Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Eπαγγελματισμός...

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Eπαγγελματισμός...  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Eπαγγελματισμός...    Eπαγγελματισμός...  Icon_minitimeΠαρ Μάης 17, 2013 4:23 pm

Πέρισυ δημιούργησα κάποιες παραφυάδες και ανανέωσα μερικές βασίλισσες το φθινόπωρο αγοράζοντας από έναν βασιλοτρόφο 12 βασίλισσες... μπορούσα να πάω μέσω γνωστού μιλημένος, αλλά δεν ήθελα να υποχρεώνομαι για ψύλλου πήδημα, άλλωστε λέω επαγγελματίας είναι, δεν μπορεί να ρισκάρει τη φήμη του.

Αφού τις εισήγαγα στις κυψέλες, τις άφησα στην ησυχία τους και μετά από μια εβδομάδα που ξαναπήγα γεννάγαν κανονικά... μετά από κανά μήνα, ανοίγω δύο από τις κυψέλες και τα βλέπω όλα... πορτοκαλί, 2 από τις βασίλισσες που μου στείλανε ήταν Ligustica... τέσπα, ιδιότροπος δεν είμαι, λέω δεν βαριέσαι, να τις δούμε και αυτές πως θα πάνε....

Έρχεται η άνοιξη φέτος... τα μισά μελίσσια με τις "νέες" βασίλισσες έχουν τάση για σμηνουργία, ενώ τα υπόλοιπα τις κόβουν και πάνε για αντικαταστάσεις (με φθινοπωρινές βασίλισσες!). Η δε γέννα τους πλην 2-3 κυψελών κάτω του μετρίου... (χάλια μαύρα)

Την φάγαμε κανονικά δηλαδή.

Πάμε παρακάτω...

Φέτος λέω θα κάνω εγώ δικές μου βασίλισσες αλλά ένα γνωστό ρητό λέει ότι "όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός ξεκαρδίζεται στα γέλια". Χίλιες - δυο αναποδιές με φέραν εντελώς πίσω και αναγκαστικά έπρεπε να αγοράσω πάλι... παίρνω τηλέφωνο έναν άλλο βασιλοτρόφο (ο άλλος delete εντελώς, ούτε φτερό δεν αγοράζω)...

>έχεις τόσες;
-έχω
>θα βγάλω παραφυάδες μέσα στην εβδομάδα και θα σε πάρω τηλέφωνο
-πάρε με πρωί και το μεσημέρι θα στις έχω έτοιμες, έλα να τις παραλλάβεις...

οκ, μένω ήσυχος εγώ, δημιουργώ τις παραφυάδες και την επόμενη το πρωί παίρνω τηλέφωνο...

>Λοιπόν ετοίμαστες και έρχομαι να τις πάρω το μεσημέρι...
-...α δεν έχω...
>Πλάκα μου κάνεις!
-Όχι απλά να, το αυτό και το άλλο και το παρακείνο και δεν έχω...
>ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΣ;;;!!!
-Στα τέλη της άλλης εβδομάδας θα έχω...
>Και θα αφήσω ορφανές τις παραφυάδες 7 μέρες+;
-....

Για να μην τα πολυλογώ έτρεχα πανικόβλητος τελευταία στιγμή να βρω βασίλισσες! Ευτυχώς βρήκα σχετικά κοντά στην περιοχή μου (το σχετικά κοντά είναι 120 χιλίομετρα...) και πήγα και της πήρα, η πρώτη επαφή με τους ανθρώπους αυτούς ήταν πάρα πολύ θετική, συνεπέστατοι, ευγενικοί και άμεσοι σε αυτά που λένε. Μένει να δω και το πως είναι οι βασίλισσες τους (αν και μου εγγυήθηκαν μέχρι και δωρέαν αποστολή νέων βασιλισσών για όσες αποδειχτεί ότι δεν τραβάνε) και αν ποτέ ξαναχρειάστω θα τους έχω σοβαρα υπόψιν.

Δυσφήμηση η διαφήμηση δεν πρόκειται να κάνω σε κανέναν. Απλά απορρώ με το τι μυαλά κουβάνε μερικοι "επαγγελματίες"... ο πρώτος ξεμπαζωσε πάνω μου ότι σκάρτο είχε και ο δεύτερος ήταν ο ορισμός του ασυνεπή... έχω ήδη ένα αρκετά μεγάλο κύκλο γνωστών που ασχολούνται ενεργά με τη μελισσοκομία, ερασιτέχνες και επαγγελματίες. Με αυτούς μιλάω σχεδόν σε καθημερινή βάση και ήδη γνωρίζουν... και αυτοί με την σειρά τους έχουν άλλους 10 γνωστούς ο καθένας και αυτοί οι 10 άλλους 10 ο καθένας και πάει λέγοντας... μια κουβέντα να πέσει, ένα μισόλογο του τύπου "α, αυτός έκανε σε ένα φίλο φίλου αυτό και αυτό" το μάθανε 100 άνθρωποι σε μια εβδομάδα... και όσο δύσκολο είναι να χτίσεις ένα όνομα, αλλά τόσο εύκολο είναι να το χαλάσεις. Αλλά δεν τους φταίει κανένας άλλος, πέρα από το ξερό τους το κεφάλι...

Το νου σας λοιπόν γιατι πήξαμε στους "επαγγελματίες".

υ.γ. Ονόματα δεν λέω ούτε σε π.μ. παιδιά, δεν είμαι τέτοιος.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Eπαγγελματισμός...  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eπαγγελματισμός...    Eπαγγελματισμός...  Icon_minitimeΠαρ Μάης 17, 2013 8:47 pm

Εγω την πάτησα σήμερα φιλε μου απο βασιλοτροφο στα δυτικά προαστια παιδια , ο τυπος είναι απεχτος μαζί με την γυναίκα του . Καυκάσια σου λεει και μπασφααστ ,του παραγγέλνω 4 καυκασιες και 3 μπακφαστ, πηγαίνω 11 το πρωι να τις πάρω και δεν ήξερε ποιο κουτάκι είχε ποιά και οταν πήγα στο σπίτι και τις κοιταξα καλύτερα βλέπω μερικές με κιτρινη βούλα ,τον παίρνω τηλ. και αρχίζει τα μου σου του και ειναι φετινες και ελα να σου τις βάψω κόκινες και μακακιες τέλος πάντων. Επειδη πρέπει να ΄φύγω για Ευβοια και τα γράφω λίγο βιαστικά .ΠΡΟΣΟΧΗ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsolakg
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Eπαγγελματισμός...  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eπαγγελματισμός...    Eπαγγελματισμός...  Icon_minitimeΣαβ Μάης 18, 2013 8:04 pm

Nαι κ εγω , καθως ειμαι απειρος , αγορασα 4 buckfast αλλα τελικα αποδειχθηκε πως ηταν μια buckfast και 3 carnica.Aπο επωνυμο βασσιλοτροφο.Λαθη γινονται κ ειναι μαθηματα, την επομενη φορα θα ειμαι προσεχτικος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Eπαγγελματισμός...  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eπαγγελματισμός...    Eπαγγελματισμός...  Icon_minitimeΣαβ Μάης 18, 2013 10:04 pm

Αν δεν ειναι με τεχνιτη σπερματεγχυση πως ξερουμε οτι δεν ειναι μπασταρδεμενες? Αυτη βασιλισσα μπορει να βγηκε απο buckfast αλλα με τη κηφηνα γονιμοποιηθηκε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsolakg
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Eπαγγελματισμός...  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eπαγγελματισμός...    Eπαγγελματισμός...  Icon_minitimeΣαβ Μάης 18, 2013 10:19 pm

Ειναι αυξημενες οι πιθανοτητες να ειναι μπασταρδεμενες αφου ειναι φυσικης γονιμοποιησης, απλα σε μενα ο πωλητης παραδεχτηκε το λαθος του μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι του.Το καταλαβε αφου μου της πουλησε.Ανθρωποι ειμαστε , λαθη γινονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Eπαγγελματισμός...  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eπαγγελματισμός...    Eπαγγελματισμός...  Icon_minitimeΣαβ Μάης 18, 2013 11:17 pm

tsolakg έγραψε:
Ειναι αυξημενες οι πιθανοτητες να ειναι μπασταρδεμενες αφου ειναι φυσικης γονιμοποιησης, απλα σε μενα ο πωλητης παραδεχτηκε το λαθος του μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι του.Το καταλαβε αφου μου της πουλησε.Ανθρωποι ειμαστε , λαθη γινονται.

Μιας και το θέμα είναι ο επαγγελματισμός θα μπορούσε εκ των υστέρων να σου αντικαταστήσει τις λάθος με τις σωστές. Και για να είναι είς διπλούν επαγγελματίας θα σου χάριζε τις μπερδεμένες.

Ετσι είναι οι σωστοί επαγγελματίες. Φτάνει πια με τους άρπαγες και τους αντιεπαγγελματίες. Συγχωρέστε μου το ύφος.... Αλλά τελικά για να γίνει μια δουλειά σωστά σε αυτή τη χώρα πρέπει να την κάνεις μόνος σου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Eπαγγελματισμός...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: