Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DalMeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 8

SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 11:03 pm

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΕΛΙΣΟΚΟΜΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΘΥΜΑΡΙ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΜΕΛΙΣΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΟΝΟ ΔΛΔ ΔΕΝ ΓΕΝΑΕΙ Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΜΕΛΙΣΙΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΑΨΟΓΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΡΟΦΗ ΜΑΖΕΒΟΥΝΕ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΕΝΕΤΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΜΕΣΑ ΓΥΡΗ ΚΑΙ ΜΕΛΙ ΕΧΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΑΖΕΒΟΥΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΗΤΑΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝΕ ΧΤΗΣΗ ΜΟΝΟ 2 ΠΛΑΙΣΙΑ ΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝΕ ΣΜΑΡΗ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝΕ ΚΕΛΙΑ ΤΑ ΧΑΛΟΥΣΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΔΟΥΛΕΒΟΥΝΕ FULL ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΓΟΝΟ ΕΔΩ KAI 20 MERES ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΗΦΗΝΟΓΕΝΗΣ ΕΧΟΥΝΕ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen

Αριθμός μηνυμάτων : 370

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 12:16 am

ειμαι στην ιδια θεση με σενα δλδ νεα. κ εγω πριν 1 μηνα (ακριβως) ειχα σηκωσει οροφο αλλα απ οτι μου ειπαν ηταν λαθος γτ τετοια εποχη πλεον δε χτιζουνε κ αυτη μου η κινηση τις πηγε πισω. οι μανες ειναι νεες?? γτ αν ναι τοτε ισως δεν εχουν γονιμοποιηθει ακομα... κ εγω πχ εχω ενα το οποιο ναι μεν εχει βγαλει μανα αλλα γονος οχι ακομα... οποτε παιζουν 2 ενδεχομενα ειτε δεν εχει γονιμοποιηθει ακομα ειτε εχει αλλα δεν εχει ξεκινησει ακομα τη γεννα... οσο για τα σμαρια που λες οτι προσπαθουσαν να βγαλουν κ σε μενα εκεινη την περιοδο συνεχως μου κατεβαζαν κελια... καποια τα εστελνα πραγμα που αποδειχθηκε πως ηταν λαθος.. γτ καποια τα εκρυβαν με αποτελεσμα να βγαλουν μανες κ εκεινα που ειχαν ηδη.. ρωτησα κ μου ειπαν να μην ανησυχω γτ κανανε αντικατασταση κ οντως αυτο ηταν.. μηπως κ σε σενα κατι τετοιο παιζεται?? μηπως ξανακανανε κανα β/κ κ δεν το πηρες ειδηση κ σου αντικατεστησαν καμια μανα κ γι αυτο να αργουν?? καθε ποσο πηγαινεις?? εγω πχ πηγαινα καθε 3 μερες πραγμα που τα αναστατωνε... κ η αναστατωση τις καθυστερει.. ειδικα αν προκειται για καινουριες μανες.. κατσε ομως να απαντησει κ καποιος εμπειρος... ισως να οφειλεται κ σε κατι αλλο απο αυτα που γραφω...
psath
BeeForce
BeeForce
psath

Αριθμός μηνυμάτων : 1199

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 12:23 am

Μήπως τα κελιά που χαλούσες ήταν αντικατάστασης και το μελίσσι έχει μείνει ορφανό; Τι να σου πω, αν έχεις δυνατότητα βάλε ένα πλαίσιο με γόνο και αυγά ημέρας. Αν δε φτιάξουν βασιλοκέλια σε 3-5 ημέρες σημαίνει ότι υπάρχει βασίλισσα πιθανότατα νέα που δεν έχει ακόμη γονιμοποιηθεί, οπότε το αφήνεις στην ησυχία του. Αν σηκώσει βασιλοκέλια σημαίνει ότι είναι ορφανό και πάλι το αφήνεις ήσυχο να βγάλει νέα βασίλισσα. Σε ένα μήνα περίπου θα γεννήσει. Εκτός κι αν αγοράσεις έτοιμη βασίλισσα 10-15? οπότε σε 1 εβδομάδα γεννάει κανονικότατα αν όλα πάνε καλά. Καλό θα ήταν να δει το μελίσσι κάποιος γνωστός σου μελισσοκόμος. Δε χρειάζεται πανικός κι απότομες βιαστικές ενέργειες. Αυτό με το γόνο που σου προτείνω είναι μια κλασσική ενέργεια που την έχουν προτείνει και σε μένα, και έχει γραφεί κι εδώ στο forum. Καλώς ήρθες και καλά μέλια!  kalos irthes 
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13

Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 12:26 am

καλησπερα,ξεκαθαρισε 2-3 πραγματα
ποσα μελισσια ειναι αυτα που εχουν προβλημα
πια χρονια εβαλες τις μανες..
οταν λες δεν εχουν γονο εδω και εικοσι μερες τι εννοεις δεν βρισκεις αυγο ημερας η εδω και 20 μερες δεν εχεις ουτε κλειστο ουτε ανοιχτο γονο
DalMeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 5:17 pm

ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΜΕΛΙΣΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΦΕΤΟΣ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ....20 ΜΕΛΙΣΙΑ ΕΧΩ ΤΟ ΕΙΧΑΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ Τ 20 ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΑ 10 ΕΧΟΥΝΕ ΞΕΚΗΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝΕ ΓΟΝΟ ΕΝΩ ΤΑ ΑΛΛΑ 10 ΟΧΙ !!ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΦΑΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΑΛΑΓΑ ΤΑ ΒΑΣΙΛΟΚΕΛΙΑ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΠΡΩΤΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΟΝΟ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΑΛΑΓΑ!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ!!
niviuk
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 9:42 pm

δηλαδη εσυ φιλε πηρες 20 μελισσια χωρις γονο η με γονο που ξαφνικα σταματησε και στα 20, ενω ταυτοχρονα χαλουσες βασιλοκελλια βλεποντας αυγα ημ.αναθεμα αν καταλαβαινω τιποτα.τεσπα το να μην εχεις πουθενα γονο τετοια εποχη δεν το πιστευω.το να βλεπεις μονο βασιλοκελλια και αυγα ημ. παλι δεν το πιστευω.αυτα τουλαχιστον περιγραφεις.ψαξε να βρεις τις μανες δεν εχεις και τιποτα θηρια μελισσια και ξαναγραψε παλι .
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen

Αριθμός μηνυμάτων : 370

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2014 11:48 pm

αν καταλαβα καλα λες πως εχεις 20 μελισσια που ενω πριν δεν ειχε γονο ημερας κανενα απο αυτα τωρα εχουν τα 10 κανονικα ενω τα αλλα 10 οχι.. προφανως η δεν εχουν γονιμοποιηθει οι μανες (εφοσον λες πως ολα τους εχουν μανες) η δεν εχουν ξεκινησει ακομα τη γεννα... περιμενε λιγες μερες κ μετα πηγαινε δες αν εχουν ξεκινησει η οχι...
DalMeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 9:10 am

Παιδια τα μελίσσια τ εχω 2 μήνες τωρα στην αρχή όλα ήτανε μια χαρα... Εδώ και 20 μέρες έχω αυτό τ προβλημα !!
DalMeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 9:11 am

Παιδια τα μελίσσια τ εχω 2 μήνες τωρα στην αρχή όλα ήτανε μια χαρα... Εδώ και 20 μέρες έχω αυτό τ προβλημα !!
psath
BeeForce
BeeForce
psath

Αριθμός μηνυμάτων : 1199

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 1:55 pm

Φίλε μάλλον μας έχεις μπερδέψει όλους αν κρίνω από τις απαντήσεις που δίνονται. Σε παρακαλώ απάντησε στην παρακάτω ερώτηση μήπως βρούμε κάποια λύση:
Όταν αγόρασες τα μελίσσια είχανε αυγά ημέρας και γόνο και τα 20 ή μερικά από αυτά;
DalMeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 5:15 pm

Όταν τα αγορασα ειχανε ολα γονο και αυγα ημερας και γα ένα μήνα πηγαινανε όλα καλά εδώ και 20 μέρες δεν έχει γόνο ημέρας και γόνο γενικα...
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 5:45 pm

ωραια...αυτο συμβαινει ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΑΚΙΑ ΣΟΥ?
DalMeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 5:52 pm

Μέχρι πριν από λιγες μέρες ναι αλλά τώρα τα 10 ξεκινησανε και κάνουνε αυγά ημέρας τ υπόλοιπα ακόμα όχι
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ   SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2014 8:17 pm

γενικος να ξερεις οτι ενα θεμα με τις βασιλισσες φετος ολοι το περασαμε...χασαμε πολλες ξαφνικα ενω ηταν σε πληρη γεννα...περσινες μαλιστα....εγω εχασα 3 στα 5 μελισσακια μου...μια και εχεις αυγο και γονο στα 10 απο τα 20 βαλς πλαισια σατα ας πουμε ορφανα για να δεις αντιδρασεις...φετος εχουν λιγο λαλισει η βασιλισσες με τον καιρο,απλα οτι ειναι να κανεις καντο αμεσα ωστε να μην σου γινουν αρρενοτοκα

SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: