Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αλλεργικο τεστ

Πήγαινε κάτω 
+5
stratos
Vasilis.
Μίμης
monarchis
BASILISP
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 10:33 pm

Θελησα να κανω το αλλεργικο τεστ για την μελισσα αλλα η αλλεργιολογος μου ειπε οτι εφοσον δεν παρουσιαζω καποιο βαρυ σύμπτωμα, δεν μπορει να ξερει εαν θα εχω προβλημα. Βαση των παραπάνω, φυσικα δεν έκανα τιποτα. Επισης ειπε οτι αν τσιμπηθω αρκετες φορες θα αποκτησω καποιο είδος ανοσίας (είχα διαβάσει κατι παρόμοιο).
Εχω μελισσες 1χρονο και εχω τσιμπηθει περιπου 10-15 φορες. Τα συμπτώματα που παρουσιαζω είναι οιδημα το οποιο κρατάει 2-3 ημερες. Τελικα μπορω να κανω το τεστ η δεν θα δειξει κατι; αναρωτιέμαι αν ισχύουν αυτά που μου είπε ... ευχαριστώ!
Υ. Γ. Για την ιστορία, πληρωσα για 3 λεπτα πληροφοριων το ποσο των 50 ευρω... Και αναρωτιέμαι εαν πρόκειται για μπαρουφες... ta xapia mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 10:51 pm

Βασίλη θες να δεις αν είσαι γενικά αλλεργικός ή αλλεργικός στη μέλισσα; Το πρώτο βήμα να δεις αν έχεις πιθανότητες να είσαι αλλεργικός θα πρέπει να κάνεις εξετάσεις αίματος και ειδικά για την ανίχνευση στη μέλισσα και στη σφήκα. Σε αυτές τις εξετάσεις μπορεί κάποια εργαστηριακή τιμή να είναι υψηλή αλλά μην σε ανησυχήσει. Πάρε οδηγίες από ειδικό αλλεργιολόγο. Ωστόσο αν θες να δεις ποιο εξειδικευμένα σε τι ακριβώς είσαι αλλεργικός υπάρχει και μια άλλη μέθοδος που ονομάζεται μέθοδος καπ και δείχνει ακριβώς σε τι είσαι αλλεργικός. Ομως ή θα πρέπει να στείλεις δείγμα αίματος μέσω κάποιου μικροβιολογικού ή να πας σε εξειδικευμένο νοσοκομείο στην Αθήνα. Η μέθοδος αυτή είναι δαπανηρή αλλά δείχνει με ακρίβεια σε τι έχεις αλλεργία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 11:14 pm

θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο Λαίκο Νοσοκομείο στο Αλεργιολογικό Τμήμα αυτή ξερουν καλύτερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΠαρ Μάης 24, 2013 8:09 pm

Έψαξα λιγο καλυτερα το φόρουμ και βρηκα ακρη. Ευχαριστώ παιδιά study


Έχει επεξεργασθεί από τον/την BASILISP στις Παρ Μάης 24, 2013 8:12 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΠαρ Μάης 24, 2013 8:11 pm

Οχι Βασίλη δεν υπάρχει προγνωστικός παράγοντας. Υπάρχουν όμως παράγοντες που μπορούν ενισχύσουν την πυροδότηση και την αύξηση πιθανοτήτων. Ο γονότυπος (κληρονομικότητα παράγοντας) είναι ένας λόγος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΠαρ Μάης 24, 2013 10:28 pm

Μονάρχη τι γνωρίζεις για την τοξική αντίδραση;έχω δεχτεί πριν κάποια χρόνια
Παρα πολλά συνεχόμενα τσιμπήματα.ανοιξε ενα μελίσσι στο ξεφορτωμα κ στην προσπάθεια μου να το κλείσω δέχτηκα υπερβολικά πολλά τσιμπήματα συνεχόμενα.
Τα επόμενα λεπτά ήταν πολυ άσχημα μούδιασμα στα χέρια κ στα γενν όργανα δυσκολία στην αναπνοή...δεν έκανα ένεση (δεν ειχα)κ μετα απλα πέρασε.εκτοτε εχω πάντα μαζί μου φάρμακα αλλα μετα απο αυτο άρχισα να προσέχω περισσότερο.θελω πολυ να αρχίσω να δουλεύω χωρίς γάντια αλλα αυτο που έγινε τότε με κρατάει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΠαρ Μάης 24, 2013 11:12 pm

Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι ένα απέραντο χημικό εργαστήρι που παράγει φυσικές ουσίες αλλά και να δεχτεί ή να προβάλλει ουσίες άγνωστες, μη αποδεκτές κλπ. Οταν δεχόμαστε κέντρισμα από κάποιο έντομο (στην περίπτωση μας μέλισσα ή και σφήκα) στο αίμα μας μεταφέρεται με το κέντρισμα το δηλητήριο. Με το κυκλοφορικό όπου το αίμα απλώνεται σε όλα τα σημεία του σώματος και στα όργανα( καρδιά, ήπαρ, πνεύμονες κλπ) το δηλητήριο επίσης απλώνεται και αυτό στα σημεία και τα όργανα αυτά.
Το ίδιο μας το σώμα μπορεί να δέχεται ξένες ουσίες μέχρι μια συγκεκριμένη ποσότητα πέραν μιας ποσότητας οι ουσίες αυτές καθίστανται τοξικές. Στην περίπτωση Vasilis που δέχτηκες τόσα πολλά κεντρίσματα ο οργανισμός κατάφερε και απάντησε θετικά, χωρίς να υπάρξει τοξικότητα π.χ. Στους νεφρούς όπου εκεί είναι το φυσικό φίλτρο του ανθρώπινου οργανισμού.
Ωστόσο καλά κάνεις κι έχεις πάντα μαζί σου τα απαραίτητα σκευάσματα. Ας είναι αχρείαστα. Πολλές φορές για μας μπορεί να μην χρειαστούν, αλλά φαντάσου κάποιος φίλος σου που κάνετε μαζί επιθεωρήσεις να χρειαστεί;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΠαρ Μάης 24, 2013 11:16 pm

Πράγματι είναι μεγάλη αφέλεια να μην έχουμε μαζί μας τα φάρμακα.δεν θέλω ούτε να το φανταστώ φίλε μου πόσο τραγικό μπορει να αποδειχτεί κάτι τέτοιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΣαβ Σεπ 26, 2015 11:50 am

Έχω και εγώ  πρόβλημα με την αλλεργικότητα σε μέλισσα , επειδή δεν χρεισίμοποιώ γάντια είχα κάποια τσιμπήματα στα χέρια που μου δημιούργησαν ένα τοπικό πρίξιμο και γι΄αυτό έκανα εξέταση αίματος για αλλεργία σε μέλισσα το αποτέλεσμα ηταν να είμαι θετικός με 12kmj
πάνω απο 3 θεωρείται θετικό. Σε γιατρό δεν πήγα γιατί θέλει 40 ευρώ για την επίσκεψη και 70 ευρώ αν με εξέταση . Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι σημαίνει το 12 αυτό και αν ειναι ανησυχητικό .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΣαβ Σεπ 26, 2015 12:27 pm

Παίδες ήρθα να απαντήσω. Ο πλέον ειδικός... χαχαχαχα
Μαμά είναι γιατρός, παθολόγος. Οπότε καταλαβαίνετε πως οι πληροφορίες είναι από τον πλέον ειδικό.

Λοιπόν όσον αφορά το τσίμπημα της μέλισσας, αλλεργική αντίδραση δεν είναι το οίδημα που διάβασα. Για να μην παρεξηγηθώ, είναι, αλλά όχι συγκριτικά με αυτό που πρόκειται να περιγράψω...

Αλλεργικό σοκ πρακτικά είναι να σε τσιμπίσει μέλισσα και ξαφνικά να μην μπορείς να πάρεις ανάσα. Όχι απλά σε φάση, λαχάνιασμα. Κυριολεκτικά, δεν παίρνεις ανάσα αφού φράσσει ο λαιμός... ουπς. Είτε κάποιος μελισσοκόμος είναι αλλεργικός είτε όχι πρέπει να έχει μαζί του ένα μίνι με βαλιτσάκι με κάποια άκρως απαραίτητα εμβόλια.

Ένα από αυτά είναι και η ΑΝΑΠΕΝ. Πρόκειται για μια πολύ ακριβή σύριγγα (50 ευρώ) που την αγοράζεις από το φαρμακείο και τι έχει μέσα? Αδρεναλίνη!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.

Επειδή συνήθως ότι διαβάζει ο καθένας πάει και το κάνει χωρίς να ξέρει. ΜΗΝ πάει κανείς να αγοράσει ΑΝΑΠΕΝ χωρίς να ξέρει τι να κάνει. Η ΑΝΑΠΕΝ χρησιμοποιείται για πάρα πολύ έκτακτες καταστάσεις όπου είσαι κυριολεκτικά του θανατά από πνιγμό, λόγω αλλεργικής αντίδρασης. Σε κάθε άλλη περίπτωση αν την κάνεις χωρίς λόγω να σκεφτώ... Χμ αν ναι ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ. Απλό.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά από την ώρα που συστήνω να μην τα ακολουθήσετε (μιας και δεν είμαι εγώ ο ειδικός).

Όλα αυτά που έγραψα ΔΕΝ ισχύουν μόνο για τους αλλεργικούς στις μέλισσες. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να πάθουν ζημιά και οι μελισσοκόμοι που έχουν ανοσία.

Είναι αλήθεια πως με τα χρόνια αποκτάς μια κάποια ανοσία με τον καιρό.

Στο διαταύτα, πως μαθαίνει κανείς για όλα αυτά. Θα πρότεινα μια επίσκεψη που αλλού. Στο ιατρείο της μητέρας μου. Σόρρυ αλλά οι τιμές είναι πολύ εξτρίμ που άκουσα. Το ιατρείο είναι στην Πατησίων (Αθήνα). Οι τιμές αν θυμάμαι είναι 20 η επίσκεψη και 10 η συνταγογράφηση για την ΑΝΑΠΕΝ.

Προς διαχειριστές: Ναι το παραπάνω είναι διαφήμιση καθαρή και νομίζω ότι πρέπει να μείνει καθώς μπορεί να ωφεληθούν πολλοί συνάδελφοι... Άκου 50-70 επίσκεψη. Δεν δίνω παραπάνω στοιχεία. Όποιος ενδιαφέρεται και είναι Αθήνα να μου στείλει μήνυμα να του πω ακριβώς όνομα και διεύθυνση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 27, 2015 1:00 am

ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΕΝ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙ ΜΟΝΟΝ ΑΛΕΡΓΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 27, 2015 2:17 am

δεν νομίζω αλλά δεν παίρνω και όρκο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 27, 2015 11:57 am

Εγώ πάντως πριν από δυο μέρες που πήγα στην οικογενειακή γιατρό δεν μου την έγραψε και με παρέπεμψε σε αλλεργιολόγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΔευ Σεπ 28, 2015 7:10 am

Η αντιδραση του καθε οργανισμου και η ενταση των συμπτωματων μετα απο ενα τσιμπιμα υμενοπτερου ,εξαρταται απο τον βαθμο ευαισθησιας του.Σε περιπτωση γενικευμενης αλλεργικης αντιδρασης η χρηση του Αnapen στην κυριολεξια σωζει ζωες.
Στην καθημερινοτητα μας ομως λιγες φορες χρειαζεται να καταφυγουμε σε ενα τετοιο μετρο.Συνηθως οι αντιδρασεις ειναι περιορισμενες και εξαντλουνται σε τοπικο πρήξιμο ,αισθημα καψιματος και πονου.Για την μειωση των συμπτωματων της αντιδρασης το πρωτο που σκεφτομαστε συνηθως ειναι η αμμωνια.Αυτο ειναι σωστο οσο αφορα στο τσιμπιμα απο μελισσα . Το δηλητηριο της μελισσας εχει οξινη αντιδραση,και επομενως για την εξουδεταιρωση του απαιτειται μια βαση (π,χ.αμμωνια).Αντιθετα το δηλητηριο της σφιγκας εχει βασικη αντιδραση και επομενως εδω χρειαζεται να χρησιμοποιησουμε ενα οξυ(π.χ. ξυδι , λεμονι).Οσο πιο γρηγορα χρησιμοποιησουμε το καταλληλο υλικο τοσο πιο αποτελεσματικη αποδεικνυεται η δραση του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΔευ Σεπ 28, 2015 12:59 pm

Sakis G έγραψε:
Το δηλητηριο της μελισσας  εχει οξινη αντιδραση,και επομενως για την εξουδεταιρωση του απαιτειται μια βαση (π,χ.αμμωνια).Αντιθετα το δηλητηριο της σφιγκας εχει βασικη αντιδραση και επομενως εδω χρειαζεται να χρησιμοποιησουμε ενα οξυ(π.χ. ξυδι , λεμονι) 

Αυτην την πληροφορια δεν την γνωριζα.. Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Αλλεργικο τεστ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλεργικο τεστ    Αλλεργικο τεστ  Icon_minitimeΤρι Σεπ 29, 2015 4:38 pm

Χωρίς να θέλω να μετριάσω τις γνώσεις αλλεργιολόγου, ο παθολόγος εδώ και πολλα χρόνια καλύπτει τη σχετικά νέα εξειδίκευση.
Το τσίμπημα της μέλισσας θέλει κατούρημα και της σφήκας ξύδιασμα... όπως λέει κι ο Sakis...
Μέχρι σήμερα με ένα πρηξιματάκι και λίγη φαγούρα, αν ξεχάσω να βάλω πάγο, σε μια μέρα δε θυμάμαι το τσίμπημα της μελισσούλας... Αυτό δεν το λες αλλεργία...
Όταν με τσίμπησαν 4-5 σε απροσεξία μου, τα πράγματα ήταν λίγο πιο έντονα και ο πάγος έλυσε το πρήξιμο και τον "κνησμό"...
Φάρμακα (ένεση) πάντα μαζί και οι μέλισσες σ' αγαπάνε...
oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αλλεργικο τεστ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αλλεργια στις μελισσες
» Έπαθε αλλεργικό σόκ: Συγκλονιστικές μαρτυρίες μελισσοκόμου που παραλίγο να χάσει τη ζωή του
» Τεστ αλλεργίας για μέλισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Ειδικά θέματα :: Επιστήμη και έρευνα-
Μετάβαση σε: