και ανθρώπινα κατανοητό ημερολόγιο.

Γενικά το πρόβλημα είναι παλιό. Πώς να αυτοματοποιηθεί μία εργασία κατά τρόπο που αυτή να διεκπεραιώνεται συντομότερα, ευκολότερα, με λιγότερο κόπο, και χωρίς λάθη. Τέτοια θέματα επιλύονται μέσα από την συζήτηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΔευ Αυγ 18, 2014 11:16 pm

Στελιο το δοκιμασα να γραφω με μαρκαδωρο στο καπακι. Χρησιμοποιω ομως σιτες για να τα μεταφερω. Καταλαβαινεις τι εγινε στη πρωτη μεταφορά που ανακατευτηκαν τα καπακια. Εχασε ημανα το παιδι και το παιδι τη μανα στη κυριολεξια .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΤρι Αυγ 19, 2014 3:24 pm

Παιδιά εγώ την άνοιξη Χρησιμοποιώ μαρκαδόρο στα καπάκια και το καλοκαίρι χρησιμοποιώ πέτρες και έχω εξυπηρετηθεί αρκετά. Στην αρχή της "καριέρας" μου χρησιμοποιούσα χαρτί και στυλό αλλά μου περνε πολύ χρόνο και νεύρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΚυρ Σεπ 07, 2014 7:01 pm

Guys sorry αλλά είστε πίσω...!!! Η ποιο γρήγορη μέθοδος ποιο πλούσια σε πληροφορίες είναι το φύλλο που σας επισυνάπτω. Μπορείτε να το πάρετε να το τυπώσετε να το μεταμορφώσετε να βάλετε και άλλα πεδία...

Το στόρυ είναι ότι έχεις πεδία που απλά χρειάζονται συμπλήρωμα. Από το σπίτι έχεις συμπληρώσει ήδη τα μισά που είναι γενικές πληροφορίες και στο μελισσοκομείο συμπληρώνεις τα υπόλοιπα...

Τα δουλεύω μόνος μου. Κάθε μελίσσι έχει τον φάκελό του από δημιουργίας του και απλά προσθέτεις τις αναφορές κάθε επίσκεψης...

Αυτά...

Αγοράστε μόνο ένα σκληρό μπλόκ χαρτιών για να έχετε αντίσταση όταν γράφετε, στυλό, χαρτιά και είστε έτοιμοι. Καλές καταγραφές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΚυρ Σεπ 07, 2014 11:59 pm

Δεν κατάλαβα τι επισυναπτεις pinko las.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2014 3:56 pm

Ναι συγνώμη δεν επισυνάφθηκε το αρχείο, και επειδή δεν μπορώ να το ανεβάσω σας το παραθέτω εδώ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2014 5:02 pm

Eίναι πολύ καλή η φόρμα σου! Απλά είναι δύσκολο να κάνεις επιθεώρηση και παράλληλα να κρατάς σημειώσεις, προσωπικά προτείνω ψηφιακό εγγραφέα (η εξέλιξη στο δημοσιογραφικό κασετοφωνάκι), το κόστος τους παλεύεται άνετα (από 30 ευρώ ξεκινάνε) και ειναι πολύ βολικό να κρατάς σημειώσεις φωνητικά χωρίς να διακόπτεις την εργασία σου. Αργότερα στο σπίτι κάνεις την απομαγνητοφώνση και συμπληρώνεις τις φόρμες στο χαρτί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2014 5:54 pm

Πάντα λέμε ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ο καθένας έχει το στύλ του και το σέβομαι. Προσωπικά έχω πλέον μάθει να θυμάμαι ακριβώς τι είδα και τα μεταφέρω άμεσα στην αναφορά.

Πάντως ότι και αν χρησιμοποιεί καθένας είναι ανάγκη να το χρησιμοποιούμε όλοι όσοι ασχολούμαστε και προσωπικά, είναι υπεύθυνη στάση και προς εμάς και προς τα μελίσσια μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΤρι Σεπ 09, 2014 9:22 am

Ευχαριστώ pnikolas. Πολύ καλό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΤρι Σεπ 09, 2014 9:46 am

Παρακαλώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΤρι Σεπ 09, 2014 7:28 pm

εχω μια απορια...
ειδα στο φυλλο που εχει γραωψει ο νικολας θεση για καταγραφη παραμανων και συλλεκτριων...δυο αποριες τελικα..
πρωτον πως τις ξεχωριζουμε και δευτερον απο την στιγμη που οι συλλεκτριες ειναι εξω και συλλεγουν πως τις καταμετραμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΤρι Σεπ 09, 2014 8:29 pm

Θεωρητικά αν πας βράδυ για επιθεώρηση μπορείς να δεις μεγάλο μέρος του πληθυσμού μέσα στο μελίσσι (παραμάνες+ συλλέκτριες). Επίσης θεωρητικά πάντα αν πας πρωί που οι περισσότερες συλλέκτριες βρίσκονται εκτός μπορείς να καταγράψεις τις παραμάνες.

Το ξεκαθαρίζω, δεν είναι επιστημονικά σωστό όλο το παραπάνω το γνωρίζω, καθώς πολλές μέλισσες ακόμα και το βράδυ απουσιάζουν από την κυψέλη και όσο για το πρωί καταλαβαίνετε ότι σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις ποια είναι συλλέκτρια και ποια παραμάνα.

Είναι πολύ αδρές και χοντροκομμένες εκτιμήσεις, προσωπικά τα έβαλα στο φύλλο γιατί έχω και πειραματικό μελισσοκομείο.

Αυτά. Καλή συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
taxideytis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Σημειωματάριο καταγραφής Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημειωματάριο καταγραφής   Σημειωματάριο καταγραφής Icon_minitimeΣαβ Ιουν 04, 2016 8:36 pm

το ιστολόγιο έκλεισε...
και χάσαμε το φύλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σημειωματάριο καταγραφής
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: