Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.

Πήγαινε κάτω 
+8
vidas
thodoris981
ΚΑΝΑΡΗΣ
giorgos500
sotto
vasilis74
Vasilis.
lingistis
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 6:09 pm

Έχει φτιάξει κάποιος κρεμάστρες για πλαίσια που τοποθετούνται δίπλα από την κυψέλη κατά την επιθεώρηση του μελισσιού. Κάτι σαν την παρακάτω φώτο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία για την κατασκευή Efharisto 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 8:25 pm

φιλε μπορεις να βρεις στο εμποριο.δεν υπαρζει λογος να την φτιαξεις.δεν θυμαμαι κοστος νομιζω 10ε.παντως δεν ειναι πρακτικο κατα την δικια μου γνωμη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis74
Μέλος
Μέλος
vasilis74


Αριθμός μηνυμάτων : 60

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 10:32 pm

Γιάννη δες [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] την κατασκευή του Κώστα Ελευθερίου που είναι master στις πατέντες και τις κατασκευές...
προσωπικά έκανα τα στηρίγματα με πιο χοντρό πλέγμα και είναι μια χαρά....
συνονόματε... καμιά φορά αξίζει περισσότερο το "ταξίδι", η "διαδρομή" από τον "προορισμό"....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΠαρ Νοε 22, 2013 10:37 pm

Ναι Βασίλη έχεις δίκιο σε αυτο.οποιος εχει την όρεξη!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΣαβ Νοε 23, 2013 12:55 am


Με 8? στην μελισσοκομικη αθηνων και καθαρισες!!!!!!(περνει 3 πλαισια).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΣαβ Νοε 23, 2013 8:54 am

Βρήκα και μια σχετική πατέντα του Μάρκου στο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Βασικά θέλω με ένα φίλο να δοκιμάσουμε να φτιάξουμε, γιαυτό ζητάω να μάθω εμπειρίες τόσο από την κατασκευή όσο και από την χρήση.

Χρησιμοποιεί κάποιος κάτι τέτοιο;

Vasilis. έγραψε:
παντως δεν ειναι πρακτικο κατα την δικια μου γνωμη
Γιατί το λες αυτό Vasilis. scratch  ... για πες μας μειονεκτήματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΣαβ Νοε 23, 2013 10:18 am

Γιατί φίλε μου την επιθεώρηση δεν την κανείς ποτε απο μπροστα πάντα κάθεσαι στο πλάι του μελισσιου.αν λοιπον βάλεις αυτο το πράγμα ατην πλευρά που θέλεις να κανείς επιθεώρηση γιατι απο την άλλη δεν βολεύει κ πας να βγάλεις το τελευταίο πλαίσιο απο την άλλη πλευρα θα με θυμηθεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΚυρ Νοε 24, 2013 8:34 am

Vasilis. δικιο εχεις.
δε ξερω μονο αν μπορουσες αν το φταξεις μονος σου να μειωνες την αποσταση των στηριγματων για να μπαινει στο πισω μερος τις κυψελης ή να καθετε καπος σαν τραπεζακι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΚυρ Νοε 24, 2013 9:01 am

Εγώ έκανα την πατέντα με το σύρμα και είναι σούπερ. Ούτε να ακουμπάς κάτω τα πλαίσια και να γεμίζουν σκουπίδια, ούτε να πέφτουν κλπ. Κάθομαι στο πλάι της κυψέλης και τη βάση την βάζω στην άλλη (απέναντι) πλευρά και είναι μια χαρά. Χρησιμότατο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΔευ Νοε 25, 2013 10:39 pm

Παιδια δοκιμασμενο εργαλειο και πραγματικάσου λύνει τα χέρια.
Και οπως είπε κι ο φίλος παραπανω δεν παρατας πλαισια εδω κι εκει......
Πολυ καλο για την αναδιαταξη της κυψέλης π.χ. ,άνοιξη που θέλουμε να δώσουμε χώρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vidas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2014 8:37 pm

Για ρίξε μια ματιά σε αυτά….. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Δεν νομίζω πώς είναι ακριβά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2014 11:14 pm


Υπαρχει με 8? στην Μελισσοκομικη Αθηνων μια ωραια βαση στηριξης πλαισιων που περνει 3 πλαισια, αυτην εχω και ειναι πολυ καλη, αν θελεις μπες στο site και ριξε μια ματια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΔευ Μαρ 17, 2014 8:19 am

Αυτήν χρησιμοποιώ και εγώ και είναι αρκετά βολική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γαβριηλιδης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΤετ Νοε 02, 2016 10:18 pm

ειχα αρκετα χρονια ν μπω στο φορουμ.καλως σας ξαναβρηκα λοιπον με μια ιδεα για ενα τετοιο σταντ πλαισιων.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Μου εχει λυσει πραγματικα τα χερια.πολυ ανθεκτικο.Το τοποθετω οπως θα δειτε στην πλατη της κυψελης καθως δουλευω απο το πλαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΣαβ Απρ 01, 2017 9:22 am

Με 6 ευρώ έφτιαξα 2 αγόρασα λαμακια ανοξείδωτα με και βάρεσα και μια πόντα με ηλεκτρικόλύση και είμαι έτοιμος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.   Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη. Icon_minitimeΤρι Απρ 04, 2017 3:23 pm

Έχω αγοράσει, προσωπικά δεν με βόλεψε καθόλου , τώρα βάζω συνήθως τις κυψέλες ανά 2 και κάθομαι πανό όταν επιθεωρώ την διπλανή της οπότε ακουμπάω και τα πλαίσια στην δίπλα κυψέλη
για πιο εξτρίμ καταστάσεις κρατάω την βασίλισσα σε κλουβάκι μέχρι να τελειώσω οπότε παίζω άνετα μπάλα lol!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κρεμάστρες για πλαίσια στη κυψέλη.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πλαίσια ..
» πλαισια...
» Αποθήκευση πλαισιων με μελι.
» πλαισια με γυρες
» πλαισια με μελι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: