Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ζαχαροζιμαρο

Πήγαινε κάτω 
+2
KENTRI
panagiotakis
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

ζαχαροζιμαρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ζαχαροζιμαρο   ζαχαροζιμαρο Icon_minitimeΣαβ Ιουν 01, 2013 2:22 pm

παιδια μπωρει καποιοσ να μου πει συνταγ για ζαχαροζυμαρο για να παω να τουσ βαλω σημερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

ζαχαροζιμαρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζαχαροζιμαρο   ζαχαροζιμαρο Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 1:07 pm

καλημερα παιδια 48 ατομα το διαβασαν κανεισ δεν ξερει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

ζαχαροζιμαρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζαχαροζιμαρο   ζαχαροζιμαρο Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 1:23 pm

Το πιο ευκολο και απλο που μπορεις να κανεις μονος σου, ειναι ζυμωτη, βαζεις σε ενα μπλεντερ ζαχαρη, και χτυπας , ετσι ωστε να γινει αχνη, και μετα ζυμωνεις με λιγο νερο και λιγο μελι (αν εχεις, και να ειναι απο το δικο σου μονο).
Δεν ειναι ευκολο να φτιαξεις ζαχαοζυμαρο, και οι περισσοτεροι το αγοραζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

ζαχαροζιμαρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζαχαροζιμαρο   ζαχαροζιμαρο Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 2:23 pm

Φίλε κι εγω είχα κάνει την ιδια σκέψη με εσένα αλλά δεν την έφτασα ως την καλύτερη συνταγή. Σταμάτησα στο στάδιο που η κρυσταλική ζάχαρη γίνεται άχνη. Με το μπλέντερ δεν γίνεται καλή δουλειά. Πολύ κόπος και χρόνος για το τίποτα. Χρειάζεσαι έναν μύλο που θα κάνει αυτή τη δουλειά. Οταν υπολόγισα την τιμή της κρυσταλικής και τα έξοδα για να την κάνεις αχνη κάτι δεν έβγαινε. Δεν συμφέρει να το κάνει ένας μικρός μελισσοκόμος.Θα συνέφερε να γίνει σε ''συνεταιρισμό'' μελισσοκόμων ώστε η παραγωγή να είναι πολή μεγάλη και η αγορά των πρώτων υλών να γίνεται χονδρική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

ζαχαροζιμαρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζαχαροζιμαρο   ζαχαροζιμαρο Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 3:09 pm

Ζυμωτη δεν ειπα οτι συμφερει, να την φτιαξεις, λεω οτι ειναι το μονο που μπορει να κανει καποιος σπιτι του, ( υπαρχει και μια αλλη συνταγη καραμελας).
Ειχα κανει ζυμωτη τον χειμωνα για δοκιμη, καλη φανηκε δεν ειχε την ελαστικοτητα που εχουν οι αγοραστες και τελικα δεν την εδωσα στα μελισσια. Δεν την πετυχα διλαδι, αλλα δεν νομιζω οτι πολυ αξιζει να προσπαθησει κανεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

ζαχαροζιμαρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζαχαροζιμαρο   ζαχαροζιμαρο Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 3:22 pm

ναι αλλα εδω στη χιο δεν υπαρχη καταστημα και αναγκαστηκα πρεπει να φτιαξω εγω και δεν συφμερει να παραγγειλω απο αθηνα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ζαχαροζιμαρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζαχαροζιμαρο   ζαχαροζιμαρο Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 5:08 pm

αν ψάξεις στο youtube και στο google θα βρεις λίγες συνταγές αλλά χρειάζονται κάποια απαραίτητα εργαλεία όπως είναι το θερμόμετρο και φυσικά να ακολουθείς κατά γράμμα αυτά που λένε.Και εγώ δοκίμασα να κάνω βανίλια αλλά δεν μου βγήκε όπως περίμενα.Με την πρώτη ευκαιρία πάντως πάρε αγοραστή τροφή γιατί αλλιώς δεν γίνεται.Αν έχεις δικό σου μέλι και ξέρεις ότι δεν έχει σπόρια τότε νομίζω πως είναι πιο εύκολο να φτιάξεις δικια σου τροφή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

ζαχαροζιμαρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζαχαροζιμαρο   ζαχαροζιμαρο Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 7:46 pm

Ίσως σε συμφέρη να κάνεις μια μαζική παραγγελία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ζαχαροζιμαρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζαχαροζιμαρο   ζαχαροζιμαρο Icon_minitimeΔευ Ιουν 03, 2013 8:18 am

Θελεις μελι δικο σου , κρυσταλλικη ζαχαρη πολυ καλα κομμενη και θερμοθαλαμο να ζεστανεις το μελι σε συγκεκριμενη θερμοκρασια για να μην γινει τοξικο . Πιθανα γι αυτο δεν πηρες εγκαιρα απαντηση. Η αναλογια στο περιπου ειναι στον ενα τενεκε μελι 125 με 135 καλα κομμενη ζαχαρη και αυτο παιζει απο το αν θα βαλεις νερο η χυμο για να ξεπλυνεις τον τενεκε. Απ την αλλη αν συμπληρωσεις ισογλυκοζη οι αναλογιες παλι αλλαζουν. Αυτη την εποχη ομως γιατι θες να βαλεις ζαχαροζυμαρο? Δεν θελεις να αναπτυξεις τα μελισσια σου? Εγω θα ταιζα σιροπι και θα εκανα τις παραιτητες ενεργειες για προμηθεια ζαχαροζυμαρου απο το φθινοπωρο. Μην νομιζεις οτι μια αποτυχημενη προσπαθεια ζαχαροζυμαρου θα σου κοστισει λιγοτερα απο το να το προμηθευτεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

ζαχαροζιμαρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζαχαροζιμαρο   ζαχαροζιμαρο Icon_minitimeΤρι Ιουν 04, 2013 11:49 am

Είχαμε ασχοληθεί και παλαιότερα με το θέμα. Ρίξε μια ματιά σε αυτή τη συζήτηση:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αν θες και άλλες πληροφορίες πες μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ζαχαροζιμαρο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: