Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Arxarios melisokomos

Πήγαινε κάτω 
+3
niviuk
staver77
DalMeli
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DalMeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Arxarios melisokomos Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Arxarios melisokomos   Arxarios melisokomos Icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 12:08 am

Geia sas paidia eimai kainourgios edw kai sygnwmh an kanw kati la8os sto post mou ...eimai nearos sthn hlikia kai edw kai kapoia xronia exw ksekinhsh kai asxoloume me th melisokomia ...ksekinhsa me ma8hmata apo ton patera mou pou eixe panta ena mikro ari8mo apo melisia ga na exoume to aparethto meli ga to spiti!!!Alla logo tn katastasewn skeftika n to epekthnw ligo kai etsi agorasa kapoia melisia parapanw ystera apo 2 xronia pou mas psofousane sinexeia opws kai allwn edw sthn nhsiwtikh perioxh tn kukladwn,san neos kai egw agorasa kapoia melisia isws arketa gia to xrono pou diathetw ....kai exw kapoies erwthseis mhpws eseis oi emporoi exete vrei kapoies kaluteres lyseis apo aytes pou kserei o pateras mou apo ton pappou mou apo t palia t xronia ka8ws apo oti diavazw ta pragmata exoune ekselixth polu 1on ta melisia mou t pira me 10 plaisia exoune dunamwsei polu tous exw valei orofo kai pane sferaaa alla mou katevazoune sinexeia vasilokelia ga n vgaloune smari..den 8elw n ta xwriso gt tha adynathsoun ka8ws emeis edw h monh an8oforia pou pernoume meli einai to thimari mono kai thelw n rwthsw an yparxei kapios tropos ga na ta stamathsw n katevazoune vasilokelia n pw vevaia oti ola exoune vasilisa kai gono kanonika kai m t parapanw tha elega kapoios m eipe oti an tous valw gyreopagides kai tous pernw t gyrh einai enas tropos ga n mn prospathoun n vgaloune smari alla nmz oti an to melisi den exei gyri den tha sinexizei kanonika na goniazei an kserei kapoios kai 8elei n voithisei as apanthsh parakalw!!kai 2on an yparxei kapoios apotelesmatikos tropos ga na apofygoume ths sfyges kai n mn mas xalasoune to melisi den mporw na fantastw ti 8 ginei pali fetos me th sfigkares ...na mn afhnoune melisa ga melisa n mpenei h n vgainei apo to melisi..me kinduno n m t xalasoune kai t sfigkakia akoma na mpenoune mesa sto melisi...!!!sas eyxaristw ek ton proteron kai sygnwmh an exw grapsei kati la8os eimai kainourgios kai den t kserw ola akoma!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
staver77
Μέλος
Μέλος
staver77


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Arxarios melisokomos Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Arxarios melisokomos   Arxarios melisokomos Icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 12:40 am

Άι ντόντ σπίκ ίνγλης...χαχαχαχα
Για σκέψου να τα σπάσεις, και να τα ενώσεις πριν πας για το θυμάρι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
niviuk
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Arxarios melisokomos Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Arxarios melisokomos   Arxarios melisokomos Icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 3:39 pm

Μεθοδος Demaree και σφηκοπαγιδες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Arxarios melisokomos Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Arxarios melisokomos   Arxarios melisokomos Icon_minitimeΣαβ Απρ 12, 2014 12:43 am

σε παρακαλω μην ξαναγραψεις γκρικλις ...δεν καταφερα να διαφασω το μυνημα σου ειναι κουραστικο...αλλωστε σε αυτο το φορουμ απαγορευονται. ba pote 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DalMeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Arxarios melisokomos Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Arxarios melisokomos   Arxarios melisokomos Icon_minitimeΣαβ Απρ 12, 2014 12:47 am

Συγνώμη παιδιά!! Φίλε νμζ ότι είναι λίγο αργά γα να τα χωρισω τέτοια εποχή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φωκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Arxarios melisokomos Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Arxarios melisokomos   Arxarios melisokomos Icon_minitimeΚυρ Απρ 13, 2014 5:06 pm

Φίλε συμφωνώ με τον staver77..εγώ θα έφτιαχνα πολλές παραφυαδουλες(εξάλλου κρίμα να πανε χαμένα τα βασιλικελια).. Και λίγο πριν το θυμάρι,τα ενώνεις και κανείς δυνατά πχ τριώροφα μελισσια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Arxarios melisokomos Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Arxarios melisokomos   Arxarios melisokomos Icon_minitimeΚυρ Απρ 13, 2014 7:03 pm

Συμφωνω με τους παραπανω η θα τα κοψεις σε μικροτερα μελισσια
και θα τους δωσεις χωρο για να αναπτυχθουν και να ξεχασουν την σμηνουργια προς το παρων και πριν το θυμαρι τα ενωνεις παλι η θα εφαρμοσεις την μεθοδο demaree. Διαβασε την π.χ. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Για τις σφηκες εγω χρησιμοποιω κιμα ανακατεμενο με εντομοκτονο και τα αφηνω 50 μετρα απο το μελισσοκομειο μου σε ψηλα σημεια που δεν φτανουν αλλα ζωα. Επισης μεταλικα πορτακια στις εισοδους των κυψελων βοηθανε πολυ ιδιως για τις μεγαλες σφηκες γιατι δεν μπορουν να μπουν μεσα στην κυψελη. Βοηθανε και τον χειμωνα για τα ποντικια. Φωτο απ,τα πορτακια [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Arxarios melisokomos Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Arxarios melisokomos   Arxarios melisokomos Icon_minitimeΔευ Απρ 14, 2014 8:40 am

Μετάφραση του αρχικού!
<<Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος εδω και συγνωμη αν κανω κατι λαθος στο ποστ μου ...ειμαι νεαρος στην ηλικια και εδω και καποια χρονια εχω ξεκινηση και ασχολουμε με θα μελισοκομια ...ξεκινησα με μαθηματα απο τον πατερα μου που ειχε παντα ενα μικρο αρι8μο απο μελισια γα να εχουμε το απαρετητο μελι γα το σπιτι!!!Αλλα λογο τον/την καταστασεων σκεφτικα να το επεκτηνω λιγο και ετσι αγορασα καποια μελισια παραπανω υστερα απο 2 χρονια που μας ψοφουσανε σινεχεια οπως και αλλων εδω στην νησιωτικη περιοχη τον/την κυκλαδων,σαν νεος και εγω αγορασα καποια μελισια ισως αρκετα για το χρονο που διαθετω ....και εχω καποιες ερωτησεις μηπως εσεις οι εμποροι εχετε βρει καποιες καλυτερες λυσεις απο αυτες που ξερει ο πατερας μου απο τον παππου μου απο το/τα παλια το/τα χρονια καθως απο οτι διαβαζω τα πραγματα εχουνε εξελιχτη πολυ 1ον τα μελισια μου το/τα πιρα με 10 πλαισια εχουνε δυναμωσει πολυ τους εχω βαλει οροφο και πανε σφερααα αλλα μου κατεβαζουνε σινεχεια βασιλοκελια γα να βγαλουνε σμαρι..δεν θελω να τα χωρισο γιατί θα αδυνατησουν καθως εμεις εδω η μονη ανθοφορια που περνουμε μελι ειναι το θιμαρι μονο και θελω να ρωτησω αν υπαρχει καπιος τροπος γα να τα σταματησω να κατεβαζουνε βασιλοκελια να πω βεβαια οτι ολα εχουνε βασιλισα και γονο κανονικα και μου/με το/τα παραπανω θα ελεγα καποιος μου/με ειπε οτι αν τους βαλω γυρεοπαγιδες και τους περνω το/τα γυρη ειναι ενας τροπος γα να μήνυμα προσπαθουν να βγαλουνε σμαρι αλλα νομίζω οτι αν το μελισι δεν εχει γυρι δεν θα σινεχιζει κανονικα να γονιαζει αν ξερει καποιος και θελει να βοιθισει ας απαντηση παρακαλω!!και 2ον αν υπαρχει καποιος αποτελεσματικος τροπος γα να αποφυγουμε της σφυγες και να μήνυμα μας χαλασουνε το μελισι δεν μπορω να φανταστω τι 8 γινει παλι φετος με θα σφιγκαρες ...να μήνυμα αφηνουνε μελισα γα μελισα να μπενει η να βγαινει απο το μελισι..με κινδυνο να μου/με το/τα χαλασουνε και το/τα σφιγκακια ακομα να μπενουνε μεσα στο μελισι...!!!σας ευχαριστω εκ τον προτερον και συγνωμη αν εχω γραψει κατι λαθος ειμαι καινουργιος και δεν το/τα ξερω ολα ακομα!!!>>
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Arxarios melisokomos
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» allos enas arxarios.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: